Połącz się z nami

News USA

Waszyngton przygotowuje się do orędzia prezydenta. 700 żołnierzy ma zapewnić bezpieczeństwo

Opublikowano

dnia

Departament Obrony zatwierdził rozmieszczenie około 700 nieuzbrojonych żołnierzy Gwardii Narodowej przed potencjalnymi protestami kierowców ciężarówek, które przewidywane są w przyszły wtorek. W ten dzień prezydent Biden ma wygłosić orędzie o stanie państwa.

Zamieszki na Kapitolu, które miały miejsce w styczniu zeszłego roku, sprawiły, że urzędnicy obawiają się błędnej kalkulacji zagrożeń dla bezpieczeństwa w przypadku planowanego protestu. Członkowie Gwardii Narodowej pomogą w kontroli ruchu, poinformował Pentagon.

Lokalne i federalne agencje ostrzegają przed konwojem ciężarówek zmierzającym do Waszyngtonu i potencjalnej możliwości zakłócenia planowanego wydarzenia.

Demonstracja jest inspirowana kanadyjskimi konwojami, które zablokowały przejścia graniczne w USA, aby zaprotestować w sprawie maseczek i szczepień. Organizator jednego z konwojów oświadczył, że ​​planuje w środę przyjechać z Pensylwanii przez Capitol Beltway, by zdusić ruch w Waszyngtonie jak „gigantyczny boa dusiciel”.

„Nasza policja i partnerzy poprosili o naszą pomoc w zapewnieniu, że ludzie mogą demonstrować w sposób pokojowy i bezpieczny, a my jesteśmy gotowi do pomocy”

– poinformowała gen. dyw. Sherrie McCandless, dowódca Gwardii Narodowej DC, w oświadczeniu w środę.

Oprócz 400 żołnierzy Gwardii Narodowej DC, zaangażowanych będzie 100 żołnierzy z Vermont, 100 z New Jersey i 80 z Zachodniej Wirginii, a także 50 „dużych pojazdów taktycznych”, podało Biuro Gwardii Narodowej.

Według Biura oddziały będą nieuzbrojone i będą ograniczone do kontroli ruchu i asystowania w „wybranych punktach wejścia do Kapitolu”.

Wdrożenie wojsk w akcję zabezpieczającą potrwa od 26 lutego do 7 marca.

Sekretarz prasowy Pentagonu, John Kirby, oświadczył, że rozmieszczenie żołnierzy jest rozważane w celu „zaradzenia potencjalnym wyzwaniom wynikającym z możliwych zakłóceń na kluczowych arteriach komunikacyjnych”.

Policja Kapitolu podała w zeszłym tygodniu, że rozważa ponowną instalację ogrodzenia używanego do zabezpieczenia Kapitolu po 6 stycznia 2021 i podczas wiecu we wrześniu.

„Tymczasowe ogrodzenie wewnętrznego obwodu jest częścią toczących się dyskusji i pozostaje możliwą opcją” – podano, podkreślając, że nie podjęto żadnej ostatecznej decyzji.

Zapytana o ogrodzenie podczas konferencji prasowej w środę, przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oznajmiła, że ​​to „nie moje powołanie” i że „czuje się pewnie” w kwestii bezpieczeństwa.

Rep. Eleanor Holmes Norton (D-D.C.) oświadczyła, że ​​będzie naciskać na szefa policji Kapitolu, Thomasa Mangera, aby upewnić się, że „nie ma planów, aby ogrodzenie stało się trwałe” podczas zaplanowanego na środę wydarzenia.

 

Źródło: axios

Foto: You Tube, istock/ALFSnaiper

News USA

Poznań. Obchody 107. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Fot. KPRP

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

News USA

Rozmowa Prezydenta RP z Prezydentem USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj odbyła się kolejna rozmowa telefoniczna Prezydenta RP Karola Nawrockiego z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.

Na początku Prezydenci złożyli sobie życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W dalszej części rozmowy Karol Nawrocki i Donald Trump podjęli temat stanu relacji transatlantyckich, oraz bezpieczeństwa w regionie w związku z toczącą się wojną na Ukrainie wywołaną przez Federację Rosyjską – w szczególności dyskutowano o postępach uzgodnień pokojowych.

Rozmawiano także o udziale Polski w pracach grupy G20, polsko–amerykańskiej współpracy gospodarczej i sprawach energetyki. Rozmowa odbyła się w ciepłej i serdecznej atmosferze.

 

KPRP
Czytaj dalej

News USA

Świąteczne bombardowanie w Nigerii: Trump ogłosił atak na ISIS

Opublikowano

dnia

Autor:

25 grudnia Prezydent Donald Trump ogłosił przeprowadzenie „potężnego i śmiertelnego uderzenia” wymierzonego w struktury organizacji ISIS działające w północno-zachodniej Nigerii. Jak podkreślił, była to odpowiedź na eskalację brutalnych ataków na chrześcijan w tym regionie.

„Ostrzegaliśmy ich – tej nocy zapłacili cenę”

W oświadczeniu opublikowanym na Truth Social Donald Trump napisał, że celem były grupy terrorystyczne, które „od wielu lat, a nawet stuleci, dokonują brutalnych mordów na niewinnych chrześcijanach”. Prezydent dodał, że terroryści zignorowali wcześniejsze ostrzeżenia.

„Wcześniej ostrzegałem tych terrorystów, że jeśli nie przestaną dokonywać rzezi chrześcijan, zapłacą za to. I tej nocy zapłacili” – napisał.

Trump podkreślił, że Departament Wojny przeprowadził „liczne perfekcyjne uderzenia”, a Stany Zjednoczone „nie pozwolą, by radykalny islamistyczny terroryzm prosperował”. Zakończył słowami:

“Niech Bóg błogosławi naszą armię i Wesołych Świąt dla wszystkich – również dla martwych terrorystów, których będzie jeszcze więcej, jeśli masakry chrześcijan się nie zakończą”.

Nigeria w centrum międzynarodowej presji

Już 5 listopada Donald Trump publicznie zwracał uwagę na dramatyczną sytuację chrześcijan w Nigerii, sygnalizując, że USA mogą rozważyć działania militarne. Administracja w ostatnich miesiącach przyjęła szereg sankcji, m.in. wizowych, wobec Nigeryjczyków zaangażowanych w „masowe zabójstwa i przemoc” wymierzoną w chrześcijan.

Stany Zjednoczone ponownie rozważają także uznanie Nigerii za tzw. Kraj Budzący Szczególną Troskę (CPC) w ramach ustawy o wolności religijnej, co umożliwia nakładanie sankcji. Taki status został nadany Nigerii po raz pierwszy w 2020 r., choć później został cofnięty.

Nigeria zaprzecza prześladowaniom chrześcijan

Władze Nigerii konsekwentnie odrzucają oskarżenia o systematyczne prześladowania chrześcijan, podkreślając, że organizacje takie jak Boko Haram i ISIS działają przeciwko osobom „bez względu na wyznanie”. Jednocześnie rząd miał – jak potwierdził Pentagon – zaakceptować amerykańskie uderzenia.

„Departament Wojny współpracował z rządem Nigerii przy realizacji tych ataków. Zostały one zatwierdzone przez rząd Nigerii” – podał rzecznik.

Rosnąca przemoc w regionie

Nigeria – najludniejszy kraj Afryki, liczący ok. 214 mln mieszkańców – od lat zmaga się z eskalacją przemocy na tle religijnym i etnicznym. Według Pew Research ok. 56% mieszkańców to muzułmanie, a 43% chrześcijanie. To również jedno z zaledwie siedmiu państw na świecie z „bardzo wysokim” poziomem społecznych napięć religijnych.

Raporty USCIRF (U.S. Commission on International Religious Freedom) wskazują na szczególnie dramatyczną sytuację w rejonie Middle Belt, gdzie uzbrojone grupy dokonują pacyfikacji chrześcijańskich wiosek, palenia kościołów i porwań, próbując „islamizować region i eliminować chrześcijan”.

Organizacje praw człowieka poinformowały, że w pierwszej połowie 2025 r. liczba ataków na chrześcijan gwałtownie wzrosła, co ponownie uruchomiło naciski, aby Waszyngton przywrócił Nigerii status CPC.

Co dalej?

Amerykańskie uderzenia w ISIS w Nigerii mogą oznaczać nowy etap współpracy wojskowej między oboma państwami – choć nigeryjski rząd oficjalnie odrzuca tezę o prześladowaniach religijnych, przyjmuje natomiast pomoc w zwalczaniu ugrupowań terrorystycznych.

Administracja Trumpa zapowiada, że kolejne działania militarne są możliwe, jeśli przemoc wobec chrześcijan nie ustanie.

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube, The White House
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu