Połącz się z nami

News USA

Putin straszy bronią atomową. Stany Zjednoczone nie boją się pogróżek

Opublikowano

dnia

Sytuacja coraz bardziej niebezpieczna – Władimir Putin wydał rozkaz postawienia wojsk nuklearnych w stan wysokiej gotowości. Według oceny Waszyngtonu, rosyjskie siły napotykają na nieoczekiwane dla siebie problemy na froncie ze strony ukraińskiego wojska. Mają również kłopoty z zaopatrzeniem, a niektórym jednostkom brakuje paliwa.

Władimir Putin wydał rozkaz postawienia sił nuklearnego odstraszania w stan wysokiej gotowości. W telewizyjnym wystąpieniu oskarżył kraje NATO o podejmowanie “nieprzyjaznych kroków” wobec Rosji.

Prezydent Rosji swój rozkaz skierował do ministra obrony i szefa sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych.

“Kraje zachodnie obejmują sankcjami gospodarczymi nasz kraj, a do tego przywódcy większych krajów NATO wygłaszają agresywne oświadczenia na temat naszego kraju.”

“Dlatego wydałem rozkaz postawienia naszych sił nuklearnego odstraszania w stan wysokiej gotowości” – mówił prezydent Putin.

Wysoko postawiony amerykański urzędnik Pentagonu oświadczył, że choć decyzja Władimira Putina jest “niepokojąca” to USA nie zaprzestaną udzielać Ukrainie militarnego wsparcia.

Po oświadczeniu Putina sekretarz obrony USA Lloyd Austin zwołał naradę z amerykańskimi dowódcami wojskowymi. Uczestniczyli w niej generał Mark Milley, przewodniczący połączonych szefów sztabów, i czołowy dowódca USA na Europę generał Tod Wolters.

W odpowiedzi na rozkaz Władimira Putina Stany Zjednoczone zarzuciły Moskwie fabrykowania zagrożenia by uzasadnić agresję wobec Ukrainy.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki stwierdziła, że USA nie dadzą się zastraszyć.

W wywiadzie dla telewizji ABC Jen Psaki powiedziała, że w żadnym momencie Rosja nie była zagrożona ze strony NATO albo Ukrainy.

“To jest powtarzające się działanie Putina od początku konfliktu – fabrykowanie nieistniejących zagrożeń, by uzasadnić dalsza agresję. Amerykanie i społeczność międzynarodowa powinny patrzeć na to w ten sposób”

– powiedziała Psaki. Rzeczniczka Białego Domu dodała, że Stany Zjednoczone stawią czoło groźbom Putina. “Mamy zdolności, by się obronić ale musimy też nazywać po imieniu działania prezydenta Putina” – dodała.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas – Grienfild powiedziała w telewizji CNN, że postawienie sił nuklearnych w stan podwyższonej gotowości oznacza eskalację konfliktu przez Władimira Putina.

Z kolei szef NATO Jens Stoltenberg określił decyzję Władimira Putina mianem “niebezpiecznej i nieodpowiedzialnej”.

“To niebezpieczna retoryka. Takie zachowanie jest nieodpowiedzialne. Jeśli połączymy to z tym, co robią w Ukrainie – wypowiadają wojnę niezależnemu, suwerennemu państwu, to nadaje jeszcze większej powagi obecnej sytuacji”

– powiedział Jens Stoltenberg.

 

 

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/i kjan/w kry/rtrs,afp + wcześniejsze/w kry/ Reuter / d mk/w kry
Foto: You Tube, istock/3DSculptor

News USA

Trump: Rosja i Ukraina rozpoczną rozmowy pokojowe, a Watykan może być ich gospodarzem

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w poniedziałek, po dwugodzinnej rozmowie telefonicznej z Prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że Rosja i Ukraina mają „natychmiast” rozpocząć negocjacje w sprawie zawieszenia broni. Trump zasugerował, że rozmowy mogą odbyć się w Watykanie. “Czy Watykan – miejsce wielu historycznych rozejmów- ponownie zapisze się na kartach historii jako dom pokoju? Miejmy nadzieję” mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

“Negocjacje między Rosją a Ukrainą rozpoczną się natychmiast. Poinformowałem o tym Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, Prezydenta Francji Emmanuela Macrona, Premier Włoch Giorgię Meloni, Kanclerza Niemiec Friedricha Merza oraz Prezydenta Finlandii Alexandra Stubba” – napisał Donald Trump w mediach społecznościowych.

Prezydent dodał, że Watykan, reprezentowany przez papieża, wyraził gotowość do organizacji spotkania, a ton i ducha rozmowy” z Putinem opisał jako „doskonałe”.

Watykan nie komentuje, ale wyraża gotowość

Choć Stolica Apostolska nie odniosła się bezpośrednio do słów Trumpa, już w zeszłym tygodniu kardynał Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu, zadeklarował, że papież Leon XIV planuje udostępnić Watykan jako neutralne miejsce do spotkania stron konfliktu.

Papież Leon XIV: Zmiana tonu Stolicy Apostolskiej

Nowy papież, wybrany 8 maja, zdaje się przyjmować bardziej proukraińskie stanowisko niż jego poprzednik, papież Franciszek. W dniu inauguracji pontyfikatu rozmawiał telefonicznie z Zełenskim, a kilka godzin później przyjął go na prywatnej audiencji.

W dwóch pierwszych przemówieniach niedzielnych Regina Caeli, Leon XIV wezwał do rozpoczęcia negocjacji na rzecz „sprawiedliwego i trwałego pokoju” na Ukrainie. Jednym z jego pierwszych spotkań po wyborze była również audiencja dla arcybiskupa Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

papież leon XIV wołodymir zelensky

W przeciwieństwie do Franciszka, który często unikał bezpośredniego potępienia Rosji, Leon XIV kontynuuje linię krytyczną wobec inwazji. Jako biskup w Peru w 2022 roku, obecny papież – wówczas biskup Robert Prevost – określił rosyjską agresję jako „imperialistyczną z natury”.

Kontekst: Franciszek a misja pokojowa

Poprzedni papież, Franciszek, mianował kardynała Matteo Zuppiego swoim specjalnym wysłannikiem do spraw pokoju na Ukrainie. Mimo to jego wypowiedzi, w tym apel o „podniesienie białej flagi” przez Ukrainę, spotkały się z krytyką i zostały odebrane jako próba nacisku na Kijów, by zgodził się na ustępstwa terytorialne.

 

Źródło: cna
Foto: Vatican Media, YouTube

Czytaj dalej

News USA

Kolejna fala niebezpiecznych burz przetacza się przez Środkowy Zachód

Opublikowano

dnia

Autor:

Kolejna seria gwałtownych burz nawiedziła w poniedziałek region Środkowego Zachodu Stanów Zjednoczonych, a już we wtorek ma dotrzeć na południowy wschód kraju. Dzieje się to w czasie, gdy mieszkańcy dotkniętych obszarów wciąż zmagają się ze skutkami tragicznej w skutkach fali ekstremalnych zjawisk pogodowych z minionego weekendu, które spowodowały śmierć co najmniej 27 osób.

Narodowa Służba Pogodowa (NWS) ostrzegła, że rozwijający się w centrum kraju układ burzowy generuje niebezpieczne zjawiska pogodowe, które mogą utrzymywać się do późnych godzin wieczornych.

We wtorek ryzyko wystąpienia ekstremalnych burz oraz gwałtownych powodzi przeniesie się do doliny Missisipi i na południe USA, a w środę – na południowy wschód i do regionu środkowoatlantyckiego.

Miliony zagrożone burzami i tornadami

W poniedziałek szczególnie narażone były obszary środkowej i wschodniej Oklahomy oraz północno-zachodniego Arkansas. NWS oceniła poziom zagrożenia burzowego dla tych regionów na 4 w pięciostopniowej skali, ostrzegając przed szybkim nasileniem się burz, niszczycielskimi podmuchami wiatru, dużym gradem i możliwością wystąpienia silnych tornad.

Wciąż trwają prace ratunkowe po weekendzie grozy

Nowa fala burz następuje zaledwie kilka dni po tym, jak silne tornada i intensywne burze przetoczyły się przez Południe i Środkowy Zachód w nocy z piątku na sobotę.

Szczególnie ucierpiało Kentucky – według danych NWS, tornado z wiatrem osiągającym prędkość 150 mil na godzinę zniszczyło tam wiele budynków. Jak poinformował Gubernator stanu Andy Beshear, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 19 po potwierdzeniu śmierci kolejnej osoby. 1o osób nadal przebywa w szpitalach z powodu obrażeń odniesionych w czasie burz.

Mieszkańcy dotkniętych rejonów próbują obecnie uprzątnąć gruzowiska i rozpocząć naprawy, jednocześnie przygotowując się na nadchodzące zagrożenia pogodowe.

We wtorek kolejne obszary zagrożone

W miarę jak burze opuszczą Oklahomę i Kansas, przesuną się dalej na wschód – w stronę dolin Missisipi, Ohio i Tennessee. We wtorek szczególne zagrożenie będą stanowić dla zachodniego Kentucky, zachodniego Tennessee, a także północnych rejonów Missisipi i Alabamy. Przewiduje się tam wystąpienie silnych burz z intensywnymi opadami deszczu, co może prowadzić do lokalnych powodzi.

Narodowa Służba Meteorologiczna apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, śledzenie komunikatów pogodowych i przygotowanie się na ewentualne ewakuacje.

Źródło: npr
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Pierwszy samolot z samodeportującymi się nielegalnymi imigrantami wziął na pokład 64 osoby

Opublikowano

dnia

Autor:

samolot startuje lotnisko

W poniedziałek Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA (DHS) poinformował o przeprowadzeniu pierwszego lotu w ramach nowego programu samodeportacji nielegalnych imigrantów. Czarterowy samolot przewiózł łącznie 64 osoby – 38 do Hondurasu i 26 do Kolumbii.

Jak podkreślono w oficjalnym komunikacie, lot nie był częścią operacji egzekucyjnej prowadzonej przez służby Imigracji i Kontroli Celnej (ICE), lecz odbył się całkowicie dobrowolnie. Osoby uczestniczące w programie zgłosiły chęć powrotu do swoich ojczyzn poprzez nową aplikację CBP Home, będącą następcą zamkniętej przez administrację Trumpa aplikacji CBP One.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez DHS, uczestnicy programu otrzymali jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 1000 dolarów oraz pomoc logistyczną przy organizacji podróży. Co istotne, zachowali także możliwość ubiegania się w przyszłości o legalny powrót do Stanów Zjednoczonych.

Sekretarz DHS Kristi Noem podkreśliła, że program Homecoming, o którym informowaliśmy 12 maja, stwarza realną szansę dla przebywających nielegalnie imigrantów na bezpieczny i godny powrót do kraju pochodzenia, bez konieczności narażania się na działania organów ścigania.

“Osoby, które zdecydują się skorzystać z programu CBP Home, mogą liczyć na wsparcie i zachować możliwość legalnego powrotu do USA w przyszłości” – powiedziała Noem. “Jeśli jednak zdecydują się pozostać nielegalnie, grożą im surowe konsekwencje: grzywny, aresztowanie, przymusowa deportacja i trwały zakaz wjazdu” – dodała.

Na miejscu w Hondurasie i Kolumbii powracający zostali przyjęci przez rodziny oraz przedstawicieli lokalnych władz. W Hondurasie wsparcia udzielił rząd kraju, a w Kolumbii – Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz służby migracyjne.

Program został ogłoszony na początku maja i ma być odpowiedzią na rosnącą liczbę nielegalnych imigrantów oraz ograniczenia w działaniu dotychczasowych mechanizmów egzekucji prawa imigracyjnego.

Po zamknięciu aplikacji CBP One 20 stycznia – zaledwie kilka godzin po objęciu urzędu przez Donalda Trumpa – tysiące planowanych wizyt granicznych zostały odwołane, a nielegalni imigranci stracili możliwość planowania postępowań imigracyjnych.

W ciągu niespełna półtora roku działania aplikacji CBP One, od stycznia 2023 r., ponad 900 000 osób uzyskało tymczasowy wjazd na teren USA na okres do dwóch lat.

W ostatnich miesiącach administracja Trumpa zaostrzyła działania wobec nielegalnych imigrantów. Wczoraj Sąd Najwyższy USA, stosunkiem głosów 6 do 3, orzekł na korzyść rządu, umożliwiając zakończenie ochrony przed deportacją dla setek tysięcy obywateli Wenezueli.

Wcześniej Kristi Noem wystąpiła o zniesienie tymczasowego statusu ochronnego dla tej grupy.

Jednocześnie, sąd ten zablokował próbę szybkiej deportacji członków wenezuelskiego gangu do Salwadoru, opierającą się na przepisach ustawy o wrogich cudzoziemcach (Alien Enemies Act), co wskazuje na napięcia między władzą wykonawczą a sądownictwem w kwestii polityki imigracyjnej.

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube, istock/Chalabala/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu