Połącz się z nami

News Chicago

Hura, jesteśmy wolni! Uczniowie katolickich szkół w Chicago nie muszą nosić maseczek

Opublikowano

dnia

Obowiązek używania maseczek pozostał w chicagowskich szkołach publicznych, pomimo łagodzenia obostrzeń i zdjęcia przepisu z większości miejsc publicznych. Katolickie szkoły nie zgadzają się jednak z nakazem i uwalniają swoich uczniów od maseczek. Także część rodziców uczniów szkół publicznych protestuje przeciwko obowiązkowi.

Obowiązek używania maseczek w chicagowskich szkołach publicznych był pierwszym nakazem na środowym spotkaniu Rady Edukacji, które prezes Miguel del Valle otworzył, powtarzając, że maseczki pozostają w szkołach, pomimo zbliżającego się końca wymagań miasta.

„Wczoraj Departament Zdrowia Publicznego w Chicago wyeliminował nakaz maseczek dla miasta Chicago z dniem 28 lutego. Wspaniale jest widzieć, jak wskaźniki idą we właściwym kierunku” – powiedział del Valle.

„Jednak w imieniu zarządu chcę potwierdzić nasze obecne zaangażowanie w obowiązek maseczek”.

“Chociaż liczb w CPS również się poprawią, wiemy, że nasz wskaźnik szczepień uczniów jest znacznie niższy niż w mieście i znacznie różni się w zależności od społeczności. Dlatego na razie nadal będziemy wymagać masek od wszystkich uczniów i pracowników”.

Chociaż del Valle o tym nie wspomniał, używanie maseczek jest również zapisem w umowie bezpieczeństwa COVID-19 CPS z Chicago Teachers Union. Zostało zapisane pod koniec styczniowego przestoju w pracy szkół i ma trwać do sierpnia.

Również w środę Archidiecezja Chicagowska ogłosiła, że ​​od poniedziałku likwiduje nakazy dotyczące maseczek w szkołach w Chicago, Evanston i Oak Park. Archidiecezja powołała się na gwałtownie spadającą liczbę infekcji wśród swoich pracowników i uczniów, twierdząc, że w tym miesiącu nie trzeba było poddawać kwarantannie całych klas, a tylko 10% szkół ma obecnie pojedyncze przypadki zachorowań.

W CPS, Chicago Parents Collective, grupa utworzona na początku zeszłego roku, aby naciskać na szybszy powrót do zajęć osobistych, domaga się określenia poziomu wskaźników, które zadecydują o odejściu od ograniczeń w szkołach.

Współzałożycielka grupy, Nancy Griffin, zwróciła uwagę, że miasto ogłosiło poziomy odniesienia dla złagodzenia ograniczeń COVID-19, ale CPS tego nie zrobił.

„Wskaźniki szczepień dla dzieci były dziś wymieniane wiele razy, ale czy CPS ma liczbę, którą musimy osiągnąć, aby zmniejszyć łagodzenie skutków?”

Problem polega na tym, że wydają się być arbitralni, z niejasnymi decyzjami opartymi o niezdefiniowane wytyczne dotyczące zdrowia” – oznajmiła Griffin.

Grupa Griffin skrytykowała również plany Rady Edukacji dotyczące głosowania w środę nad rezolucją, która skodyfikuje środki bezpieczeństwa związane z COVID-19, w tym obowiązek maseczek dla uczniów i personelu, testowanie nieszczepionych pracowników i kwarantannę.

Rezolucja, która została zatwierdzona przez zarząd, potwierdza również uprawnienia dyrektora generalnego CPS, Pedro Martineza, do zmiany polityki okręgowej COVID-19 w porozumieniu z urzędnikami zdrowia publicznego „i innymi zainteresowanymi stronami”, które prawdopodobnie obejmują związek nauczycieli.

Na razie maseczki pozostaną, ponieważ wskaźniki szczepień różnią się w różnych szkołach, a rodzice nadal wyrażają zaniepokojenie pandemią, oświadczył Martinez.

“Wszystko, o co prosimy, to po prostu postępujmy ostrożnie” – dodał.

Członkowie zarządu zgodzili się, że CPS musi być bardziej przejrzysty w decyzjach dotyczących łagodzenia skutków COVID-19.

„Myślę, że rozsądne jest pytanie nas… jakie wskaźniki bierze pod uwagę okręg? Ale czuję się również bardzo komfortowo, że dzisiaj, 23 lutego 2022 r., bycie ostrożnym jest właściwe. I chcę tylko potwierdzić i docenić zaangażowanie w to okręgu” – oznajmiła członkini zarządu Elizabeth Todd-Breland.

„Przechodzimy przez to już kilka lat. Widzieliśmy, jak liczby spadają i widzieliśmy, jak ponownie wzrosły”.

CPS zgłosił w zeszłym tygodniu zachorowania 310 uczniów i 83 nowe przypadki u dorosłych. Dystrykt doświadczył szczytu zachorowań na omikron w tygodniu zaczynającym się 9 stycznia, kiedy zgłoszono 1688 przypadków uczniów i 1117 dorosłych.

Około 330 000 studentów jest zapisanych do CPS, trzeciego co do wielkości okręgu w kraju. Według danych okręgowych ponad 90% pracowników CPS jest w pełni zaszczepionych.

Około 53% uczniów CPS w wieku 12 lat i starszych jest w pełni zaszczepionych, a około jeden na trzech uczniów w wieku od 5 do 11 lat otrzymał co najmniej jedną dawkę szczepionki – poinformował okręg.

Spadły również liczby kwarantanny i izolacji. Według danych CPS we wtorek wieczorem 405 studentów i 67 dorosłych było w izolacji, ponieważ mieli pozytywny wynik testu na obecność wirusa lub byli poddani kwarantannie, ponieważ mieli kontakt z zarażoną osobą i nie zostali w pełni zaszczepieni.

Na początku tego miesiąca okręg skrócił okres kwarantanny i izolacji z 10 do 5 dni dla osób bezobjawowych.

 

Źródło: chicagotribune

Foto: You Tube, istock/Dan Rentea/ AlekseiAntropov/Halfpoint

Kościół

Rosja nasila prześladowania religijne w kraju i na okupowanych terytoriach Ukrainy

Opublikowano

dnia

Autor:

rosyjscy-zolnierze-w-moskwie

Rosja wciąż dopuszcza się „szczególnie poważnych” naruszeń wolności religijnej wobec mniejszości wyznaniowych – zarówno w swoim kraju, jak i na okupowanych terenach Ukrainy – wynika z najnowszego raportu Komisji Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF), opublikowanego 30 czerwca. Dokument przedstawia Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Raport obejmuje sytuację w 2024 roku oraz na początku 2025 roku. Komisja odnotowuje w nim „nasilone prześladowania” wobec ukraińskich chrześcijan – prawosławnych, katolickich i protestanckich – zarówno w strefach okupowanych, jak i na terytorium samej Rosji.

Komisja Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej USCIRF zwraca uwagę na liczne przypadki represji wobec działaczy praw człowieka w granicach Federacji Rosyjskiej. Dotyczą one m.in. niezależnych dziennikarzy, przeciwników wojny oraz członków wspólnot religijnych, które nie podporządkowują się władzy państwowej.

Represje dotykają m.in. katolików, Świadków Jehowy, praktykujących Falun Gong, protestantów, muzułmanów krymskotatarskich i ukraińskich chrześcijan.

Według danych, 72% Rosjan identyfikuje się jako prawosławni, 7% to muzułmanie, 5% deklaruje ateizm, a 13% nie utożsamia się z żadną religią. Pozostałe 3% należy do innych wyznań.

Prześladowania ukraińskich wspólnot religijnych

Trwająca wojna Rosji z Ukrainą przyniosła najbardziej brutalne akty prześladowań religijnych. Od rozpoczęcia inwazji w lutym 2022 roku organizacje pozarządowe odnotowały zabójstwo co najmniej 47 duchownych. W tym samym czasie zniszczono lub uszkodzono 640 świątyń i miejsc kultu.

Rosyjskie władze okupacyjne „de facto zakazały działalności” wielu wspólnot religijnych – m.in. Prawosławnego Kościoła Ukrainy (OCU), Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Świadków Jehowy oraz licznych grup protestanckich: baptystów, zielonoświątkowców czy adwentystów dnia siódmego.

Raport dokumentuje próby zmuszenia ukraińskich wspólnot prawosławnych do podporządkowania się Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu pod zwierzchnictwem Patriarchatu Moskiewskiego.

W innym przypadku ONZ udokumentowała tortury stosowane wobec dwóch greckokatolickich księży – Iwana Lewickiego i Bohdana Gelety – przetrzymywanych od listopada 2022 do czerwca 2024. Jeden z nich zeznał, że był bity, zmuszany do długotrwałych niewygodnych pozycji i czołgania się po asfalcie.

kościół w ukrainie

Represje w Rosji i instrumentalizacja prawa

USCIRF podkreśla, że Rosja wykorzystuje przepisy zakazujące tzw. „nielegalnej działalności misyjnej” do represjonowania mniejszości religijnych. W 2024 roku rosyjskie sądy rozpatrzyły 431 spraw opartych na tych przepisach, nakładając grzywny o łącznej wartości blisko 60 tys. dolarów.

Z kolei arcybiskup Apostolskiego Kościoła Prawosławnego Grigorij Mikhnov-Vaitenko został ukarany grzywną za opublikowanie filmu krytykującego inwazję, w którym odnosił się do Biblii.

Raport zwraca też uwagę na ograniczenia dotyczące alternatywnej służby cywilnej – chrześcijanie odmawiający służby wojskowej z powodów religijnych często nie mają możliwości legalnego zwolnienia z obowiązku.

muzułmanki

Muzułmanie i inne mniejszości

Władze rosyjskie prześladują także muzułmanów, zwłaszcza tych podejrzewanych o związki z organizacją Hizb ut-Tahrir – mimo braku dowodów na przemoc z ich strony. Odnotowano 352 przypadki oskarżeń, z czego 280 osób skazano – w tym 119 na ponad 15 lat więzienia, a 131 na kary od 10 do 14 lat.

Szczególnie dotknięci są muzułmanie krymskotatarscy, zamieszkujący okupowany Krym.

Wnioski

Raport USCIRF jednoznacznie wskazuje, że Rosja systematycznie łamie prawo do wolności religijnej – zarówno na swoim terytorium, jak i na okupowanych obszarach Ukrainy. Prześladowania, zakazy działalności religijnej, tortury duchownych i wykorzystywanie prawa do tłumienia oporu wobec wojny, stanowią poważne naruszenia międzynarodowych standardów praw człowieka.

Źródło: cna
Foto: istock/:dimid_86/ Oleg Elkov/tanyss/
Czytaj dalej

Kościół

Andrzej Duda: zaprosiłem Papieża do Polski, Leon XIV pytał o Ukrainę

Opublikowano

dnia

Autor:

Andrzej Duda zaprosił Leona XIV do Polski. Nie padły żadne konkretne daty, ale zdaniem prezydenta dobrą okazją mogłaby być 150 rocznica objawień maryjnych w Gietrzwałdzie w 2027 r. Leon XIV chciał poznać opinię Andrzeja Dudy w sprawie wojny na Ukrainie. Z rozmów wynikało, że dobrze zna Polskę.

O szczegółach swej wizyty w Watykanie prezydent opowiadał dziennikarzom w polskiej ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej.

Pożegnanie z Watykanem

„To specyficzna wizyta prezydencka, bo z jednej strony powitalna w tym sensie, że nie tak dawno Ojciec Święty został wybrany i rozpoczął swój pontyfikat, a dla mnie także i zarazem wizyta pożegnalna w tej roli głowy państwa polskiego, ostatnia z całą pewnością u Ojca Świętego” – powiedział Andrzej Duda.

Zapowiedź wizyty prezydenta Nawrockiego

Przyznał, że z Papieżem Leonem rozmawiał też o nowym prezydencie elekcie Karolu Nawrockim. Zapowiedział jego wizytę w Watykanie. To dla nas bardzo ważne, aby mógł tu przyjechać i się przedstawić Ojcu Świętemu jako nowy prezydent Rzeczypospolitej – dodał Andrzej Duda.

Zaproszenie do Polski

Prezydent zapewnił Leona XIV, że jest bardzo oczekiwany w Polsce, Polacy pragną, żeby przyjechał, do nich przemówił, by mogli się z nim modlić, by pobłogosławić ich Ojczyznę. Ojciec Święty nie złożył w tej sprawie żadnej deklaracji, nie podał żadnego terminu.

Andrzej Duda poinformował, że za dwa lata będą obchody 150-lecia objawień w Gietrzwałdzie i będzie to wielkie wydarzenie religijne. „Ale Ojciec Święty oczywiście może przyjechać do nas zawsze i zawsze na niego czekamy” – zapewnił prezydent.

Leon XIV zna Polskę

Andrzej Duda rozmawiał też z Papieżem o Polsce. Okazało się, że Leon XIV dobrze zna nasz kraj, bo kilkakrotnie go odwiedzał jako generał augustianów.

Ojciec Święty pytał o ocenę sytuacji po rosyjskiej agresji

Podczas audiencji w Watykanie rozmawiano też o sytuacji na Ukrainie i o szansach na pokojowe negocjacje. „Ojciec Święty pytał mnie o ocenę mojej sytuacji w związku z rosyjską agresją na Ukrainę” – powiedział Andrzej Duda.

Papież powiedział, że liczy na Donalda Trumpa, iż uda mu się skłonić obie strony do negocjacji.

„Powiedziałem Ojcu Świętemu, że uważam, że to bardzo ciekawa i realna idea, żeby te rozmowy pokojowe odbyły się niejako pod auspicjami Stolicy Apostolskiej. Być może, że w Watykanie, ale, jak powiedziałem, są też inne miejsca bardzo symboliczne, choćby Castel Gandolfo”.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: YouTube, Vatican Media
Czytaj dalej

Galeria

Msza św., Procesja Bożego Ciała i Piknik Jezuicki, 22 czerwca, Casa Italia. Fot. Ryszard Siek

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu