Połącz się z nami

News USA

Kto dostanie Oscara w tym roku? Jest już pełna lista nominowanych. Zwycięzców poznamy 27 marca

Opublikowano

dnia

We wtorek ogłoszono pełną listę twórców filmowych nominowanych do 94th Academy Awards. Kto w tym roku sięgnie po najbardziej prestiżową nagrodę świata kina? Zwycięzców Oscara poznamy 27 marca, w czasie gali w Dolby Theatre w Los Angeles. Tegoroczna uroczystość ma mieć tylko jednego prowadzącego.

Oto lista nominowanych:

Najlepszy film:

“Belfast”; “CODA”; “Don’t Look Up”; “Drive My Car”; “Dune”; “King Richard”; “Licorice Pizza”; “Nightmare Alley”; “The Power of the Dog”; “West Side Story.”

Najlepsza aktorka:

Jessica Chastain, “The Eyes of Tammy Faye”; Olivia Colman, “The Lost Daughter”; Penélope Cruz, “Parallel Mothers”; Nicole Kidman, “Being the Ricardos”; Kristen Stewart, “Spencer.”

Najlepszy aktor:

Will Smith, “King Richard”; Denzel Washington, “The Tragedy of Macbeth”; Javier Bardem, “Being the Ricardos”; Benedict Cumberbatch, “The Power of the Dog”; Andrew Garfield, “Tick, Tick … Boom!”

Najlepszy reżyser:

Paul Thomas Anderson, “Licorice Pizza”; Kenneth Branagh, “Belfast”; Jane Campion, “The Power of the Dog”; Steven Spielberg, “West Side Story”; Ryûsuke Hamaguchi, “Drive My Car.”

Oryginalny scenariusz:

“Licorice Pizza”; “Belfast”; “Don’t Look Up”; “King Richard”; “The Worst Person in the World.”

Adaptacja scenariusza:

“The Power of the Dog”; “The Lost Daughter”; “CODA”; “Dune”; “Drive My Car.”

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Ciarán Hinds, “Belfast”; Troy Kotsur, “CODA”; Kodi Smit-McPhee, “The Power of the Dog”; Jesse Plemons, “The Power of the Dog”; J.K. Simmons, “Being the Ricardos.”

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Jessie Buckley, “The Lost Daughter”; Ariana DeBose, “West Side Story”; Kirsten Dunst, “The Power of the Dog”; Aunjanue Ellis, “King Richard”; Judi Dench, “Belfast.”

Scenografia:

“Dune”; “Nightmare Alley”; “The Power of the Dog”; “The Tragedy of Macbeth”; “West Side Story.”

Najlepsze kostiumy:

“Cruella”; “Cyrano”; “Dune”; “Nightmare Alley”; “West Side Story.”

Montaż filmowy:

“Don’t Look Up”; “Dune”; “King Richard”; “Tick, tick … BOOM!”; “The Power of the Dog.”

Najlepszy film dokumentalny:

“Summer of Soul (Or, When The Revolution Could Not Be Televised)”; “Flee”; “Attica”; “Ascension”; “Writing With Fire.”

Najlepsza piosenka:

“Be Alive” z “King Richard,” muzyka i słowa DIXSON i Beyoncé Knowles-Carter; “Dos Oruguitas” z “Encanto,” muzyka i słowa Lin-Manuel Miranda; “Down to Joy” z “Belfast,” muzyka i słowa Van Morrison; “No Time to Die” z “No Time to Die,” muzyka i słowa Billie Eilish i Finneas O’Connell ; “Somehow You Do” z “Four Good Days,” muzyka i słowa Diane Warren.

Najlepszy film zagraniczny:

“Drive My Car,” Japonia; “Flee,” Dania; “The Hand of God,” Włochy; “The Worst Person in the World,” Norwegia; “Lunana: A Yak in the Classroom,” Bhutan.

Najlepsza animacja:

“Encanto”; “Flee”; “Luca”; “The Mitchells vs. the Machines”; “Raya and the Last Dragon.”

Najlepszy animowany film krótkometrażowy:

“Affairs of the Art”; “Bestia”; “Boxballet”; “Robin Robin”; “The Windshield Wiper.”

Najlepsza muzyka:

“Don’t Look Up”; “Dune”; “Encanto”; “Parallel Mothers”; “The Power of the Dog.”

Najlepszy film krótkometrażowy:

“Ala Kachuu – Take and Run”; “The Dress”(„Sukienka” – Polska); “The Long Goodbye”; “On My Mind”; “Please Hold.”

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:

“Audible”; “Lead Me Home”; “The Queen of Basketball”; “Three Songs for Benazir”; “When We Were Bullies.”

Zdjęcia:

“Dune”; “Nightmare Alley”; “The Power of the Dog”; “The Tragedy of Macbeth”; “West Side Story”(Janusz Kamiński)

Najlepsza charakteryzacja:

“Coming 2 America”; “Cruella”; “Dune”; “The Eyes of Tammy Faye”; “House of Gucci.”

Najlepszy dźwięk:

“Belfast”; “Dune”; “No Time to Die”; “The Power of the Dog”; “West Side Story.”

Efekty specjalne:

“Dune”; “Free Guy”; “No Time to Die”; “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings”; “Spider-Man: No Way Home.”

 

Źródło: wgn

Foto: You Tube, pixabay/ Engin_Akyurt 

 

 

News Chicago

ATG Accordion Festival będzie prawdziwym świętem akordeonów w Wheaton

Opublikowano

dnia

Autor:

Uznani muzycy i artyści z całego świata spotkają się na zachodnich przedmieściach Chicago w dniach 19-22 lipca, aby uczcić organizację non-profit, Accordionists & Teachers Guild International (ATG). W czasie ATG Accordion Festival odbędą się trzy specjalne koncerty, a także zabawa dla całej rodziny. Każdy będzie mógł dotknąć instrumentów i spróbować zagrać.

Festiwal rozpoczyna się o godzinie 10.00 rano w środę, 19 lipca, od wydarzenia „Accordion Petting Zoo”, na którym, w sali balowej Hyatt Lisle, można zobaczyć dziesiątki akordeonów, z których każdy można „pogłaskać” i na nim zagrać.

To bezpłatne wydarzenie dla publiczności jest idealne zarówno dla młodych, jak i starszych oraz każdego, kto kiedykolwiek chciał dowiedzieć się więcej o tym instrumencie.

Poprowadzi je artystka występująca  dla dzieci, piosenkarka i autorkę tekstów, Jane Christison z Janie Next Door. Najbardziej znana ze swojego programu „Music with a Smile” i wciągających występów.  Jane uwielbia zapoznawać dzieci z instrumentami, o których nie słyszą zbyt często – takimi jak akordeon.

Uczestnicy „Accordion Petting Zoo” mogą założyć akordeon, pociągnąć za miech, a nawet zagrać melodię , pod okiem wykonawców ATG i nauczycieli pod ręką, którzy zademonstrują jak to zrobić i poprowadzą zabawę.

Wydarzenie odbędzie się także w sobotę, 22 lipca, o godzinie 10.00 rano, w holu Armerding Center w Wheaton College, 520 E. Kenilworth Ave., Wheaton.

Do najważniejszych atrakcji festiwalu należą przede wszystkim trzy urzekające koncerty współprezentowane przez Wheaton College w ramach ich Artist Series.

Wydarzenia koncertowe rozpoczną się w czwartek, 20 lipca, w Armerding Center for Music and the Arts od wystepu UMKC Community Accordion Ensemble pod dyrekcją Joan C. Sommers, wspomaganej przez perkusistów z Wheaton College.

Gościnnie wystąpi Das Duo Kollektiv z Wiednia w Austrii , wprowadzając do programu wyjątkowe połączenie muzyki akordeonowej i fletu.

Drugi koncert ATG i Wheaton College Artist Series będzie w piątek, 21 lipca. Wystąpią Stas Venglevski, Nathaniel Holman, Kevin Friedrich i Tony Payn oraz Orkiestra Polyphonia, 54-osobowy zespół pochodzący z francuskiej wyspy Reunion.

Finałowy koncert ATG i Wheaton Artist Series zakończy festiwal w sobotę 22 lipca, a jego kulminacją będzie występ 50-osobowej Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją jedynej w swoim rodzaju Joan C. Sommers.

Joan C. Sommers jest założycielką World Accordion Orchestra.

W skład Orkiestry Festiwalowej wchodzą akordeoniści z całego świata, w tym z Kanady, Austrii, Nowej Zelandii i Australii. W programie znajdzie się także solista Grayson Masefield, urodzony w Nowej Zelandii akordeonista i pierwszy zwycięzca Mistrzostw Świata w kategorii akordeon klasyczny, wirtuozowski i cyfrowy.

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 8.00 wieczorem i odbywają się w Armerding Center for Music and the Arts w Wheaton College.

Bilety na wszystkie wydarzenia ATG Wheaton Artist Series kosztują 30 USD, 20 USD dla seniorów lub 10 USD dla studentów. Wszystkie bilety można kupić za pośrednictwem strony internetowej Wheaton College Artist Series pod adresem wheaton.edu/artistseries.

The Accordionists & Teachers Guild, International jest organizacją non-profit zrzeszającą nauczycieli akordeonu, studentów, kompozytorów, profesjonalnych muzyków i hobbystów z całego świata. Jej celem jest propagowanie uznania dla tego niezwykłego instrumentu i jego muzyki.

Od momentu założenia w 1940 roku przez nieżyjącego już Anthony’ego Galla-Rini i współpracowników, ATG zdobył międzynarodowy prestiż i szacunek dzięki ciągłemu dążeniu do doskonałości w edukacji muzycznej.

Organizacja oferuje stypendia, organizuje seminaria, warsztaty, koncerty, recitale i coroczny festiwal – z których wszystkie zapewniają edukację akordeonową i możliwości występów dla graczy w każdym wieku i na każdym poziomie.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Orkiestra Polyphonia, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Portorykańskie święto, festiwal i parada w gorącym rytmie tańca już w najbliższy weekend

Opublikowano

dnia

Autor:

45. coroczny Puerto Rican Day Festival i Portorykańska Parada powracają do Humboldt Park w dniach 8-11 czerwca, z paradą 10 czerwca. Prezentowane przez Portorykańskie Centrum Kultury w Chicago, popularne obchody, będą obejmowały paradę, muzykę, jedzenie i świąteczną atmosferę.

W ramach festiwalu odbędzie się karnawał z mnóstwem atrakcji, takich jak turniej domino, występy artystów, muzyka na żywo i nie tylko.

Harmonogram:

 • Karnawał z 25 przejażdżkami, jedzeniem, muzyką i nie tylko rozpoczyna się o 4:00PM 8 czerwca.
 • Festiwal z tradycyjnymi potrawami i napojami, sztuką, warsztatami, występami muzycznymi i plátano Cook-off, wśród wielu ofert i atrakcji, otwiera się o 4:00PM 9 czerwca.
 • 44. doroczna parada z okazji Dnia Ludu w Portoryko rozpoczyna się o godzinie 2:00PM na Division Street przy Campbell Avenue.
 • Festiwal trwa w dniu 11 czerwca.

Nikki Alva, Grupo Mania, Trinere, Michael Stuart, Frankie Negron, Huey Dunbar, Boriqua Posse, Safire i Coro to tylko niektóre z tegorocznych występów muzycznych.

Tegoroczna parada, która odbędzie się na Paseo Boricua, będzie uhonorować 50. rocznicę Portorykańskiego Centrum Kultury oraz zmarłego w tym roku portorykańskiego poety i dziennikarza Juana Antonio Corretjera – podali organizatorzy.

Sąsiedzi, urzędnicy i dobroczyńcy mogli zasmakować tego, co ma nadejść w czwartkowe popołudnie 8 czerwca, podczas uroczystości otwarcia festiwalu w Narodowym Muzeum Sztuki i Kultury Portorykańskiej, 3015 W. Division St.

Dochód z festiwalu wesprze projekt Tu Casa wspierający rozwój i edukację społeczności latynoskich w Chicago.

Jeśli chodzi o sobotnią paradę, rozpocznie się ona na Division Street i Campbell Street, a następnie przejdzie na zachód przez Paseo Boricua w Humboldt Park, a zakończy na Sacramento i Division.

Bilety w cenie od 10 USD  można kupić tutaj.

Zeszłoroczna impreza zakończyła się frustracją niektórych uczestników: około 70 samochodów zaparkowanych wzdłuż parku o tej samej nazwie w Humboldt Park zostało odholowanych za naruszenie ograniczeń parkowania.

Więcej informacji na temat parady i festiwalu można znaleźć tutaj.

Adres: Humboldt Park , 2800 W Division St, Chicago, IL 60622

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: puertoricanfest, Paseo Boricua Tour Co, change.org
Czytaj dalej

News Chicago

Czas zacząć muzyczne lato w Chicago – dzisiaj rusza wspaniały Ravinia Festival

Opublikowano

dnia

Autor:

Od jazzu i bluesa po pop, folk i muzykę klasyczną – dzisiaj rusza wielki Ravinia Festival. Przed nami ponad 100 koncertów. Wystąpią między innymi Jason Mraz, Ms. Lauryn Hill, Chicago, Jethro Tull, Santana i wielu innych artystów. Sezon festiwalowy potrwa 10 września, a rozpocznie go koncert muzyki klasycznej i jazzowej w Bennet Gordon Hall.

Koncerty Ravinia Festival będą odbywać się na głównej scenie Pavilion, na krytym Martin Theatre i Bennett Gordon Hall lub na plenerowej scenie Carousel.

Chicago Symphony Orchestra również powróci w tym roku do swojej letniej rezydencji na 6 tygodni, począwszy od lipca.

Pełny harmonogram muzycznych wydarzeń dostępny jest tutaj.

Harmonogram głównych koncertów Ravinia Festival z podziałem na gatunki muzyczne:

Pop, Rock R&B, Indie, Hip Hop i DJ-e

 • Mrs. Lauryn Hill, 17 czerwca
 • Chicago, 18 czerwca
 • Counting Crows i Dashboard Confessional, 23 czerwca
 • Charlie Puth, 24 czerwca
 • Santana, 30 czerwca i 1 lipca
 • Straight No Chaser i Ambrosia, 2 lipca
 • Ne Yo, 7 lipca
 • John Fogerty i Hearty Har, 9 lipca
 • Miko Marks, 13 lipca
 • Jason Mraz and his superband, 2 sierpnia
 • Blues Traveler i Big Head Todd & The Monsters, 12 sierpnia
 • John Legend, 13 i 14 sierpnia
 • Jethro Tull, 18 sierpnia
 • Kenny Loggins i Yacht Rock Revue, 19 sierpnia
 • Klasyczne albumy na żywo Dark Side of the Moon, 25 sierpnia
 • Boyz II Men and The Isley Brothers, 26 sierpnia
 • Pociąg i parmalee, 30 sierpnia
 • Brandi Carlile, 31 sierpnia
 • Carrie Underwood, 1 i 2 września
 • Queen! z udziałem rezydentów DJ-ów Derricka Cartera, Michaela Serafiniego i Garretta Davida, z gospodarzami Lucy Stoole, Nico i gośćmi specjalnymi, 9 września

Jazz, Blues, Folk, Gospel, American Songbook, Global i Latin

 • Michael Feinstein i Jean-Yves Thibaudet, 14 czerwca
 • Jacob Collier i Lawrence, 16 czerwca
 • Pat Metheny, 20 czerwca
 • Melody Gardot, 22 czerwca
 • Adrian Dunn Singers, 14 lipca (przed wieczornym koncertem CSO)
 • Orkiestra Marii Schneider, 23 lipca
 • Rebirth Brass Band, 26 lipca
 • Elvin Bishop i Charlie Musselwhite, 3 sierpnia
 • Boz Scaggs i Keb’ Mo’, 6 sierpnia
 • Specjalny konsensus, 8 sierpnia
 • Buddy Guy i George Benson, 23 sierpnia
 • Dyrektorzy jazzowi Steans Music Institute Billy Childs, Rufus Reid i Steve Wilson, a także Sara Caswell i Christian Euman z Kurtem Ellingiem, 8 września

Wydarzenia rodzinne i film

 • Świat Ralpha, 24 czerwca
 • National Seminario Ravinia Orchestra obok Chicago Philharmonic, 8 lipca
 • Laurie Berkner, 30 lipca
 • Opera dla młodych: Cyrulik sewilski Rossiniego, 12 sierpnia
 • Bracia Okee Dokee, 26 sierpnia
 • Encanto In Concert, kompletny film z muzyką na żywo w wykonaniu Chicago Philharmonic z dyrygentem Thiago Tiberio, 27 sierpnia
 • Jurassic Park 3th Anniversary In Concert, kompletny film z muzyką na żywo w wykonaniu Chicago Philharmonic z dyrygentem Scottem Terrellem, 29 sierpnia

Recitale i muzyka kameralna

 • Arnaud Sussman, skrzypce i Michael Stephen Brown, fortepian; 18 czerwca
 • Karim Sulayman, tenor i Sean Shibe, gitara, 21 czerwca
 • Jorge Federico Osorio, fortepian, w programie Brahmsa i Beethovena, 20 czerwca
 • Calidore Quartet, program all-Beethoven; 29 czerwca
 • Wydział Muzyczny Steans; Miriam Fried i Mark Steinberg, skrzypce, Paul Biss i Kim Kashkashian, altówka, Marcy Rosen, wiolonczela i Alessio Bax, fortepian, w programie Haydna, Busoniego i Brahmsa; Lipiec 1
  Apollo’s Fire, program irlandzkiej muzyki ludowej, 8 lipca
 • Ariel Quartet, Ayano Ninomiya, skrzypce, Matthew Lipman, altówka, Karen Ouzounian, wiolonczela, Henry Kramer, fortepian, 20 lipca
 • Duński kwartet smyczkowy, program od Haydna i Bacha po Szostakowicza i nordycką muzykę ludową, 27 lipca
 • Ailyn Pérez, sopran i Kevin Murphy, fortepian, 15 sierpnia
 • Lara Downes, fortepian i Nicole Cabell, sopran, z programem złożonym z muzyki kobiet-kompozytorek, od Clarice Assad po Florence Price i Billie Holiday po Missy Mazzoli; 22 sierpnia
 • Misha Dichter, fortepian, program Brahmsa, Beethovena Debussy’ego i Liszta; 27 sierpnia
 • Jory Vinikour, klawesyn, 2 września
 • Tessa Lark, skrzypce, w programie sonat Ysaÿe przeplatanych kompozycjami Larka; 3 września
 • Muzyka baroku, Jane Glover, dyrygent i James Ehnes, skrzypce; 5 września
 • Black Oak Ensemble zagra na instrumentach z projektu Violins of Hope, koncertów z prywatną kolekcją skrzypiec, altówek i wiolonczeli należących do żydowskich muzyków przed i w czasie Zagłady, z muzyką kompozytorów, którzy wtedy zginęli; 9 września

Taniec

 • Ruth Page Civic Ballet & Friends, 15 czerwca
 • Ruth Page Civic Ballet & Friends, 17 czerwca
 • Chicago Black Dance Legacy Project: Metamorfoza, 7 września

Chicagowska Orkiestra Symfoniczna

 • 14 i 15 lipca: IX Symfonia Beethovena z nowym tekstem „Ody do radości” oraz jazzowymi i perkusyjnymi przerywnikami między częściami
 • 16 lipca: nagrodzona nagrodami Tony i Grammy wokalistka Heather Headley and the Ravinia Lawndale Chorus
 • 19 lipca: Mezzosopranistka Sasha Cooke dołącza do programu all-Mahler, który rozpoczyna się piosenkami Almy Mahler, która sama była kompozytorką, a kończy V Symfonią Gustava Mahlera.
 • 21 lipca: Chicago Symphony Chorus wykona utwory Roxanny Panufnik w programie zawierającym również muzykę Gabrieli Montero, grając własny koncert fortepianowy
 • 28 lipca: Mei-Ann Chen, była członkini TACF, którą publiczność w Chicago zna z roli lidera Chicago Sinfonietta, gościnnie dyryguje CSO w muzyce Price’a, Coplanda i Beethovena, z solistą fortepianu Jeremym Denkiem
 • 29 lipca: gościnny dyrygent Ted Sperling w programie muzyki pop Joni Mitchell, Carole King i Carly Simon
 • 4, 6 sierpnia: Pełnometrażowe półinscenizacje oper Mozarta w Teatrze Martin
 • 5 sierpnia: złoty medalista Van Cliburn Piano Competition, Yunchan Lim, dyryguje III Koncertem fortepianowym Rachmaninowa, a także utworami byłej kompozytor-rezydent CSO Augusty Read Thomas i Beethovena
 • 9 sierpnia: Gościnny dyrygent Jonathon Heyward — nowo mianowany dyrektor muzyczny Baltimore Symphony Orchestra — debiutuje w CSO prowadząc utwory zdobywczyni nagrody Pulitzera, Tanii León; Bruch ze skrzypkiem Benjaminem Beilmanem; i Rachmaninowa.
 • 10 sierpnia: Teddy Abrams prowadzi CSO w programie z pianistą Jeffreyem Kahane, z muzyką TJ Cole’a, Gabriela Kahane’a i Prokofiewa
 • 11 sierpnia: Wainwright dołącza do CSO na wieczór z nowymi orkiestrowymi aranżacjami piosenek z jego uznanych przez krytyków albumów „Want One” i „Want Two”
 • 17 sierpnia: Gościnny dyrygent Joshua Weilerstein debiutuje w CSO prowadząc program muzyczny Stilla, Szostakowicza i Elgara, z udziałem znanej wiolonczelistki Alisy Weilerstein jako solistki
 • 20 sierpnia: Gościnny dyrygent George Stelluto prowadzi doroczny Spektakl Czajkowskiego organizowany przez CSO

Bilety w publicznej sprzedaży są od 1 maja. Można je kupić poprzez stronę internetową.

Goście Ravinia mogą wnosić własne jedzenie i urządzać pikniki, dozwolony jest alkohol.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Ravinia
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Popularne w tym miesiącu