Połącz się z nami

News Chicago

Pritzker planuje ulgi podatkowe dla mieszkańców. W środę zaproponuje budżet dla Illinois

Opublikowano

dnia

Gubernator J.B. Pritzker planuje wprowadzenie ulg podatkowych by walczyć z wysoką inflacją. W środę ma  zaproponować pakiet ulg podatkowych o wartości około 1 miliarda dolarów, by mieszkańcy Illinois mniej dotkliwie odczuwali podwyżki cen. Objęte są nimi artykuły spożywcze i podatek od nieruchomości.

Pakiet ulg „Illinois Family Relief Plan” zawiesiłby 1% podatku spożywczego na jeden rok, zawiesił wzrost podatku od paliw silnikowych i zapewnił 5% ulgę w podatku od nieruchomości kwalifikującym się właścicielom nieruchomości.

„W tym samym czasie rekordowego wzrostu gospodarki i dramatycznie różnych prognoz dochodów dla stanu, doświadczamy gwałtownego wzrostu inflacji”

– oświadczył wicegubernator Andy Manar. „I ten spadek siły nabywczej uderzył w rodziny pracujące w stanie i gubernator to potwierdza”.

Według US Bureau of Labor Statistics 12-miesięczna stopa inflacji w Stanach Zjednoczonych wyniosła w grudniu 7% i była najwyższa od prawie 40 lat. Obejmowało to wzrost cen energii o 29,3% i cen żywności o 6,3%.

W środę Pritzker przedstawi swoją propozycję budżetu dla stanu.

„Gubernator będzie nadal podążał ścieżką, którą ustalił, czyli ważne będą: kontrola wydatków, spłata długów i zaległych rachunków, współpraca z ustawodawcami i z ludźmi w celu rozwiązania poważnych problemów”- poinformował Manar.

Manar stwierdził, że Pritzker uważa, że stan może sobie pozwolić na ulgi podatkowe dzięki lepszemu zarządzaniu fiskalnemu i lepszemu niż oczekiwano wzrostowi dochodów.

W listopadzie Governor’s Office of Management and Budget skorygowało w górę swoje prognozy przychodów na bieżący rok fiskalny o 1,7 miliarda USD w oparciu o silny wzrost wpływów z podatku dochodowego i od sprzedaży.

„I to wszystko dzieje się podczas bieżących wyzwań budżetowych związanych z COVID-19” – mówi Manar.

W Illinois konsumenci nie płacą zwykłego podatku od sprzedaży detalicznej na artykuły spożywcze, ale zamiast tego płacą zryczałtowany 1% „podatek od artykułów spożywczych”, który trafia do władz lokalnych. Propozycja Pritzkera zawiesiłaby ten 1% podatku na rok, przy jednoczesnym wykorzystaniu funduszy stanowych do zwrotu samorządom dochodów, które w przeciwnym razie uzyskaliby, przy szacowanym koszcie 360 milionów dolarów.

 

W 2019 roku Zgromadzenie Ogólne uchwaliło 10-letni program poprawy kapitału o wartości 45 miliardów dolarów, znany jako „Rebuild Illinois”. Obejmował on podwyżkę podatku od paliw silnikowych wraz z rezerwą na automatyczne podwyżki każdego roku w celu dostosowania do inflacji.

Podatek ten ma wzrosnąć 1 lipca, a Manar oszacował, że wzrósłby o około 2 centy za galon. Powiedział jednak, że gubernator zaproponuje wstrzymanie tej podwyżki w nadchodzącym roku, zamrażając na rok podatek stanowy na obecnym poziomie 39,2 centa za galon benzyny oraz 46,7 centa za galon oleju napędowego.

Kosztowałoby to szacunkowo 135 milionów dolarów, które w przeciwnym razie dostałby stan.

Manar wyjaśnił, że nie wpłynie to na plan Departamentu Transportu dotyczący ulepszeń dróg w nadchodzącym roku podatkowym i nie wpłynie na finansowanie jakichkolwiek obligacji zabezpieczonych dochodami z podatku paliwowego.

Pritzker zaproponuje również 5% rabatu od podatku od nieruchomości dla właścicieli, co byłoby dodatkiem do 5% odliczenia od podatku od nieruchomości, które mogą oni wziąć na podstawie swoich zeznań podatkowych w stanie Illinois.

Zniżka byłaby dostępna tylko dla tych, którzy kwalifikują się do ulgi podatkowej od nieruchomości.

Szacuje się, że będzie to kosztować stan około 475 milionów dolarów.

Pritzker ma wygłosić proponowany budżet i orędzie stanowe w środę w południe 2 lutego. Można je obejrzeć na żywo na stronie Zgromadzenia Ogólnego.

 

Źródło: dailyherald

Foto: You Tube

News Chicago

Ciało Brittany Battaglia z prawie odciętą głową, było schowane w worku marynarskim jej chłopaka

Opublikowano

dnia

Autor:

34-letni Genesis Silva został oskarżony o ukrywanie zabójczej śmierci 33-letniej Brittany Battaglia. Jest również oskarżony o przestępstwo bezprawnego użycia broni przez przestępcę i utrudnianie pracy funkcjonariuszowi. Do czwartkowego popołudnia nie został oskarżony o jej morderstwo. Prokuratorzy ustalili, że spotykali się od wiosny 2022 roku.

Kobieta została znaleziona martwa a jej ciało zostało wepchnięte do worka marynarskiego, z prawie odciętą głową, w mieszkaniu zarejestrowanego przestępcy seksualnego, teraz oskarżonego o ukrycie jej śmierci, według prokuratorów powiatu Cook.

Brittany Battaglia zaginęła w zeszły piątek. Poszukiwała jej policja. Jej ciało znaleziono w poniedziałek wieczorem w domu jej chłopaka Silvy przy 2000 North Kimball Avenue.

W piątek kobieta powiedziała swojej współlokatorce, że jedzie do mieszkania Silvy około przecznicy od miejsca, w którym mieszkała ona i jej współlokatorka, a potem na imprezę, ale na nią nie dotarła i kontakt z nią się urwał. Zaginięcie zgłosił policji brat Brittany.

Policja udała się do mieszkania Silvy w poniedziałek i zobaczyła, jak wychodził i wsiadał do samochodu z plecakiem. Funkcjonariusze poszli za nim i zatrzymali go, aby go przesłuchać, a następnie zabrali go z powrotem do jego mieszkania, gdzie zobaczyli dużą torbę podróżną w jego sypialni.

Funkcjonariusze kazali mężczyźnie pozostać na zewnątrz i zabezpieczyli mieszkanie jako miejsce zbrodni, a kiedy Silva próbował wkraść się z powrotem tylną klatką schodową, został zatrzymany. Po uzyskaniu nakazu przeszukania policja znalazła Battaglię w worku marynarskim.

Kobieta miała wiele cięć, a jej głowa była prawie odcięta.

W tym czasie Silva miał przy sobie dwa telefony komórkowe, dwa małe scyzoryki i szpikulec do lodu. W jego kuchni policja znalazła plandekę zawierającą dwa worki na śmieci, w tym buty, wiadro, kombinezon do malowania, rękawiczki, wybielacz i Swiffer.

Przedmioty nie miały widocznej krwi, ale testy kryminalistyczne ujawniły krew na kilku przedmiotach.

W torbach znajdowały się również trzy pogniecione kawałki papieru z listą środków czyszczących i chemikaliów, kombinezony i buty do malowania oraz spryskiwacz. Na jednej kartce było napisane „czy możesz zapytać o średni czas do wyczucia zapachu itp.”

W plecaku Silvy policja znalazła maczetę, na której wykryto ślady krwi. W jego samochodzie znaleziono drugą maczetę. Trwają testy DNA maczet i innych przedmiotów znalezionych w mieszkaniu.

Według prokuratury i dokumentów sądowych Silva jest zarejestrowanym przestępcą seksualnym.

Wcześniej został oskarżony o usiłowanie zabójstwa i wykorzystywanie seksualne w 2009 roku. Prokuratorzy powiedzieli, że on i jego żona w tym czasie wdali się w kłótnię na przyjęciu, po czym wrócili do domu, gdzie ją dusił. Następnie wyjął nóż sprężynowy, wepchnął ją na łóżko i zgwałcił.

Silva przyznał się do przestępstwa seksualnego i został skazany na 2 lata w zawieszeniu, zgodnie z aktami sądowymi.

Na rozprawie, która odbyła się w czwartek o 6.30PM, mężczyźnie odmówiono kaucji. Genesis Silva ma wrócić do sądu 20 czerwca.

 

Źródło: cbs
Foto: Police Department, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Wisłoka Chicago liczy na wsparcie w czasie sobotniego meczu. Kibicujmy biało-zielonym!

Opublikowano

dnia

Autor:

Najlepszy polonijny klub, Wisłoka Chicago, zagra w sobotę, 10 czerwca, mecz z Panathinaikos Chicago. Spotkanie odbędzie się na boisku naszej drużyny w Bensenville o godzinie 6.00PM. Biało-zieloni liczą na nasz doping!

Ostatni mecz Wisłoka Chicago zremisowała w stanie Indiana 1:1 z Goshen City FC. Bramkę na wagę jednego punktu po asyście Brahadona Ramireza zdobył w doliczonym czasie gry Maciej Rzadkosz.

A już w najbliższą sobotę o 6:00PM w meczu domowym w Bensenville biało-zieloni zmierzą się z Panathinaikos Chicago. Będzie to spotkanie 9-tej, przedostatniej już kolejki tej rundy United Premier Soccer League, Midwest Central Division.

Wisłoka Chicago zajmuje w tabeli drugie miejsce po ośmiu meczach, za National Chicago, który będzie ostatnim przeciwnikiem biało-zielonych w tej rundzie spotkań. Nasz klub ma za sobą 6 zwycięstw i 2 remisy i zagwarantowany udział w play-offach.

Sobotni przeciwnik Wisłoki, Panathinaikos Chicago, jest teoretycznie słabszym zespołem i zajmuje w tej chwili ósme miejsce w tabeli.

Jednak w czasie niedawnej rozmowy w studiu Radia Deon vice prezes klubu, Rafał Nowicki, podkreślał, że liga jest bardzo wyrównana i „nie można zagrać na pół gwizdka, trzeba walczyć do końca”.

Mecz Wisłoka Chicago – Panathinaikos Chicago, sobota 10 czerwca, godzina 6.00PM, Bensenville, 700 John St.

Przyjdźcie kibicować!

Przypominamy także o czekającym nas super rodzinnym pikniku z biało-zielonym klubem, który zaplanowany jest na niedzielę, 11 czerwca.

Foto: Wisłoka Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Nauczycielki w Chicago nie będą musiały wybierać między wypłatą a założeniem rodziny

Opublikowano

dnia

Autor:

Nauczyciele i personel pomocniczy szkół publicznych w Chicago otrzymają takie same 12 tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego, jakie zostały już przyznane wszystkim 32 000 pracownikom miasta. Burmistrz Brandon Johnson zawarł w tej sprawie porozumienie z Chicago Teachers Union, któremu kiedyś służył.

Związek nauczycieli CTU toczył wcześniej nieudaną walkę o urlop rodzicielski z byłą burmistrz Lori Lightfoot.

Podczas konferencji prasowej w ratuszu Brandon Johnson nazwał nową politykę „bardzo odważnym krokiem” i „ogromną wygraną dla pracowników CPS”. Burmistrz powiedział, że nauczyciele nie będą już musieli „wybierać między wypłatą a założeniem rodziny”.

Rozszerzenie Chicago Public Schools CPS do 12 tygodni płatnego urlopu będzie dotyczyć osób powiększających rodzinę przez urodzenie, adopcję lub opiekę zastępczą, a także tych, którzy działają jako surogatki.

Aby kwalifikować się do pełnego wynagrodzenia za 12 tygodni urlopu, pracownicy CPS muszą pracować w systemie szkolnym przez co najmniej rok przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego i przepracować co najmniej 1250 godzin w ciągu tych 12 miesięcy. Federalna ustawa o urlopie zdrowotnym w rodzinie ma podobne wymagania kwalifikacyjne.

Prezydent Chicago Teachers Union CTU, Stacy Davis Gates, przemawiająca na czwartkowej konferencji prasowej w ratuszu, wspominała trudności, jakie musiała przejść by być mamą. Będąc matką trójki dzieci, powiedziała, że musiała błagać rodziców o pomoc w opłaceniu rachunków.

Urlop rodzicielski jest głęboko emocjonalną kwestią dla Stacy Davis Gates.

W swoim styczniowym liście zaapelowała ona do Lightfoot „jako matki, kobiety i edukatorki” w tej sprawie, „bliskiej sercom tysięcy kobiet”, które stanowią „80 procent” edukatorów CPS.

Davis Gates wspomniała w liście o trudach swojej pierwszej ciąży z powodu nieodpowiedniej polityki urlopowej, która obecnie zapewnia rodzicom od jednego do dwóch tygodni płatnego urlopu, chyba że kwalifikują się do krótkotrwałej niepełnosprawności.

Wg prezydent CTU nauczycielki planują ciąże zgodnie z kalendarzami szkolnymi i przychodzą do pracy gdy są chore, bo nie mogą sobie pozwolić na zmarnowanie dni potrzebnych na urlop rodzicielski.

Posunięcie Brandona Johnsona zrówna teraz nauczycieli i pracowników dystryktu CPS z innymi pracownikami miejskimi, którzy już otrzymują 12 tygodni płatnego urlopu.

Obecnie rodzący rodzice otrzymują od 6 do 8 tygodni krótkoterminowego urlopu z tytułu niezdolności do pracy, podczas gdy rodzice niebędący rodzicami otrzymują 2 tygodnie płatnego urlopu.

Surogatki również będą uprawnione do 8 tygodni płatnego urlopu w celu rekonwalescencji.

Polityka nie została jeszcze sfinalizowana, ale burmistrz Johnson spodziewa się, że zostanie wprowadzona przed rozpoczęciem roku szkolnego 2023-24 jesienią. Urzędnicy CPS i CTU powołali grupę roboczą w celu dopracowania szczegółów przed przedstawieniem projektu Kuratorium Oświaty do zatwierdzenia, latem tego roku.

Zmiana może kosztować około 10 milionów dolarów.

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Popularne w tym miesiącu