Połącz się z nami

NEWS Florida

Polski teatr po raz pierwszy wystąpi w Tampa Bay. Grupa z Chicago zagra 23 kwietnia w Hudson

Opublikowano

dnia

Historyczne wydarzenie czeka nas niebawem w Tampa Bay – po raz pierwszy wystąpi tu gościnnie polska grupa teatralna. Teatr Ad Hoc z Chicago wystawi sztukę „Dziewczyny po przejściach” w Polsko-Amerykańskim Klubie w Hudson. O wydarzeniu mówi prezes klubu Marek Styś.

23 kwietnia, w sobotę, Teatr Ad Hoc z Chicago wystawi sztukę „Dziewczyny po przejściach” w Polsko-Amerykańskim Klubie w Hudson. Jest to pierwsze takie wydarzenie nie tylko w klubie w Hudson, ale prawdopodobnie i w całym Tampa Bay.

Teatr Ad Hoc, działający od roku, został bardzo ciepło przyjęty przez Polaków mieszkających w Chicago. Pisaliśmy o jego działalności 29 marca. 

Grupę stworzyła Julita Mroczkowska – aktorka, reżyserka i producentka. „Dziewczyny po przejściach” to komedia z morałem, w której występują 3 aktorki: Edyta Luckos, Ewelina Zielińska i Joanna Parżych.

Sztuka dotyczy relacji damsko-męskich, panie mogą się identyfikować z jej bohaterkami, a panowie mogą się z niej wiele dowiedzieć i nauczyć.

Kobiety z „Dziewczyn po przejściach”, przeżywają różnego rodzaju perturbacje życiowe. Przesłanie sztuki, mówi o tym, że każdy potrzebuje przyjaciela.

Polsko-Amerykański Klub w Hudson została założony w 1973 r. przez 15 Polaków mieszkających na Florydzie. W 1982r należało już do niego 850 członków.

Klub organizuje obiady przy muzyce na żywo z możliwością potańczenia, w niedziele – od 12 do 4 po południu gra muzyka, obiady są serwowane od godziny 1 p.m.

W środy w klubie odbywają się wieczorki taneczne w godzinach 6 p.m. do 9.30 wieczorem.

Szczegółowe informacje dotyczące zakupu biletów na spektakl „Dziewczyny po przejściach” i godziny przedstawienia zostaną podane niebawem.

 

 

 

 

Źródło: polishamericanclub, inf. wł
Foto: polishamericanclub

 

NEWS Florida

Nigdy nie wiadomo kiedy kosmiczny śmieć wpadnie do domu. Zdarzyło się to w Naples

Opublikowano

dnia

Autor:

Według NASA, kawałek metalu, który w zeszłym miesiącu zrobił dziurę w dachu i przedarł się dwa piętra domu na Florydzie, był śmieciem kosmicznym pochodzącym z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Agencja potwierdziła w poniedziałek, że ważący 1,6 funta obiekt to szczątki palety towarowej, która została celowo wyrzucona ze stacji kosmicznej trzy lata temu.

Paleta wypełniona starzejącymi się akumulatorami miała w nieszkodliwy sposób spalić się w ziemskiej atmosferze, ale jeden kawałek przetrwał – ten, który 8 marca uderzył w dom w Naples na Florydzie.

Mieszkaniec Naples, Alejandro Otero, twierdzi, że obiekt rozbił się o dach i przeleciał przez dwa piętra jego domu, przebijając dziury w podłodze i suficie. Mężczyzny nie było wtedy w domu, ale metalowy przedmiot prawie uderzył jego syna.

W poście na blogu opisującym incydent NASA poinformowała, że przeanalizowała obiekt w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie i potwierdziła, że był to element wyposażenia używanego do montażu akumulatorów na palecie ładunkowej.

Kawałek śmiecia kosmicznego ma kształt mniej więcej cylindryczny, długość około 4 cali i szerokość 1,6 cala. NASA twierdzi, że pracownicy agencji zbadali cechy obiektu oraz skład metalu i dopasowali go do sprzętu, który został wyrzucony ze stacji kosmicznej w 2021 roku.

W tym czasie na stacji kosmicznej instalowano nowe akumulatory litowo-jonowe, więc stare akumulatory niklowo-wodorowe zapakowano do utylizacji. Według NASA, automatyczne ramię stacji kosmicznej wypuściło ważącą 5800 funtów paletę ładunkową zawierającą akumulatory nad Oceanem Spokojnym, gdy placówka orbitowała 260 mil nad powierzchnią Ziemi.

Nierzadko agencje i komercyjne firmy kosmiczne pozbywają się w ten sposób niedziałającego sprzętu, ponieważ pozwala to uniknąć przyczyniania się do problemu śmieci kosmicznych na Ziemi.

Dziesiątki tysięcy kawałków takich śmieci – i miliony mniejszych kawałków orbitalnych śmieci – już zaśmiecają przestrzeń wokół planety. Obiekty przedostające się do atmosfery opuszczają przestrzeń i spalają się, zamiast przyłączać się do pola szczątków.

W większości przypadków nieczynne satelity, zużyte części rakiet i inne obiekty spalają się całkowicie w atmosferze, ale czasami niektóre fragmenty przeżywają tą ognistą podróż, spadając na ziemię.

Większość z nich wpada do oceanu. Na przykład w maju 2021 r. szczątki 20-tonowej chińskiej rakiety wylądowały w Oceanie Indyjskim. Chiny skrytykowano za niewłaściwe śledzenie zużytych elementów rakietowych, a wydarzenie wywołało debaty na temat bezpiecznego postępowania ze śmieciami kosmicznymi.

W lutym Europejska Agencja Kosmiczna monitorowała nieczynnego satelitę, który w sposób niekontrolowany spadł z powrotem na Ziemię nad Oceanem Spokojnym. O tym, że może uderzyć w ziemię informowaliśmy 21 lutego.

W 2011 roku wystąpiła podobna sytuacją, kiedy satelita wielkości autobusu w sposób niekontrolowany ponownie wleciał w atmosferę. To, co ocalało ze wycofanego ze służby satelity, spadło do wody w odległej części Pacyfiku.

Uszkodzenia domu w Naples

NASA oświadczyła, że przeprowadzi szczegółowe badanie najnowszego incydentu z kosmicznymi śmieciami, aby ustalić, jak obiekt, który spadł  na dom w Naples, wytrzymał ekstremalną podróż przez atmosferę.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Alejandro Otero
Czytaj dalej

NEWS Florida

Masz stłuczkę na Florydzie? Policja zbada jej okoliczności wirtualnie

Opublikowano

dnia

Autor:

Florida Highway Patrol (FHP) uruchamia nową inicjatywę, która umożliwi kierowcom uczestniczącym w wypadkach wirtualną interakcję z policjantami za przy pomocy telefonów komórkowych, za pośrednictwem technologii podobnej do FaceTime.

Celem tego programu pilotażowego, który ma się rozpocząć latem tego roku, jest usprawnienie dochodzeń w sprawie wypadków, poprzez wykorzystanie technologii czatów wideo – tym samym wyeliminowanie konieczności osobistej reakcji policji i potencjalnie długiego czasu oczekiwania.

Koncepcja programu jest prosta: jest on inicjowany w momencie wystąpienia zdarzenia i musi spełniać określone kryteria. Nie może być stosowany w przypadku jakichkolwiek obrażeń osób biorących udział w wypadku, zablokowanej drogi, potrąceń pieszych, ani wypadków związanych z jazdę pod wpływem alkoholu.

Kierowcy mogą nawiązać połączenie wideo z pracownikiem biurowym za pośrednictwem udostępnionego łącza. Następnie policjant obejrzy miejsce zdarzenia za pomocą kamery w telefonie kierowcy, oceni stan jezdni, przeprowadzi wywiady i zbierze niezbędne informacje w celu udokumentowania zdarzenia.

Oczekuje się, że to innowacyjne podejście znacznie skróci czas reakcji i odciąży dyspozytorów i funkcjonariuszy terenowych. Szacuje się, że wirtualne rozmowy potrwają mniej niż 15 minut, czyli ułamek czasu zwykle potrzebnego na osobistą reakcję policji.

Program pilotażowy potrwa dwa lata, podczas których FHP oceni jego skuteczność i określi potencjał szerszego wdrożenia w całym stanie.

 

Źródło: fox35
Foto: istock/chingyunsong/
Czytaj dalej

NEWS Florida

To dziewczynka! W Busch Gardens Tampa Bay przyszedł na świat mały orangutan

Opublikowano

dnia

Autor:

Busch Gardens Tampa Bay poinformował, że w sobotni wieczór w ogrodzie urodził się krytycznie zagrożony orangutan borneański – córka samicy Luny.

Dziecko, które waży 3,4 funta, przyszło na świat przez cesarskie cięcie. Porodem kierował zespół lekarzy i zoologów z wielu organizacji.

Według Busch Gardens Luna, która dochodzi do siebie po operacji, została przedstawiona dziecku w niedzielę rano.

Władze parku tematycznego mówią, że gdy stan zdrowia obu zwierząt się ustabilizuje, zostaną ponownie połączone i będą ściśle monitorowane przez zespół weterynarzy i specjalistów od opieki nad zwierzętami.

Orangutan borneański zamieszkuje zachodnie Borneo w Malezji (południowy Sarawak) i Indonezji (północne Borneo Zachodnie).W latach 1999–2015 populacja gatunku spadła aż o przeszło 100 tys. osobników, tj. o połowę.

 

Zródło: fox35
Foto: Busch Gardens

 

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu