Połącz się z nami

News Chicago

Biały policjant Jason Van Dyke, który 16 razy strzelił do czarnego nastolatka, wyszedł po 3 latach

Opublikowano

dnia

Tuż po północy w czwartek, jeden z najbardziej znanych więźniów Illinois, Jason Van Dyke, wyszedł z aresztu pod osłoną ciemności i przez nikogo nie zauważony. Były policjant z Chicago, spędził nieco ponad trzy lata za kratkami za zabójstwo nastolatka Laquana McDonalda w 2014 r. Strzelanina nagrana na policyjnym wideo wywołała falę oburzenia i protestów kierowanych do biura burmistrza.

Uwaga całego świata zwrócona był na głośny proces Van Dyke’a, z którego prawie każda minuta była transmitowana na żywo. Ale jego pobyt w więzieniu pozostał utajniony do samego końca.

Nagranie pokazujące 16 strzałów, które oddał do oddalającego się nastolatka obiegło świat.

Przez lata funkcjonariusze więzienni odmawiali ujawnienia, gdzie był przetrzymywany. A szczegóły jego uwolnienia zostały ujawnione ponad 12 godzin później, kiedy rzecznik Departamentu Więziennictwa stanu Illinois potwierdził, że Van Dyke opuścił placówkę w Taylorville o godzinie 12.15 w nocy.

Brak informacji na temat wyjścia Van Dyke’a z aresztu wywołał oburzenie aktywistów i czarnych przywódców, którzy potępili łagodny wyrok Van Dyke’a i wezwali do ponownego oskarżenia go. Protestujący, w tym wielebny Jesse Jackson i babcia McDonalda, Tracie Hunter, zgromadzili się w pobliżu Federal Plaza w centrum demonstracji wzywającej do postawienia zarzutów federalnych byłemu policjantowi.

Podczas gdy większość protestujących znajdowała się na zewnątrz, kilku z nich znajdowało się w holu Sądu Dirksen w USA . Niektórzy zostali aresztowani. Hunter i jedna z ciotek McDonalda przyłączyli się do apelu o nowe zarzuty.

Elorm Blake, rzecznik US Marshals Service w Chicago, potwierdził, że dziewięć osób – pięć kobiet i czterech mężczyzn – zostało aresztowanych w czwartek i oskarżonych o wykroczenie cywilne za naruszenie nakazu sędziego głównego regulującego demonstracje w Dirksen.

Wśród aresztowanych był Ja’Mal Green, aktywista z Chicago, który wielokrotnie domagał się federalnych zarzutów przeciwko Van Dyke’owi, podało źródło. Inne nazwiska aresztowanych oraz konkretne informacje sądowe nie zostały dotychczas ujawnione.

Ława przysięgłych Cook County skazała Van Dyke’a w 2018 roku za morderstwo drugiego stopnia i 16 przypadków poważnego ataku – po jednym za każdy strzał, który oddał do McDonalda, który oddalał się od funkcjonariuszy trzymając nóż.

Była to niezwykle głośna sprawa, ponieważ nagranie z kamery na desce rozdzielczej ze zdarzenia z 2014 r. wywołało powszechne protesty i polityczne wstrząsy. Van Dyke został pierwszym oficerem uznanym za winnego morderstwa w strzelaninie na służbie od około pół wieku.

Wiadomość o zwolnieniu byłego oficera rozprzestrzeniła się w zeszłym miesiącu i zaskoczyła wielu, choć oczekiwano, że przez cały czas opuści areszt w lutym 2022 roku.

Sędzia okręgu Cook Vincent Gaughan zdecydował się skazać Van Dyke’a  za morderstwo drugiego stopnia – nie za „aggravated battery” – co oznacza, że ​​Van Dyke stanął w obliczu niższego wyroku.

W rzeczywistości za dobre zachowanie mógł odsiedzieć tylko połowę kary.

Od wyroku wydanego w styczniu 2019 r. Van Dyke odsiadywał wyrok w różnych więzieniach, m. in. w federalnym areszcie w Connecticut i co najmniej jednym nieujawnionym miejscu w ramach umowy międzystanowej. Wg niej słynni więźniowie mogą być trzymani z dala od baz danych więźniów dostępnych dla publiczności w Internecie.

Departament Więziennictwa stanu Illinois przez ostatnie dwa lata odmawiał podania informacji, gdzie przetrzymywany był Van Dyke „ze względów bezpieczeństwa”. Jednak dwustronicowy nakaz zwolnienia wydany przez Prisoner Review Board, agencję rządową odpowiedzialną za planowanie nadzorowanego programu zwolnienia więźnia, stwierdzał, że Van Dyke przebywał w więzieniu o minimalnym rygorze w Taylorville.

Urzędnicy nie wyjaśnili, dlaczego Van Dyke powinien być objęty taką tajemnicą, skoro lokalizacje innych głośnych więźniów – w tym innych skazanych policjantów, terrorystów i liderów gangów – są rutynowo ujawniane w publicznych bazach danych w całym kraju.

Obejmuje to Dereka Chauvina, białego funkcjonariusza policji z Minnesoty, który został skazany w zeszłym roku za zamordowanie George’a Floyda, czarnoskórego mężczyzny, przez uklęknięcie na jego szyi, w sprawie, która wywołała ogólnokrajowe protesty i niepokoje, w tym w Chicago. Chociaż jest prawdopodobnie najbardziej znanym uwięzionym byłym funkcjonariuszem organów ścigania w kraju, lokalizacja Chauvina, rezerwacje zdjęć i informacje o zwolnieniu są łatwo dostępne na stronie internetowej Departamentu Więziennictwa w Minnesocie.

Nie jest też jasne, dlaczego Van Dyke został zwolniony w środku nocy, ani czy mniej ważni więźniowie mają taką samą możliwość cichego wyjścia.

Van Dyke musi teraz przejść swój okres obowiązkowego nadzorowanego zwolnienia, wersji zwolnienia warunkowego w stanie Illinois. Jedynym wymaganiem zaznaczonym na formularzu komisji rewizyjnej było uczestnictwo w programie terapii poznawczo-behawioralnej, powszechnym działaniu mającym na celu ograniczenie recydywy.

We wtorek przewodniczący krajowego oddziału NAACP wysłał list do amerykańskiego prokuratora generalnego Merricka Garlanda, mówiąc, że brak rozwiązania w sprawie federalnej, w połączeniu z oczekującym na zwolnienie Van Dyke’a, jest „wyraźnie niepokojący” dla społeczności czarnych.

Kilka godzin później senator Dick Durbin i Tammy Duckworth napisali własny list, w którym zauważyli, że stanowe skazanie nie wyklucza wniesienia federalnych zarzutów, powołując się na niedawne sprawy przeciwko byłemu oficerowi Minneapolis Chauvinowi, któremu w obu jurysdykcjach postawiono zarzuty zamordowania George’a Floyda w 2020 roku.

„Wzywamy Departament Sprawiedliwości do ostrożnego i szybkiego zakończenia śledztwa” – podsumował list senatorów.

Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości poinformował, że departament otrzymał listy i „przeanalizuje informacje”, ale odmówił dalszego komentarza.

Zapytana we wtorek, czy poprze wniesienie zarzutów federalnych przeciwko Van Dyke, prokurator stanowy Kim Foxx powiedziała, że ​​nie jest w stanie udzielić wskazówek prokuratorom federalnym. Ale wyrok Van Dyke’a nie był odpowiedni, biorąc pod uwagę powagę zbrodni, którą popełnił, oznajmiła. Gdyby został skazany za „aggravated battery”, czekałby go znacznie dłuższy okres izolacji i musiałby odsiedzieć więcej niż połowę tego czasu.

 

Źródło: chicagotribune

Foto: You Tube

News Chicago

Dr Piotr Brukasz: Ktoś naszą Polonię musi leczyć. Kolejni studenci medycyny dostaną stypendia

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Stypendialna Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznała dwanaście stypendiów dla osób uczących się na kierunkach medycznych, na rok 2023. Uroczystość ich rozdania, która zaplanowana jest na 11 czerwca, zapowiada w Radiu Deon Chicago Piotr Brukasz, lekarz medycyny i prezydent tej organizacji.

„To już odbywa się od lat, każdego roku młodzi ludzie otrzymują od nas pieniądze” mówi dr. Piotr Brukasz. Przyznawana przez Komisję Stypendialną kwota zależy od zaawansowania w naukę danej osoby.

Osoby składające wniosek o stypendium muszą spełniać określone wymagania. Po pierwsze muszą być studentami kierunków medycznych.

Po drugie, starający się o pomoc muszą być związani z Polską, wyjaśnia dr. Piotr Brukasz. Przynajmniej jeden z rodziców musi być Polakiem, a kandydat jest zobowiązany ten fakt udokumentować.

Trzecim podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Komisję Stypendialną Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego są dobre wyniki w nauce kandydata.

W tym roku Komisja przyznała 12 stypendiów.

Pieniądze są przekazywane bezpośrednio dla studentów. Związek Lekarzy wspiera także dwa fundusze prowadzone przez Fundację Kościuszkowską, ogromną organizację dobroczynną, tłumaczy Piotr Brukasz. Z tych funduszy pieniądze także trafiają na kształcenie polskich lekarzy.

„Mamy nadzieję, że te osoby będą potem lekarzami, tutaj, w Stanach Zjednoczonych” mówi prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ci lekarze potrzebni są by służyć swoją pracą Polonii.

Ponieważ stypendia są przyznawane już od wielu lat, już teraz w Polsko-Amerykańskim Towarzystwie Lekarskim działają osoby, które kiedyś skorzystały z tej pomocy finansowej w czasie swojej nauki.

Młodych ludzi, którzy dostali w tym roku stypendia Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego będzie można poznać już niebawem. Doroczna uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie, istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson zapowiada bezpieczny Memorial Weekend. Czy sprosta temu zadaniu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend Dnia Pamięci będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla burmistrza Brandona Johnsona, który niedawno objął urząd, oraz jego tymczasowego komendanta policji, Freda Wallera. Podczas czwartkowej konferencji prasowej duet zobowiązał się do walki z przemocą, która często towarzyszy nieoficjalnemu początkowi lata.

Sposobem na przemoc ma być egzekwowania prawa, dodanie dodatkowych patroli i działań skierowanych do młodzieży w całym mieście.

Brandon Johnson nazwał kompleksową strategię rządową, która zapewni ludziom bezpieczeństwo – najwyższym priorytetem swojej administracji.

Plan publicznego bezpieczeństwa koncentruje się wokół serii działań i programów dla młodych ludzi, finansowanych przez 3,5 miliona dolarów pochodzących od firm i korporacji.

Partnerstwo na rzecz Bezpiecznych i Pokojowych Społeczności (PSPC) jest jednym z 250 beneficjentów. Dyrektor wykonawcza organizacji, Ester Franco-Payne, powiedziała, że jej grupa planuje zaoferować nastolatkom szansę na uprawianie sportu w słabo wykorzystywanych przestrzeniach Austin, które zazwyczaj przyciągają przemoc.

Tamar Manasseah założyła Mothers Against Senseless Killing (MASK). Jej grupa od 10 lat podnosi świadomość dotyczącą przestępczości młodocianych w pobliżu skrzyżowania 75th i Steward, w zbudowanym domu kultury.

Ale zadanie utrzymania miasta w bezpieczeństwie w czasie Memorial Weekend nie będzie łatwe. W ubiegłym roku 9 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych podczas najbardziej brutalnego weekendu Dnia Pamięci w ciągu ostatnich 5 lat.

Tymczasowy komendant policji Chicago, Fred Waller, przekazał, że każdy okręg ma plan, który obejmuje anulowanie jednego dnia wolnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Policjanci będą również zwracać uwagę na wszelkie przyczepy kempingowe, przejęcia ulic i incydenty związane z wyścigami na ulicach.

Policja zwiększy swoją obecność w środkach transportu publicznego, korytarzach handlowych, parkach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Popularne w tym miesiącu