Połącz się z nami

News Chicago

Żywność drożeje. Coraz więcej osób korzysta z rozdawanego jedzenia jak z koła ratunkowego

Opublikowano

dnia

Podobnie jak wiele organizacji humanitarnych na przedmieściach, Food for Greater Elgin stał się kołem ratunkowym, gdy rodziny zmagają się z rosnącymi cenami żywności i paliw. Coraz więcej osób potrzebuje pomocy a sytuacja jest coraz trudniejsza.

Spiżarnie żywności znajdujące się na przedmieściach odnotowują zwiększony popyt, ponieważ gospodarstwa domowe zmagają się z inflacją, a pomoc rządowa, która była łatwo dostępna podczas pandemii, dobiegła końca.

Spadek darowizn ze sklepów spożywczych i problemy z łańcuchem dostaw dodatkowo obciążyły niektóre placówki.

„Wszystko jest droższe… jedzenie – chleb, mleko, jajka – podstawowe produkty znacznie wzrosły”

– mówi David, który korzysta z pomocy spiżarni w Elgin od roku. „To, co oszczędzam (w artykułach spożywczych), używam na benzynę”.

W międzywyznaniowej spiżarni żywności w Batavii luty przyniósł 15 nowych rodzin.

„Widzieliśmy wielu powracających ludzi, których być może nie widzieliśmy od trzech lub czterech lat” – mówi dyrektor wykonawcza Eileen Pasero.

W porównaniu do zeszłego roku, Food for Greater Elgin odnotował 30% wzrost liczby osób obsługiwanych między styczniem a marcem.

W zachodnim Chicago kościół luterański św. Andrzeja zaczął organizować prowadzoną przez wolontariuszy dystrybucję typu drive-through w marcu 2020 r. jako reakcję kryzysową na COVID-19 i jego gospodarcze wstrząsy wtórne.

„Nie sądzę, że spodziewaliśmy się, że nadal będziemy tutaj, i z pewnością to, co obserwujemy w naszych społecznościach, to utrzymujące się skutki pandemii” – ocenia wielebny Josh Ebener, pastor kościoła.

St. Andrew nawiązał współpracę z People’s Resource Center, aby nadążyć za popytem.

Liczba gospodarstw domowych otrzymujących żywność ustabilizowała się na poziomie około 300 w przeciętną sobotę zeszłego roku. Ale ostatnio ponad 400 rodzin korzystało z artykułów spożywczych.

„Dostarczanie żywności z pewnością jest dużym wsparciem dla rodzin, ponieważ czują to obciążenie w swoim budżecie żywnościowym”,

– stwierdził Ebener. „Niektórzy z nich może nie potrzebowali tego przez jakiś czas, ale myślę, że inflacja zepchnęła ich z powrotem”.

W kilka sobót organizatorom skończyło się jedzenie około godziny 9 rano i musieli udać się do sklepu spożywczego Carnicerias Jimenez, aby zdobyć „przynajmniej kilka podstawowych artykułów dla ludzi… żeby nie odeszli z pustymi rękami” – mówi Ebener.

„Wciąż przygotowywaliśmy się na 400 rodzin, co jest dużo, ale fakt, że to nie wystarczyło, moim zdaniem ilustruje, jak duża jest potrzeba” – dodaje Ebener.

Rodziny zazwyczaj biorą ryż, fasolę, tortille, chleb i świeże produkty. Kościół zapewnia wolontariuszy i parking, podczas gdy People’s Resource Centre dostarcza żywność.

Organizacja non-profit prowadzi również spiżarnie w Wheaton i Westmont.

W ciągu miesiąca od połowy lutego spiżarnia Wheaton dostarczyła 1500 dostaw żywności, podczas gdy Westmont zebrało nieco ponad 1300, poinformowała Christina LePage, wiceprezes ds. programów w People’s Resource Center.

Organizacja kupuje produkty z Banku Żywności Północnego Illinois „po znacznie niższych kosztach niż od jakiegokolwiek innego dostawcy”, wyjaśnia LePage.

Darowizny od sprzedawców detalicznych są kolejnym ważnym źródłem żywności, ale obecnie istnieją bardziej ograniczone opcje na świeże produkty i inne łatwo psujące się produkty, mówi LePage.

W lutym Bank Żywności Północnego Illinois obsłużył 363 000 osób, w porównaniu z 300 000 w miesiącach letnich.

Oprócz wyższych kosztów żywności i paliwa, prezes i dyrektor generalny Julie Yurko banku zwróciła uwagę na zakończenie federalnych programów pomocowych na rzecz wzrostu.

„Wszystkie te programy się zakończyły” – powiedziała Yurko.

„Chociaż pandemia może wydawać się na dobrej drodze, jej wpływ na nasze rodziny… będzie trwał, jak się spodziewamy, przez wiele lat”.

Wygasł również federalny program pomocy dla organizacji takich jak Bank Żywności Północnego Illinois.

Od lipca 2020 r. do czerwca zeszłego roku agencja otrzymała pudełka żywności zawierające 38 milionów posiłków w ramach programu pomocy żywnościowej USDA Coronavirus oraz innych dróg wsparcia federalnego.

Pudełka były rozdawane w spiżarniach i na imprezach dystrybucyjnych typu pop-up. W tym roku fiskalnym bank żywności spodziewa się otrzymać równowartość 8 milionów posiłków i jest to drastyczny spadek.

Bank żywności przewiduje również większe wydatki na zakup żywności. Yurko ocenia, że to częściowo dlatego, że ofiary żywnościowe ze sklepów spadły, ale również wzrosły ceny.

Na przykład cena makaronu wzrosła o 20%, a ziemniaków o 5 centów za funt, mówi Yurko.

„To jest trudniejsza sytuacja niż kiedykolwiek, jeśli chodzi o dostawy żywności, odkąd tu jestem”, stwierdziła Yurko, który od 13 lat obsługuje Bank Żywności Północnego Illinois.

 

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/monkeybusinessimages

News Chicago

Polonia udzieliła oficjalnego poparcia Paulowi Vallasowi w Wyborach Burmistrza Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę, 22 marca 2023 roku, Paul Vallas, kandydat na stanowisko burmistrza Chicago odwiedził siedzibę główną Związku Narodowego w Chicago (Polish National Alliance, PNA), gdzie spotkał się z liderami polonijnych organizacji. Prezes Frank Spula, w imieniu polsko-amerykańskiej społeczności udzielił oficjalnego poparcia Paulowi Vallasowi w jego wyścigu po fotel burmistrza Chicago.

W spotkaniu 22 marca uczestniczyła grupa ponad 30 osób, reprezentujących polonijne organizacje polityczne, biznesowe, kulturalne i branżowe. Inicjatorem spotkania był Frank Spula, prezes Związku Narodowego Polskiego oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Paul Vallas poświęcił najwięcej czasu na omówienie zagadnień związanych z bezpieczeństwem publicznym Chicago, zwiększeniu liczebności policji, poprawie systemu edukacji publicznej, ograniczeniu i niepodwyższaniu podatków oraz uczynienia z Chicago miasta przyjaznego małym i średnim biznesom.

Uczestnicy spotkania pytali, w jaki sposób Paul Vallas zamierza współpracować z chicagowską Polonią po swoim zwycięstwie w wyborach. „Musimy uwzględnić historię polskiej społeczności w naszym programie nauczania – powiedział Vallas – Musimy sprawić, że ludzie w pełni uświadomią sobie, jak wielki wkład w budowę naszego miasta jest zasługą Polonii”.

Inną ważną kwestią było przywrócenie Dnia Pułaskiego do rangi święta w chicagowskich szkołach publicznych. Vallas powiedział „Wychowałem się z Dniem Pułaskiego. Musimy stworzyć kalendarz, który w jakiś sposób uwzględni Dzień Pułaskiego”.

Odpowiadając na pytania zadawane przez liderów polonijnych organizacji, Paul Vallas wielokrotnie podkreślił swoje stanowisko w kwestii poprawy bezpieczeństwa w Chicago oferując kilka konkretnych rozwiązań, jak na przykład patrole policyjne na stacjach CTA oraz zwiększenie stanu liczebnego chicagowskiej policji.

„Najważniejszym priorytetem samorządu jest bezpieczeństwo publiczne. Bezpieczeństwo to podstawowe prawo każdego człowieka. Musimy egzekwować prawo i trzymać niebezpiecznych przestępców z daleka od naszych ulic” – powiedział Vallas.

Po zakończeniu dyskusji, głos zabrał ponownie Prezes Spula zwracając się do Paula Vallasa i przekazując mu oficjalne poparcie chicagowskiej Polonii:

„Zebraliśmy się w tej sali jako liderzy polonijnych organizacji. Chcemy korzystając z tej okazji oficjalnie udzielić Panu naszego poparcia”.

Vallas podziękował za słowa poparcia oraz gorąco zachęcił Polaków mieszkających w Chicago do wzięcia udziału w wyborach.

Wybory burmistrza Chicago odbędą się 4 kwietnia 2023. Już teraz głosy można oddawać we wczesnym głosowaniu.

Paul Vallas ma rozległe doświadczenie w zarządzaniu, przede wszystkim w instytucjach edukacyjnych.

To były dyrektor wykonawczy Illinois Economic and Fiscal Commission (1985-90), dyrektor ds. spraw budżetu miasta Chicago (1990-93), dyrektor Biura Budżetowego miasta Chicago (1993-95), kurator oświaty Chicago Public Schools (1995-2001), kurator oświaty Philadelphia Public Schools (2002-07), kurator oświaty stanowego okręgu w Nowym Orleanie (2007-11).

Pracował w okręgach szkolnych po trzęsieniu ziemi na Haiti i w Chile (2010-12). Był kuratorem szkolnych okręgów w Bridgeport w stanie Connecticut (2012-14), głównym dyrektorem ds. administracji na Chicago State University (2017-18).

To były kandydat w demokratycznych prawyborach na gubernatora w 2002 r. oraz były kandydat na wicegubernatora w 2016 r., były kandydat na burmistrza Chicago w 2019 r.

Ma 69 lat. Urodził się i wychował w Chicago, w rodzinie greckich imigrantów. Uzyskał tytuł magistra wydziału nauk politycznych Western Illinois University.

 

Foto: Ewa Malcher/Dziennik Związkowy
Czytaj dalej

News Chicago

Obchody 13. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej i 83. Rocznicy Mordu Katyńskiego

Opublikowano

dnia

Autor:

Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską przy Związku Klubów Polskich w USA zaprasza wszystkie organizacje i całą Polonię na uroczystości obchodów 13. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej i 83. Rocznicy Mordu Katyńskiego, w niedzielę, 16 kwietnia 2023 roku.

Uroczystości rozpocznie Msza Św. w Bazylice Św. Jacka o godz. 12:30PM.

Złożenie kwiatów i modlitwa o godzinie 2:30PM pod Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską na Cmentarzu Św. Wojciecha, 6800 N. Milwaukee Ave., Niles, IL 60714. Modlitwę poprowadzi Kapelan ZKP, Ks. Marek Smółka.

Zapraszamy organizacje do wystawienia pocztów sztandarowych.

Prosimy o potwierdzenie udziału w uroczystości, nr.tel.: 773-396-9242.

Lucja Mirowska-Kopeć, Ed. D.
Prezes ZKP

 

Foto: ZKP, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj Narodowy Dzień Kojota. Poznaj te zwierzęta i bezpiecznie dziel z nimi sąsiedztwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Marzec to nie tylko Miesiąc Kobiet czy Dzień Świętego Patryka. Obchodzimy w nim także niezbyt znane święto, którym jest Narodowy Dzień Kojota. Zwierzęta te zamieszkują prawie każde miasto w Stanach Zjednoczonych. Kojoty bytują także licznie w powiecie DuPage i okolicznych przedmieściach. Poznając ich zwyczaje możesz pokojowo dzielić z nimi swoje sąsiedztwo.

W Wheaton nie jest niczym niezwykłym widok kojota kłusującego po chodniku lub przechadzającego się po podwórku sąsiada. Jednak pomimo ich częstego występowania, żaden inny dziki gatunek nie wywołuje u tutejszych mieszkańców tak szerokiego wachlarza emocji.

Niezależnie od tego, czy budzi się strach, podziw, czy po prostu niezrozumienie, kojoty stały się najbardziej kontrowersyjnym elementem przyrody na zachodnich przedmieściach.

Zwolennicy Narodowego Dnia Kojota 23 marca, starają się zmienić to postrzeganie.

Kojoty odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie, utrzymując różnorodność biologiczną.

Kontrolują populacje gryzoni i królików, a nawet pomagają kontrolować przenoszenie chorób. Istotne jest, abyśmy dowiedzieli się więcej o tych inteligentnych, zdolnych do adaptacji psowatych i o tym, jak z nimi współistnieć.

Kojoty różnią się od większości innych gatunków dzikich zwierząt na przedmieściach, ponieważ często są uważane za zagrożenie dla ludzi dlatego, że są widoczne.

W rzeczywistości kojoty z natury boją się ludzi i zazwyczaj unikają nas, gdy tylko jest to możliwe. Agresywne zachowanie jest nietypowe i często wynika z kojarzenia ludzi jako źródła pożywienia lub ochrony legowiska młodych szczeniąt.

Powszechnym błędnym przekonaniem ludzi jest to, że kojoty będą polować i zabijać swoje zwierzęta domowe.

Chociaż ataki się zdarzają, w rzeczywistości są one dość rzadkie. Kojoty to padlinożercy, a większość ich diety składa się z małych gryzoni, takich jak myszy, norniki i króliki. Jeśli jednak nadarzy się okazja, wykorzystają też małe, nienadzorowane zwierzę towarzyszące.

Odpowiedzialni właściciele zwierząt domowych powinni zawsze wyprowadzać psy na smyczy i nigdy nie zostawiać ich samych na zewnątrz. Zwierzęta pozostawione na zewnątrz, nawet przy ogrodzonym podwórku, są narażone na drapieżnictwo i niepotrzebne konflikty z kojotami.

Innym nieporozumieniem jest to, że widok kojota w ciągu dnia oznacza, że jest wściekły lub niebezpieczny. Obecnie widywanie ich o każdej porze dnia i nocy jest czymś powszechnym i normalnym.

Według DuPage County Animal Services sezon godowy kojotów zwykle trwa od stycznia do marca, a szczenięta rodzą się w kwietniu i maju. Wiosną i latem możliwe są częstsze obserwacje kojotów w ciągu dnia, ponieważ zwierzęta te mają dzieci do wykarmienia, a zatem muszą intensywniej żerować.

Istnieje wiele sposobów, w jakie mieszkańcy mogą pomóc uniknąć konfliktów i pokojowo współistnieć z kojotami.

Upewnij się, że odpowiednio zabezpieczasz pojemniki na śmieci i przechowuj karmę dla zwierząt w pomieszczeniach. Usuń karmniki dla ptaków ze swojego podwórka, jeśli w okolicy zauważono kojoty. Karmniki dla ptaków przyciągają wiewiórki i gryzonie, które są ulubionym źródłem pożywienia kojotów. Utrzymuj również grille w czystości, ponieważ resztki jedzenia mogą przyciągać dzikie zwierzęta.

Pamiętaj także, aby zamknąć puste przestrzenie wokół swojej nieruchomości. Kojoty będą wykorzystywać obszary pod werandami i szopami do odpoczynku i wychowywania młodych.

Współistnienie z kojotami to aktywny wysiłek sąsiedzki. Uznając Narodowy Dzień Kojota 23 marca, zwiększamy świadomość i uczymy mieszkańców, jak zapobiegać konfliktom i szanować ten inteligentny gatunek psów.

Dzięki lepszemu zrozumieniu i docenieniu uczymy się, jak z powodzeniem współistnieć z kojotami w naszych dzielnicach i społeczności przez dziesięciolecia.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/AMCImagesSongbird839/ Harry Collins/ Fabiomichelecapelli
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu