Połącz się z nami

NEWS Florida

83 mln dolarów dla mieszkańców wieżowca Surfside na Florydzie. Budynek zawalił się w 2021r. powodując śmierć 98 osób

Opublikowano

dnia

W piątek ogłoszono wstępną umowę, która ma wypłacić 83 miliony dolarów osobom, które poniosły straty ekonomiczne, w postaci mieszkań własnościowych i utraty mienia w wyniku zawalenia się budynku w Surfside na Florydzie. Kolejną częścią procesu będzie ustalenie odszkodowań dotyczących ofiar śmiertelnych. Do tragicznej katastrofy, w której zginęło 98 osób, doszło 24 czerwca 2021.

Potencjalna windykacja dla pozwu obejmuje 120 milionów dolarów lub więcej ze sprzedaży nieruchomości i 30 milionów dolarów szacunkowego ubezpieczenia. Powstająca umowa, która nie została jeszcze formalnie zapisana, nie dotyczy odszkodowań dla tych, którzy stracili bliskich w zawaleniu się 12-piętrowego kondominium Champlain Towers South w Surfside na Florydzie.

Propozycja została przedstawiona podczas piątkowego przesłuchania przed sędzią okręgowym Miami-Dade Michaelem Hanzmanem, który przewodniczy procesom sądowym, związanym z katastrofą.

„To obiecująca wiadomość. Zobaczymy, jak to się potoczy”, oświadczył Hanzman, który musi zatwierdzić umowę i zapowiedział, że przed podjęciem decyzji wysłucha wszelkich sprzeciwów. „Istnieje duże prawdopodobieństwo, że unikniemy przeciągającej się bitwy prawnej”.

Pisemne porozumienie będzie gotowe do złożenia w sądzie do następnego czwartku, jak zapowiedzieli prawnicy zaangażowani w negocjacje nadzorowane przez mediatora Bruce’a Greera.

Główny pozew, złożony w imieniu ofiar i członków rodzin Champlain Towers South, stwierdza, że prace przy sąsiedniej wieży Eighty Seven Park uszkodziły i zdestabilizowały budynek, który pilnie wymagał poważnej naprawy.

Champlain Towers był w trakcie 40-letniego przeglądu strukturalnego, kiedy zawalił się bez ostrzeżenia, grzebiąc ofiary pod tonami gruzu i niszcząc dziesiątki mieszkań.

Tragiczne wydarzenie wywołało wiele federalnych i stanowych dochodzeń oraz lawinę pozwów ze strony rodzin ofiar, osób poszkodowanych i właścicieli mieszkań.

Kluczowym pytaniem od samego początku było to, jak rozdysponować pieniądze ze sprzedaży nieruchomości, wpływów z ubezpieczenia i odszkodowań z procesów sądowych między przypadkami śmierci zawinionej a tymi, których dotyczą wyłącznie roszczenia majątkowe.

Gonzalo Dorta, który reprezentuje grupę właścicieli nieruchomości, wyjaśnił, że umowa oznacza, że ​​ci, którzy przyjmą swoją część z 83 milionów dolarów, zakończą sprawę w sądzie. Nie zostaną także poddani ewentualnej ocenie, czy prawo stanowe pozwala stowarzyszeniom własnościowym na pokrycie kosztów kwestii prawnych i  innych związanych z procesem.

„Będą wolni od tego narażenia” – poinformował Dorta.

W Champlain Towers South było 136 mieszkań. Niektóre lokale wynajmowano od właścicieli spoza miasta.

„Uważamy, że ta rezolucja uwzględnia interesy wszystkich stron” – oznajmił prawnik Judd Rosen, który reprezentuje skarżących w sprawie śmierci ofiar.

Jednak to wstępne porozumienie stanowiłoby tylko część sprawy. Pozew o odszkodowanie z tytułu spowodowania śmierci będzie kontynuowany, z potencjalnymi windykacjami, w tym 120 milionami dolarów lub więcej ze sprzedaży nieruchomości i być może 30 milionami dolarów szacunkowych wpływów z ubezpieczenia.

Sprzedaż nieruchomości na aukcji planowana jest na koniec kwietnia, poinformował syndyk sądowy Michael Goldberg.

Wiodącą agencją śledczą jest Narodowy Instytut Standardów i Technologii, który niedawno oszacował, że jego analiza może zająć nawet dwa lata.

Wiele z ostatnich prac polegało na przygotowaniu miejsca przy plaży do zebrania dowodów poprzez odwierty w glebie i inne metodach mających wyjaśnić przyczyny zawalenia. Na 21 lutego zaplanowano również konsultację z  ekspertami w celu zbadania dowodów przechowywanych w magazynach.

„Jesteśmy naprawdę zadowoleni z tego, jak to idzie” – ocenił Goldberg.

 

Źródło: foxbusiness

Foto: You Tube

 

NEWS Florida

Colleen zostawiona w remizie w ramach programu „Safe Haven”, odwiedziła ją 18 lat później

Opublikowano

dnia

Autor:

18 lat temu w ramach okręgowego programu „Safe Haven” do remizy strażackiej nr 112 w Clermont w powiecie Lake przywieziono dziecko. Teraz Colleen skończyła szkołę średnią i odwiedziła strażaków. Od 2001 roku program ocalił życie ponad 400 dzieci.

Strażacy z Clermont zamieścili na Facebooku gratulacje dla Colleen w uznaniu jej osiągnięć. Wcześniej na jej cześć nazwali jeden z wozów strażackich.

Colleen

Czym jest program Safe Haven na Florydzie?

Nasilający się kryzys związany z porzucaniem niemowląt w Stanach Zjednoczonych spowodował potrzebę wprowadzenia przepisów dotyczących bezpiecznej przystani. Zapewniają one alternatywę dla przestraszonych matek lub ojców, którzy w przeciwnym razie mogliby uciec się do drastycznych środków, takich jak pozbycie się lub zamordowanie noworodka.

Celem jest ochrona zarówno dziecka, jak i rodzica.

Program umożliwia rodzicom bezpieczne anonimowe oddanie dziecka do szpitala, remizy strażackiej lub pogotowia ratunkowego, co ratuje życie noworodka i chroni rodziców przed potencjalnymi konsekwencjami prawnymi. Spełnia także marzenia wielu przyszłych rodziców adopcyjnych, czekających na dziecko.

Wbrew stereotypowi, że tylko nastoletnie, znajdujące się w niekorzystnej sytuacji, matki porzucają swoje dzieci, problem ten dotyczy wszystkich grup demograficznych stanu Floryda, zarówno pod względem wieku, pochodzenia etnicznego i statusu społeczno-ekonomicznego.

Prawo Safe Haven nakazuje przekazanie dziecka pracownikowi w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa. Dziecka nie można pozostawiać bez opieki; jeśli tak się stanie, rodzicowi nadal mogą zostać postawione zarzuty karne. Jeśli dziecko zostanie pozostawione w miejscu innym niż wyznaczona placówka Safe Haven, nadal można mu postawić zarzuty karne.

Po przebadaniu dziecka w szpitalu pod kątem problemów zdrowotnych, szpital kontaktuje z licencjonowaną agencją zajmującą się umieszczaniem dzieci w rodzinie adopcyjnej.

Rodzice znajdujący się w sytuacji kryzysowej mogą także zadzwonić na całodobową infolinię pod numer 877-767-2229. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.asafehavenfornewborns.com. Można także wysłać e-mail na adres Safehaven@asafehavenfornewborns.com.

 

Źródło: fox35
Foto: Lake County Fire Rescue, Safe Haven
Czytaj dalej

NEWS Florida

Szybkie pociągi Brightline mają zatrzymywać się w powiecie Brevard

Opublikowano

dnia

Autor:

Szybka linia Brightline łącząca Miami z Orlando zawita także do powiatu Brevard, a proponowana stacja będzie czymś więcej niż tylko przystankiem kolejowym. Opinia publiczna jest proszona o ocenę planów dotyczących tej znaczącej inwestycji. Natomiast Tampa wciąż czeka na budowę linii łączącej ją z Orlando.

Proponowana stacja Brightline w powiecie Brevard ma być kompleksowym węzłem obejmującym sklepy, mieszkania i restauracje.

Space Coast Transportation Planning Organization uruchomiła ankietę internetową, aby zebrać opinie społeczności na temat jej rozwoju. Organizacja ma nadzieję, że podróżni poruszający się pociągami Brightline pozostaną i będą cieszyć się Wybrzeżem Kosmicznym, a nie tylko przez nie przejeżdżać.

Ankieta „Shape Your Station” umożliwia mieszkańcom podzielenie się przemyśleniami na temat rozwoju stacji, ułatwień dostępu i ogólnie pożądanych doświadczeń. Ankieta będzie ogólnodostępna do 30 czerwca i można ją wypełnić tutaj.

Natomiast w piątek członkowie Suncoast Transportation Planning Alliance i Central Florida MPO Alliance zebrali się, aby omówić bieżące projekty wzdłuż autostrady I-4 i okazać wsparcie dla powstania linii pasażerskiej Brightline pomiędzy Tampą a Orlando. Na spotkaniu obecni byli urzędnicy m.in. z powiatów Hillsborough, Pinellas, Polk, Orange, Osceola na Florydzie.

Na początku tego roku burmistrz Tampy, Jane Castor i kilku lokalnych liderów transportu skorzystali z połączenia Brightline między Orlando a Miami. Po powrocie Castor zapowiedziała, że stacja Brightline Tampy będzie znajdować się w Ybor City.

Na rozpoczęcie procesu budowy wpłynęło już kilka dotacji federalnych, ale wciąż nie ma aktualnego harmonogramu przybycia Brightline do Tampy.

Republikański Kongresmen Stanu z Indian Rocks Beach, Nick DiCeglie, zaproponował na ostatniej sesji legislacyjnej projekt ustawy, który wymagałby od Departamentu Transportu Florydy zachowania korytarza o szerokości 44 stóp wzdłuż I-4 dla potencjalnego połączenia kolejowego, ale ostatecznie zapis ten skreślono.

Gubernator Ron DeSantis mówił już wcześniej, że nie chce, aby podatnicy płacili za rozbudowę kolei.

 

Źródło: fox35, wusf
Foto: YouTube, istock/JillianCain/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Miejsce śmierci 17 osób – szkoła w Parkland na Florydzie – znika z powierzchni ziemi

Opublikowano

dnia

Autor:

Przez 6 lat budynek Marjory Stoneman Douglas High School w Parkland na Florydzie, w którym Nikolas Cruz zabił 17 osób, był koszmarem dla rodzin, zatrzymanym w czasie. W piątek rano rozpoczęto rozbiórkę szkoły.

Rozbiórkę budynku obserwowali w piątek członkowie rodzin ofiar – niektórzy płakali. Według okręgu szkół publicznych powiatu Broward, ukończenie prac zajmie kilka tygodni. Szkoła będzie rozbierana na kawałki zaczynając od góry.

W maju dystrykt podał, że rozbiórka nastąpi latem 2024 r., po zakończeniu roku szkolnego. Rozbiórka początkowo miała rozpocząć się w czwartek, ale została opóźniona ze względu na ulewne deszcze, które nawiedziły południową Florydę.

W swoim piątkowym oświadczeniu okręg stwierdził, że „kontynuuje współpracę z rodzinami i personelem szkoły, aby określić przyszłe wykorzystanie obiektu”.

Strzelanina, która miała miejsce w Walentynki 2018 r., zniszczyła życie 17 rodzin, w tym 14 uczniów i trzech nauczycieli. 17 innych osób zostało rannych. Bandyta został skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego, o czym informowaliśmy tutaj.

Budynek szkoły został zachowany do czasu procesów zarówno mordercy, jak i urzędnika ds. zasobów szkoły, Scota Petersona, który przebywał na zewnątrz podczas masakry. Ława przysięgłych uniewinniła Petersona ze wszystkich zarzutów w rzadkim procesie funkcjonariusza organów ścigania.

W dniu masakry ówczesny 19-letni bandyta chwycił karabin typu AR-15 oraz magazynki i pojechał Uberem do swojej byłej szkoły średniej. Tam wyjął karabin i naładował go, po czym zaczął wędrować korytarzami szkoły. Strzelał bezkrytycznie do różnych uczniów i personelu na korytarzach i w klasach. W końcu opuścił szkołę i został zatrzymany kilka mil dalej.

Uczniowie początkowo wrócili do kampusu dwa tygodnie po strzelaninie. Jednak budynek, w którym zginęła większość ofiar, został odgrodzony taśmą. Później nowy budynek zastąpił tymczasowe sale lekcyjne, z których korzystali uczniowie po rzezi.

Wiele szkół, w których dochodzi do masowych strzelanin, decyduje się na wyburzenie miejsc masakr, aby złagodzić niezwykłą traumę, jakiej doświadczają ocaleni, rodziny ofiar i reszta społeczności.

4 lata po strzelaninie w szkole podstawowej Sandy Hook, w której zginęło 26 osób, nowo odbudowana szkoła została otwarta dla uczniów, w tym czwartoklasistów, którzy w czasie rzezi byli przedszkolakami.

Szkoła średnia Columbine także zburzyła swoją bibliotekę szkolną, gdzie w 1999 r. doszło do większości zabójstw podczas strzelaniny, w wyniku której zginęło 13 osób, i zastąpiła ją nowo wybudowaną biblioteką szkolną o nazwie Hope Library.

W Uvalde w Teksasie, gdzie w 2022 r. zginęło 19 dzieci i dwóch nauczycieli, władze miejskie również planują zniszczyć budynek.

„W wielu przypadkach szkoły te są zamykane lub całkowicie odnawiane, aby zmniejszyć traumatyczne wspomnienia, jakimi stały się dla członków społeczności” – podaje Centrum Zapobiegania Przemocy w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Popularne w tym miesiącu