Połącz się z nami

News USA

Kto dostanie Oscara w tym roku? Jest już pełna lista nominowanych. Zwycięzców poznamy 27 marca

Opublikowano

dnia

We wtorek ogłoszono pełną listę twórców filmowych nominowanych do 94th Academy Awards. Kto w tym roku sięgnie po najbardziej prestiżową nagrodę świata kina? Zwycięzców Oscara poznamy 27 marca, w czasie gali w Dolby Theatre w Los Angeles. Tegoroczna uroczystość ma mieć tylko jednego prowadzącego.

Oto lista nominowanych:

Najlepszy film:

“Belfast”; “CODA”; “Don’t Look Up”; “Drive My Car”; “Dune”; “King Richard”; “Licorice Pizza”; “Nightmare Alley”; “The Power of the Dog”; “West Side Story.”

Najlepsza aktorka:

Jessica Chastain, “The Eyes of Tammy Faye”; Olivia Colman, “The Lost Daughter”; Penélope Cruz, “Parallel Mothers”; Nicole Kidman, “Being the Ricardos”; Kristen Stewart, “Spencer.”

Najlepszy aktor:

Will Smith, “King Richard”; Denzel Washington, “The Tragedy of Macbeth”; Javier Bardem, “Being the Ricardos”; Benedict Cumberbatch, “The Power of the Dog”; Andrew Garfield, “Tick, Tick … Boom!”

Najlepszy reżyser:

Paul Thomas Anderson, “Licorice Pizza”; Kenneth Branagh, “Belfast”; Jane Campion, “The Power of the Dog”; Steven Spielberg, “West Side Story”; Ryûsuke Hamaguchi, “Drive My Car.”

Oryginalny scenariusz:

“Licorice Pizza”; “Belfast”; “Don’t Look Up”; “King Richard”; “The Worst Person in the World.”

Adaptacja scenariusza:

“The Power of the Dog”; “The Lost Daughter”; “CODA”; “Dune”; “Drive My Car.”

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Ciarán Hinds, “Belfast”; Troy Kotsur, “CODA”; Kodi Smit-McPhee, “The Power of the Dog”; Jesse Plemons, “The Power of the Dog”; J.K. Simmons, “Being the Ricardos.”

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Jessie Buckley, “The Lost Daughter”; Ariana DeBose, “West Side Story”; Kirsten Dunst, “The Power of the Dog”; Aunjanue Ellis, “King Richard”; Judi Dench, “Belfast.”

Scenografia:

“Dune”; “Nightmare Alley”; “The Power of the Dog”; “The Tragedy of Macbeth”; “West Side Story.”

Najlepsze kostiumy:

“Cruella”; “Cyrano”; “Dune”; “Nightmare Alley”; “West Side Story.”

Montaż filmowy:

“Don’t Look Up”; “Dune”; “King Richard”; “Tick, tick … BOOM!”; “The Power of the Dog.”

Najlepszy film dokumentalny:

“Summer of Soul (Or, When The Revolution Could Not Be Televised)”; “Flee”; “Attica”; “Ascension”; “Writing With Fire.”

Najlepsza piosenka:

“Be Alive” z “King Richard,” muzyka i słowa DIXSON i Beyoncé Knowles-Carter; “Dos Oruguitas” z “Encanto,” muzyka i słowa Lin-Manuel Miranda; “Down to Joy” z “Belfast,” muzyka i słowa Van Morrison; “No Time to Die” z “No Time to Die,” muzyka i słowa Billie Eilish i Finneas O’Connell ; “Somehow You Do” z “Four Good Days,” muzyka i słowa Diane Warren.

Najlepszy film zagraniczny:

“Drive My Car,” Japonia; “Flee,” Dania; “The Hand of God,” Włochy; “The Worst Person in the World,” Norwegia; “Lunana: A Yak in the Classroom,” Bhutan.

Najlepsza animacja:

“Encanto”; “Flee”; “Luca”; “The Mitchells vs. the Machines”; “Raya and the Last Dragon.”

Najlepszy animowany film krótkometrażowy:

“Affairs of the Art”; “Bestia”; “Boxballet”; “Robin Robin”; “The Windshield Wiper.”

Najlepsza muzyka:

“Don’t Look Up”; “Dune”; “Encanto”; “Parallel Mothers”; “The Power of the Dog.”

Najlepszy film krótkometrażowy:

“Ala Kachuu – Take and Run”; “The Dress”(„Sukienka” – Polska); “The Long Goodbye”; “On My Mind”; “Please Hold.”

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:

“Audible”; “Lead Me Home”; “The Queen of Basketball”; “Three Songs for Benazir”; “When We Were Bullies.”

Zdjęcia:

“Dune”; “Nightmare Alley”; “The Power of the Dog”; “The Tragedy of Macbeth”; “West Side Story”(Janusz Kamiński)

Najlepsza charakteryzacja:

“Coming 2 America”; “Cruella”; “Dune”; “The Eyes of Tammy Faye”; “House of Gucci.”

Najlepszy dźwięk:

“Belfast”; “Dune”; “No Time to Die”; “The Power of the Dog”; “West Side Story.”

Efekty specjalne:

“Dune”; “Free Guy”; “No Time to Die”; “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings”; “Spider-Man: No Way Home.”

 

Źródło: wgn

Foto: You Tube, pixabay/ Engin_Akyurt 

 

 

Polonia Amerykańska

Zobaczcie film „Na polskim Trójkącie” w Kościele pw. Św. Trójcy w sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę, 20 kwietnia, będziemy mieć jeszcze okazję by zobaczyć film opowiadający o Polonii w Chicago. „Na polskim Trójkącie” zostanie pokazany o godzinie 6.00PM w sali im. ks. Gowina w Kościele pw. Św. Trójcy.

Polski film nakręcony na kanwie popularnego słuchowiska radiowego został pokazany tydzień temu w Pickwick Theatre Park Ridge, w czasie dwóch seansów, i dostał znakomite recenzje od polonijnej publiczności.

„Na polskim Trójkącie” pokazuje związki, perypetie rodzinne, dylemat powrotów do Ojczyzny, problemy z dziećmi – nasze codzienne życie z jego cieniami i blaskami.

Bohaterami słuchowiska i filmu są dwie pary: Agnieszka i Krzysztof Jackowscy (Ania Włoch i Piotr Kukuła) – i tak zwane “chicagowskie małżeństwo” – Majka Miłosierska i Piotr Świętoch (Anna Czerwińska i Tadeusz Wiczkowski).

Jest także matka Agnieszki, Krystyna (Renata Romanek), jej chłopak John Kois (Wojciech Dorula), przyjaciele, znajomi, sąsiedzi oraz żyjące w Polsce rodziny bohaterów.

Autorkami pisanego na bieżąco scenariusza są dziennikarki; Małgorzata Błaszczuk i Ewa Uszpolewicz-Figurski. Muzykę do słuchowiska napisał Jan Zieńko, a autorem słów jest Piotr Kukuła. Piosenkę, która jest czołówką słuchowiska wykonała Ania Włoch.

Akcja filmu „Na polskim Trójkącie” rozgrywa się w Chicago podczas wesela, na które przylatują goście z Polski. Zderzenie Polaków z kraju i tych z emigracji jest osią opowieści i lustrem, w którym może się przejrzeć każdy z nas, bez względu na miejsce zamieszkania.

Więcej o słuchowisku pisaliśmy 5 kwietnia, w rozmowie z Ewą Uszpolewicz-Figurski.

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Apollo’s 2000 w Little Village uzyskał status Chicago Landmark

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę Rada Miejska głosowała za zatwierdzeniem wyznaczenia punktu orientacyjnego landmark dla obiektu Apollo’s 2000 w Little Village. Właściciele budynku, Javier i Lidia Galindo, świętowali tą decyzję.

Javier i Lidia Galindo prowadzą Apollo’s 2000 od 35 lat. O przyznanie mu statusu Chicago Landmark zaczęli się starać kilka lat temu.

Dawniej znany jako Marshall Square Theatre, budynek pod adresem 2875 W. Cermak Rd. został zbudowany w 1917 roku. Jak wynika z raportu przedłożonego miejskiej Komisji ds. Zabytków Chicago, zaprojektował go Alexander L. Levy, który studiował architekturę na Uniwersytecie Illinois i był „mistrzem projektowania kin”.

Levy zaprojektował także kilka innych budynków w całym Chicago, w tym żydowski dom sierot Marks Nathan w North Lawndale i co najmniej dwie synagogi, które stoją do dziś.

Na budynek Marshall Square Theatre duży wpływ miał styl architektury Beaux-Arts, często spotykany w budynkach takich jak dworce kolejowe, kluby i hotele. Detale w stylu Beaux-Arts można znaleźć we wnętrzu i na zewnątrz Apollo, w tym rzeźbione orły nad wejściem i zdobione sufity wewnątrz.

Właściciel, Frank De la Torre, sprzedał go w 1989 r. państwu Galindo, którzy ponownie wprowadzili teatr jako miejsce występów i wydarzeń pod nową nazwą: Apollo’s 2000. Para stwierdziła, że inspiracja dla nazwy pochodzi od dziadka Javiera Galindo, Apolinara Esparzy.

Od tego czasu Apollo’s 2000 był gospodarzem wielu wydarzeń, w tym hiszpańskich występów rockowych i popowych; cyklu o jazzie latynoskim; teatru dla dzieci; zbiórki pieniędzy na cele polityczne i spotkań partii. Odwiedzili go wiceprezydent Al Gore, były gubernator Pat Quinn, Kongresmen USA Jesús „Chuy” García i Senator Bernie Sanders.

Apollo’s 2000 to drugi punkt orientacyjny w Little Village, ale pierwszy budynek, który uzyskał ten status. Rodzina Galindo ma nadzieję, że decyzja przyciągnie więcej inwestycji do korytarza handlowego Little Village.

 

Źródło: suntimes
Foto: Apollo’s 2000
Czytaj dalej

News Chicago

Szalony „Sen nocy letniej” Ekmana zakończy ten sezon Joffrey Ballet

Opublikowano

dnia

Autor:

Joffrey Ballet kończy sezon 2023–2024 powrotem „Snu nocy letniej” Aleksandra Ekmana. Daleki od opowieści szekspirowskiej, balet Ekmana to oszałamiająca podróż do surrealistycznej krainy nieziemskich rozkoszy. Akcja rozgrywa się podczas tradycyjnego skandynawskiego festiwalu przesilenia letniego a tancerze świętują dzień hulanek i romansów pod słupem majowym, który wkrótce zamienia się w nieziemski sen.

Malownicze połączenie baletu klasycznego i współczesnego Aleksandra Ekmana zaciera granicę między rzeczywistością a wyobraźnią, sprawiając, że widzowie zastanawiają się, czy to wszystko było tylko snem..

„Sen nocy letniej” – „Midsummer Night’s Dream” zostanie zaprezentowany w Lyric Opera House pod adresem 20 North Wacker Drive w centrum Chicago w zaledwie dziesięciu przedstawieniach w okresie od 25 kwietnia do 5 maja.

Joffrey Ballet zaprezentował północnoamerykańską premierę „Snu nocy letniej” Ekmana w 2018 roku, a spektakl spotkał się z uznaniem krytyków.

Popularne przedstawienie w dwóch aktach zawiera partyturę zamówioną przez szwedzkiego kompozytora Mikaela Karlssona, kostiumy autorstwa Bregje van Balen oraz oryginalne projekty scenografii i oświetlenia autorstwa Linusa Fellboma.

W 2015 roku Królewski Balet Szwedzki wystawił światową premierę „Snu nocy letniej”. Od tego czasu spektakl uznawany jest powszechnie za najbardziej szalone i najbardziej odważne przedstawienie Aleksandra Ekmana. Oda autora do najdłuższego dnia w roku następuje po tradycyjnym święcie przesilenia letniego – od namiętnego, żywego świętowania za dnia, po burzliwy sen w nocy.

Dwugodzinny balet „Sen nocy letniej” obejmuje muzykę na żywo w wykonaniu Lyric Opera Orchestra pod dyrekcją Scotta Specka, dyrektora muzycznego The Joffrey Ballet.

Ceny biletów zaczynają się od 36 dolarów i można je kupić w kasie Lyric Opera pod adresem 20 N. Upper Wacker Dr., telefonicznie pod numerem 312.386.8905 lub online.

 

Źródło: chicagostarmedia
Foto: YouTube, Joffrey Ballet
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Popularne w tym miesiącu