News USA
Skazanemu na śmierć przysługuje obecność kapłana w chwili wykonania wyroku. Decyzja Sądu Najwyższego

Katolicka Konferencja Biskupów Teksasu, reprezentująca 21 aktywnych biskupów w stanie, z ulgą przyjęła wiadomość o decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 23 marca o spełnieniu prośby Johna Ramireza, aby jego pastor modlił się głośno i położył na nim ręce, gdy zostanie poddany karze śmierci. Komentarz – Jezuita Ojciec Paweł Kosiński.
Biskupi Teksasu wydali następujące oświadczenie:
„Miłosierdzie musi towarzyszyć sprawiedliwości w naszej odpowiedzi na przemoc. Usankcjonowane przez państwo egzekucje są bezlitosną i brutalną reakcją, która sprawia, że nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej bezlitosne i brutalne, a także niesprawiedliwe. Jak pisaliśmy w oświadczeniu duszpasterskim w 2016 r., kara śmierci zmniejsza zdolność naszych serc do miłosierdzia i miłości”.
„Pozwolenie więźniowi na proszenie o litość w chwili śmierci powinno być minimalnym oczekiwaniem naszego społeczeństwa.
Kiedy ktoś już odejmuje mu życie, czy to zbyt wiele, by po prostu zapewnić tej osobie ciepły dotyk i modlitewną obecność?
„Krajowa obecność kapelana podkreśla, że wolność religijna wraz z integralnością sumienia jest sprawą godności ludzkiej, której nie umniejsza popełnienie ciężkich zbrodni przeciwko życiu.
„Nawet przy tej decyzji zabicie Johna Ramireza nie zapewni uzdrowienia rodzinie i przyjaciołom Pablo Castro ani nie zapewni sprawiedliwości Johnowi Ramirezowi. W trosce o wszystkich dotkniętych tą tragedią, dla potwierdzenia nieocenionej wartości ludzkiego życia i dla dobra wspólnego należy oszczędzić życie Johna Ramireza”.
Teksańska Konferencja Biskupów jest stowarzyszeniem rzymskokatolickich biskupów Teksasu.
Reprezentuje 15 diecezji i 21 aktywnych biskupów. Za jej pośrednictwem biskupi stanowią głos w zakresie moralnej i społecznej polityki publicznej, akredytują stanowe szkoły katolickie i prowadzą archiwa, które odzwierciedlają pracę i historię Kościoła katolickiego w Teksasie.
23 marca Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł 8:1 na korzyść więźnia celi śmierci, Johna Ramireza, w jego sprzeciwie wobec odmowy przez stan Teksas jego prośby, aby jego pastor głośno modlił się i nakładał na niego ręce w chwili wykonania wyroku śmierci.
Kardynał Timothy M. Dolan z Nowego Jorku oraz arcybiskup Paul S. Coakley z Oklahoma City wydali następujące oświadczenie:
„Jako upadłe stworzenia wszyscy potrzebujemy Bożej łaski i przebaczenia. Za działania Johna Ramireza stan skazał go na śmierć.”
“Poprosił stan, aby pozwoliło mu na to, co w jego szczerym przekonaniu jest potrzebne do przygotowania się do końca tego życia. Sąd Najwyższy słusznie orzekł, że stan nie spełnił odpowiednio wysokiej poprzeczki, którą ustawa ustanawia, aby odmówić skazanym towarzyszenia kapłana nakazanego przez ich religię.”
„Pozwolenie pastorowi pana Ramireza na zapewnienie duchowej pomocy, o którą prosił pan Ramirez, nie oznacza, że jego egzekucja jest sprawiedliwym aktem.
Praktyka usankcjonowanych przez państwo egzekucji ludzi – nieodwołalne zakończenie Bożego daru ludzkiego życia – jest poważnym naruszeniem godności człowieka.
Egzekucja reprezentuje sąd omylnych istot ludzkich, że dana osoba jest nie do odkupienia – wyrok, który Kościół katolicki odrzuca.
Państwo powinno działać sprawiedliwie i miłosiernie, oszczędzając życie pana Ramireza. Sąd Najwyższy postąpił słusznie w swoim orzeczeniu, aby uhonorować prawo pana Ramireza do szukania miłosierdzia Bożego w chwili jego śmierci.
John Ramirez został skazany na karę śmierci w 2004r za zabójstwo na tle rabunkowym. Pchnął swoją ofiarę nożem 29 razy i zabrał mu niecałe 1,5 dolara. Wyrok na nim ma zostać wykonany poprzez śmiercionośny zastrzyk.
Źródło: usccb, txcatholic
Foto: You Tube
Kościół
Narodowa Pielgrzymka Eucharystyczna 2025 rozpoczęta – tysiące idą z wiarą i nadzieją w sercu

W niedzielę, 18 maja, w kościele św. Jana Ewangelisty w centrum Indianapolis zainaugurowano Narodową Pielgrzymkę Eucharystyczną 2025. W uroczystej Mszy świętej otwierającej tegoroczną trasę udział wzięło około 1000 wiernych, w tym wiele młodych rodzin. Liturgii przewodniczył arcybiskup Charles C. Thompson, który przypomniał, że wiara nie kończy się w murach świątyni.
„Nasza wiara nie jest czymś, co przeżywa się tylko w kościele. Msza kończy się posłaniem. Eucharystia nas przemienia – i przez nas przemienia świat” – powiedział arcybiskup.
Wyruszyli z Chrystusem w sercu
Pielgrzymka 2025 jest kontynuacją czterech równoległych tras z ubiegłego roku, które zakończyły się w Indianapolis podczas Narodowego Kongresu Eucharystycznego w lipcu 2024 roku. Wszystkie te wydarzenia są częścią szerszej inicjatywy Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego, zapoczątkowanej przez Konferencję Episkopatu USA w celu pogłębienia wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii.
W tym roku trasa została nazwana Szlakiem św. Katarzyny Drexel (1858–1955) i obejmuje ponad 3300 mil (ok. 5300 km), prowadząc przez 10 stanów, 20 diecezji i 4 katolickie eparchie wschodnie. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie uroczysta Msza w Los Angeles, zaplanowana na 22 czerwca – Uroczystość Bożego Ciała.
Pielgrzymi z misją
Najświętszemu Sakramentowi w podróży towarzyszy ośmioosobowa grupa młodych dorosłych, określanych jako „Wieczni Pielgrzymi”. To oni codziennie uczestniczą we Mszy świętej, prowadzą adoracje i niosą świadectwo wiary – nie tylko w parafiach, ale również w więzieniach, domach opieki i podczas eucharystycznych procesji ulicznych.
Nadzieja w czasach zamętu
„Ta pielgrzymka niesie nadzieję i uzdrowienie – i to nie tylko dla katolików” – podkreśla arcybiskup Thompson. – „To Jezus Chrystus, droga, prawda i życie, który idzie przez Amerykę. On jednoczy i prowadzi”.
Hasło tegorocznej trasy Drexel brzmi „Nadzieja i uzdrowienie” – co wpisuje się w trwający w Kościele Katolickim Jubileuszowy Rok Nadziei. Pielgrzymka jest duchową odpowiedzią na niepokoje społeczne, kryzysy tożsamości i duchową pustkę, z którą boryka się wielu ludzi we współczesnym świecie.
Pielgrzymi odwiedzą nie tylko parafie, ale także miejsca zapomniane – zakłady karne, hospicja, ośrodki pomocy. W programie są również świadectwa wiary, konferencje, adoracje eucharystyczne i wspólne posiłki z lokalnymi wspólnotami.
Kalendarium pielgrzymki Drexel:
- Start: Indianapolis, 18 maja 2025
- Trasa: 10 stanów, 20 diecezji
- Motyw przewodni: „Nadzieja i uzdrowienie”
- Finał: Los Angeles, 22 czerwca (Boże Ciało)
- Punkty szczególne: codzienna Eucharystia, adoracja, procesje, spotkania z ludźmi na marginesie społeczeństwa
Narodowe Odrodzenie Eucharystyczne to nie tylko wydarzenie. To duchowa droga Ameryki, która – jak podkreślają organizatorzy – zaczyna się na ołtarzu, ale nie kończy na kościelnych ławkach. Jezus w Najświętszym Sakramencie idzie przez kraj – a Kościół idzie razem z Nim.
Źródło: cna
Foto: National Eucharistic Revival
News USA
J.D. Vance u Leona XIV

Dziś rano Leon XIV przyjął na audiencji wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jamesa Davida Vance’a, który następnie spotkał się z szefem papieskiej dyplomacji abp. Paulem Richardem Gallagherem.
Jak informuje oficjalny komunikat prasowy, podczas serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu ponownie wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych i skupiono się na współpracy między Kościołem a państwem, a także na niektórych kwestiach o szczególnym znaczeniu dla życia kościelnego i wolności religijnej.
Wymieniono również opinie na temat niektórych kwestii dotyczących aktualnej sytuacji międzynarodowej, podkreślając potrzebę poszanowanie prawa humanitarnego i międzynarodowego w obszarach objętych konfliktami. Wyrażono też nadzieje na pozytywny rezultat negocjacji między stronami konfliktu.
J.D. Vance przyjechał do Rzymu na wczorajszą uroczystość. Przy tej okazji nie omieszkał zaznaczyć, że na inauguracji pontyfikatu pierwszego amerykańskiego Papieża Stany Zjednoczone reprezentuje pierwszy w historii katolik konwertyta, który pełni urząd wiceprezydenta USA.
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych po raz ostatni był w Watykanie z okazji świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek wziął udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc spotkał się z Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.
Krzysztof Bronk – Watykan
Foto: Vatican Media
News USA
Demokraci w Senacie zablokowali nominację ambasadora USA przy Watykanie

Demokraci w Senacie USA zablokowali przyspieszone zatwierdzenie Briana Burcha, kandydata prezydenta Donalda Trumpa na ambasadora Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej. Do opóźnienia doszło we wtorek, gdy Senator Brian Schatz z Hawajów — zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami — nałożył blokadę proceduralną na wszystkie nominacje do Departamentu Stanu.
Senator Schatz zapowiedział ten ruch już w lutym, protestując przeciwko próbom administracji Trumpa ograniczenia niezależności USAID (Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego).
W efekcie Senat nie będzie mógł zatwierdzić Burcha oraz kilkudziesięciu innych kandydatów w drodze jednomyślnej zgody — uproszczonej procedury często stosowanej przy nominacjach dyplomatycznych. Zamiast tego, każda kandydatura będzie musiała być rozpatrywana indywidualnie, co znacznie wydłuży cały proces.
Spór polityczny wokół nominacji
Brian Burch, katolik i znany działacz konserwatywny, został zatwierdzony przez Senacką Komisję Spraw Zagranicznych stosunkiem głosów 12:10 — wszyscy Republikanie byli za, wszyscy Demokraci przeciw.
Senator Eric Schmitt z Missouri skrytykował blokadę jako motywowaną politycznie:
„Nigdy nie sądziłem, że nadejdzie dzień, w którym Demokraci zablokują nominację ambasadora przy Stolicy Apostolskiej tylko po to, by przypodobać się skrajnej lewicy. To pokazuje, jak głęboko polityka zdominowała działania Senatu” — powiedział Schmitt w rozmowie z Catholic News Agency.
Senator Schmitt zaznaczył również, że ponad 50 kandydatów administracji Trumpa oczekuje obecnie na zatwierdzenie przez Senat.
Konsekwencje opóźnienia
Opóźnienie spowodowało, że USA nie miało oficjalnego przedstawiciela w Watykanie podczas ceremonii objęcia urzędu przez nowego papieża — wydarzenia o dużym znaczeniu dyplomatycznym i symbolicznym.
Republikanie twierdzą, że brak ambasadora w tak kluczowym momencie to cios dla relacji dwustronnych z Watykanem.
Źródło: cna
Foto: CRC Advisors
-
News Chicago3 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News Chicago3 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News Chicago3 tygodnie temu
W piątkowym wypadku w La Grange zginęła para z Hinsdale, rodzice pięciorga dzieci
-
News USA3 tygodnie temu
Prezydent Donald Trump poważnie bierze się za miasta-sanktuaria