Połącz się z nami

NEWS Florida

Koncerty pod batutą polsko-rosyjską Andrzeja Boreyko. Warszawska Filharmonia Narodowa na Florydzie!

Opublikowano

dnia

Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą dyrektora artystycznego i dyrygenta Andrzeja Boreyko odbędzie tournée po Florydzie. Solistą będzie Bruce Liu, genialny zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Orkiestra Narodowa Filharmonii Warszawskiej da na Florydzie 6 koncertów, między 30 marca a 5 kwietnia. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest Andrzej Boreyko, solistą – Bruce Liu -pianista i zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Program koncertów:

  • Stanisław Moniuszko, Uwertura do opery Paria
  • Fryderyk Chopin, Koncert fortepianowy e-moll op. 11
  • Johannes Brahms, I Symfonia c-moll op. 68

Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła ponad 150 tras koncertowych na pięciu kontynentach i występowała we wszystkich najważniejszych salach koncertowych świata, za każdym razem ciesząc się uznaniem publiczności i krytyków za znakomite i charyzmatyczne interpretacje.

Zespół brał udział w Konkursach Pianistycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, wydał płyty dla Polskiego Radia i Telewizji oraz polskich i zagranicznych wytwórni płytowych i filmowych.

Orkiestra ma bogatą historię występów z największymi dyrygentami, kompozytorami i solistami XX i XXI wieku.

Współpracowali z nią: Edvard Grieg, Sergei Prokofiev, Sergei Rachmaninoff, Maurice Revel, Camille Saint-Saëns, a także pianiści Arthur Rubinstein, Vladimir Horowitz i Claudio Arrau.

Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie dała swój pierwszy koncert 5 listopada 1901 w sali koncertowej Filharmonii. Orkiestrę poprowadził Emil Młynarski – współzałożyciel, pierwszy dyrektor muzyczny i dyrygent-rezydent Filharmonii, a partię solową wykonał Ignacy Jan Paderewski.

Orkiestra była wielokrotnie nagradzana prestiżowymi nagrodami płytowymi, w tym Grammy 2013 (oraz sześcioma nominacjami do Grammy) za nagrania wielkoformatowych dzieł wokalno-instrumentalnych Pendereckiego i Karola Szymanowskiego, a także Diapason d’Or, ICMA, Gramophone Award, Record Geijutsu, Classical Internet Award, Cannes Classical Award oraz Fryderyk Polskiej Akademii Fonograficznej.

Andrzej Boreyko

Sezon 2021/2022 to trzeci sezon Andrzeja Boreyki jako dyrektora muzycznego i artystycznego Filharmonii Narodowej. Kończy swoją kadencję jako dyrektor muzyczny, kontynuując badanie powiązań między formami sztuki poprzez interdyscyplinarne programowanie tematyczne.

Najważniejsze wydarzenia z jego udziałem w poprzednich sezonach obejmowały duże trasy koncertowe z Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Rosji (do Hamburga, Kolonii, Frankfurtu i Monachium) oraz z Filarmonica della Scala (na festiwale w Lublanie, Rheingau, Gstaad i Grafenegg).

Gościnne występy z ostatnich sezonów obejmują prowadzenie: Seoul Philharmonic Orchestra, Orquesta Sinfónica de Galicia, Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai, Sinfonia Varsovia (z Piotrem Anderszewskim na festiwalu Bridging Europe w Müpa w Budapeszcie), Mozarteumorchester Salzburg, Rundfunk-Sinfonieorchester Berli i Frankfurt Museumsgesellschaf.

A także praca z orkiestrami symfonicznymi Sydney, Toronto, Seattle, Minnesota, San Francisco, Dallas i Detroit, a także New York Philharmonic, Chicago Symphony i Los Angeles Philharmonic.

Zwolennik nowoczesnych dzieł, Andrzej Boreyko był mistrzem kompozycji Victorii Borisovej-Ollas w rozległym projekcie koncertowo-nagraniowym z Royal Stockholm Philharmonic Orchestra w 2017 roku.

Wcześniej objął stanowiska dyrektora muzycznego Jenaer Philharmonie, Symphoniker Hamburg, Berner Sinfonieorchester, Düsseldorfer Symphoniker, Winnipeg Symphony Orchestra oraz Belgijskiej Orkiestry Narodowej.

Bruce Liu

Od czasu wygrania prestiżowego XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Bruce Liu odbywa dłuższą trasę koncertową, grając w wyprzedanych salach w Japonii, Korei Południowej, Brazylii, Izraelu i wielu krajach Europy.

Opisany przez The Telegram za jego „potężne, dopracowane i emanujące z zdyscyplinowanego umysłu” interpretacje, Bruce Liu wyróżnia się jako jeden z najbardziej dynamicznych muzycznie i uzdolnionych technicznie pianistów swojego pokolenia.

Występował m.in. z takimi zespołami, jak Cleveland Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, Montreal Symphony Orchestra, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, NHK Symphony Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Seoul Philharmonic Orchestra.

Wziął udział w trasie koncertowej po Ameryce Północnej z China NCPA Orchestra, wykonując Koncert G-dur Ravela, National Post opisał jego interpretację „subtelną gamą francuskich kolorów i uczuć”.

Ostatnio odbył dwie kolejne trasy koncertowe po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej (m.in. występy w sali koncertowej w Pekinie, National Center for the Performing Arts, Shanghai Oriental Arts Center, Changsha Concert Hall i Bibliotece Narodowej). Centrum Sztuki).

Dokonał licznych nagrań studyjnych z ICI Radio-Canada z utworami Bach, Beethoven, Chopin, Ravel, Satie, a jego muzyka była emitowana na całym świecie.

„Linie melodyczne były dobrze zdefiniowane, jego artykulacja była stalowa i przejrzysta, ogromny zakres dynamicznych kontrastów, a epizody liryczne zostały pięknie ukształtowane. Liu zmusił cię do słuchania.” (Classical Voice Ameryka Północna).

Urodzony w Paryżu w 1997 roku Bruce Xiaoyu Liu studiował u Richarda Raymonda, a obecnie jest uczniem Dang Thai Son.

Harmonogram występów Filharmonii na Florydzie:

  • Środa, 30 March 2022West Palm Beach – Kravis Center
  • Czwartek, 31 March 2022Daytona Beach – Peabody Auditorium
  • Sobota, 2 April 2022Orlando – Dr. Phillips Center
  • Niedziela, 3 April 2022Naples – Artis Naples
  • Poniedziałek, 4 April 2022Sarasota – Van Wezel Performing Arts Hall
  • Wtorek, 5 April 2022Miami – Arsht Center Knight Concert Hall

Oświadczenie Andrzeja Boreyko, którego ojciec jest Polakiem a matka Rosjanką, na temat wojny na Ukrainie można przeczytać tutaj.

 

 

Źródło: instytut polski
Foto: You Tube, sarasota.org,

 

 

 

 

 

Polonia Amerykańska

“Mężczyzna Idealny” na bis. Świetną komedię Teatru Scena Polonia zobaczymy w Art Gallery

Opublikowano

dnia

Autor:

Czy udomowiony mężczyzna i wyemancypowana bizneswoman mają szanse na udany związek? Czy gender jest niebezpieczny i czy można go oswoić? Na te i wiele innych pytań odpowiada przezabawna komedia “Mężczyzna Idealny” w wykonaniu Teatru Scena Polonia. Spektakl odkrywa przed publicznością tajniki relacji damsko-męskich i serwuje solidną porcję śmiechu. Będziemy go jeszcze mogli zobaczyć 11 i 13 kwietnia w Art Gallery Kafe.

O tym, dlaczego warto zobaczyć ten spektakl i czego mogą się z niego nauczyć panowie, w studiu Radia Deon Chicago opowiadały jego reżyserka Kinga Modjeska oraz aktorka Julitta Mroczkowska. Obie panie wcielają się w sztuce w… straszne teściowe!

Spektakl, który bawi i edukuje

Mężczyzna Idealny” to arcyzabawna komedia dla dorosłych, która z przymrużeniem oka przygląda się różnicom między płciami. To przedstawienie to niemal poradnik dla panów, który może okazać się kluczem do sukcesu w relacjach damsko-męskich!

“Panowie wyjdą wzbogaceni o nową wiedzę, która jest im niezwykle potrzebna” – zapewnia Kinga Modjeska. Ze sceny padają teksty, których warto się nauczyć na pamięć i wdrożyć w życie.

Historia oparta na tekście niemieckiego dramatopisarza Johna von Düffela opowiada o Sebku i Helenie, którzy żyją w pozornie harmonijnym związku… dopóki na horyzoncie nie pojawiają się teściowe.

Nowa obsada, nowe doznania

Choć “Mężczyzna Idealny” zadebiutował w repertuarze Teatru Scena Polonia już w 2017 roku, tegoroczna odsłona przynosi świeże spojrzenie, nowe sytuacje, choreografię i teksty. W oryginalnej obsadzie w roli teściowej błyszczała Elżbieta Kochanowska.

“Jeżeli chodzi o Sebka, kreował go wtedy Grzegorz Chiliński, ale w 2025 mamy Marcina Kowalika, którego można jeść po prostu łyżkami” zapewnia Kinga Modjeska. Natomiast Julitta Mroczkowska, która grała w niej 8 lat temu, wystąpi także w tym roku.

Kinga Modjeska i Julitta Mroczkowska

Gdzie i kiedy zobaczymy “Mężczyznę Idealnego”?

Spektakl zostanie wystawiony w Art Gallery Kafe przy 127 E Front St, Wood Dale, IL, United States, Illinois 60191 w dniach: piątek 11 kwietnia o 8.00PM i w niedzielę, 13 kwietnia, o 5.ooPM.

Bilety w cenie 45 dolarów można nabyć pod numerami telefonów: 630 201 8821, 630 825 5825, a także na stronie internetowej www.scenapolonia.net.

Obsada:

  • Reżyseria: Kinga Modjeska
  • Występują: Kinga Modjeska, Julitta Mroczkowska, Edyta Luckos, Marcin Kowalik
  • Obsługa techniczna: Małgorzata Adamczyk
  • Świata: Oskar Łukacz
  • Organizacja widowni: Małgorzata Zielinski-Pys

Przyjdźcie przekonać się, czy “Mężczyzna Idealny” naprawdę istnieje!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Scena Polonia, StelmachLens
Czytaj dalej

News Chicago

Bilety na trasę koncertową “Mayhem Ball” Lady Gagi już są w sprzedaży

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj w południe rusza oficjalna sprzedaż publiczna wejściówek na koncerty Lady Gagi w ramach trasy “Mayham Ball”. 14-krotna zdobywczyni nagrody Grammy wystąpi na scenie United Center w Chicago dwukrotnie – w poniedziałek 15 września oraz środę 17 września. Trasa będzie promować jej najnowszy album “Mayhem”.

„Ten występ ma być teatralnym i elektryzującym doświadczeniem, które ożywi Mayhem dokładnie tak, jak sobie to wyobrażam” – napisała Lady Gaga w poście na Instagramie.

“Trasa Mayhem Ball oficjalnie zmierza w waszą stronę. Do zobaczenia wkrótce, potwory!” – dodała gwiazda.

Trasa “Mayhem Ball” obejmie ponad tuzin lokalizacji w USA i Europie. Oto pełna lista dat i miejsc koncertów:

Stany Zjednoczone:

  • 16, 18 lipca – Las Vegas, NV (T-Mobile Arena)
  • 6, 7 sierpnia – Seattle, WA (Climate Pledge Arena)
  • 22, 23, 26 sierpnia – Nowy Jork, NY (Madison Square Garden)
  • 31 sierpnia, 1 września – Miami, FL (Kaseya Center)
  • 10, 11 września – Toronto, Kanada (Scotiabank Arena)
  • 15, 17 września – Chicago, IL (United Center)

Europa:

  • 29, 30 września, 2 października – Londyn, Wielka Brytania (The O2)
  • 7 października – Manchester, Wielka Brytania (Co-Op Live)
  • 12, 13 października – Sztokholm, Szwecja (Avicii Arena)
  • 19, 20 października – Mediolan, Włochy (Unipol Forum)
  • 28, 29 października – Barcelona, Hiszpania (Palau Sant Jordi)
  • 4, 5 listopada – Berlin, Niemcy (Uber Arena)
  • 9 listopada – Amsterdam, Holandia (Ziggo Dome)
  • 11 listopada – Antwerpia, Belgia (Sportpaleis Arena)
  • 13, 14 listopada – Lyon, Francja (LDLC Arena)
  • 17, 18, 20 listopada – Paryż, Francja (Accor Arena)

Sprzedaż biletów

Oficjalna sprzedaż publiczna rozpocznie się w czwartek, 3 kwietnia o godzinie 12:00PM. Więcej informacji o zakupie biletów można znaleźć na oficjalnej stronie Lady Gagi.

Nie przegap szansy na niezapomniane widowisko! Lady Gaga ponownie udowodni, że jest jedną z najbardziej ekscytujących artystek sceny muzycznej.

 

Źródło: secretchicago
Foto: Kalpesh Patel, proacguy1
Czytaj dalej

News USA

Zmarł Val Kilmer – aktor, gwiazda „Top Gun” i „The Doors”, buntownik z Hollywood

Opublikowano

dnia

Autor:

Val Kilmer, niezapomniany aktor znany z roli Icemana w „Top Gun”, Batmana w „Batman Forever” oraz Jima Morrisona w „The Doors”, zmarł w wieku 65 lat. Odszedł we wtorek wieczorem w Los Angeles, otoczony rodziną i przyjaciółmi, w tym córką Mercedes Kilmer, jak poinformowano w oświadczeniu przesłanym do Associated Press.

Val Kilmer zmagał się z problemami zdrowotnymi od lat. W 2014 roku zdiagnozowano u niego raka gardła, co wymusiło przeprowadzenie dwóch tracheostomii. Choć wyzdrowiał, we wtorek zmarł na zapalenie płuc.

„Zachowywałem się odważnie. Zachowywałem się dziwnie wobec niektórych. Nie zaprzeczam temu i nie żałuję, ponieważ straciłem i odnalazłem części siebie, o których istnieniu nie wiedziałem” – mówił w dokumencie „Val” z 2021 roku, podsumowującym jego karierę.

Od komedii po dramat – droga na szczyt

Val Kilmer był najmłodszym aktorem przyjętym do prestiżowej szkoły Juilliard. Jego filmowa kariera rozpoczęła się w 1984 roku od roli w parodii szpiegowskiej „Top Secret!”, a następnie w komedii „Real Genius” (1985).

Mimo początkowych ról komediowych, jego talent objawił się w pełni w latach 90., gdy wystąpił w takich produkcjach jak „Tombstone” (1993), „Prawdziwy romans” (1993) czy „Gorączka” (1995) u boku Ala Pacino i Roberta De Niro.

Jego aktorstwo było pełne poświęcenia. Grając Doca Hollidaya w „Tombstone”, Kilmer wypełnił swoje łóżko lodem, aby lepiej oddać agonię bohatera. Podczas pracy nad „The Doors” przez rok nosił skórzane spodnie i domagał się, by nazywano go Jimem Morrisonem.

Kontrowersje i wyobcowanie w Hollywood

Choć talent Kilmera był niezaprzeczalny, jego intensywny styl pracy przysporzył mu opinii trudnego współpracownika. Sam podkreślał, że jego nieustępliwość wynikała z troski o jakość artystyczną.

„W próbie wzmocnienia pozycji reżyserów i aktorów, aby szanowali prawdę i istotę każdego projektu, zostałem szanowany, ale też poważnie wyobcowany” – napisał w autobiografii „I’m Your Huckleberry”.

Jedną z najbardziej pamiętnych ról Kilmera był Iceman w „Top Gun”. Początkowo nie chciał jej przyjąć, jednak zmienił zdanie, gdy zapewniono go, że jego postać zostanie lepiej rozwinięta. Po niemal czterdziestu latach powrócił do tej roli w „Top Gun: Maverick” (2022).

Jako Batman w „Batman Forever” spotkał się z mieszanym odbiorem. Roger Ebert uznał go za „całkowicie akceptowalnego” następcę Michaela Keatona, jednak sam Kilmer twierdził, że kostium ograniczał jego aktorstwo.

„Ledwo mogłem się ruszać, ludzie musieli mi pomagać wstawać i siadać” – wspominał w dokumencie „Val”.

Trudne lata i refleksja nad karierą

Jego późniejsze role obejmowały filmy „Święty” (1997) oraz „Wyspa doktora Moreau” (1996), której produkcja była pełna chaosu i konfliktów. W 1996 roku magazyn „Entertainment Weekly” opublikował artykuł pat.„Człowiek, którego Hollywood uwielbia nienawidzić”, opisując jego trudny charakter na planie.

Z biegiem lat Val Kilmer skupił się na mniejszych, ale ambitnych projektach, jak „Spartan” (2004) czy „Wonderland” (2003). Poświęcił się także monodramowi „Obywatel Twain”, w którym wcielił się w Marka Twaina.

Życie prywatne i dziedzictwo

Kilmer dorastał w Los Angeles i uczęszczał do Chatsworth High School, gdzie jego rówieśnikami byli Kevin Spacey i Mare Winningham. Jego młodszy brat, Wesley, zmarł w wieku 15 lat, co mocno wpłynęło na aktora.

„Tęsknię za nim. Mam jego sztukę. Lubię myśleć o tym, co by stworzył. Nadal mnie inspiruje” – mówił w rozmowie z „Times”.

Był autorem dwóch tomików poezji i nominowany do nagrody Grammy za album spoken word „The Mark of Zorro”. Był w związku z wieloma kobietami, m.in. z Cher, a jego żoną była aktorka Joanne Whalley, z którą miał dwoje dzieci – Mercedes i Jacka.

Val Kilmer w 2005 roku

Val Kilmer pozostawił po sobie niezatarte ślady w kinematografii. Jego niezwykłe role, pasja i poświęcenie dla sztuki uczyniły go jednym z najbardziej fascynujących aktorów swojego pokolenia.

 

Źródło: AP
Foto: YouTube, Georges Biard

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu