Połącz się z nami

BIZNES

Za drogo w Chipotle. Senator Bernie Sanders atakuje sieć za windowanie cen. Oskarżenie umieścił na Twitterze

Opublikowano

dnia

Senator Bernie Sanders oskarżył na Twitterze sieć Chipotle o bezpodstawne windowanie cen serwowanych posiłków. Wpis pojawił się po tym, jak sieć fast foodów opublikowała we wtorek swoje dochody za czwarty kwartał. Spodziewana jest kolejna podwyżka.

Amerykański senator napisał w piątek na Twitterze:

„To jest chciwość korporacji Chipotle zwiększającej swoje zyski o 181% w zeszłym roku, do 764 milionów dolarów, dającej swojemu prezesowi podwyżkę płacy o 137%, do 38 milionów dolarów w 2020 roku”

Restauracja obwinia rosnące ceny burrito 50-centową podwyżką dla pracowników o płacy minimalnej.

„To nie jest inflacja. To windowanie cen.” napisał Sanders

Chipotle nie skomentował oskarżenia.

Raporty o zyskach firmy wykazały wzrost całkowitych przychodów o 22% do 2 miliardów dolarów w porównaniu z poprzednim rokiem. Raport o zarobkach Chipotle skupiał się na przychodach, a nie na zysku, o którym wspomniał Sanders.

Według strony internetowej Macrotrends, dochód operacyjny Chipotle za dwanaście miesięcy kończących się 30 września 2021 r. wyniósł 0,764 miliarda dolarów, co stanowiło roczny wzrost o 181,3%. Dochód operacyjny odnosi się do kwoty zysku zrealizowanego z działalności przedsiębiorstwa po odliczeniu istotnych kosztów.

W czerwcu Insider poinformował o tym, że dyrektor generalny Brian Niccol zarobił w 2020 roku 38 milionów dolarów.

Wyrównanie Niccola było 2898 razy wyższe niż średnia pensja pracownika Chipotle wynosząca 13 127 dolarów w 2020 roku, w przypadku pracownika pracującego 25 godzin tygodniowo w Illinois.

Kiedy we wtorek opublikowano raport o zarobkach, Niccol oświadczył w towarzyszącym mu oświadczeniu, że „2021 był wyjątkowym rokiem dla Chipotle, podkreślającym siłę i odporność naszej marki”.

W środę poinformowano, że firma może ponownie podnieść ceny w tym roku po podwyżce, która wyniosła 4% w grudniu.

Chipotle Mexican Grill, Inc to amerykańska sieć restauracji typu fast casual działająca w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Niemczech, oraz Francji i specjalizująca się w tacos i burritos, które wykonywane są na zamówienie przed klientem. Jej nazwa pochodzi od chipotle, co w języku nahuatl oznacza wędzoną i suszoną papryczkę chili jalapeño.

Założona przez Steve’a Ellsa 13 lipca 1993 roku, Chipotle miała 16 restauracji (wszystkie w Kolorado), kiedy McDonald’s Corporation stała się głównym inwestorem w 1998 roku. Do czasu całkowitego wycofania się McDonald’s z Chipotle w 2006 roku, sieć rozrosła się do ponad 500 lokalizacji.

Z ponad 2000 lokalizacji, Chipotle miał dochód netto w wysokości 475,6 mln USD i ponad 45 000 pracowników w 2015 r.

W maju 2018 roku Chipotle ogłosiło przeniesienie swojej siedziby do Newport Beach w Południowej Kalifornii, kończąc współpracę z Denver po 25 latach.

Spółka notuje na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych pod symbolem CMG.

 

Źródło: businessinsider, wikipedia

Foto: You Tube, istock/hapabapa

News USA

Bogactwo może być przekleństwem. Właściciel Hobby Lobby zrzekł się firmy by wspierać chrześcijaństwo

Opublikowano

dnia

Autor:

David Green, założyciel i dyrektor generalny sieci sklepów artystycznych i rzemieślniczych Hobby Lobby powiedział niedawno, że „bogactwo może być przekleństwem”, a on sam „wybrał Boga”. Zdecydował, że jego firma będzie wspierać finansowo chrześcijaństwo i duszpasterstwo. W tym celu zrzekł się własności swojego wielomiliardowego imperium detalicznego, a posunięcie to może również pomóc mu uniknąć ogromnego rachunku podatkowego.

David Green chce przysłużyć się chrześcijaństwu. W tym celu zmienił strukturę swojej firmy, powołał trust i przekazał mu wszystkie akcje z prawem głosu. Trust to specyficzny rodzaj zarządzania majątkiem, gdzie jego właściciel oddaje nad nim kontrolę powiernikowi, a ten przekazuje osiągane zyski na rzecz wskazanych beneficjentów” – czytamy na portalu money.pl.

Miliarder w rozmowie z „Fox Business” zaznaczył, że chce nadać swojej firmie poczucie misji. Dodał, że wraz ze współpracownikami chcieli „zrobić coś, co będzie miało znaczenie za sto lat”.

Green podkreślił, że nad bogactwo wybrał Boga, twierdząc, że „bogactwo może być przekleństwem”.

81-letni syn kaznodziei z biednej rodziny, otworzył swój pierwszy sklep z rękodziełem w 1970 roku za pożyczkę w wysokości 600 dolarów. Jego imperium rozrosło się z jednego sklepu o powierzchni 300 stóp kwadratowych w Oklahoma City do 970 lokalizacji, ze sprzedażą o wartości 7,7 miliarda dolarów.

Jako pobożny chrześcijanin nadal jest dyrektorem generalnym Hobby Lobby i chodzi do pracy sześć dni w tygodniu. Sklepy są zamknięte w niedziele, a pracownicy zarabiają co najmniej 18,5 dolara za godzinę od stycznia 2022 r., czyli znacznie powyżej federalnej płacy minimalnej.

David Green planuje przekazać 90% firmy na cele charytatywne, a pozostałe 10% trafi do jego rodziny.

Green jest darczyńcą grupy He Gets Us, kampanii o wartości 100 milionów dolarów promującej Jezusa i chrześcijaństwo, która wyemitowała dwie reklamy podczas meczu Super Bowl w 2023 roku.

„Dla mnie źródłem prawdy zawsze była modlitwa i Biblia. Naprawdę wierzę, że jeśli liderzy modlą się i szukają prawdy w Biblii, ich firmy zostaną zrewolucjonizowane. Być może największym wyzwaniem jest zadanie pytania, czy jesteś właścicielem, czy zarządcą – zarządcą tego, co zostało ci powierzone” – stwierdził David Green.

On sam mówi o sobie, że jest zarządcą Boga, a pieniądze, jakie przyniosła firma należą do Stwórcy.

David Green, którego majątek Forbes wycenił na 14,5 miliarda dolarów, porównał swoją decyzję do podobnych posunięć właścicieli firmy Patagonia oraz Barnhart Crane, którzy oddali własność a ich misja i cel pozostały nienaruszone.

We wrześniu 2022 roku założyciel Patagonii, Yvon Chouinard, ogłosił, że przeniósł własność marki odzieży sportowej na organizację non-profit, skutecznie przekierowując prawie wszystkie zyski firmy do organizacji zajmujących się ochroną środowiska.

Tymczasem analiza przeprowadzona przez Bloomberg News wykazała, że Chouinard, którego majątek Forbes oszacował na 1,2 miliarda dolarów, mógł oszczędzić sobie płacenia ponad 700 milionów dolarów podatku od zysków kapitałowych, przekazując 98% udziałów Patagonii organizacji non-profit.

Alan Barnhart, ewangelicki chrześcijanin i były dyrektor generalny firmy Barnhart Crane & Rigging z siedzibą w Memphis, zajmującej się wznoszeniem konstrukcji stalowych, ogłosił wiele lat temu, że on i jego brat, współzałożyciel firmy Eric Barnhart, rozdali fortunę wartą 250 milionów dolarów, powołując się na Pismo Święte.

 

Źródło: deon, nyt, forbes
Foto: YouTube, birminghamchristian
Czytaj dalej

News USA

Pyszną pracę oferuje Uniwersytet Wisconsin-Madison. Zostań testerem serów, pizzy i nie tylko

Opublikowano

dnia

Autor:

Centrum Badań nad Mleczarstwem na Uniwersytecie Wisconsin-Madison chce zatrudnić testera smaku sera. W tym celu poszukuje osób, które są „pasjonatami wszystkich rodzajów żywności, ale zwłaszcza sera, pizzy i innych produktów mlecznych”. Poza wynagrodzeniem stanowisko zapewnia dużo dobrego jedzenia.

Ogłoszenie o pracy zostało opublikowane w tym miesiącu. Zatrudnione osoby będą odpowiedzialne za opisywanie i ocenianie „wyglądu, tekstury, aromatu i smaku” spożywanej żywności.

Proponowane stanowisko, przeznaczone dla celów badawczych i rozwoju produktów, fachowo nazywa się „opisowym panelistą sensorycznym” a wynagrodzenie wynosi 15 USD za godzinę.

Jeśli uważasz, że nie masz potrzebnych do tej pracy umiejętności, nie martw się — pracodawca zapewnia przeszkolenie, abyś stał się częścią grupy ekspertów w zakresie degustacji. Po jego ukończeniu będziesz zdolny do słownego opisywania swoich doznań zmysłowych na podstawie wyglądu, tekstury, smaku i właściwości zapachowych produktów.

W poście napisano, że zatrudnieni powinni spodziewać się degustacji do 24 próbek sera i 12 pizz tygodniowo, a także innych produktów spożywczych. Osoby, które się zgłoszą, musiałyby być dostępne na trzy sesje osobiste tygodniowo, przy czym każda sesja trwałaby około 3 godzin.

Jeśli jesteś zainteresowany, możesz złożyć wniosek online tutaj.

 

Źródło: fox32
Foto: istock/Liudmila Chernetska
Czytaj dalej

News USA

Zatankuj swój plecak na drogę krakersami serowymi w oryginalnym Cheez-It Stop

Opublikowano

dnia

Autor:

Tymczasowy przystanek na odpoczynek nazwany „największą, najbardziej tandetną przydrożną atrakcją, jaka kiedykolwiek zdobiła ukochane autostrady Ameryki” znajduje się przy pustynnej autostradzie w Kalifornii – i jest zbudowany specjalnie dla miłośników Cheez-It. Możesz tu zatankować za darmo przekąski na drogę firmy Kellog.

Cheez-It Stop został otworzony tylko na tydzień, między 5 a 11 czerwca, podała firma Kellogg, która jest producentem marki krakersów serowych.

Ograniczony czasowo przystanek drogowy jest również wyposażony w pierwszą w swoim rodzaju stację paliw: pompę Cheez-It, która pompuje „strumień torebek Cheez-It prosto w okno samochodu”.

„Dlaczego? Bo czym jest podróż bez krakersów Cheez-It do przekąszenia? Jest to nie tylko absurdalnie pyszny wynalazek, ale także całkowicie bezpłatny dla odwiedzających” – ogłosiła firma.

Wewnątrz Cheez-It Stop podróżnicy znajdą alejki zaopatrzone w nostalgiczne przedmioty kolekcjonerskie, tandetne pamiątki i różne smaki krakersów Cheez-It, podała firma.

Wielu fanów Cheez-It uwielbia podróżować i nigdy nie ruszają w drogę bez swoich ukochanych krakersów,  powiedziała w oświadczeniu Erin Storm, starszy dyrektor marki Cheez-It.

Pierwsza pustynna placówka firmy ma wzbogacić emocje letnich podróży.

Cheez-It Stop jest otwarty od 10:00AM do 6:00PM. Znajduje się przy 61943 Twentynine Palms Highway w Joshua Tree w Kalifornii.

Wg firmy Kellog jest „idealnie położonym pustynnym miejscu dla fanów, którzy chcą przejechać 128 mil z Los Angeles lub 168 mil z San Diego”.

Źródło: fox35orlando
Foto: Kellog company
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Popularne w tym miesiącu