Połącz się z nami

NEWS Florida

83 mln dolarów dla mieszkańców wieżowca Surfside na Florydzie. Budynek zawalił się w 2021r. powodując śmierć 98 osób

Opublikowano

dnia

W piątek ogłoszono wstępną umowę, która ma wypłacić 83 miliony dolarów osobom, które poniosły straty ekonomiczne, w postaci mieszkań własnościowych i utraty mienia w wyniku zawalenia się budynku w Surfside na Florydzie. Kolejną częścią procesu będzie ustalenie odszkodowań dotyczących ofiar śmiertelnych. Do tragicznej katastrofy, w której zginęło 98 osób, doszło 24 czerwca 2021.

Potencjalna windykacja dla pozwu obejmuje 120 milionów dolarów lub więcej ze sprzedaży nieruchomości i 30 milionów dolarów szacunkowego ubezpieczenia. Powstająca umowa, która nie została jeszcze formalnie zapisana, nie dotyczy odszkodowań dla tych, którzy stracili bliskich w zawaleniu się 12-piętrowego kondominium Champlain Towers South w Surfside na Florydzie.

Propozycja została przedstawiona podczas piątkowego przesłuchania przed sędzią okręgowym Miami-Dade Michaelem Hanzmanem, który przewodniczy procesom sądowym, związanym z katastrofą.

„To obiecująca wiadomość. Zobaczymy, jak to się potoczy”, oświadczył Hanzman, który musi zatwierdzić umowę i zapowiedział, że przed podjęciem decyzji wysłucha wszelkich sprzeciwów. „Istnieje duże prawdopodobieństwo, że unikniemy przeciągającej się bitwy prawnej”.

Pisemne porozumienie będzie gotowe do złożenia w sądzie do następnego czwartku, jak zapowiedzieli prawnicy zaangażowani w negocjacje nadzorowane przez mediatora Bruce’a Greera.

Główny pozew, złożony w imieniu ofiar i członków rodzin Champlain Towers South, stwierdza, że prace przy sąsiedniej wieży Eighty Seven Park uszkodziły i zdestabilizowały budynek, który pilnie wymagał poważnej naprawy.

Champlain Towers był w trakcie 40-letniego przeglądu strukturalnego, kiedy zawalił się bez ostrzeżenia, grzebiąc ofiary pod tonami gruzu i niszcząc dziesiątki mieszkań.

Tragiczne wydarzenie wywołało wiele federalnych i stanowych dochodzeń oraz lawinę pozwów ze strony rodzin ofiar, osób poszkodowanych i właścicieli mieszkań.

Kluczowym pytaniem od samego początku było to, jak rozdysponować pieniądze ze sprzedaży nieruchomości, wpływów z ubezpieczenia i odszkodowań z procesów sądowych między przypadkami śmierci zawinionej a tymi, których dotyczą wyłącznie roszczenia majątkowe.

Gonzalo Dorta, który reprezentuje grupę właścicieli nieruchomości, wyjaśnił, że umowa oznacza, że ​​ci, którzy przyjmą swoją część z 83 milionów dolarów, zakończą sprawę w sądzie. Nie zostaną także poddani ewentualnej ocenie, czy prawo stanowe pozwala stowarzyszeniom własnościowym na pokrycie kosztów kwestii prawnych i  innych związanych z procesem.

„Będą wolni od tego narażenia” – poinformował Dorta.

W Champlain Towers South było 136 mieszkań. Niektóre lokale wynajmowano od właścicieli spoza miasta.

„Uważamy, że ta rezolucja uwzględnia interesy wszystkich stron” – oznajmił prawnik Judd Rosen, który reprezentuje skarżących w sprawie śmierci ofiar.

Jednak to wstępne porozumienie stanowiłoby tylko część sprawy. Pozew o odszkodowanie z tytułu spowodowania śmierci będzie kontynuowany, z potencjalnymi windykacjami, w tym 120 milionami dolarów lub więcej ze sprzedaży nieruchomości i być może 30 milionami dolarów szacunkowych wpływów z ubezpieczenia.

Sprzedaż nieruchomości na aukcji planowana jest na koniec kwietnia, poinformował syndyk sądowy Michael Goldberg.

Wiodącą agencją śledczą jest Narodowy Instytut Standardów i Technologii, który niedawno oszacował, że jego analiza może zająć nawet dwa lata.

Wiele z ostatnich prac polegało na przygotowaniu miejsca przy plaży do zebrania dowodów poprzez odwierty w glebie i inne metodach mających wyjaśnić przyczyny zawalenia. Na 21 lutego zaplanowano również konsultację z  ekspertami w celu zbadania dowodów przechowywanych w magazynach.

„Jesteśmy naprawdę zadowoleni z tego, jak to idzie” – ocenił Goldberg.

 

Źródło: foxbusiness

Foto: You Tube

 

NEWS Florida

Nigdy nie wiadomo kiedy kosmiczny śmieć wpadnie do domu. Zdarzyło się to w Naples

Opublikowano

dnia

Autor:

Według NASA, kawałek metalu, który w zeszłym miesiącu zrobił dziurę w dachu i przedarł się dwa piętra domu na Florydzie, był śmieciem kosmicznym pochodzącym z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Agencja potwierdziła w poniedziałek, że ważący 1,6 funta obiekt to szczątki palety towarowej, która została celowo wyrzucona ze stacji kosmicznej trzy lata temu.

Paleta wypełniona starzejącymi się akumulatorami miała w nieszkodliwy sposób spalić się w ziemskiej atmosferze, ale jeden kawałek przetrwał – ten, który 8 marca uderzył w dom w Naples na Florydzie.

Mieszkaniec Naples, Alejandro Otero, twierdzi, że obiekt rozbił się o dach i przeleciał przez dwa piętra jego domu, przebijając dziury w podłodze i suficie. Mężczyzny nie było wtedy w domu, ale metalowy przedmiot prawie uderzył jego syna.

W poście na blogu opisującym incydent NASA poinformowała, że przeanalizowała obiekt w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie i potwierdziła, że był to element wyposażenia używanego do montażu akumulatorów na palecie ładunkowej.

Kawałek śmiecia kosmicznego ma kształt mniej więcej cylindryczny, długość około 4 cali i szerokość 1,6 cala. NASA twierdzi, że pracownicy agencji zbadali cechy obiektu oraz skład metalu i dopasowali go do sprzętu, który został wyrzucony ze stacji kosmicznej w 2021 roku.

W tym czasie na stacji kosmicznej instalowano nowe akumulatory litowo-jonowe, więc stare akumulatory niklowo-wodorowe zapakowano do utylizacji. Według NASA, automatyczne ramię stacji kosmicznej wypuściło ważącą 5800 funtów paletę ładunkową zawierającą akumulatory nad Oceanem Spokojnym, gdy placówka orbitowała 260 mil nad powierzchnią Ziemi.

Nierzadko agencje i komercyjne firmy kosmiczne pozbywają się w ten sposób niedziałającego sprzętu, ponieważ pozwala to uniknąć przyczyniania się do problemu śmieci kosmicznych na Ziemi.

Dziesiątki tysięcy kawałków takich śmieci – i miliony mniejszych kawałków orbitalnych śmieci – już zaśmiecają przestrzeń wokół planety. Obiekty przedostające się do atmosfery opuszczają przestrzeń i spalają się, zamiast przyłączać się do pola szczątków.

W większości przypadków nieczynne satelity, zużyte części rakiet i inne obiekty spalają się całkowicie w atmosferze, ale czasami niektóre fragmenty przeżywają tą ognistą podróż, spadając na ziemię.

Większość z nich wpada do oceanu. Na przykład w maju 2021 r. szczątki 20-tonowej chińskiej rakiety wylądowały w Oceanie Indyjskim. Chiny skrytykowano za niewłaściwe śledzenie zużytych elementów rakietowych, a wydarzenie wywołało debaty na temat bezpiecznego postępowania ze śmieciami kosmicznymi.

W lutym Europejska Agencja Kosmiczna monitorowała nieczynnego satelitę, który w sposób niekontrolowany spadł z powrotem na Ziemię nad Oceanem Spokojnym. O tym, że może uderzyć w ziemię informowaliśmy 21 lutego.

W 2011 roku wystąpiła podobna sytuacją, kiedy satelita wielkości autobusu w sposób niekontrolowany ponownie wleciał w atmosferę. To, co ocalało ze wycofanego ze służby satelity, spadło do wody w odległej części Pacyfiku.

Uszkodzenia domu w Naples

NASA oświadczyła, że przeprowadzi szczegółowe badanie najnowszego incydentu z kosmicznymi śmieciami, aby ustalić, jak obiekt, który spadł  na dom w Naples, wytrzymał ekstremalną podróż przez atmosferę.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Alejandro Otero
Czytaj dalej

NEWS Florida

Masz stłuczkę na Florydzie? Policja zbada jej okoliczności wirtualnie

Opublikowano

dnia

Autor:

Florida Highway Patrol (FHP) uruchamia nową inicjatywę, która umożliwi kierowcom uczestniczącym w wypadkach wirtualną interakcję z policjantami za przy pomocy telefonów komórkowych, za pośrednictwem technologii podobnej do FaceTime.

Celem tego programu pilotażowego, który ma się rozpocząć latem tego roku, jest usprawnienie dochodzeń w sprawie wypadków, poprzez wykorzystanie technologii czatów wideo – tym samym wyeliminowanie konieczności osobistej reakcji policji i potencjalnie długiego czasu oczekiwania.

Koncepcja programu jest prosta: jest on inicjowany w momencie wystąpienia zdarzenia i musi spełniać określone kryteria. Nie może być stosowany w przypadku jakichkolwiek obrażeń osób biorących udział w wypadku, zablokowanej drogi, potrąceń pieszych, ani wypadków związanych z jazdę pod wpływem alkoholu.

Kierowcy mogą nawiązać połączenie wideo z pracownikiem biurowym za pośrednictwem udostępnionego łącza. Następnie policjant obejrzy miejsce zdarzenia za pomocą kamery w telefonie kierowcy, oceni stan jezdni, przeprowadzi wywiady i zbierze niezbędne informacje w celu udokumentowania zdarzenia.

Oczekuje się, że to innowacyjne podejście znacznie skróci czas reakcji i odciąży dyspozytorów i funkcjonariuszy terenowych. Szacuje się, że wirtualne rozmowy potrwają mniej niż 15 minut, czyli ułamek czasu zwykle potrzebnego na osobistą reakcję policji.

Program pilotażowy potrwa dwa lata, podczas których FHP oceni jego skuteczność i określi potencjał szerszego wdrożenia w całym stanie.

 

Źródło: fox35
Foto: istock/chingyunsong/
Czytaj dalej

NEWS Florida

To dziewczynka! W Busch Gardens Tampa Bay przyszedł na świat mały orangutan

Opublikowano

dnia

Autor:

Busch Gardens Tampa Bay poinformował, że w sobotni wieczór w ogrodzie urodził się krytycznie zagrożony orangutan borneański – córka samicy Luny.

Dziecko, które waży 3,4 funta, przyszło na świat przez cesarskie cięcie. Porodem kierował zespół lekarzy i zoologów z wielu organizacji.

Według Busch Gardens Luna, która dochodzi do siebie po operacji, została przedstawiona dziecku w niedzielę rano.

Władze parku tematycznego mówią, że gdy stan zdrowia obu zwierząt się ustabilizuje, zostaną ponownie połączone i będą ściśle monitorowane przez zespół weterynarzy i specjalistów od opieki nad zwierzętami.

Orangutan borneański zamieszkuje zachodnie Borneo w Malezji (południowy Sarawak) i Indonezji (północne Borneo Zachodnie).W latach 1999–2015 populacja gatunku spadła aż o przeszło 100 tys. osobników, tj. o połowę.

 

Zródło: fox35
Foto: Busch Gardens

 

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Popularne w tym miesiącu