Połącz się z nami

News Chicago

Chicagowianka pochodząca z Ukrainy uciekła z ostrzeliwanego Kijowa. Uchodźców będzie coraz więcej

Opublikowano

dnia

Gdy mieszkańcy Chicago zbierają żywność i zapasy do wysłania na Ukrainę, jedna miejscowa kobieta znalazła się tam w samym środku wojny. Urodzonej na Ukrainie mieszkance Chicago udało się uciec z Kijowa po rosyjskiej inwazji na ojczyznę ale teraz utknęła w Polsce.

Olga Tsoi i jej matka szukały schronienia w schronie przeciwbombowym w pobliżu ich rodzinnego domu w Kijowie, gdy rosyjskie pociski spadały na stolicę.

Uwięziona podczas długiej wizyty u rodziny i dochodząca do siebie po niespodziewanej operacji kolana, urodzona na Ukrainie blogerka mediów społecznościowych znalazła się w pułapce wojny z malejącą nadzieją na ucieczkę.

„Właśnie zaczęliśmy zastanawiać się, jak możemy dostać się tak daleko na zachód, jak to możliwe, ponieważ tam wiedzieliśmy, że jest bezpieczniej” – opowiada.

„Wszystko się wyprzedało. Autobusy, wszystko”.

Tsoi i jej matce udało się zdobyć kilka ostatnich miejsc w autobusie jadącym na zachód, co okazało się kilkudniową pielgrzymką do polskiej granicy.

Miały szczęście, że znalazły schronienie w ciepłym autobusie.

„Ludzie stali na zewnątrz, ludzie czekali na mrozie w kolejce. Na granicy są głównie kobiety i dzieci, bo mężczyznom nie wolno wyjeżdżać” – opowiada Tsoi.

Tsoi i jej matka są teraz bezpieczne w hotelu w Krakowie, ale inaczej patrzą na swoje życie.

„Nie sądzę, że mogę powiedzieć, że wszystko w porządku, ponieważ znaczenie słowa OK zmieniło się dla mnie” – mówi Tsoi.

Jej rodzina zostaje w oblężonej południowej części Ukrainy, a ona odmawia powrotu do Chicago bez matki.

„Jestem bardzo zmartwiona i niespokojna, ponieważ wiem, że jestem bezpieczna, ale kraj nie jest, i ludzie, których kocham nie są. Nie możesz zasnąć, wiedząc, co się dzieje” – mówi Tsoi.

W Chicago ludzie robią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc, organizują zbiórki rzeczy, które mają być wysłane za granicę.

Dziesiątki wolontariuszy pracują przed międzynarodową firmą transportową Meest Karpaty w Dunning. Ogłoszono apel o środki medyczne i sprzęt bojowy dla sił ukraińskich i cywilów walczących z rosyjskimi najeźdźcami, ale napływało o wiele więcej.

„Ze wszystkiego, co straszne, zawsze wychodzi coś pięknego i jedność ludzi, zwłaszcza Amerykanów”

„Jesteśmy bardzo wdzięczni, bo wiecie, czym jest demokracja, więc rozumiecie, że jej chcemy” – oświadczyła Mila Ugryn, wolontariuszka zbiórki.

Meest Karpaty wysłał ​​przedmioty bezpłatnie w środę lotem do Polski, skąd zostaną dostarczone na Ukrainę. Kolejny transport w sobotę.

Svaitlana Demyanyk powiedziała, że ​​to, co dzieje się w jej ojczyźnie, jest druzgocące, ale pozostaje pełna nadziei.

„Dziękuję wszystkim. Każdemu krajowi, Ameryce i wszystkim za to, że opowiadają się za Ukrainą i pomagają Ukrainie”.

 „Wiem, że Ukraina była, Ukraina jest i Ukraina zawsze będzie ” –mówi Demyanyk.

 

 

Źródło: abc7
Foto: You Tube

News Chicago

Ile kosztują domy na przedmieściach Chicago? Niestety coraz więcej

Opublikowano

dnia

Autor:

W marcu 2024 r. ceny domów jednorodzinnych na przedmieściach Chicago wzrosły o 9,3% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, kontynuując stabilny wzrost i bez oznak spowolnienia tego trendu.

Średnia cena domu jednorodzinnego na przedmieściach Chicago wyniosła 338 450 dolarów w marcu 2023 r. i wzrosła do 370 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Podczas gdy ogólna liczba domów jednorodzinnych sprzedanych w zeszłym miesiącu była niższa niż w marcu 2023 r., prawdopodobnie z powodu niskich zapasów, czas ich obecności na rynku również się skrócił.

W zeszłym miesiącu sprzedano 2118 domów jednorodzinnych, co oznacza spadek o 13,8% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Średni czas przebywania na rynku skrócił się z 63 dni w zeszłym roku, do zaledwie 49 dni w tym roku.

W swoim najnowszym raporcie dotyczącym trendów pokoleniowych wśród nabywców i sprzedawców domów, Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami stwierdziło, że milenialsi odzyskali swoją pozycję największej grupy nabywców domów.

W zeszłym roku wyprzedzili ich przedstawiciele pokolenia wyżu demograficznego, ale najnowszy raport wskazuje, że milenialsi stanowią obecnie 38% kupujących domy, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 28% w roku ubiegłym.

W zeszłym miesiącu sprzedaż domów w zabudowie szeregowej spadła o 7,3%, z 1172 w marcu 2023 r. do 1087 w zeszłym miesiącu. Średni czas przebywania na rynku tych nieruchomości spadł do 31 dni, czyli o 10 dni w porównaniu z marcem ubiegłego roku.

Średnia cena domu w zabudowie szeregowej wzrosła o 15,3% z 225 500 dolarów w marcu ubiegłego roku do 260 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Downers Grove

W okresie od marca 2023 r. do marca 2024 r. ceny domów na przedmieściach odnotowały następujący wzrost: Antioch (10,5%); Arlington Heights (21,4%); Aurora (15,2%); Burbank (15,5%); Chicago Heights (14,3%); Des Plaines (8,2%); Downers Grove (31,6%); Glen Ellyn (11,3%); Hoffman Estates (10,2%); La Grange (40,4%); Lisle (38,1%); Maywood (81,2%); Palatine (16,7%); Park City — Waukegan (10,7%); Park Ridge (19,1%); Schaumburg (18,7%); St. Charles (27,4%); Streamwood (10,6%); Tinley Park (17,8%); Westmont (18,5%); i Wheaton (26,0%).

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/Nuttawan Jayawan/Jacob Boomsma/
Czytaj dalej

News Chicago

Nie będzie cudownie kwitnących wiśni w tym roku w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Wiśnie w Chicago nie zakwitną tej wiosny z powodu niesprzyjającej pogody. Władze Chicago Park District podały, że kwietniowa zimna i mokra aura uniemożliwiła otwarcie kwiatowych pąków 190 drzew wiśni w Jackson Park przy 6401 S. Stony Island Ave. już drugi rok z rzędu.

Niektóre pąki otworzyły się w cieplejsze dni na początku tego miesiąca, ale pogoda szybko się zmieniła, a po nim nastąpił silny wiatr i śnieg, które spowodowały opadanie płatków z drzew – twierdzą urzędnicy parku.

W parku znajduje się gaj 190 różowo-białych drzew kwitnących wiśni. W 2023 r. drzewa nie osiągnęły tu także pełnego rozkwitu, z powodu niestabilnej wiosennej pogody. W tej chwili wiśnie w Jackson Park robią zielone, mimo że drzewa nie kwitły, wypuściły już liście.

Według Spencera Campbella, kierownika kliniki roślin w Morton Arboretum, na pojawienie się kwiatów wiśni wpływają warunki środowiskowe, takie jak temperatura, opady i wiatr. Gwałtowne wahania temperatury są niekorzystne dla roślin, które mają wtedy trudności z dostosowaniem swojego zachowania.

Władze parku poinformowały, że w ciągu najbliższych trzech lat w Jackson Park posadzonych zostanie 60 nowych drzew kwitnących wiśni, aby uczcić 60. rocznicę powstania Japońskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Chicago.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Uber weryfikuje tożsamość pasażerów dla bezpieczeństwa swoich kierowców

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Uber uruchomił nowy program pilotażowy weryfikacji pasażerów, mający na celu potwierdzenie tożsamości pasażerów w 12 miastach, w tym w Chicago. Ma on zapewnić większe bezpieczeństwo kierowców.

Kierowcy Ubera od dawna wyrażają obawy o swoje bezpieczeństwo. Ryzyko w tej pracy jest zwłaszcza duże nocną porą, gdy kierowcy są narażeni na napady w celu kradzieży samochodu.

26 grudnia 2023 roku zastrzelona została 34-letnia Adriana Arocha-Duque, kierowca Lyft. Na nagraniu widać cztery osoby uciekające z jej pojazdu. Policja podała, że zdarzenie wyglądało na próbę rabunku.

Nowy program Ubera ma na celu „zapewnienie kierowcom trochę spokoju” – poinformował Andrew Hasbun, dyrektor ds. komunikacji na temat bezpieczeństwa w firmie przewozowej – dzięki niemu kierowcy będą wiedzieć kto wsiada do ich pojazdu.

Program pilotażowy ma być pierwszym krokiem do celu jakim jest 100% obowiązkowa weryfikacja dla każdego konta pasażera, w każdym mieście. W ramach pilotażu Uber chce zebrać opinie na temat sposobu, w jaki pasażerowie i kierowcy korzystają z tej funkcji.

Według Ubera, kierowcy, decydując się na przyjęcie zlecenia na przejazd, zobaczą identyfikator zweryfikowanego pasażera i mogą przyjąć lub odrzucić każdą ofertę bez żadnych kar.

Konta wielu pasażerów zostaną automatycznie zweryfikowane na podstawie podanych informacji, bez konieczności podejmowania jakichkolwiek dalszych działań ze strony pasażerów.

Podczas procesu weryfikacji Uber porówna informacje o kontach pasażerów z bazami danych stron trzecich, takimi jak ich imiona i nazwiska oraz numery telefonów, które użytkownicy podali podczas rejestracji.

Jeśli Uber nie może zweryfikować tych informacji, użytkownicy mogą przesłać dokument tożsamości wydany przez organ państwowy, taki jak prawo jazdy lub paszport.

Według Ubera kierowcy zobaczą tylko imię pasażera, liczbę gwiazdek, zweryfikowaną plakietkę pasażera i szczegóły podróży. Nazwiska i numery telefonów klientów nie będą udostępniane.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/RECVISUAL/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu