NEWS Florida
Koncerty pod batutą polsko-rosyjską Andrzeja Boreyko. Warszawska Filharmonia Narodowa na Florydzie!

Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą dyrektora artystycznego i dyrygenta Andrzeja Boreyko odbędzie tournée po Florydzie. Solistą będzie Bruce Liu, genialny zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Orkiestra Narodowa Filharmonii Warszawskiej da na Florydzie 6 koncertów, między 30 marca a 5 kwietnia. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest Andrzej Boreyko, solistą – Bruce Liu -pianista i zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
Program koncertów:
- Stanisław Moniuszko, Uwertura do opery Paria
- Fryderyk Chopin, Koncert fortepianowy e-moll op. 11
- Johannes Brahms, I Symfonia c-moll op. 68
Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła ponad 150 tras koncertowych na pięciu kontynentach i występowała we wszystkich najważniejszych salach koncertowych świata, za każdym razem ciesząc się uznaniem publiczności i krytyków za znakomite i charyzmatyczne interpretacje.
Zespół brał udział w Konkursach Pianistycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, wydał płyty dla Polskiego Radia i Telewizji oraz polskich i zagranicznych wytwórni płytowych i filmowych.
Orkiestra ma bogatą historię występów z największymi dyrygentami, kompozytorami i solistami XX i XXI wieku.
Współpracowali z nią: Edvard Grieg, Sergei Prokofiev, Sergei Rachmaninoff, Maurice Revel, Camille Saint-Saëns, a także pianiści Arthur Rubinstein, Vladimir Horowitz i Claudio Arrau.
Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie dała swój pierwszy koncert 5 listopada 1901 w sali koncertowej Filharmonii. Orkiestrę poprowadził Emil Młynarski – współzałożyciel, pierwszy dyrektor muzyczny i dyrygent-rezydent Filharmonii, a partię solową wykonał Ignacy Jan Paderewski.
Orkiestra była wielokrotnie nagradzana prestiżowymi nagrodami płytowymi, w tym Grammy 2013 (oraz sześcioma nominacjami do Grammy) za nagrania wielkoformatowych dzieł wokalno-instrumentalnych Pendereckiego i Karola Szymanowskiego, a także Diapason d’Or, ICMA, Gramophone Award, Record Geijutsu, Classical Internet Award, Cannes Classical Award oraz Fryderyk Polskiej Akademii Fonograficznej.
Andrzej Boreyko
Sezon 2021/2022 to trzeci sezon Andrzeja Boreyki jako dyrektora muzycznego i artystycznego Filharmonii Narodowej. Kończy swoją kadencję jako dyrektor muzyczny, kontynuując badanie powiązań między formami sztuki poprzez interdyscyplinarne programowanie tematyczne.
Najważniejsze wydarzenia z jego udziałem w poprzednich sezonach obejmowały duże trasy koncertowe z Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Rosji (do Hamburga, Kolonii, Frankfurtu i Monachium) oraz z Filarmonica della Scala (na festiwale w Lublanie, Rheingau, Gstaad i Grafenegg).
Gościnne występy z ostatnich sezonów obejmują prowadzenie: Seoul Philharmonic Orchestra, Orquesta Sinfónica de Galicia, Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai, Sinfonia Varsovia (z Piotrem Anderszewskim na festiwalu Bridging Europe w Müpa w Budapeszcie), Mozarteumorchester Salzburg, Rundfunk-Sinfonieorchester Berli i Frankfurt Museumsgesellschaf.
A także praca z orkiestrami symfonicznymi Sydney, Toronto, Seattle, Minnesota, San Francisco, Dallas i Detroit, a także New York Philharmonic, Chicago Symphony i Los Angeles Philharmonic.
Zwolennik nowoczesnych dzieł, Andrzej Boreyko był mistrzem kompozycji Victorii Borisovej-Ollas w rozległym projekcie koncertowo-nagraniowym z Royal Stockholm Philharmonic Orchestra w 2017 roku.
Wcześniej objął stanowiska dyrektora muzycznego Jenaer Philharmonie, Symphoniker Hamburg, Berner Sinfonieorchester, Düsseldorfer Symphoniker, Winnipeg Symphony Orchestra oraz Belgijskiej Orkiestry Narodowej.
Bruce Liu
Od czasu wygrania prestiżowego XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Bruce Liu odbywa dłuższą trasę koncertową, grając w wyprzedanych salach w Japonii, Korei Południowej, Brazylii, Izraelu i wielu krajach Europy.
Opisany przez The Telegram za jego „potężne, dopracowane i emanujące z zdyscyplinowanego umysłu” interpretacje, Bruce Liu wyróżnia się jako jeden z najbardziej dynamicznych muzycznie i uzdolnionych technicznie pianistów swojego pokolenia.
Występował m.in. z takimi zespołami, jak Cleveland Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, Montreal Symphony Orchestra, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, NHK Symphony Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Seoul Philharmonic Orchestra.
Wziął udział w trasie koncertowej po Ameryce Północnej z China NCPA Orchestra, wykonując Koncert G-dur Ravela, National Post opisał jego interpretację „subtelną gamą francuskich kolorów i uczuć”.
Ostatnio odbył dwie kolejne trasy koncertowe po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej (m.in. występy w sali koncertowej w Pekinie, National Center for the Performing Arts, Shanghai Oriental Arts Center, Changsha Concert Hall i Bibliotece Narodowej). Centrum Sztuki).
Dokonał licznych nagrań studyjnych z ICI Radio-Canada z utworami Bach, Beethoven, Chopin, Ravel, Satie, a jego muzyka była emitowana na całym świecie.
„Linie melodyczne były dobrze zdefiniowane, jego artykulacja była stalowa i przejrzysta, ogromny zakres dynamicznych kontrastów, a epizody liryczne zostały pięknie ukształtowane. Liu zmusił cię do słuchania.” (Classical Voice Ameryka Północna).
Urodzony w Paryżu w 1997 roku Bruce Xiaoyu Liu studiował u Richarda Raymonda, a obecnie jest uczniem Dang Thai Son.
Harmonogram występów Filharmonii na Florydzie:
- Środa, 30 March 2022 – West Palm Beach – Kravis Center
- Czwartek, 31 March 2022 – Daytona Beach – Peabody Auditorium
- Sobota, 2 April 2022 – Orlando – Dr. Phillips Center
- Niedziela, 3 April 2022 – Naples – Artis Naples
- Poniedziałek, 4 April 2022 – Sarasota – Van Wezel Performing Arts Hall
- Wtorek, 5 April 2022 – Miami – Arsht Center Knight Concert Hall
Oświadczenie Andrzeja Boreyko, którego ojciec jest Polakiem a matka Rosjanką, na temat wojny na Ukrainie można przeczytać tutaj.
Źródło: instytut polski
Foto: You Tube, sarasota.org,
News Chicago
Magia wraca na Magnificent Mile: Luksusowy teatr za 50 mln USD powstanie w dawnej rezydencji McCormicków

Wiosną 2026 roku Chicago zyska nową atrakcję światowego formatu. W zabytkowej rezydencji McCormicków przy 100 E. Ontario St., nieopodal słynnej Magnificent Mile, powstaje The Hand & The Eye — immersyjny teatr magii o wartości 50 milionów dolarów. To spektakularna inwestycja, która ma odmienić to, jak myślimy o sztuce iluzji.
Projekt zajmie aż 35 000 stóp kwadratowych i obejmie 37 pokoi magicznych połączonych tajnymi przejściami. Goście będą poruszać się w niewielkich, prowadzonych grupach, napotykając na swojej drodze mistrzów magii z całego świata. Wszystko w atmosferze tajemniczości, elegancji i bliskiego kontaktu z artystą.
„To nie jest coś, co się ogląda. To coś, czego się doświadcza i staje się częścią tego świata” — mówi współtwórca projektu, przedsiębiorca Glen Tullman.
Za koncepcję przestrzeni odpowiada światowej sławy architekt David Rockwell, a za warstwę kulinarną — chicagowska firma Levy Restaurants, znana z obsługi gastronomicznej wielu prestiżowych obiektów sportowych i kulturalnych.
Historia, iluzja i ekskluzywność
Rezydencja McCormicków ma swoją własną magiczną historię. Zbudowana w 1889 roku jako dom rodzinny, w kolejnych dekadach była kasynem, a potem lalkowym teatrem operowym Kungsholm. Ostatnie 40 lat służyła jako kultowa restauracja Lawry’s The Prime Rib. Teraz miejsce to przechodzi największą transformację w swojej historii — stanie się mekką dla miłośników iluzji, muzyki i wyrafinowanego stylu.
Siedem teatrów i jazz na żywo
Wewnątrz rezydencji znajdzie się siedem kameralnych teatrów, mieszczących od 25 do 100 widzów, zaprojektowanych specjalnie pod różne typy pokazów: od magii z bliska po średnioformatowe iluzje. Do tego jazz na żywo, butik z pamiątkami i restauracja z ekskluzywnym menu.
Wieczory w The Hand & The Eye będą przeznaczone wyłącznie dla dorosłych, a obowiązujący dress code wykluczy jeansy i trampki.
W zespole założycielskim znajduje się również Jeff Kaylor, znany iluzjonista i kurator teatralnej magii. Kaylor, twórca projektu Magic Moments, od lat podróżuje po Stanach, prezentując swoją sztukę i inspirując innych.
Bilety tylko dla wtajemniczonych
The Hand & The Eye będzie otwarte siedem dni w tygodniu, ale wejście nie będzie dostępne od ręki. Bilety i członkostwa będzie można zdobyć wyłącznie w ramach ograniczonej przedsprzedaży.
Źródło: blockclubchicago
Foto: YouTube, Google Maps
News USA
Za rok zobaczymy kontynuację „Pasji” Mela Gibsona: „Zmartwychwstanie Chrystusa”

Studio Lionsgate oficjalnie dołączyło do realizacji filmu „Zmartwychwstanie Chrystusa” – “The Resurrection of the Christ”, długo wyczekiwanej kontynuacji kontrowersyjnego i kasowego hitu „Pasja” z 2004 roku. Za kamerą ponownie stanie Mel Gibson, a współproducentem projektu jest Bruce Davey z Icon Productions. “Dla jednych będzie to kontynuacja duchowej podróży, dla innych wielkie wydarzenie filmowe, którego nie sposób pominąć” mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.
Wiadomość została ogłoszona 15 maja przez Adama Fogelsona, przewodniczącego Lionsgate Motion Picture Group. „Dla milionów ludzi na całym świecie “Zmartwychwstanie Chrystusa” to najbardziej oczekiwane wydarzenie filmowe pokolenia. To spektakularna, epicka produkcja, która zachwyci widzów na całym globie” – powiedział Fogelson w oficjalnym oświadczeniu.
Dodał również, że dla Mela Gibsona projekt ma głęboko osobisty wymiar i jest doskonałą okazją do zaprezentowania jego kunsztu reżyserskiego.
Mel Gibson nie krył entuzjazmu wobec powrotu do współpracy z Lionsgate po 30 latach, podkreślając profesjonalizm i kreatywność studia.
Zwiastun już dostępny, zdjęcia ruszą latem
Na oficjalnych kanałach społecznościowych projektu opublikowano pierwszy teaser z krótkim, ale znaczącym podpisem: „Zmartwychwstanie Chrystusa – wkrótce”. Według informacji ujawnionych w marcu przez Manuelę Cacciamani, prezes Cinecittà Studios w Rzymie, zdjęcia mają ruszyć w sierpniu we Włoszech.
„Pasja” – film, który podzielił i poruszył
Pierwsza część, czyli „Pasja”, przedstawiała ostatnie godziny życia Jezusa Chrystusa – od modlitwy w Ogrodzie Getsemani po ukrzyżowanie. Obraz wzbudził olbrzymie emocje. Chwalony za realizm i wierność przekazowi ewangelicznemu, był jednocześnie krytykowany za brutalność i kontrowersyjne interpretacje.
Film odniósł jednak ogromny sukces – tylko w USA zarobił ponad 370 milionów dolarów, a wielu ekspertów uważa, że otworzył drzwi dla poważnych produkcji religijnych w Hollywood.
Choć szczegóły fabularne „Zmartwychwstania Chrystusa” wciąż są trzymane w tajemnicy, można spodziewać się kontynuacji realistycznego stylu, który cechował pierwszą część. Gibson zapowiada, że film nie będzie tylko bezpośrednim następstwem „Pasji”, ale duchowym i filmowym wydarzeniem, które ponownie wywoła dyskusje – zarówno wśród wierzących, jak i krytyków.
Źródło: cna
Foto: YouTube, fb
News Chicago
Illinois State Fair 2024: Jake Owen dołącza do gwiazdorskiego składu koncertów

Jake Owen, popularny piosenkarz muzyki country, został ogłoszony kolejną gwiazdą tegorocznego Illinois State Fair. Artysta wystąpi na głównej scenie 8 sierpnia, dołączając do imponującego grona wykonawców, którzy uświetnią jedno z największych letnich wydarzeń w stanie. Sprzedaż biletów rusza już w tą sobotę.
Tegoroczna edycja jarmarku rozpocznie się 7 sierpnia w stolicy stanu Illinois, Springfield, i potrwa do 17 sierpnia. Każdego wieczoru na scenie głównej pojawią się artyści reprezentujący różne gatunki muzyczne — od country, przez pop i hip-hop, po rock.
Gwiazdy tegorocznego jarmarku
Wśród wcześniej ogłoszonych headlinerów znaleźli się między innymi:
- Snoop Dogg – ikona hip-hopu,
- The Chainsmokers – duet popowo-elektroniczny,
- Def Leppard – legendarny zespół rockowy,
- Sheryl Crow, Brad Paisley, The Black Crowes, Megan Moroney oraz Turnpike Troubadours.
Każdy koncert rozpocznie się o godz. 8:00PM. Oto pełny harmonogram występów:
- 8 sierpnia – Jake Owen
- 9 sierpnia – The Black Crowes
- 10 sierpnia – Megan Moroney
- 12 sierpnia – Sheryl Crow
- 13 sierpnia – Snoop Dogg
- 14 sierpnia – Brad Paisley
- 15 sierpnia – The Chainsmokers
- 16 sierpnia – Def Leppard
- 17 sierpnia – Turnpike Troubadours
Bilety – sprzedaż rusza 17 maja
Bilety na koncerty trafią do sprzedaży w sobotę, 17 maja, o godz. 10:00AM. Dostępnych będzie kilka kategorii biletów: miejsca siedzące na trybunach oraz wejściówki na sektory stojące tuż przy scenie.
Warto pamiętać, że bilety na koncerty nie obejmują wstępu na teren jarmarku. Wejściówki na targi kosztują:
- 5 USD (niedziela–czwartek),
- 10 USD (piątek i sobota),
- bezpłatnie – dla dzieci do 12. roku życia,
- zniżki – dla seniorów.
Więcej informacji
Szczegóły dotyczące koncertów, biletów i atrakcji dostępne są na oficjalnej stronie jarmarku: illinoisstatefair.info.
Illinois State Fair to nie tylko koncerty — to również strefy gastronomiczne, wesołe miasteczko, wystawy rolnicze i pokazy dla całych rodzin. Tegoroczna edycja zapowiada się na jedno z najbardziej różnorodnych i ekscytujących wydarzeń lata w Illinois.
Źródło: nbc
Foto: YouTube, Jake Owen
-
News Chicago3 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News Chicago3 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News Chicago3 tygodnie temu
W piątkowym wypadku w La Grange zginęła para z Hinsdale, rodzice pięciorga dzieci
-
News USA3 tygodnie temu
Prezydent Donald Trump poważnie bierze się za miasta-sanktuaria