Połącz się z nami

News Chicago

Hura, jesteśmy wolni! Uczniowie katolickich szkół w Chicago nie muszą nosić maseczek

Opublikowano

dnia

Obowiązek używania maseczek pozostał w chicagowskich szkołach publicznych, pomimo łagodzenia obostrzeń i zdjęcia przepisu z większości miejsc publicznych. Katolickie szkoły nie zgadzają się jednak z nakazem i uwalniają swoich uczniów od maseczek. Także część rodziców uczniów szkół publicznych protestuje przeciwko obowiązkowi.

Obowiązek używania maseczek w chicagowskich szkołach publicznych był pierwszym nakazem na środowym spotkaniu Rady Edukacji, które prezes Miguel del Valle otworzył, powtarzając, że maseczki pozostają w szkołach, pomimo zbliżającego się końca wymagań miasta.

„Wczoraj Departament Zdrowia Publicznego w Chicago wyeliminował nakaz maseczek dla miasta Chicago z dniem 28 lutego. Wspaniale jest widzieć, jak wskaźniki idą we właściwym kierunku” – powiedział del Valle.

„Jednak w imieniu zarządu chcę potwierdzić nasze obecne zaangażowanie w obowiązek maseczek”.

“Chociaż liczb w CPS również się poprawią, wiemy, że nasz wskaźnik szczepień uczniów jest znacznie niższy niż w mieście i znacznie różni się w zależności od społeczności. Dlatego na razie nadal będziemy wymagać masek od wszystkich uczniów i pracowników”.

Chociaż del Valle o tym nie wspomniał, używanie maseczek jest również zapisem w umowie bezpieczeństwa COVID-19 CPS z Chicago Teachers Union. Zostało zapisane pod koniec styczniowego przestoju w pracy szkół i ma trwać do sierpnia.

Również w środę Archidiecezja Chicagowska ogłosiła, że ​​od poniedziałku likwiduje nakazy dotyczące maseczek w szkołach w Chicago, Evanston i Oak Park. Archidiecezja powołała się na gwałtownie spadającą liczbę infekcji wśród swoich pracowników i uczniów, twierdząc, że w tym miesiącu nie trzeba było poddawać kwarantannie całych klas, a tylko 10% szkół ma obecnie pojedyncze przypadki zachorowań.

W CPS, Chicago Parents Collective, grupa utworzona na początku zeszłego roku, aby naciskać na szybszy powrót do zajęć osobistych, domaga się określenia poziomu wskaźników, które zadecydują o odejściu od ograniczeń w szkołach.

Współzałożycielka grupy, Nancy Griffin, zwróciła uwagę, że miasto ogłosiło poziomy odniesienia dla złagodzenia ograniczeń COVID-19, ale CPS tego nie zrobił.

„Wskaźniki szczepień dla dzieci były dziś wymieniane wiele razy, ale czy CPS ma liczbę, którą musimy osiągnąć, aby zmniejszyć łagodzenie skutków?”

Problem polega na tym, że wydają się być arbitralni, z niejasnymi decyzjami opartymi o niezdefiniowane wytyczne dotyczące zdrowia” – oznajmiła Griffin.

Grupa Griffin skrytykowała również plany Rady Edukacji dotyczące głosowania w środę nad rezolucją, która skodyfikuje środki bezpieczeństwa związane z COVID-19, w tym obowiązek maseczek dla uczniów i personelu, testowanie nieszczepionych pracowników i kwarantannę.

Rezolucja, która została zatwierdzona przez zarząd, potwierdza również uprawnienia dyrektora generalnego CPS, Pedro Martineza, do zmiany polityki okręgowej COVID-19 w porozumieniu z urzędnikami zdrowia publicznego „i innymi zainteresowanymi stronami”, które prawdopodobnie obejmują związek nauczycieli.

Na razie maseczki pozostaną, ponieważ wskaźniki szczepień różnią się w różnych szkołach, a rodzice nadal wyrażają zaniepokojenie pandemią, oświadczył Martinez.

“Wszystko, o co prosimy, to po prostu postępujmy ostrożnie” – dodał.

Członkowie zarządu zgodzili się, że CPS musi być bardziej przejrzysty w decyzjach dotyczących łagodzenia skutków COVID-19.

„Myślę, że rozsądne jest pytanie nas… jakie wskaźniki bierze pod uwagę okręg? Ale czuję się również bardzo komfortowo, że dzisiaj, 23 lutego 2022 r., bycie ostrożnym jest właściwe. I chcę tylko potwierdzić i docenić zaangażowanie w to okręgu” – oznajmiła członkini zarządu Elizabeth Todd-Breland.

„Przechodzimy przez to już kilka lat. Widzieliśmy, jak liczby spadają i widzieliśmy, jak ponownie wzrosły”.

CPS zgłosił w zeszłym tygodniu zachorowania 310 uczniów i 83 nowe przypadki u dorosłych. Dystrykt doświadczył szczytu zachorowań na omikron w tygodniu zaczynającym się 9 stycznia, kiedy zgłoszono 1688 przypadków uczniów i 1117 dorosłych.

Około 330 000 studentów jest zapisanych do CPS, trzeciego co do wielkości okręgu w kraju. Według danych okręgowych ponad 90% pracowników CPS jest w pełni zaszczepionych.

Około 53% uczniów CPS w wieku 12 lat i starszych jest w pełni zaszczepionych, a około jeden na trzech uczniów w wieku od 5 do 11 lat otrzymał co najmniej jedną dawkę szczepionki – poinformował okręg.

Spadły również liczby kwarantanny i izolacji. Według danych CPS we wtorek wieczorem 405 studentów i 67 dorosłych było w izolacji, ponieważ mieli pozytywny wynik testu na obecność wirusa lub byli poddani kwarantannie, ponieważ mieli kontakt z zarażoną osobą i nie zostali w pełni zaszczepieni.

Na początku tego miesiąca okręg skrócił okres kwarantanny i izolacji z 10 do 5 dni dla osób bezobjawowych.

 

Źródło: chicagotribune

Foto: You Tube, istock/Dan Rentea/ AlekseiAntropov/Halfpoint

News USA

Trump: Rosja i Ukraina rozpoczną rozmowy pokojowe, a Watykan może być ich gospodarzem

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w poniedziałek, po dwugodzinnej rozmowie telefonicznej z Prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że Rosja i Ukraina mają „natychmiast” rozpocząć negocjacje w sprawie zawieszenia broni. Trump zasugerował, że rozmowy mogą odbyć się w Watykanie. “Czy Watykan – miejsce wielu historycznych rozejmów- ponownie zapisze się na kartach historii jako dom pokoju? Miejmy nadzieję” mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

“Negocjacje między Rosją a Ukrainą rozpoczną się natychmiast. Poinformowałem o tym Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, Prezydenta Francji Emmanuela Macrona, Premier Włoch Giorgię Meloni, Kanclerza Niemiec Friedricha Merza oraz Prezydenta Finlandii Alexandra Stubba” – napisał Donald Trump w mediach społecznościowych.

Prezydent dodał, że Watykan, reprezentowany przez papieża, wyraził gotowość do organizacji spotkania, a ton i ducha rozmowy” z Putinem opisał jako „doskonałe”.

Watykan nie komentuje, ale wyraża gotowość

Choć Stolica Apostolska nie odniosła się bezpośrednio do słów Trumpa, już w zeszłym tygodniu kardynał Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu, zadeklarował, że papież Leon XIV planuje udostępnić Watykan jako neutralne miejsce do spotkania stron konfliktu.

Papież Leon XIV: Zmiana tonu Stolicy Apostolskiej

Nowy papież, wybrany 8 maja, zdaje się przyjmować bardziej proukraińskie stanowisko niż jego poprzednik, papież Franciszek. W dniu inauguracji pontyfikatu rozmawiał telefonicznie z Zełenskim, a kilka godzin później przyjął go na prywatnej audiencji.

W dwóch pierwszych przemówieniach niedzielnych Regina Caeli, Leon XIV wezwał do rozpoczęcia negocjacji na rzecz „sprawiedliwego i trwałego pokoju” na Ukrainie. Jednym z jego pierwszych spotkań po wyborze była również audiencja dla arcybiskupa Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

papież leon XIV wołodymir zelensky

W przeciwieństwie do Franciszka, który często unikał bezpośredniego potępienia Rosji, Leon XIV kontynuuje linię krytyczną wobec inwazji. Jako biskup w Peru w 2022 roku, obecny papież – wówczas biskup Robert Prevost – określił rosyjską agresję jako „imperialistyczną z natury”.

Kontekst: Franciszek a misja pokojowa

Poprzedni papież, Franciszek, mianował kardynała Matteo Zuppiego swoim specjalnym wysłannikiem do spraw pokoju na Ukrainie. Mimo to jego wypowiedzi, w tym apel o „podniesienie białej flagi” przez Ukrainę, spotkały się z krytyką i zostały odebrane jako próba nacisku na Kijów, by zgodził się na ustępstwa terytorialne.

 

Źródło: cna
Foto: Vatican Media, YouTube

Czytaj dalej

News Chicago

Chicago uczci wybór Papieża Leona XIV wyjątkową uroczystością na stadionie White Sox

Opublikowano

dnia

Autor:

Archidiecezja Chicago ogłosiła wyjątkowe świętowanie ku czci Papieża Leona XIV, które odbędzie się 14 czerwca na stadionie Guaranteed Rate Field, domowym boisku drużyny Chicago White Sox. To historyczne wydarzenie ma uświetnić wybór pierwszego papieża pochodzącego z aglomeracji chicagowskiej.

W wydanym oświadczeniu archidiecezja podkreśliła wyjątkowy charakter uroczystości, nazywając ją „jedyną w swoim rodzaju celebracją”, na którą zaproszeni są wszyscy mieszkańcy miasta i przyjezdni.

„Orędzie papieża Leona XIV o pokoju, jedności i sensie życia poruszyło serca ludzi na całym świecie. To święto będzie okazją do wspólnego wyrażenia dumy z faktu, że papież pochodzi właśnie stąd – z Chicago” — czytamy w komunikacie.

Papież z South Side kibicuje White Sox

Chociaż początkowo media spekulowały, której drużynie z Chicago papież kibicuje — White Sox czy Cubs — wątpliwości rozwiał John Prevost, brat Ojca Świętego. W rozmowie z lokalną stacją WGN stwierdził jednoznacznie: „On zawsze był za Sox.”

Potwierdzeniem tych słów jest archiwalne nagranie z 2005 roku, na którym widać ówczesnego księdza Roberta Prevosta (obecnie papieża Leona XIV), uczestniczącego w meczu finałowym World Series między White Sox a Houston Astros.

Muzyka, modlitwa i Msza na stadionie

Program uroczystości ma być szeroko zakrojonym wydarzeniem o charakterze duchowym i kulturalnym. Jak zapowiadają organizatorzy, w programie znajdą się:

  • występy muzyczne,
  • prezentacje wideo,
  • świadectwa wiernych,
  • wspólna modlitwa,
  • oraz uroczysta Msza święta na zakończenie.

Wydarzenie poprowadzi kardynał Blase Cupich, arcybiskup Chicago, który zachęca wszystkich chętnych do uczestnictwa:

„To będzie dzień świętowania i jedności. Szczegółowy program wydarzenia ogłosimy w nadchodzących dniach, dlatego warto śledzić informacje na stronie archidiecezji.”

papież leon XIV robert prevost

Historyczny moment dla miasta i Kościoła

Wybór Leona XIV na papieża stał się powodem do dumy nie tylko dla chicagowskiej społeczności katolickiej, ale także dla całego regionu. Jego lokalne korzenie — wychowanie w południowych dzielnicach miasta i wieloletnia służba duszpasterska — nadają jego pontyfikatowi wyjątkowy charakter.

Organizatorzy liczą, że 14 czerwca stadion White Sox wypełni się wiernymi i sympatykami, którzy wspólnie uczczą ten historyczny, osobisty i duchowy moment.

Źródło: cna
Foto; Vatican Media
Czytaj dalej

News Chicago

Rodzice walczą o szkołę św. Alfonsa Liguoriego w Prospect Heights. Zbiórka trwa – czas ucieka

Opublikowano

dnia

Autor:

St. Alphonsus Liguori' szkoła katolicka

Społeczność katolickiej szkoły podstawowej im. św. Alfonsa Liguoriego w Prospect Heights nie zamierza się poddać. Po weekendowym ogłoszeniu pastora o planowanym zamknięciu placówki z końcem roku szkolnego – 3 czerwca – rodzice ruszyli z kampanią ratunkową. Na platformie GoFundMe trwa zbiórka mająca na celu zebranie 500 tysięcy dolarów.

To nie pierwsza taka mobilizacja. W 2016 roku, gdy szkoła stanęła przed widmem zamknięcia, udało się zebrać 400 tysięcy dolarów w ciągu zimy. Pieniądze pozwoliły wtedy zwiększyć liczbę uczniów z 137 do wymaganych przez archidiecezję 225, co zapewniło szkole dalsze funkcjonowanie.

Tym razem jednak sytuacja wygląda inaczej. Jak informuje Katie O’Dea, starsza dyrektor ds. komunikacji i marketingu w Office of Catholic Schools, archidiecezja i parafia uznają, że spełnienie zarówno wymagań finansowych, jak i frekwencyjnych jest obecnie nierealne. Dlatego społeczności szkolnej nie przedstawiono konkretnego celu do osiągnięcia.

Mimo to, nadzieja pozostaje. W poniedziałkowy poranek internetowa zbiórka, zainicjowana przez Natalie Evangelistę z Prospect Heights, przekroczyła już 25 tysięcy dolarów. W rzeczywistości jednak, jak informuje O’Dea, deficyt budżetowy szkoły może wynosić nawet 750 tysięcy dolarów.

“Rodziny się nie poddają” – mówi Barb Arnold, mama trójki uczniów i mieszkanka Des Plaines. “Robimy, co możemy. Wszyscy wierzymy, że jeszcze nie wszystko stracone.”

Arnold, choć związana ze szkołą dopiero od trzech lat, zauważa ogromne zaangażowanie wieloletnich członków społeczności. “Ludzie, którzy są tu od lat, oddali tej szkole całe swoje serce” – dodaje.

Tymczasem list proboszcza, ks. Grega Wojcika, nie pozostawia złudzeń. “Szkoła i parafia przez ostatni rok podejmowały intensywne działania, aby uniknąć zamknięcia, skupiając się na optymalizacji budżetu i wzroście zapisów” – napisał.

“Niestety, liczba uczniów drastycznie spadła, a prognozy na przyszły rok nie pozostawiają nadziei. Utrzymanie szkoły w obecnej sytuacji jest niemożliwe” dodał ks. Wojcik.

Kardynał Blase Cupich zaakceptował rekomendację o zamknięciu placówki. W tym roku szkolnym uczy się tam 174 uczniów – o 12% mniej niż w ubiegłym roku. Na rok 2025 zapisało się jedynie 135 dzieci.

Choć nie wyznaczono jeszcze konkretnej szkoły, do której mogliby trafić uczniowie z zamykanej placówki, wspomniano o St. Emily Catholic School w Mount Prospect jako potencjalnej opcji. Szkoła ta liczy obecnie około 300 uczniów i mogłaby przyjąć dodatkowe dzieci bez problemów.

Źródło: dailyherald
Foto: St. Alphonsus Liguori
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu