Prawo imigracyjne
Czy wymagane jest szczepienie na COVID by dostać Zieloną Kartę?

Czy rozliczanie podatków jest ważne w czasie sponsorowania? Czy jest możliwe sponsorowanie przez pracę i jakie warunki trzeba spełniać? Czy wymagane jest szczepienie na COVID by dostać Zieloną Kartę? W Radio Deon Mecenas Magdalena Grobelski, specjalista od prawa imigracyjnego, odpowiada na zadane pytania i pomaga rozwiązać Wasze problemy.
Pytania od słuchaczy Radio Deon:
Rodzina z dziećmi w wieku 12 lat wróciła do Polski bojąc się deportacji w czasach Donalda Trumpa. Czy mogą teraz wrócić do USA?
Nie było wtedy faktycznie dużego ryzyka deportacji, jak o tym mówiono. Takie ryzyko dotyczy tylko osób o poważnym rekordzie kryminalnym. Urząd Imigracyjny nie ma takich środków ani tylu oficerów żeby wszystkich nielegalnych imigrantów szukać.
W opisanym przypadku sytuacja jest bardzo trudna. Jeśli ktoś był nielegalnie w USA powyżej jednego roku i przekroczył granicę ma teraz karę 10 lat zakazu wstępu a dzieci są za małe żeby je sponsorować. Według przepisów dzieci muszą mieć 21 lat. Rodzina nie może także przyjechać do Stanów na programie bezwizowym, system komputerowy na to nie pozwoli, albo zostaną zawróceni z lotniska pierwszym dostępnym samolotem do Polski.
Opisana rodzina może jedynie starać się o wizę emigracyjną albo turystyczną, przyjechać z nią do USA i tutaj odczekać aż dzieci skończą 21 lat, by je zasponsorować. Wymagałoby to jednak złożenia specjalnego waver. Na pewno nie może próbować wjechać do Stanów nielegalnie, bo wtedy nigdy już rodzice nie będą mogli sponsorować dzieci.
Jeśli dziecko sponsoruje rodzica to czy rodzic musi płacić podatki?
W świetle prawa imigracyjnego nie trzeba się rozliczać, chyba że dla siebie, żeby sobie wyrobić emeryturę. Może być to ewentualnie ważne tylko w przypadku trafienia do Sądu Imigracyjnego by wykazać swój dobry charakter moralny. Ale tak naprawdę sprawa podatków nie jest istotna.
Czy dziecko może sponsorować rodzica, który wjechał do USA nielegalnie?
Taka sytuacja nie jest możliwa. Jeśli np. jeden z rodziców wjechał legalnie, to on może być najpierw sponsorowany, a następnie zasponsorować może współmałżonka, który wjechał do USA nielegalnie.
Zdarza się, że ktoś się rozwodzi tylko po to by być sponsorowanym, a następnie ponownie zawiera małżeństwo z byłym współmałżonkiem. Taka sytuacja będzie na pewno wykryta i zamiast rozwiązać problem, to pogorszy jeszcze sytuację.
Jedynym sposobem na przebaczenie nielegalnego wjazdu do USA jest dostanie się na specjalną rozprawę w Sądzie Imigracyjnym, tzw. Cancellation of Removal, ale to są często trudne sprawy do wygrania.
Co oznacza proponowane przez niektórych adwokatów “putting in court” w celu załatwieniu Zielonej Karty?
Jest to bardzo złe wyjście i nieuczciwa propozycja ze strony adwokatów. W takim przypadku do więzienia jest brany zazwyczaj ojciec rodziny i trzymany tam jak najdłużej bo to oznacza zysk. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji ale nie gwarantuje to wyjścia z sądu.
Czy sponsorowanie przez pracę jest możliwe?
Oczywiście, że tak, ale tylko jeśli ktoś się kwalifikuje, tzn. trzeba znaleźć dobrego pracodawcę, który ma pieniądze i trzeba mieć ważną wizę. Może to być wiza studencka. Trzeba jednak faktycznie do tej szkoły chodzić i jest to dokładnie sprawdzane.
Czy trzeba się szczepić na COVID by uzyskać Zieloną Kartę?
Tak, ale tylko za pierwszym razem przy składaniu wniosku. Trzeba udowodnić zaszczepienie dwiema dawkami szczepionki na COVID-19. ten wymóg nie jest natomiast potrzebny, aby przystąpić do egzaminu na obywatelstwo oraz przy przedłużaniu Zielonej Karty z okresu dwóch lat na dziesięcioletnią.
Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słychacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne. Telefon imigracyjny to 312-217-6824
źródło: Informacja wlasna
Foto: istock/scyther5/ Ridofranz/ Pattanaphong Khuankaew/ monkeybusinessimages
News USA
Zmiany w Departamencie Zdrowia USA: Wysocy urzędnicy na urlopach, tysiące zwolnień

W związku z gruntowną reorganizacją Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS), kilku czołowych urzędników amerykańskich agencji zdrowotnych — w tym dr Jeanne Marrazzo, następczyni dr Anthony’ego Fauciego — zostało tymczasowo odsuniętych od pracy.
Zmiany wpisują się w szerszy plan restrukturyzacji i redukcji zatrudnienia, ogłoszony niedawno przez Sekretarza Zdrowia Roberta F. Kennedy’ego Jr., który zapowiedział likwidację aż 10 000 stanowisk pracy w całym resorcie.
Kluczowi urzędnicy na urlopach administracyjnych
Zautomatyzowane wiadomości e-mail z 3 kwietnia potwierdziły, że na urlopie administracyjnym przebywają m.in.:
- dr Jeanne Marrazzo – dyrektorka Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), która objęła stanowisko po Faucim w 2023 r.
- dr Diana Bianchi – dyrektorka Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka
- Vence L. Bonham Jr. – pełniący obowiązki zastępcy dyrektora Narodowego Instytutu Badań nad Genomem Ludzkim
- dr Peter Stein – dyrektor Biura Nowych Leków FDA
- Julia Tierney – wysoka urzędniczka w Centrum Oceny i Badań Produktów Biologicznych FDA
Co ciekawe, mimo nieobecności, nazwiska urzędników wciąż widnieją na stronach internetowych ich instytucji.
Cichy początek masowych zwolnień
Zwolnienia rozpoczęły się w tym tygodniu, począwszy od pracowników zajmujących się dostępem do informacji publicznej. Oficjalnie ogłoszono plan cięć, obejmujący:
- 3500 pracowników FDA
- 2400 osób z Centers for Disease Control and Prevention (CDC)
- 1200 zatrudnionych w Narodowych Instytutach Zdrowia (NIH)
- 300 pracowników Centers for Medicare and Medicaid Services
Rzecznik Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej HHS podkreślił, że redukcje dotyczyły głównie „zbędnych stanowisk administracyjnych”.
„Trudne, ale konieczne decyzje”
Robert F. Kennedy Jr. oświadczył, że działania te są elementem większej strategii naprawy systemu ochrony zdrowia: „Te decyzje nie były łatwe, ale konieczne, aby zatrzymać epidemię chorób przewlekłych i przywrócić zdrowie Ameryce.”
Departament Zdrowia USA potwierdził również, że niektórym urzędnikom zaproponowano dobrowolne przeniesienie do Indian Health Service, działającego głównie na terenach wiejskich. Nie ujawniono jednak, ilu urzędników otrzymało takie oferty, ilu je przyjęło, a ilu odmówiło.
Niektórzy urzędnicy przyznają, że alternatywą dla dobrowolnego przeniesienia było zwolnienie.
Zamieszanie wokół kadry kierowniczej w Departamencie Zdrowia USA HHS i Narodowych Instytutach Zdrowia NIH budzi pytania o przyszłość amerykańskiego systemu zdrowia publicznego. To największe zmiany w amerykańskiej administracji zdrowotnej od czasów pandemii COVID-19.
Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube
News USA
Trump rozważa sprzedaż TikToka w zamian za złagodzenie ceł wobec Chin

W czwartek Prezydent Donald Trump zasugerował, że mógłby poprzeć zatwierdzenie sprzedaży aplikacji TikTok przez ByteDance, jeśli w zamian Chiny zgodzą się na zniesienie lub złagodzenie ceł handlowych. Zgodnie z ustawą uchwaloną przez Kongres, ByteDance ma czas do 5 kwietnia, aby sprzedać amerykańską część platformy podmiotowi spoza Chin. W przeciwnym razie aplikacja może zostać zakazana w USA ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego.
„Chiny mogą powiedzieć: ‘Zatwierdzimy umowę, ale co zrobicie z cłami?’” — powiedział Donald Trump podczas rozmowy z dziennikarzami przed wejściem na pokład Air Force One. „Cła można wykorzystać jako element negocjacyjny. Możemy coś za nie uzyskać.”
Wśród zainteresowanych zakupem TikToka znajdują się:
- Amazon, gigant e-commerce
- Konsorcjum kierowane przez Tima Stokely’ego, założyciela OnlyFans
- Blackstone, globalna firma inwestycyjna, która rozważa wejście do gry jako partner ByteDance z udziałem spoza Chin
J.D. Vance zapowiedział, że decyzja zostanie podjęta przed krytycznym terminem. Jak dotąd Biały Dom nie skomentował jednak oficjalnie toczących się rozmów z potencjalnymi nabywcami.
Dzień wcześniej Prezydent Trump ogłosił wprowadzenie 10-procentowych ceł bazowych na wszystkich partnerów handlowych USA oraz wzajemnych ceł sięgających 50% na niektóre państwa.
W przypadku Chin oznacza to łączny poziom ceł na poziomie 54%, po tym jak dodano 34% do istniejących 20% z początku roku.
Hawley: „TikTok to narzędzie szpiegowskie”
Senator Josh Hawley (R-Mo.) wprost zaapelował o natychmiastowy zakaz TikToka, jeśli nie zostanie znaleziony odpowiedni nabywca:
„To tylko aplikacja szpiegowska dla Komunistycznej Partii Chin. Albo powstanie zapora ogniowa z Pekinem, albo TikTok musi zostać natychmiast zamknięty.”
Zegar tyka
Jeśli ByteDance nie sprzeda TikToka do 5 kwietnia, aplikacja może stracić dostęp do rynku amerykańskiego. Decyzja Trumpa — oraz ewentualna odpowiedź Chin — może mieć poważne konsekwencje zarówno dla globalnej gospodarki, jak i relacji USA–Chiny.
TikTok stał się czymś więcej niż tylko aplikacją — to teraz element wielkiej, międzynarodowej gry o wpływy.
Źródło: The Epoch Times
Foto: istock/JHVEPhoto/
News USA
Stellantis wyhamowuje z produkcją – 900 pracowników na Środkowym Zachodzie do zwolnienia

Producent Jeepów, firma Stellantis, ogłosił tymczasowe wstrzymanie produkcji w zakładach montażowych w Kanadzie i Meksyku oraz zwolnienia 900 pracowników w swoich zakładach na Środkowym Zachodzie USA. Decyzja ma związek z rosnącą niepewnością w przemyśle motoryzacyjnym, a jednym z kluczowych czynników wpływających na nią są nowe amerykańskie taryfy handlowe.
Zakłady w Windsor i Toluca wstrzymują produkcję
Od 7 kwietnia Stellantis czasowo zamknie zakład montażowy w Windsor (Kanada), gdzie pracuje 4500 osób. Produkcja ma zostać wznowiona dopiero w tygodniu rozpoczynającym się 21 kwietnia. Podobny los spotka zakład w Toluca (Meksyk), który również zatrzyma linie produkcyjne na cały kwiecień.
Zwolnienia w zakładach na Środkowym Zachodzie
W konsekwencji wstrzymania produkcji Stellantis tymczasowo zwolni 900 pracowników w swoich amerykańskich zakładach, w tym:
- Warren Stamping (Michigan)
- Sterling Stamping (Michigan)
- Indiana Transmission Plant
- Kokomo Transmission Plant (Indiana)
- Kokomo Casting Plant (Indiana)
Wpływ taryf handlowych – Stellantis reaguje na decyzję USA
Według Jamesa Stewarta, prezesa Unifor Local 444, decyzja władz Stellantis jest wynikiem wielu czynników, ale kluczową rolę odegrało ogłoszenie nowych amerykańskich taryf handlowych przez Prezydenta Donalda Trumpa.
Stellantis nie jest jedynym producentem mierzącym się z wyzwaniami wynikającymi z napięć handlowych i globalnych zmian w łańcuchach dostaw. Tymczasowe zamknięcia zakładów mogą wpłynąć na produkcję popularnych modeli Jeepa i Dodge’a, a także na dostawy części dla innych zakładów.
Źródło: cbs
Foto: Stellantis Media
-
News USA1 tydzień temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Polonia Amerykańska6 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Kościół7 dni temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA2 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki