Połącz się z nami

News USA

Rosyjska Tesla. Musk zaskakuje i elektryzuje cały świat motoryzacji

Opublikowano

dnia

Od maja zeszłego roku Rosjanie walczą by produkować samochody elektryczne dla firmy Tesla. Właściciele pojazdów tej marki zwrócili teraz się z apelem do Elona Muska o otwarcie oficjalnego przedstawicielstwa firmy. Dyrektor generalny koncernu potwierdza, że inwestycja jest w toku.

Właściciele samochodów Tesla w Rosji zwrócili się do prezesa firmy Elona Muska o otwarcie oficjalnego przedstawicielstwa firmy w Rosji. Takie posunięcie mogłoby pobudzić sprzedaż samochodów firmy w kraju, ponieważ wielu konsumentów waha się przed zakupem

z powodu braku dostępu do sieci ładowania i centrum serwisowego producenta,

ułatwiłoby to również użytkowanie pojazdów obecnym właścicielom.

Posiadanie samochodu Tesla w Rosji wiąże się z pewnymi trudnościami. Po pierwsze, nie ma Superchargerów, więc ładowanie pojazdów elektrycznych wiąże się z pewnymi trudnościami. Po drugie, w kraju nie ma serwisu, który mógłby obsługiwać samochody i dostarczać potrzebne części oraz przeprowadzać naprawy w razie potrzeby.

Właściciele samochodów Tesla narzekają, że w przypadku awarii zamawiają części z zagranicy i na ich dostawę muszą czekać kilka miesięcy. Jednak wszyscy dzielą się ze sobą nawzajem poradami i wiedzą, aby ułatwić użytkowanie samochodów. Pojawienie się w Rosji przedstawicielstwa Tesli mogłoby też zachęcić mieszkańców kraju do kupowania innowacyjnych samochodów.

Zwracając się do widzów rosyjskiej konferencji online w maju 2021r, szef Tesli Elon Musk powiedział, że firma ma już zakłady produkcyjne w Chinach i Stanach Zjednoczonych, ale rozważa otwarcie zakładów produkcyjnych w innych częściach świata, w tym w Rosji.

Tesla uruchamia również gigafabrykę w Niemczech, pod Berlinem.

Właściciele pojazdów Tesla wyrazili swoją prośbę za pośrednictwem filmu zamieszczonego na YouTube, na którym można zobaczyć licznych fanów marki wraz z ich elektrycznymi autami.

„Cieszymy się, że możemy jeździć naszą Teslą każdego dnia, mimo że

nie mamy doładowań, serwisu Tesla ani dealerów; zamawiamy części zamienne do naszych samochodów i czekamy miesiącami,

dzielimy się wskazówkami i wiedzą, aby przezwyciężyć problemy, nie mając dostępu do certyfikowanych ekspertów” mówi jeden z w nagraniu.

Użytkownicy aut dodali, że mimo tych problemów nadal podziwiają Teslę i nie ma dla nich powrotu do samochodów na paliwo. Mając to na uwadze, zdecydowanie wzywają producenta samochodów elektrycznych do otworzenia biura Tesli w Rosji.

Elon, nie możemy się doczekać oficjalnej obecności Tesla w naszym kraju. Dołożymy wszelkich starań, aby powitać Cię najcieplej. Tak bardzo cię potrzebujemy!”

Odpowiadając na prośbę, dyrektor CEO Tesli stwierdził, że już pracują nad tą sprawą.

 „Tesla działa tak szybko, jak to możliwe, aby wspierać właścicieli Tesli na całym świecie” odpowiedział w oświadczeniu.

Według Electrek, Tesla produkuje cztery modele samochodów elektrycznych w swoich zakładach produkcyjnych na całym świecie. Te gigafabryki produkują również akumulatory i elementy związane z technologią słoneczną tej marki.

Są to gigafabryki w: Fremont (Nevada) działająca od 2015r., Buffalo (Nowy Jork) pracująca od 2017r i Szanghaju w Chinach, produkująca od jesieni 2019r. Planowane jest także otwarcie fabryki w Austin, w Teksasie, którą Tesla już buduje.

Teoretycznie rozważane kierunki rozwoju inwestycji Tesli w przyszłości to m.in. Japonia, Południowa Korea, Indie i Anglia.

Tesla kontynuuje swoją ekspansję na rynkach motoryzacyjnych, zapowiadając już półciężarówkę  Cybertruck oraz Roadster drugiej generacji. Planuje także wyprodukować nowy model za 25 000 $.

 

Źródło: itechpost, electrek, energetyka24

Foto: YouTube, poixabay/Blomst

News USA

Demokratka Susan Crawford wygrała w Wisconsin – Musk największym przegranym

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek sędzina Susan Crawford zapewniła liberałom niewielką większość w Sądzie Najwyższym Wisconsin, pokonując konserwatystę Brada Schimela. Jednak w pewnym sensie prawdziwym przegranym tych wyborów okazał się miliarder Elon Musk.

Musk inwestuje miliony – i przegrywa

Elon Musk i powiązane z nim grupy wpompowały co najmniej 21 milionów dolarów w ten zazwyczaj mało popularny wyścig. W bezprecedensowym posunięciu Musk zapłacił trzem indywidualnym wyborcom po milionie dolarów za podpisanie petycji, próbując zwiększyć frekwencję w kluczowym dla konserwatystów głosowaniu.

Wyścig ten był pierwszym poważnym testem politycznych wpływów miliardera, który odgrywa coraz większą rolę w administracji Prezydenta Donalda Trumpa.

Susan Crawford i jej zwolennicy uczynili z Muska główny cel swojej kampanii, oskarżając go o próbę „kupienia” wyborów. W rezultacie te wybory sądowe stały się najdroższymi w historii USA.

„Dziś mieszkańcy Wisconsin odparli bezprecedensowy atak na naszą demokrację, nasze uczciwe wybory i nasz Sąd Najwyższy” – powiedziała Crawford w swoim zwycięskim przemówieniu. „Wisconsin podniosło się i głośno powiedziało, że sprawiedliwość nie ma ceny, a nasze sądy nie są na sprzedaż”.

Trump i Musk przegrywają kluczowe wybory

Prezydent Donald Trump poparł Brada Schimela, a wybory do stanowego Sądu Najwyższego szybko zamieniły się w krajową batalię o prawa wyborcze i podział okręgów. Wisconsin, jako kluczowy stan w wyborach prezydenckich, może odegrać kluczową rolę w nadchodzących wyborach uzupełniających i wyborach prezydenckich w 2028 roku.

Elon Musk, intensyfikując napięcie wokół wyścigu, ogłosił na swojej platformie X: „Pozornie małe wybory mogą zadecydować o losie zachodniej cywilizacji. Myślę, że ma to znaczenie dla przyszłości świata”.

Musk oskarżony o kupowanie głosów

Demokratyczny Prokurator Generalny Wisconsin, Josh Kaul, pozwał Muska za oferowanie płatności wyborcom za podpisanie petycji przeciwko „aktywistycznym sędziom”. Sąd Najwyższy Wisconsin odrzucił jednak sprawę ze względów proceduralnych.

Elon Musk zaangażował się w ten wyścig tuż po inauguracji Donalda Trumpa. Powielił metody, które stosował w kampanii prezydenckiej 2024 roku, kiedy wydał ponad 200 milionów dolarów na rzecz Trumpa w kluczowych stanach, w tym Wisconsin.

Jego strategia obejmowała nie tylko milionowe czeki, ale również:

  • Płatność 20 dolarów dla każdego, kto zarejestrował się na stronie jego organizacji i agitował na rzecz Schimela.
  • 100 dolarów dla wyborców za podpisanie petycji przeciwko liberalnym sędziom.
  • Dodatkowe 100 dolarów za polecenie innej osoby do podpisania petycji.

Według Wisconsin Democracy Campaign, super PAC wspierany przez MuskaAmerica PAC – wydał 6 milionów dolarów na agitację wyborczą na rzecz Schimela.

Demokratyczna mobilizacja przynosi sukces

Demokraci uczynili z Muska kluczowy temat kampanii.

„Ludzie nie chcą, żeby Elon Musk kupował wybory po wyborach” – powiedział Ben Wikler, przewodniczący Partii Demokratycznej w Wisconsin. „Jeśli to zadziała tutaj, będzie to robił w całym kraju”.

Zwycięstwo Susan Crawford potwierdza, że nawet ogromne zasoby finansowe nie zawsze gwarantują sukces. Musk przegrał swoją pierwszą wielką polityczną bitwę, co może wpłynąć na jego przyszłe zaangażowanie w wybory w całych Stanach Zjednoczonych.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: Susan Crawford for Wisconsin, YouTube, America PAC
Czytaj dalej

News USA

Katastrofalne trzęsienie ziemi w Myanmarze: Ponad 2700 ofiar, maleją szanse na ratunek

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek ratownicy w stolicy Myanmaru uratowali 63-letnią kobietę, która przez 91 godzin znajdowała się pod gruzami zawalonego budynku. Jej ocalenie daje nadzieję, lecz eksperci ostrzegają, że szanse na odnalezienie kolejnych żywych osób dramatycznie spadają. Trzęsienie ziemi o sile 7,7, które nawiedziło kraj w piątek, spowodowało ogromne zniszczenia i wiadomo, że pochłonęło już ponad 2700 ofiar.

Według państwowej telewizji Myanmar MRTV, liczba zabitych wynosi już 2719 osób, a 4521 jest rannych. Ponadto 441 osób wciąż uznaje się za zaginione. Szef wojskowego rządu, starszy generał Min Aung Hlaing, określił to trzęsienie ziemi jako drugie najsilniejsze w historii kraju – ustępujące jedynie katastrofie z 1912 roku.

Zniszczenia objęły ogromne obszary kraju, odcinając wiele miejsc od prądu, komunikacji oraz dostępu do pomocy. Najwięcej informacji napływa z Mandalaj i Naypyidaw, jednak pełny bilans katastrofy wciąż nie jest znany.

Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 10 000 budynków zawaliło się lub zostało poważnie uszkodzonych. Jedna z najbardziej tragicznych historii dotyczy klasztoru w Mandalay, gdzie pod gruzami zginęło 50 mnichów, a kolejnych 150 wciąż uznaje się za zaginionych.

Trzęsienie ziemi dotknęło także sąsiednią Tajlandię, gdzie w Bangkoku zawalił się budowany wieżowiec, grzebiąc robotników. W Tajlandii bilans ofiar to 21 zabitych i 34 rannych.

Kryzys humanitarny

„Potrzeby są ogromne i rosną z każdą godziną” – powiedziała Julia Rees z UNICEF. Brakuje czystej wody, żywności i leków, a ludzie zmuszeni są spać na ulicach z obawy przed wstrząsami wtórnymi. ONZ ostrzega, że w obozach dla przesiedleńców może dojść do wybuchów epidemii chorób zakaźnych, w tym odry, dengi i infekcji układu oddechowego.

Międzynarodowe ekipy ratunkowe z Rosji, Chin, Indii oraz krajów Azji Południowo-Wschodniej dotarły na miejsce, jednak działania są utrudnione przez brak sprzętu i zniszczoną infrastrukturę. USA zapowiedziały wysłanie zespołu ratunkowego, jednak jego przybycie wciąż jest oczekiwane.

Chiny przeprowadziły już udaną operację ratunkową, wydobywając spod gruzów m.in. kobietę w ciąży oraz pięcioletnie dziecko. Dwóm nastolatkom udało się natomiast samodzielnie wydostać z ruin i odnaleźć członków rodziny.

Polityczne komplikacje

Sytuację dodatkowo komplikuje wojna domowa w Myanmarze, trwająca od zamachu stanu w 2021 roku. Chociaż niektóre grupy zbrojne ogłosiły jednostronne zawieszenie broni, generał Min Aung Hlaing odrzucił możliwość wstrzymania działań militarnych.

Opozycyjny rząd na uchodźstwie (NUG) apeluje o międzynarodową pomoc, ostrzegając przed możliwymi próbami przejęcia jej przez wojskową juntę. ONZ podkreśla, że priorytetem powinno być ratowanie życia, a nie kontynuowanie walk.

Pomimo ogromnej tragedii społeczność międzynarodowa nie pozostaje obojętna. Wsparcie finansowe płynie z wielu krajów, jednak wyzwaniem pozostaje skuteczna dystrybucja pomocy. Przed mieszkańcami Myanmaru i organizacjami humanitarnymi stoją ogromne wyzwania, zwłaszcza że nadchodzi pora monsunowa, która dodatkowo utrudni akcję ratunkową i odbudowę kraju.

 

Źródło: AP
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Znaleziono ciało czwartego żołnierza zaginionego na litewskim poligonie

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak poinformował Sekretarz Obrony Pete Hegseth, znaleziono ciało czwartego żołnierza armii USA, który zaginął podczas ćwiczeń na Litwie w zeszłym tygodniu. Hegseth potwierdził odkrycie ciała we wtorek po południu, po siedmiodniowej akcji poszukiwawczej. Jeden ze znalezionych w poniedziałek żołnierzy to mieszkaniec Joliet IL.

„Chciałbym osobiście złożyć najszczersze kondolencje rodzinom wszystkich czterech poległych żołnierzy. Nasze serca są ciężkie w całym Departamencie Obrony” – napisał Pete Hegseth w oświadczeniu na platformie X. „Jesteśmy głęboko wdzięczni naszym odważnym żołnierzom, którzy umożliwili tę trudną akcję, a także naszym litewskim gospodarzom, którzy pracowali razem z nimi”.

Żołnierz, którego tożsamości nie ujawniono publicznie, został odnaleziony jako ostatni, po tym jak w poniedziałek znaleziono ciała trzech innych osób w torfowisku, gdzie zatonął ich opancerzony wóz ewakuacyjny M88A2 Hercules. Informowaliśmy o tym tutaj.

Ujawniono tożsamość trzech żołnierzy odnalezionych w poniedziałek.  Są to:

  • Sierżant Jose Duenez, Jr., 25 lat, z Joliet, Illinois
  • Sierżant Edvin F. Franco, 25 lat, of Glendale, California
  • Szeregowy Dante D. Taitano, 21 lat, of Dededo, Guam

Według Departamentu Obrony czwarty żołnierz na stałe stacjonował w Forcie Stewart w stanie Georgia, a następnie został wysłany na Litwę w ramach operacji Atlantic Resolve, aby zapewnić wiarygodne odstraszanie lądowe u boku sojuszników i partnerów.

Od lewej: Sierżant Jose Duenez, Jr., Sierżant Edvin F. Franco, Szeregowy Dante D. Taitano

Po zaginięciu żołnierzy w trakcie ćwiczeń, do którego doszło wczesnym rankiem 25 marca, natychmiast rozpoczęto wielodyscyplinarną akcję poszukiwawczą.

Ostatnie ciało odnaleziono przy pomocy setek ratowników z Armii Stanów Zjednoczonych, Marynarki Wojennej USA, Litewskich Sił Zbrojnych, Polskich Sił Zbrojnych, Estońskich Sił Zbrojnych i litewskich agencji rządowych.

Wszyscy żołnierze należeli do 1. Brygady Pancernej, 3. Dywizji Piechoty. Wojskowi poinformowali, że oprócz wszystkich czterech ciał, na miejscu zdarzenia odnaleziono także pojazd opancerzony, w którym znajdowali się żołnierze.

Armia USA kontynuuje dochodzenie w sprawie przyczyny wypadku.

 

Źródło: The Epoch Times
Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litewskiej, US Army
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu