Połącz się z nami

Newsroom

Życie dzieci na Florydzie będzie lepiej chronione. Zakaz aborcji po 15 tygodniu coraz bliżej uchwalenia

Opublikowano

dnia

Na Florydzie nie będzie można dokonać legalnej aborcji po 15 tygodniu ciąży. Ustawa zakazująca przeprowadzania takiego zabiegu została najpierw zatwierdzona przez senatorów głosami 6-4 a w środę pokonała kolejną przeszkodę. Przegłosowano, że ani gwałt ani kazirodztwo także nie pozwolą na jej wykonanie, jako wyjątek może być jedynie uznane poważne uszkodzenie płodu lub zagrożenie życia matki.

Ustawa jest wzorowana na prawie aborcyjnym w stanie Mississippi, które zakazuje usuwania ciąży po 15. tygodniu. Obecnie debatuje nad nią Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych a jego decyzja może zakwestionować przełomowy wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade z 1973 roku.

Według nowej ustawy kobiety i dziewczęta na Florydzie będą miały do 15 tygodni na podjęcie decyzji o przerwaniu ciąży, nawet w przypadku gwałtu i kazirodztwa. Do tej pory był to czas do 25 tygodni.

Co znajduje się w ustawach HB 5 i SB 146?

HB 5 i towarzysząca jej ustawa SB 146 dopuszczają wyjątki w przypadkach, gdy istnieją nieprawidłowości płodu, które mogą spowodować śmierć przed lub wkrótce po porodzie, lub gdy życie matki jest zagrożone. Wyjątki wymagałyby uzgodnienia wyniku przez dwóch lekarzy przed przyznaniem prawa do zabiegu.

Ustawa nie zawiera jednak wyjątków dotyczących gwałtu, kazirodztwa czy handlu ludźmi.

Próby włączenia takiego wyjątku były dwukrotnie odrzucane przez Izbę i Senat.

Nieudaną poprawkę, która pozwoliłaby ofiarom gwałtu, kazirodztwa lub handlu ludźmi uzyskać prawo do aborcji po upływie 15 tygodni zaproponowała senator Lauren Book (D-Plantation), która sama była ofiara napaści na tle seksualnym.

Język ustawy definiuje 15-tygodniowe ramy czasowe jako rozpoczynające się pierwszego dnia ostatniej miesiączki danej osoby, a nie szacowanej daty poczęcia lub odkrycia ciąży.

Sponsor ustawy broni krótszych ram czasowych

Senator Kelli Stargel (R-Lakeland) oznajmiła, że wierzy, że „życie zaczyna się w momencie poczęcia” i twierdzi, że 15 tygodni to dużo czasu na podjęcie decyzji przez ciężarną osobę.

„Głęboko wierzę, że to są dzieci w kobiecych łonach i chcę je chronić” –oświadczyła Stargel.

„Przy tej ustawie masz 15 tygodni. Większość ludzi po pierwszym braku miesiączki rozpoznaje, że jest w ciąży, może najwyżej dwa do trzech tygodni później. To daje trochę więcej czasu dla kogoś, kto może być niekonsekwentny ”.

Według stanowej Agencji ds. Administracji Opieki Zdrowotnej aborcje wykonywane w drugim trymestrze, który stan Floryda określa jako między 12. a 23. tygodniem ciąży, są rzadkie.

Z 74 756 wszystkich aborcji w 2021 r. 4491 wykonano w drugim trymestrze ciąży.

Według danych stanowych, zgłoszone przypadki gwałtu stanowiły 111 aborcji w 2021 r. 8 aborcji zostało zgłoszonych z powodu kazirodztwa. Spośród nich 14 ofiar gwałtu i 3 ofiary kazirodztwa przerwały ciążę w drugim trymestrze ciąży.

Pomimo niewielkiej liczby publicznie dostępnych danych, Stargel uważa, że ofiary kazirodztwa lub handlu ludźmi były bardziej narażone na presję do aborcji ze strony sprawców na wczesnym etapie.

„Kiedy mówisz o seksie, handlu ludźmi i kazirodztwie, chciałabym przyznać, że większość dziewcząt, które niestety zachodzą w ciążę z powodu kazirodztwa, jest prawdopodobnie zmuszona do aborcji, ponieważ osoba, która dokonuje kazirodztwa, wolałaby nie mieć dowodów i DNA tej przerażającej zbrodni będzie dowodem i wykorzystane przeciwko nim za to, co zrobili” – oświadczyła Stargel.

Argument zdolności do życia

Stargel mówi, że jej ustawa pomoże chronić dzieci które potencjalnie mogą przeżyć. Przytacza dwa przypadki, w których niemowlęta przeżyły po urodzeniu w 21 tygodniu.

Jak zauważono w badaniu opublikowanym w „Pediatrics” dotyczącym jednego niemowlęcia urodzonego w 21. tygodniu ciąży, zarówno towarzystwa położnicze, jak i pediatryczne odradzają ocenianie zdolności do życia lub próby resuscytacji przed 22. tygodniem ciąży.

Klinika Mayo klasyfikuje dzieci urodzone w 25 tygodniu lub wcześniej jako skrajnie wcześniaki i zauważa, że ​​często doświadczają szeregu poważnych powikłań medycznych, jeśli przeżyją.

Stargel twierdzi, że wybrała 15 tygodni, ponieważ wierzy, że jest to moment, w którym płód może odczuwać ból.

„W tym momencie rozwoju dziecka mają zdolność odczuwania bólu” –mówi Stargel.

Zdolność płodu do odczuwania bólu nie została potwierdzona przez obecnych przy przesłuchaniu lekarzy.

„Według badań medycznych mózg rozwija się dopiero w trzecim trymestrze, aby móc odczuwać ból”

– stwierdziła dr Samantha Deans, zastępca dyrektora medycznego Planned Parenthood of Southeast and North Florida.

List wysłany do Komisji Senackiej, podpisany przez ponad 450 lekarzy i pracowników służby zdrowia z całego stanu Floryda, nazwał 15-tygodniowy limit „arbitralnym” i „alarmującą próbą wprowadzenia polityki do relacji między pacjentem i klinicystą”.

Opozycja wokalna

Podczas przesłuchania w Izbie na temat ustawy w zeszłym tygodniu, przewodniczący Bryan Avila (R-Miami Springs) ogłosił, że skróci publiczne komentarze po mniej niż 30 minut zeznań. Następnie publiczność zaczęła krzyczeć, co spowodowało zawieszenie rozprawy.

Gia Davila, studentka Uniwersytetu Południowej Florydy, była wówczas na podium. Kiedy zaczęła mówić, została wyprowadzona, podczas gdy inni aktywiści z Students for a Democratic Society skandowali:

„pozwól jej mówić!”

Po tym, jak organy ścigania usunęły publiczność z sali, spotkanie zostało wznowione. W końcu członkowie społeczności zostali wpuszczeni z powrotem do pokoju, gdy prawodawcy debatowali, a następnie uchwalili ustawę –

wszyscy Republikanie głosowali za, a wszyscy Demokraci przeciw.

Ustawa została już rozpatrzona przez dwie komisje Izby i pierwszą komisję senacką. Może zostać ponownie rozpatrzona w najbliższą środę w senackiej komisji ds. środków.

Gubernator Ron DeSantis zapowiedział, że poprze ograniczenie aborcji do 15 tygodni.

 

Źródło: fox13

Foto: You Tube

 

 

News Chicago

Od 1 lipca możemy spodziewać się wyższego rachunku za zakupy spożywcze

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym roku, podatek od artykułów spożywczych w stanie został zawieszony w ramach planu budżetu stanowego o wartości 46,5 miliarda dolarów na 2022 rok, mającego na celu zapewnienie ulgi rodzinom zmagającym się z rosnącymi kosztami towarów i inflacją. Urzędnicy poinformowali, że podatek powraca 1 lipca 2023 r. – od tego dnia zapłacimy więcej za zakupy spożywcze.

Przewiduje się, że zawieszenie podatku zaoszczędziło mieszkańcom Illinois nawet 400 milionów dolarów w ciągu roku podatkowego.

Zawieszony podatek dotyczył „żywności przeznaczonej do spożycia przez ludzi, która ma być spożywana poza lokalem, w którym jest sprzedawana”, w tym wyrobów piekarniczych i delikatesowych, tacek z serem i owocami, paczkowanych przekąsek i preparatów dla niemowląt.

Inne produkty, takie jak napoje alkoholowe, żywność zawierająca marihuanę dla dorosłych, napoje bezalkoholowe, słodycze i żywność przygotowana do bezpośredniego spożycia, były wyłączone z zawieszenia, podobnie jak leki.

Zgodnie z dokumentami państwowymi ostatnim dniem wakacji podatkowych jest 30 czerwca 2023 r.

Jaki wpływ będzie miał powrót podatku od artykułów spożywczych na kieszeń mieszkańców Illinois?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois, rachunek za zakupy spożywcze w wysokości 145,29 USD, podatek w wysokości 1% dodałby 1,45 USD.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/anyaberkut
Czytaj dalej

News Chicago

Podwyżka płacy minimalnej w Chicago: od 1 lipca zarabiamy więcej

Opublikowano

dnia

Autor:

Podwyżka płacy minimalnej ma wejść w życie w Chicago na początku przyszłego miesiąca. Towarzyszyć jej będą zaktualizowane przepisy rozporządzenia w sprawie sprawiedliwego tygodnia pracy, jak ogłosiło we wtorek biuro burmistrza Brandona Johnsona.

Godzinna płaca minimalna w Chicago ma wzrosnąć z 15,40 USD do 15,80 USD dla pracodawców zatrudniających 21 lub więcej pracowników oraz z 14,50 USD do 15 USD dla pracodawców zatrudniających od 4 do 20 pracowników.

Ponadto godzinowa płaca minimalna dla pracowników otrzymujących napiwki wzrośnie z 9,24 USD do 9,48 USD dla pracowników dużych firm, podczas gdy pracownicy otrzymujący napiwki z mniejszych firm zobaczą wzrost płacy minimalnej z 8,70 USD do 9 USD.

Płaca minimalna w Chicago ma również zastosowanie do programów subsydiowanego tymczasowego zatrudnienia młodzieży, takich jak te związane z zatrudnieniem na lato.

Każda osoba w wieku 24 lat lub młodsza, zatrudniona lub zaangażowana w pracę koordynowaną przez organizację non-profit lub agencję rządową, od 1 lipca 2023 r. odnotuje wzrost płacy minimalnej do 13,50 USD.

Miejskie rozporządzenie w sprawie sprawiedliwego tygodnia pracy (Fair Workweek Ordinance) wprowadzi również zaktualizowane wskaźniki wynagrodzeń począwszy od 1 lipca.

Zgodnie z komunikatem prasowym z biura burmistrza Johnsona, pracownicy objęci rozporządzeniem to osoby, które pracują w jednej z siedmiu „objętych” branż, zarabiając mniej niż 30,80 USD na godzinę lub 59 161,50 USD rocznie, a pracodawca ma co najmniej 100 pracowników.

Objęte rozporządzeniem branże:

  • Usługi budowlane
  • Opieka zdrowotna
  • Hotele
  • Produkcja
  • Restauracje
  • Sprzedaż detaliczna
  • Usługi magazynowe

Rozporządzenie wymaga od niektórych pracodawców zapewnienia pracownikom „przewidywalnych harmonogramów pracy i wynagrodzenia za zmiany”.

1 lipca nastąpi także podwyżka płacy minimalnej na przedmieściach powiatu Cook, gdzie godzinowa płaca minimalna ma wzrosnąć z 13,35 do 13,70 USD dla pracowników nieotrzymujących napiwków i z 7,40 do 8 USD dla pracowników otrzymujących napiwki. Podwyżkę zapowiadaliśmy 31 maja.

Pracownicy są objęci rozporządzeniem powiatu Cook, jeśli:

  • Pracownik pracował dla pracodawcy w powiecie Cook przez co najmniej 2 godziny w dowolnym okresie dwóch tygodni
  • Pracodawca ma czterech lub więcej pracowników (lub pracownik jest pracownikiem domowym)
  • Pracodawca prowadzi placówkę biznesową w Cook County lub otrzymał zezwolenie na prowadzenie działalności od Cook County.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/PeopleImages/ monkeybusinessimages/ Ridofranz
Czytaj dalej

News Chicago

Zatwierdzono odszkodowania dla osób, których fotografie pojawiły się w Zdjęciach Google

Opublikowano

dnia

Autor:

Setki tysięcy mieszkańców Illinois, którzy złożyli pozew zbiorowy o wartości wielu milionów dolarów, twierdząc, że Google naruszył stanową ustawę o ochronie danych biometrycznych, wkrótce otrzymają wypłatę. Nie będzie to jednak tak wysoka kwota, jak pierwotnie oczekiwano.

Zgodnie z dokumentami złożonymi 31 maja w Sądzie Okręgowym Powiatu Cook, 687 484 mieszkańców Illinois, którzy złożyli ważne wnioski, otrzyma od 95 do 96 USD każdy.

Sędzia powiatu Cook we wrześniu ubiegłego roku ostatecznie zatwierdził ugodę w wysokości 100 milionów dolarów, ponad trzy miesiące po zawarciu porozumienia między powodami a Google.

Mieszkańcy stanu Illinois mieli czas do końca września 2022 r. na złożenie roszczenia, jeśli pojawili się na zdjęciu w Zdjęciach Google w dowolnym miejscu między 1 maja 2015 r. a 25 kwietnia 2022 r., będąc mieszkańcami stanu Illinois.

Tej jesieni Chicago Tribune poinformowało, że sędzia wskazał, że w sprawie złożono około 420 000 roszczeń, co oznaczałoby, że każda osoba może otrzymać około 150 dolarów. Wcześniej prawnicy szacowali, że każda osoba otrzyma od 200 do 400 dolarów.

Jednak w ciągu wielu miesięcy liczba zgłoszonych roszczeń wzrosła do 687 484, tym samym zmniejszając kwotę przypadającą na każdą osobę.

Pozew był podobny do wcześniejszej sprawy rozstrzygniętej z Facebookiem, w wyniku którego wielu mieszkańców otrzymało czeki o wartości prawie 400 USD.

Pozew przeciwko Google twierdził, że firma naruszyła ustawę o ochronie danych biometrycznych stanu Illinois poprzez gromadzenie i przechowywanie danych biometrycznych osób, które mieszkając w Illinois, pojawiły się na zdjęciach w usłudze udostępniania i przechowywania zdjęć znanej jako Zdjęcia Google, bez odpowiedniego powiadomienia i zgody.

Jeśli zostanie stwierdzone, że firma naruszyła prawo stanu Illinois, obywatele mogą nałożyć kary cywilne do 5000 USD za każde naruszenie, w zależności od liczby osób, których dotyczy naruszenie, i liczby dni, w które miało to miejsce.

Kiedy zaczną pojawiać się płatności?

Podczas piątkowej rozprawy Sędzia Sądu Okręgowego Powiatu Cook, Anna Loftus, powiedziała, że proces weryfikacji roszczeń złożonych w sprawie został zakończony w sposób satysfakcjonujący ją i że grupa została w całości zidentyfikowana.

Według strony internetowej ze szczegółowymi informacjami na temat ugody, płatności nie będą wypłacane, dopóki sąd nie przejrzy procesu weryfikacji.

 

Źródło: nbc
Foto: wikipedia, istock/undrey
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Popularne w tym miesiącu