Połącz się z nami

News USA

Ketanji Brown Jackson pierwszą czarnoskórą kobietą w Sądzie Najwyższym USA

Opublikowano

dnia

Ketanji Brown Jackson, sędzina federalna, która służyła również jako federalny obrońca publiczny i prawniczka prywatnej praktyki, zostanie pierwszą czarną kobietą zasiadającą w Sądzie Najwyższym. O historycznej chwili dla Stanów Zjednoczonych mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Senat przegłosował w czwartek głosami w stosunku 53-47, by potwierdzić wybór Jackson,  na następcę sędziego Stephena G. Breyera, w którego biurze Jackson kiedyś pracowała.

Trzech republikańskich senatorów — Susan Collins z Maine, Lisa Murkowski z Alaski i Mitt Romney z Utah — połączyło siły z 50 Demokratami Senatu, aby uzyskać potwierdzenie Jackson.

Senator Chuck Schumer z Nowego Jorku, przywódca większości w Senacie, powiedział, że:

REKLAMA REKLAMA

historyczne potwierdzenie Jackson odzwierciedla zaangażowanie Demokratów w zapewnienie większej różnorodności w amerykańskim sądownictwie.

Biden obiecał podczas swojej kampanii prezydenckiej, że wybierze czarną kobietę jako swoją pierwszą kandydatkę do Sądu Najwyższego.

„Z pewnością mamy przed sobą długą drogę do osiągnięcia prawdziwej sprawiedliwości, ale potwierdzając dzisiaj sędzinę Jackson, robimy odważny krok naprzód w kierunku pełnej realizacji obietnicy naszego kraju” – oświadczył Schumer.

„Sprawimy, że będzie znacznie bardziej prawdopodobne, że kobiety w całej Ameryce będą czuły dokładnie to, co czuła sędzia Jackson, gdy była dzieckiem: nikt nie może mnie powstrzymać. Ja też mogę to zrobić. Ja też jestem genialna. Ja też tutaj należę.”

Postrzegana przez konserwatywnych krytyków jako postępowa, „aktywistka” sędzina, Jackson nie zmieni ideologicznej równowagi sądu, w którym konserwatyści mają większość 6-3.

Nie weźmie też udziału w nadchodzącej sprawie aborcyjnej w stanie Missisipi, Dobbs przeciwko Jacksonowi, którą wielu przeciwników aborcji postrzega jako najlepszą i prawdopodobnie ostatnią szansę na unieważnienie przełomowej decyzji z 1973 r. Roe przeciwko Wade, która zalegalizowała aborcję w całym kraju.

Oczekuje się, że decyzja w sprawie Dobbs nastąpi pod koniec czerwca, tuż przed wejściem Jackson do sądu.

Ale w wieku 51 lat Jackson mógł służyć na najwyższym sądzie kraju przez dziesięciolecia.

Opozycja pro-life

Po raz pierwszy nominowana na stanowisko sędziego federalnego przez prezydenta Baracka Obamę, Jackson miała niewiele bezpośrednich kontaktów z kwestią aborcji jako sędzia Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Kolumbia i sędzia sądu apelacyjnego.

Jednak jej nominacja wywołała silny sprzeciw grup pro-life.

Wskazali na entuzjastyczne wsparcie, jakie otrzymała jej nominacja od Planned Parenthood, największego dostawcy aborcji w USA, oraz na raport prawny, którego była współautorką jako prawnik prywatnej praktyki, i który jak mówią, oczerniał doradców pro-life.

„Potwierdzenie Ketanji Brown Jackson spełnia obietnicę prezydenta Bidena złożoną lobby aborcyjnym i podnosi stawkę tegorocznych krytycznych wyborów w połowie kadencji” – stwierdziła Marjorie Dannenfelser, przewodnicząca narodowej grupy pro-life Susan B. Anthony List w oświadczeniu w czwartek.

„Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy orędowników obrony życia w stanach i Waszyngtonie, którzy działają zgodnie z wolą ludzi i reprezentują ich wartości” – oznajmiła.

W poniedziałek, po kilku dniach przesłuchań Jackson, Senacka Komisja Sądownictwa utknęła w martwym punkcie, głosując 11-11, zgodnie z liniami partyjnymi, czy poprzeć jej nominację.

Nierozstrzygnięte głosowanie spowodowało, że Senat musiał zatwierdzić kroki proceduralne, aby utorować drogę do głosowania przez Senat w czwartek po południu.

Demokraci w komisji sądownictwa chwalili Jackson jako wybitną, bezstronną prawniczkę, której potwierdzenie jako pierwszej czarnoskórej sędzi Sądu Najwyższego oznaczałoby historyczny, inspirujący kamień milowy w historii USA.

Z drugiej strony Republikanie krytykowali ją za to, co uważali za jej historię działalności sądowej, a niektórzy utrzymywali, że wykazała nadmierną pobłażliwość w skazywaniu przestępców związanych z pornografią dziecięcą, czemu jej zwolennicy zaprzeczali.

Pomimo sprzeciwu w obronie życia, z jakim zmierzyła się Jackson, senator Joe Manchin z Wirginii Zachodniej, samozwańczy demokrata i katolik broniący życia, głosował za jej konfirmacją.

„Dzisiaj byłem dumny, że oddałem swój głos, aby zatwierdzić sędzinę Ketanji Brown Jackson do zasiadania w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych” – oświadczył Manchin w czwartek.

„Dorobek i kariera sędziny Jackson są wzorowe. Wykazała ogromny wdzięk w trudnym procesie potwierdzania i bez wątpienia udowodniła, że ​​ma temperament i referencje, aby służyć w najwyższym sądzie naszego kraju” – dodał.

„Czyniąc to, odważnie utorowała drogę, aby przyszłe pokolenia mogły podążać jej śladami”.

Doświadczenie federalne

Urodzona w Waszyngtonie, Jackson dorastała w rejonie Miami i ukończyła studia licencjackie i prawnicze na Uniwersytecie Harvarda, gdzie była redaktorem Harvard Law Review.

Po odbyciu stażu u Breyera, Jackson weszła do prywatnej praktyki, a później służyła jako federalny obrońca publiczny w Waszyngtonie. oraz wiceprzewodniczący i komisarz Komisji Skazań Stanów Zjednoczonych, niezależnej, dwupartyjnej agencji federalnej, zanim został sędzią federalnym.

Jackson oglądała w czwartek głosowanie potwierdzające z Bidenem w Białym Domu. W piątek po południu wspólnie wygłosili przemówienia podczas ceremonii w Białym Domu.

 

 

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube

News USA

Lekarze nie będą zmuszani do procedur zmian płci, jeśli będzie ona wbrew ich przekonaniom religijnym

Opublikowano

dnia

Autor:

Kontrowersyjny przepis prezydenta Bidena dotyczący zmuszania lekarzy do przeprowadzania procedur związanych ze zmianą płci został zablokowany. Administracja nie dotrzymała ubiegłotygodniowego terminu odwołania się od orzeczenia sądu, które unieważniło go latem tego roku. O ważnej prawnej wygranej mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Piąty Okręgowy Sąd Apelacyjny uchylił przepis 26 sierpnia, orzekając, że grupy religijne nie mogą być zobowiązane do wykonywania procedur naruszających ich przekonania. Termin odwołania się administracji Bidena od decyzji minął 25 listopada.

„To wielkie zwycięstwo praw sumienia i współczującej opieki medycznej w Ameryce” – powiedział CNA Luke Goodrich, wiceprezes i starszy doradca Becket Law.

„Tysiące lekarzy będzie mogło wykonywać swoją pracę, a rząd nie będzie wymagał od nich wykonywania szkodliwych, nieodwracalnych procedur wbrew ich sumieniu i wiedzy medycznej” – dodał Goodrich.

REKLAMA REKLAMA

Becket, firma prawnicza non-profit zajmująca się wolnością religijną, doradzała tysiącom katolickich i innych religijnych lekarzy w federalnym procesie — Franciscan Alliance przeciwko Becerra — kwestionującym regułę w kontynuacji długiej batalii prawnej wynikającej z podobnej zasady uchwalonej przez administrację Obamy w 2016 r.

Religijne grupy medyczne, w tym Franciscan Alliance, Christian Medical and Dental Society oraz Specialty Physicians of Illinois, walczyły o powstrzymanie wejścia w życie tego wymogu.

Przepis rządu Bidena upoważniłby Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych (HHS) do zmuszania szpitali i lekarzy do przeprowadzania operacji zmiany płci, oprócz rozszerzenia reguły z czasów Obamy o aborcję.

Reguła zmieniła sekcję 1557 ustawy, dodając „orientację seksualną i tożsamość płciową” oraz „usługi w zakresie zdrowia reprodukcyjnego”, w tym „przerywanie ciąży”, do istniejącej „ochrony przed dyskryminacją ze względu na płeć”.

Przepis ten zniósł ochronę sumienia z czasów Trumpa, która miała na celu umożliwienie lekarzom rezygnacji z wykonywania procedur niezgodnych z ich przekonaniami.

Propozycja spotkała się z silnym sprzeciwem katolickich lekarzy, organizacji medycznych i Katolickiej Konferencji Biskupów Stanów Zjednoczonych, która potępiła to posunięcie w oświadczeniu z 27 lipca.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Caiaimage/Sam Edwards
Czytaj dalej

News USA

200 mln pudełek z prezentami dla dzieci. Jubileuszowe trafi do dziecka z Ukrainy

Opublikowano

dnia

Autor:

Jako dziecko Elizabeth Groff mieszkała w sierocińcu na Ukrainie. W wieku 13 lat została adoptowana przez amerykańską rodzinę i zamieszkała w USA. Dziś pomaga innym potrzebującym dzieciom, rozdając prezenty w ramach Operacji Christmas Child w okresie świątecznym.

Groff, mająca dziś 28 lat absolwentka Virginia Tech University z 2017 roku, dociera do innych potrzebujących w tym okresie świątecznym i daje im do zrozumienia, że ​​nie są sami — i że innym na nich zależy.

Podczas gdy ludzie na całym świecie przygotowują się do robienia lub kupowania prezentów dla swoich bliskich, Samaritan’s Purse, ewangelicko-chrześcijańska grupa pomocy humanitarnej, szykuje się do hojności wobec innych ludzi.

W grudniu 2022 r. przekaże swój 200-milionowy prezent w postaci pudełka na buty w ramach Operacji Christmas Child — a sama Elizabeth Groff przekaże go dziecku w potrzebie.

REKLAMA REKLAMA

„Kiedy trafiłam do sierocińca [na Ukrainie], dołączyłam do chóru sierocińca. Chór miał okazję wyjechać na dwa tygodnie do USA. Miałam wtedy około 11 lat” – wspomina Elizabeth.

„Podczas mojego pobytu w Stanach Zjednoczonych gościłam u rodziny w Williamsburgu w Wirginii. Podczas ostatnich kilku dni spędzonych z nimi rodzina goszcząca odwoziła mnie do domu z jednego z moich występów chóralnych i zdecydowaliśmy zatrzymać się na obiad”.

Jednak w drodze na lunch dziewczynka ​​zasnęła na tylnym siedzeniu samochodu.

„Mój gospodarz postanowił zostać ze mną w samochodzie, abym mogła spać, podczas gdy reszta rodziny poszła na lunch” – powiedziała. „Kiedy siedział na przednim siedzeniu, odwrócił się, żeby sprawdzić, co ze mną i usłyszał, jak Bóg mówi do niego: „Ona jest twoją córką”.

I tak, „ostatniego dnia mojego pobytu w Stanach Zjednoczonych”, opowiada Elisabeth „cała rodzina goszcząca usiadła ze mną i zapytała, czy chcę zostać adoptowana – i oczywiście moją odpowiedzią było „TAK!”.

„Byłam bardzo podekscytowana. Nie mogłam uwierzyć, że w końcu będę miał własną rodzinę”.

Jednak po tych wszystkich latach Groff nie zapomniała błyszczącego jo-jo, które otrzymała jako dziecko, kiedy mieszkała w sierocińcu. Ktoś zapakował je dla niej do świątecznego pudełka po butach, które otrzymała.

Proste pudełko z prezentami, które dostała Groff wiele lat temu, zmieniło jej życie.

„Bóg użył tego pudełka po butach, aby powiedzieć mi: „Nie jesteś sierotą. Jesteś moją córką ” – mówi Groff.

„Pudełko na buty otworzyło moje serce na Boga, a On zaczął pielęgnować moje serce, stopniowo zastępując moje poczucie opuszczenia nadzieją i czułością”.

Ostatnio Groff podróżuje po całym kraju, aby pakować i przygotowywać pudełka na prezenty dla innych; była w Denver, Chicago, Nashville i Charlotte w Północnej Karolinie.

Przygotowuje się teraz do własnoręcznego dostarczenia 200-milionowego pudełka po butach ukraińskiemu dziecku dotkniętemu wojną rosyjsko-ukraińską.

 

Źródło: foxnews
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Roboty będą wykorzystane by zabijać ludzi w San Francisco. Przegłosowano kontrowersyjny pomysł

Opublikowano

dnia

Autor:

Rada Nadzorcza San Francisco przegłosowała we wtorek wieczorem kontrowersyjną politykę, która pozwoli policji wykorzystać naziemne roboty zdolne do użycia śmiercionośnej siły w nadzwyczajnych okolicznościach. Głosowanie odbyło się po gorącej debacie, którą wzbudził ten temat.

Roboty miałyby być użyte „kiedy ryzyko utraty życia przez członków społeczeństwa lub funkcjonariuszy jest nieuchronne, a funkcjonariusze nie mogą stłumić zagrożenia po użyciu alternatywnych opcji” – czytamy w treści zarządzenia.

Środek nadal wymaga drugiego głosowania w przyszłym tygodniu i zatwierdzenia przez burmistrza, jak poinformowało biuro Rady Nadzorczej San Francisco.

Zwolennicy kontrowersyjnej kwestii, uważają, że mogą zaistnieć nadzwyczajne okoliczności, w których wykorzystanie robotów uniemożliwi przestępcy spowodowanie dalszych szkód.

REKLAMA REKLAMA

Ale tacy przełożeni jak Dean Preston, Hillary Ronen i Shamann Walton głosowali przeciwko tej polityce.

„Istnieje poważny potencjał niewłaściwego użycia i nadużycia tej technologii wojskowej i zero wykazania konieczności” – powiedział Preston.

Rzecznik policji Robert Rueca poinformował, że departament ma flotę robotów i nie planuje wyposażyć ich w broń palną.

Powiedział jednak, że do robotów można dodać ładunki wybuchowe, aby włamać się do ufortyfikowanych struktur, lub roboty można rozmieścić w celu „kontaktowania się, obezwładniania lub dezorientacji” niebezpiecznego podejrzanego bez narażania życia funkcjonariusza.

W środowym wywiadzie szef policji w San Francisco, Bill Scott, podkreślił, że śmiercionośna funkcja robotów będzie używana tylko w ekstremalnych okolicznościach.

„Te roboty byłyby ostatecznością”.

Roboty są zdalnie obsługiwane przez funkcjonariuszy ze specjalistycznym przeszkoleniem, powiedział Scott. Dodał, że roboty „nie są autonomiczne” ani „wstępnie zaprogramowane”.

Rozporządzenie uchwalone przez radę nadzorczą stanowi, że tylko funkcjonariusze w randze zastępcy, zastępcy szefa lub szefa policji będą mogli zezwolić na użycie śmiercionośnych robotów.

Wg Scotta technologia może być szczególnie pomocna w zatrzymywaniu podejrzanych w masowych strzelaninach bez narażania życia funkcjonariuszy.

Prawdopodobnie pierwszy znany przykład wykorzystania przez organy ścigania w USA robota do użycia śmiercionośnej siły miał miejsce w 2016 r., kiedy policja w Dallas zabiła uzbrojonego podejrzanego oskarżonego o zastrzelenie pięciu policjantów.

Zdetonowano wówczas ładunek wybuchowy umieszczony na robocie, który został wysłany do miejsca, w którym podejrzany się schronił.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, istock/yanstav
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

kwiecień 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu