Połącz się z nami

NEWS Florida

Rodzina z Sarasoty patrzy na ukraińskich uchodźców wspominając własną ucieczkę z Ukrainy w 1944r

Opublikowano

dnia

Rodzina, która uciekła z Ukrainy i mieszka w Sarasocie „przeżywa to wszystko od nowa” oglądając relacje z wojny i ludzi opuszczających ojczyznę w strachu przed śmiercią. Prawie 80 lat później obserwują, jak historia się powtarza. Znów jest wojna, znów giną ludzie, znów uciekają by przeżyć..

W 1944 roku George Baranowskyj miał 6 lat. Jego rodzina uciekał wtedy z rodzinnej Ukrainy.

„Było ostrzeżenie o nalocie. Cała karawana samochodów na drodze zatrzymała się i wszyscy zaczęli uciekać” – wspomina George Baranowskyj siedząc w swoim salonie w powiecie Sarasota.

„Pamiętam, jak samolot nurkuje w dół i strzela do kilku samochodów”.

Przez te wszystkie lata przyszła żona George’a, Areta, była jeszcze niemowlęciem. Jej rodzina była w innym mieście, uciekając z kraju wozem konnym.

„Moi rodzice uciekli z Truskawca. Miałam 6 miesięcy” – mówi Areta.

„Wiedzieli, że będą bezpośrednim celem dla każdego Rosjanina, jeśli ich znajdą. Zostaną uwięzieni lub zabici”.

Jej rodzice pracowali w ruchu oporu i dla bezpieczeństwa musieli uciekać. Siostra Arety, Lydia Hausman, miała się urodzić rok później.

„Po prostu wstali, spakowali rzeczy i wyszli. Wyjechali praktycznie z niczym. Z wyjątkiem mojej siostry” – powiedziała Hausman.

Ich kuzyni pozostali na Ukrainie i teraz zmagają się z rzeczywistością wojny.

„Nie mogę uwierzyć, że to się dzieje. Po prostu przeżywam to od nowa” – mówi Baranowskyj.

Jego żona się z nim zgadza. „To po prostu niesamowite uczucia, które odczuwasz, kiedy na to patrzysz. Widzisz dzieci, niemowlęta”.

Wszyscy troje rozumieją, jak to jest być oddzielonym od swojej ojczyzny.

„Przyznaję że moi rodzice mieli dobry osąd i postąpili słusznie, aby uciec na czas z małymi dziećmi. Aby ocalić siebie i nas, aby ocalić nas przed rosyjskim terrorem” – uważa Baranowskyj.

Jego rodzina spędziła sześć lat w obozach dla uchodźców w Niemczech Zachodnich, zanim ostatecznie otrzymała wizy do USA.

Teraz odczuwają wiele emocji, obserwując, jak Ukraińcy walczą o swój kraj przeciwko Putinowi i Rosji.

„Po prostu widzę ludzi, którzy są całkowicie niewinni, którzy nie zrobili nic, aby sprowokować ten kryzys, a to wszystko z powodu żądzy władzy z powodu szaleńca, nasi ludzie muszą przez to przejść ponownie” – mówi Hausman.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, rodzina Hausman

News Chicago

Ludzie uciekają z powiatu Cook. 68 tys. wyprowadziło się w przeciągu roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Według szacunków opublikowanych w czwartek przez US Census Bureau, powiat Cook stracił 68 000 osób między lipcem 2021 a lipcem 2022 roku, co jest drugim co do wielkości spadkiem wśród wszystkich powiatów w USA w tym okresie. Więcej ludzi opuściło tylko powiat Los Angeles, który stracił 91 000 mieszkańców.

Mimo tak dużego spadku powiat Cook zachował status drugiego pod względem liczby ludności (5 110 000) po powiecie Los Angeles (9 720 000) w Stanach Zjednoczonych. Ale relatywny spadek liczby ludności o 1,3% był ostrzejszym ciosem niż 0,9% w Los Angeles.

Spośród 47 powiatów w kraju z co najmniej milionem mieszkańców tylko cztery – Filadelfia, Kings (Brooklyn), Queens i Bronx – odnotowały ostrzejsze spadki procentowe. Powiat Bronx odnotowało najostrzejszy spadek, wynoszący prawie 3%.

Szacunki zostały sporządzone na podstawie populacji bazowej oraz salda migracji, urodzeń i zgonów.

Według demografów z Census Bureau spadek w powiecie Cook nie jest jednak tak gwałtowny jak w zeszłym roku, kiedy wyniósł 1,6%, głównie dzięki międzynarodowej migracji. Napływ około 18 000 imigrantów pomógł zrekompensować szacunkowo 94 000 mieszkańców utraconych w wyniku migracji krajowej.

Według demografki Kristie Wilder liczba imigrantów jest najwyższa w powiecie Cook od mniej więcej 2011 roku.

W latach 2010-2017 wskaźnik migracji międzynarodowej do powiatu Cook wynosił od 14 000 do prawie 19 000. Spadł w 2018 roku i pozostał niski przez cały okres pandemii.

Tempo spadku całkowitej populacji powiatu Cook pozostaje znacznie powyżej poziomu sprzed pandemii, ale populacja kurczy się od 2015 r., a tempo spadku waha się między 0,2% a 0,5%. W czasie pandemii skoczyło do ponad 1%.

Illinois jako całość doświadczyło spadku liczby ludności o 0,8% od lipca 2021 do lipca 2022, przy całkowitej szacowanej utracie 104 000 mieszkańców.

Ze 102 powiatów stanu prawie wszystkie zmniejszyły liczbę ludności, a z powiatów otaczających Chicago tylko McHenry powiększyło się, zyskując 155 mieszkańców. Najwięcej stracił DuPage, tracąc 5547 mieszkańców czyli 0,6%.

Wszyscy ci wyprowadzający się ludzie według szacunków spisu, w większości przenoszą się do innych obszarów metropolitalnych.

Wśród powiatów liczących mniej niż 10 000 mieszkańców 61% utraciło mieszkańców, natomiast w powiatach liczących 100 000 i więcej mieszkańców 68% zwiększyło liczbę ludności.

Wzrost odnotowały trzy największe powiaty w kraju po Cook County: Harris County (Houston), Maricopa (Phoenix) i San Diego. Powiat Harris, największe z tych trzech, zyskało mieszkańców w tempie około 0,95%, ale wciąż szacuje się, że ma około 328 000 mieszkańców mniej niż powiat Cook.

 

Źródło: suntimes
Foto: istock/Wirestock/ Sean Pavone/ Chalabala
Czytaj dalej

News Chicago

Najfajniejsza rzecz wyprodukowana w Illinois to ..księżycowy domek

Opublikowano

dnia

Autor:

Rosenberg Moon Habitat został uznany w środę za „Najfajniejszą rzecz wyprodukowaną w Illinois” („Coolest Thing Made in Illinois”) w 2023 roku w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Producentów Stanu Illinois. Konstrukcja o wysokości 23 stóp została zaprojektowana tak, aby pomieścić dwie osoby jednocześnie na Księżycu i jest najwyższą na świecie jednoczęściową konstrukcją polimerową wydrukowaną w 3D.

Księżycowy dom jest produkowany przez Ingersoll Machine Tools w Rockford we współpracy z Institut auf dem Rosenberg ze Szwajcarii.

Wg Marka Denzlera, prezesa i dyrektora generalnego Stowarzyszenia Producentów Illinois wynalazek reprezentuje to, co najlepsze w przemyśle wytwórczym stanu, gdzie kreatywność i determinacja zamieniają marzenia w rzeczywistość.

Coroczny konkurs „Makers Madness” ma na celu uczczenie producentów z całego Illinois. Tegoroczny zwycięzca został ogłoszony w środę w rezydencji gubernatora, a konkurs jest sponsorowany przez firmę Comcast Business.

Rosenberg Moon Habitat pokonał początkowe 250 innych zgłoszeń i znalazł się na czele trzech innych finalistów.

Inny ciekawy projekt to np. Drug Terminator, przenośna spalarnia narkotyków zaprojektowana do bezpiecznego niszczenia leków na receptę lub skonfiskowanych narkotyków.

Zgłoszono również 17th Street Barbeque Sauces, które są dostępne w różnych smakach, oraz radar 77 GHz do wspomagania kierowcy i zautomatyzowanej jazdy, który jest kompaktowym czujnikiem zapewniającym bardziej precyzyjne ostrzeżenia dla kierowców.

Gubernator wykorzystał uroczystość wręczenia nagród, by pochwalić ekonomiczne kamienie milowe stanu Illinois, w tym otrzymanie ośmiu podwyżek kredytów, przekroczenie 1 biliona dolarów rocznej wartości ekonomicznej i spłatę krótkoterminowego zadłużenia stanu.

Illinois zawsze był krainą innowacji, a teraz jest domem dla ponad 18 000 producentów, którzy zatrudniają ponad 600 000 mieszkańców w całym stanie, podkreślił JB Pritzker.

Zeszłoroczną zwyciężczynią została w pełni elektryczna ciężarówka R1T firmy Rivian.

Poprzedni zwycięzcy to między innymi samoregulujący podgrzewacz sygnalizacji drogowej firmy Termico Technologies, który podgrzewa sygnalizację świetlną, dzięki czemu nie pokrywa się ona śniegiem ani lodem, oraz 797F Mining Truck firmy Caterpillar, największa na świecie mechaniczna ciężarówka.

Więcej o Rosenberg Moon Habitat można się dowiedzieć odwiedzając stronę internetową.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Camozzi Group, saga
Czytaj dalej

News Chicago

Pierwsi królowie Europy w Field Museum. Zobaczcie miecz który ma 3000 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowa wystawa w Field Museum, „Pierwsi królowie Europy”, zostanie otwarta już dzisiaj. Można tu zobaczyć niezwykły zabytek – miecz z brązu wyłowiony z Dunaju, który liczy sobie 3000 lat.

Miecz z brązu został znaleziony na dnie Dunaju około 1920 roku. Wrzucanie mieczy do rzek było częścią tradycji epoki brązu na dzisiejszych Bałkanach i w ich okolicach. Analogicznie zakopywano topór wojenny przy podpisywaniu traktatu o pokoju.

Muzeum kupiło niezwykle dobrze zachowany miecz z Węgierskiego Muzeum Narodowego wkrótce po tym, jak został wyłowiony, wyjaśnia William Parkinson, kurator antropologii placówki. Jego przyjaciel z węgierskiego muzeum, odwiedzający Chicago zeszłego lata zidentyfikował błąd w opisie miecza, uważanego za replikę.

Przeprowadzone testy potwierdziły błąd. Miecz okazał się 3000-letnim oryginałem.

Nadchodząca wystawa w Field Museum „Pierwsi królowie Europy” prezentująca unikatowy zabytek, przeniesie odwiedzających 5000 lat wstecz.

Na samym początku epoki brązu ludzie wiedzieli jak wytapiać miedź, wydobywając ja z rudy. Potem zaczęli mieszać ją z cyną, co było wielką zmianą, opowiada Parkinson. Cyna uczyniła metal znacznie silniejszym.

Pod koniec epoki brązu – która trwała od około 3000 r. p.n.e. do 800 p.n.e. – miecze z brązu prawdopodobnie ścierały się z nowomodną żelazną bronią.

O tym, że około 5000 lat temu europejskie plemiona rolników po raz pierwszy zobaczyły konie, które przybyły z południowej Rosji, zwiedzający także dowiedzą się na wystawie, której otwarcie zaplanowano na 31 marca. 

Wystawa „Pierwsi królowie Europy” potrwa do 28 stycznia 2024.

Field Museum oferuje dni z bezpłatnym wstępem dla mieszkańców Illinois 18, 22 i 25 kwietnia.

Szczegóły na stronie internetowej.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, Field Museum
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu