NEWS Florida
Koncerty pod batutą polsko-rosyjską Andrzeja Boreyko. Warszawska Filharmonia Narodowa na Florydzie!

Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą dyrektora artystycznego i dyrygenta Andrzeja Boreyko odbędzie tournée po Florydzie. Solistą będzie Bruce Liu, genialny zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Orkiestra Narodowa Filharmonii Warszawskiej da na Florydzie 6 koncertów, między 30 marca a 5 kwietnia. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest Andrzej Boreyko, solistą – Bruce Liu -pianista i zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
Program koncertów:
- Stanisław Moniuszko, Uwertura do opery Paria
- Fryderyk Chopin, Koncert fortepianowy e-moll op. 11
- Johannes Brahms, I Symfonia c-moll op. 68
Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła ponad 150 tras koncertowych na pięciu kontynentach i występowała we wszystkich najważniejszych salach koncertowych świata, za każdym razem ciesząc się uznaniem publiczności i krytyków za znakomite i charyzmatyczne interpretacje.
Zespół brał udział w Konkursach Pianistycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, wydał płyty dla Polskiego Radia i Telewizji oraz polskich i zagranicznych wytwórni płytowych i filmowych.
Orkiestra ma bogatą historię występów z największymi dyrygentami, kompozytorami i solistami XX i XXI wieku.
Współpracowali z nią: Edvard Grieg, Sergei Prokofiev, Sergei Rachmaninoff, Maurice Revel, Camille Saint-Saëns, a także pianiści Arthur Rubinstein, Vladimir Horowitz i Claudio Arrau.
Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie dała swój pierwszy koncert 5 listopada 1901 w sali koncertowej Filharmonii. Orkiestrę poprowadził Emil Młynarski – współzałożyciel, pierwszy dyrektor muzyczny i dyrygent-rezydent Filharmonii, a partię solową wykonał Ignacy Jan Paderewski.
Orkiestra była wielokrotnie nagradzana prestiżowymi nagrodami płytowymi, w tym Grammy 2013 (oraz sześcioma nominacjami do Grammy) za nagrania wielkoformatowych dzieł wokalno-instrumentalnych Pendereckiego i Karola Szymanowskiego, a także Diapason d’Or, ICMA, Gramophone Award, Record Geijutsu, Classical Internet Award, Cannes Classical Award oraz Fryderyk Polskiej Akademii Fonograficznej.
Andrzej Boreyko
Sezon 2021/2022 to trzeci sezon Andrzeja Boreyki jako dyrektora muzycznego i artystycznego Filharmonii Narodowej. Kończy swoją kadencję jako dyrektor muzyczny, kontynuując badanie powiązań między formami sztuki poprzez interdyscyplinarne programowanie tematyczne.
Najważniejsze wydarzenia z jego udziałem w poprzednich sezonach obejmowały duże trasy koncertowe z Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Rosji (do Hamburga, Kolonii, Frankfurtu i Monachium) oraz z Filarmonica della Scala (na festiwale w Lublanie, Rheingau, Gstaad i Grafenegg).
Gościnne występy z ostatnich sezonów obejmują prowadzenie: Seoul Philharmonic Orchestra, Orquesta Sinfónica de Galicia, Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai, Sinfonia Varsovia (z Piotrem Anderszewskim na festiwalu Bridging Europe w Müpa w Budapeszcie), Mozarteumorchester Salzburg, Rundfunk-Sinfonieorchester Berli i Frankfurt Museumsgesellschaf.
A także praca z orkiestrami symfonicznymi Sydney, Toronto, Seattle, Minnesota, San Francisco, Dallas i Detroit, a także New York Philharmonic, Chicago Symphony i Los Angeles Philharmonic.
Zwolennik nowoczesnych dzieł, Andrzej Boreyko był mistrzem kompozycji Victorii Borisovej-Ollas w rozległym projekcie koncertowo-nagraniowym z Royal Stockholm Philharmonic Orchestra w 2017 roku.
Wcześniej objął stanowiska dyrektora muzycznego Jenaer Philharmonie, Symphoniker Hamburg, Berner Sinfonieorchester, Düsseldorfer Symphoniker, Winnipeg Symphony Orchestra oraz Belgijskiej Orkiestry Narodowej.
Bruce Liu
Od czasu wygrania prestiżowego XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Bruce Liu odbywa dłuższą trasę koncertową, grając w wyprzedanych salach w Japonii, Korei Południowej, Brazylii, Izraelu i wielu krajach Europy.
Opisany przez The Telegram za jego „potężne, dopracowane i emanujące z zdyscyplinowanego umysłu” interpretacje, Bruce Liu wyróżnia się jako jeden z najbardziej dynamicznych muzycznie i uzdolnionych technicznie pianistów swojego pokolenia.
Występował m.in. z takimi zespołami, jak Cleveland Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, Montreal Symphony Orchestra, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, NHK Symphony Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Seoul Philharmonic Orchestra.
Wziął udział w trasie koncertowej po Ameryce Północnej z China NCPA Orchestra, wykonując Koncert G-dur Ravela, National Post opisał jego interpretację „subtelną gamą francuskich kolorów i uczuć”.
Ostatnio odbył dwie kolejne trasy koncertowe po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej (m.in. występy w sali koncertowej w Pekinie, National Center for the Performing Arts, Shanghai Oriental Arts Center, Changsha Concert Hall i Bibliotece Narodowej). Centrum Sztuki).
Dokonał licznych nagrań studyjnych z ICI Radio-Canada z utworami Bach, Beethoven, Chopin, Ravel, Satie, a jego muzyka była emitowana na całym świecie.
„Linie melodyczne były dobrze zdefiniowane, jego artykulacja była stalowa i przejrzysta, ogromny zakres dynamicznych kontrastów, a epizody liryczne zostały pięknie ukształtowane. Liu zmusił cię do słuchania.” (Classical Voice Ameryka Północna).
Urodzony w Paryżu w 1997 roku Bruce Xiaoyu Liu studiował u Richarda Raymonda, a obecnie jest uczniem Dang Thai Son.
Harmonogram występów Filharmonii na Florydzie:
- Środa, 30 March 2022 – West Palm Beach – Kravis Center
- Czwartek, 31 March 2022 – Daytona Beach – Peabody Auditorium
- Sobota, 2 April 2022 – Orlando – Dr. Phillips Center
- Niedziela, 3 April 2022 – Naples – Artis Naples
- Poniedziałek, 4 April 2022 – Sarasota – Van Wezel Performing Arts Hall
- Wtorek, 5 April 2022 – Miami – Arsht Center Knight Concert Hall
Oświadczenie Andrzeja Boreyko, którego ojciec jest Polakiem a matka Rosjanką, na temat wojny na Ukrainie można przeczytać tutaj.
Źródło: instytut polski
Foto: You Tube, sarasota.org,
News Chicago
Patriotyczny Koncert Wheaton Municipal Band muzycznie rozpocznie obchody 4 Lipca

Jeden z najbardziej wyczekiwanych punktów letniego kalendarza kulturalnego w Wheaton powraca. Patriotic Concert w wykonaniu Wheaton Municipal Band odbędzie się w środę, 2 lipca o godzinie 7:30PM w Memorial Park przy 225 Karlskoga Avenue w centrum Wheaton.
Koncert patriotyczny od lat stanowi nie tylko muzyczne preludium do obchodów Dnia Niepodległości, ale też wyjątkowy moment refleksji i wspólnoty. W czasach społecznych podziałów, muzyka potrafi połączyć ludzi ponad różnicami – mówi dyrektor artystyczny i dyrygent Bruce Moss, który co roku starannie dobiera repertuar koncertu, by poruszyć serca słuchaczy i przypomnieć o wspólnych wartościach.
Wieczór pełen klasyki i niespodzianek
Koncert otworzy przedkoncertowy występ zespołu jazzowego Dixie Cups o godzinie 6:00PM. Ich żywiołowe brzmienia jazzowe w stylu Dixieland będą idealnym tłem do rodzinnego pikniku w parku – i świetną okazją, by zająć dobre miejsce przed głównym koncertem.
O godzinie 7:30Pm na scenie pojawi się cała Wheaton Municipal Band, a w programie wieczoru nie zabraknie klasycznych utworów, takich jak:
- „Stars and Stripes Forever” Johna Philipa Sousy – uznawany za najważniejszy amerykański marsz patriotyczny, który od lat symbolizuje ducha narodowego święta.
- „God Bless America” Irvinga Berlina w emocjonującej aranżacji Carmen Dragon – z solowymi partiami rożka angielskiego i saksofonu altowego.
- „Summon the Heroes” Johna Williamsa – monumentalna kompozycja stworzona z okazji otwarcia igrzysk olimpijskich w 1996 roku.
Goście specjalni i premierowe wykonania
W programie znajdzie się również utwór autorstwa sierżanta 1. klasy Noah Taylora z West Point – „The Battle Cry for Freedom”, a także jego aranżacja klasycznego „When Johnny Comes Marching Home”. Taylor niedawno dołączył do dyrygenta Mossa podczas jednego z koncertów jako gościnny dyrygent.
Miłośnicy instrumentów dętych będą mogli podziwiać solistkę Barb Holland – wieloletnią członkinię zespołu i jego powierniczkę. Wykona utwór „Piccolodia” – nową kompozycję Jerry’ego Brubakera, stworzoną z myślą o popisowej partii na flet piccolo.
Muzyka, wspólnota i duch Ameryki
Bruce Moss zapowiada również kilka niespodzianek na tegoroczny koncert, podkreślając, że to wydarzenie ma jednoczyć i inspirować, celebrując amerykańską historię, wolność i nadzieję.
Organizatorzy zachęcają aby przyjść wcześniej, zabrać ze sobą rodzinę, koc piknikowy i otwarte serce na wieczór pełen muzyki i emocji. Więcej informacji dostępnych jest na stronie zespołu: www.wheatonmunicipalband.org.
Źródło: dailyherald
Foto: wheaton municipal band
News USA
Polska przygotowuje się na wypadek wojny – opracowuje plan ewakuacji najważniejszych dzieł sztuki

Polskie Ministerstwo Kultury powołało specjalny departament, którego zadaniem jest przygotowanie planu ewakuacji najcenniejszych dzieł sztuki z państwowych kolekcji w przypadku rosyjskiej inwazji. Na jego czele stanął Maciej Matysiak, były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, który kieruje 40-osobowym zespołem ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.
W wywiadzie dla Financial Times, Minister Kultury Hanna Wróblewska poinformowała, że Polska wykorzystuje doświadczenia zdobyte podczas pomocy Ukrainie w relokacji jej zasobów kultury w czasie trwającej wojny. Nowy departament ma stworzyć gotowy plan ewakuacji dzieł sztuki, rzeźb, instrumentów muzycznych oraz księgozbiorów z około 160 instytucji publicznych.
“Nie jesteśmy w stanie ewakuować wszystkiego. Naszym zadaniem jest określenie, które obiekty mają absolutny priorytet” — powiedziała Wróblewska.
Ministerstwo prowadzi również rozmowy z zagranicznymi partnerami na temat potencjalnego przechowania wybranych dzieł w bezpiecznych miejscach poza granicami Polski. W planach jest również włączenie do inicjatywy prywatnych muzeów i galerii, a szczegóły mają zostać dopracowane do końca roku.
Polska konsultuje się także z ukraińskimi specjalistami w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego, aby lepiej zrozumieć praktyczne aspekty działania w warunkach realnego konfliktu zbrojnego.
Od 2022 roku, kiedy Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę, Polska intensywnie rozbudowuje swoje zdolności obronne. Wydatki na obronność osiągnęły w tym roku poziom 4,7% PKB — najwyższy wśród krajów NATO. Oprócz modernizacji armii i zwiększania liczebności sił zbrojnych, rząd skupia się także na ochronie ludności cywilnej oraz dziedzictwa narodowego.
Polska od lat aktywnie zabiega również o odzyskanie dzieł sztuki i dokumentów zrabowanych w czasie II Wojny Światowej przez Niemców i Związek Radziecki. Według Ministerstwa Kultury nadal brakuje setek tysięcy obiektów.

Odzyskane dwa obrazy z warsztatu Dierica Boutsa – „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo”, stanowiących polskie straty wojenne.
W zeszłym roku Polska odzyskała z Hiszpanii dwa obrazy flamandzkiego mistrza Dierica Boutsa, należące niegdyś do kolekcji Czartoryskich. Dodatkowo toczą się rozmowy w sprawie restytucji 73 cennych dokumentów historycznych — w tym XV-wiecznego traktatu pokojowego między Polską, Litwą a zakonem krzyżackim — które wciąż znajdują się w niemieckich archiwach.
Inicjatywa Ministerstwa Kultury pokazuje, że Polska traktuje potencjalne zagrożenie z pełną powagą, starając się chronić nie tylko granice, ale także dziedzictwo kulturowe narodu.
Źródło: NFP
Foto: Ministerstwo Kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku
News Chicago
Muzyczna parada na rzece Chicago – Król Rzeki zaprasza na niezwykłe widowisko

Ben Kinsinger, muzyk stojący za serią letnich Secret Concerts na rzece w pobliżu mostu Belmont Avenue, przygotowuje na 19 lipca kolejne wyjątkowe wydarzenie. Będzie to pływająca parada muzyczna wzdłuż północnej odnogi rzeki Chicago.
Od 2022 roku Ben Kinsinger i jego przyjaciele organizują nietypowe występy na betonowym filarze rzeki, zamieniając go w scenę koncertową. Widowiska przyciągają publiczność zarówno z lądu, jak i z kajaków. Projekt zyskał popularność dzięki rozgłosowi w mediach społecznościowych, relacjom medialnym i przede wszystkim – entuzjastycznemu przekazowi ustnemu.
“Wykreowałem postać Lawrence’a Tome’a, którą wcielam się podczas pokazów. To taki mój Don Kichot – człowiek, który wierzy, że jest kimś więcej i z czasem staje się tą postacią naprawdę” — mówi Kinsinger, opisując alter ego znanego jako „Król Rzeki”.
Parada na falach – wspierana przez miasto
Pomysł nietypowej parady muzycznej zyskał oficjalne wsparcie – chicagowski Departament Kultury i Wydarzeń Specjalnych przyznał Kinsingerowi grant w wysokości 5000 dolarów. Wydarzenie zaplanowano na 19 lipca w samo południe, a jego trasa przebiegać będzie między Irving Park Road a Diversey Avenue.
Zespoły wystąpią na pływających scenach – platformach i tratwach, które Kinsinger buduje samodzielnie. Pierwszy zespół pojawi się przy Irving Park Road i będzie poruszał się wzdłuż rzeki, mijając mosty rowerowe i punkty widokowe, gdzie zgromadzi się publiczność.
“To będzie coś w rodzaju ulicznego festiwalu, ale na wodzie. Ludzie będą mogli stać na mostach, patrzeć z brzegu, słuchać muzyki i oglądać, jak scena przepływa tuż pod nimi” — opowiada z entuzjazmem muzyk.
Od filara do festiwalu
Pierwszy tegoroczny pokaz w maju przyciągnął około 500 osób. Choć początkowo występy odbywały się nieoficjalnie, dziś mają wsparcie miasta i lokalnej społeczności.
Dołącz do Króla Rzeki
Przygotowania do parady trwają. Ben Kinsinger współpracuje z dyrektorami artystycznymi, którzy nie tylko pomagają w doborze zespołów, ale też dekorują pływające sceny. Zaprasza wszystkich zainteresowanych – od właścicieli łodzi po osoby z umiejętnościami technicznymi – do współpracy. Zgłoszenia przyjmuje przez swoją stronę internetową.
Do 19 lipca planowane są weekendowe koncerty na betonowym filarze. Dokładne daty będą ogłaszane na stronie internetowej Kinsingera, w miarę potwierdzania dostępności zespołów.
Źródło: blockclubchicago
Foto: Trevor Jay Pricket, Ben Kinsinger
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA4 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
Kościół2 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli
-
Galeria4 tygodnie temu
“Alicja w Krainie Czarów” Studia Teatralnego Modjeska, Vittum Theater, 8 czerwca
-
News USA4 tygodnie temu
Los Angeles protestuje przeciwko nalotom ICE. Interweniowała Gwardia Narodowa
-
News Chicago2 tygodnie temu
Mieszkańcy Illinois zapłacą więcej: Nowa fala podatków już od 1 lipca
-
News USA4 tygodnie temu
Nowy zakaz podróży do USA dla obywateli 19 krajów już obowiązuje