Połącz się z nami

NEWS Florida

Na Florydzie ponownie ruszyły Centra z antyciałami przeciw COVID. Gubernator DeSantis stawia na leczenie

Opublikowano

dnia

We wtorek, w Jacksonville, gubernator Florydy Ron DeSantis odbył konferencję prasową na temat  ponownego otwarcia ośrodków leczenia COVID-19 przeciwciałami. Wezwał także rząd USA do zaopatrzenia stanu w większą liczbę dawek potrzebnego lekarstwa, ważnego w leczeniu wczesnego stadium choroby. DeSantis stwierdził, że otrzymane 12 tys dawek jest stanowczo niewystarczające dla stanu.

Konferencja prasowa odbyła się w budynku Florida Department of Health w Jacksonville. Do republikańskiego gubernatora Rona DeSantisa dołączyli: Naczelny Chirurg Florydy, dr Joseph Ladapo, Sekretarz Agencji ds. Administracji Opieki Zdrowotnej Simone Marstiller i Dyrektor Departamentu Zarządzania Kryzysowego na Florydzie, Kevin Guthrie.

Gubernator powiedział, że stan jest przygotowany do otwarcia ośrodków leczenia przeciwciałami monoklonalnymi, w tym jednego w Jacksonville, w ciągu 24 do 48 godzin od otrzymaniu leku.

Dodał jednak, że Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej nie dostarczyło państwu wystarczającej ilości leku  do zaspokojenia potrzeb.

“Jesteśmy gotowi, przygotowaliśmy się, ale nie wysyłają nam dawek i właśnie otrzymaliśmy oświadczenie z HHS, że na Florydę przydzielono mniej niż 12 000 dawek powiedział DeSantis. Biorąc pod uwagę liczbę 22,5 miliona mieszkańców, plus przebywających w stanie turystów, 12 tys dawek będzie absolutnie niewystarczające.

W poniedziałek DeSantis ogłosił, że ponownie otwiera ośrodki leczenia przeciwciałami monoklonalnymi dla osób z COVID. Poprosił on rząd o 30-40 000 dawek przeciwciała monoklonalnego.

Na konferencji oprócz apeli o zwiększenie liczby dawek przeciwciał, gubernator i naczelny chirurg ujawnili więcej informacji na temat nowych wytycznych, które stan ma opublikować w odniesieniu do testów.

„Tak więc wytyczne, które zamierzamy opublikować, wskażą grupy, w przypadku których testy z większym prawdopodobieństwem dadzą efekt”  powiedział lekarz dr Joseph Ladapo.

„Jeśli robisz test i to niczego nie poprawia, jaki był cel tego testu? Nie zawsze też wiemy, dlaczego mówimy o czynnikach ryzyka. Tak więc wytyczne, które będziemy publikować i o których będziemy mówić, będą zawierały wskazówki dotyczące testowania opartego na czynnikach ryzyka. Ponieważ jest to główny element, który określa, czy test rzeczywiście może coś powiedzieć”.

„Legislatura i ja pracowaliśmy razem, aby przeznaczyć ponad 800 milionów dolarów na szybkie wdrożenie terapii przeciwciałami monoklonalnymi w całym stanie” – powiedział w oświadczeniu gubernator Ron DeSantis.

„Pod naciskiem Florydy rząd federalny zaczął planować wysłanie 30 000 dodatkowych dawek do naszego stanu, abyśmy mogli ustanowić nowe ośrodki leczenia i zwiększyć wydajność w istniejących placówkach. Spodziewamy się, że administracja Bidena wyda takie decyzje, aby mieszkańcy Florydy mieli dostęp do tych ratujących życie zabiegów”.  

Wg gubernatora zamiast pozwolić innym stanom pójść w ślady Florydy, aby zapewnić to ratujące życie leczenie swoim obywatelom, administracja Bidena postanowiła przejąć pełną kontrolę nad podażą leków monoklonalnych, a następnie drastycznie odciąć podaż na Florydzie. Aby wypełnić powstałą lukę, Floryda współpracowała z GlaxoSmithKline, aby sprowadzić tysiące dawek innego leku monoklonalnego na Florydę, ale administracja Bidena również przejęła kontrolę nad tym leczeniem.

W oczekiwaniu na możliwość przyszłego gwałtownego wzrostu zachorowań na COVID-19, powodującego wzrost zapotrzebowania na wczesne leczenie, Wydział Zarządzania Kryzysowego na Florydzie (FDEM) zażądał i otrzymał dodatkowe zasoby od ustawodawcy w październiku, w tym:

  • 245 milionów dolarów na wsparcie trwających operacji leczenia przeciwciałami monoklonalnymi w całym stanie
  • 643 miliony dolarów na zabezpieczenie wszelkiego przewidywanego wzrostu popytu na leczenie przeciwciałami monoklonalnymi, w tym potencjalną przyszłą szansę dla stanu na bezpośredni zakup terapii przeciwciałami monoklonalnymi i ominięcie rządu federalnego.

Dzięki temu podejściu FDEM ma do dyspozycji ponad 800 milionów dolarów na szybkie wdrożenie terapii przeciwciałami monoklonalnymi w całym stanie.

 

Źródło: clickorlando, flgov

Foto: You Tube

News USA

Pożar baterii na pokładzie. Samolot linii Delta awaryjnie lądował na Florydzie

Opublikowano

dnia

Autor:

Lot Delta Air Lines z Atlanty do Fort Lauderdale musiał awaryjnie lądować w Fort Myers na Florydzie w poniedziałek rano po tym, jak na pokładzie zapaliła się przenośna bateria należąca do jednego z pasażerów — poinformowała linia lotnicza.

Płomienie na pokładzie i szybka reakcja załogi

Do zdarzenia doszło na pokładzie lotu DL1334, który wystartował z Atlanty i kierował się na Międzynarodowe Lotnisko Fort Lauderdale-Hollywood. W trakcie rejsu jedna z przenośnych baterii (prawdopodobnie powerbank) zaczęła się palić, powodując pojawienie się dymu w kabinie.

Personel pokładowy natychmiast zareagował — stewardesy użyły specjalistycznego sprzętu i ugasiły ogień, zanim sytuacja się pogorszyła. Przedstawiciele Delta Airlines poinformowali, że ze względów bezpieczeństwa załoga zdecydowała się jednak na awaryjne lądowanie na Międzynarodowym Lotnisku Southwest Florida w Fort Myers.

Na pokładzie znajdowało się 185 pasażerów i sześciu członków załogi. Samolot bezpiecznie wylądował o godz. 8:48AM czasu lokalnego. Nikt nie odniósł obrażeń.

Rośnie liczba incydentów z bateriami litowymi

Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) poinformowała, że prowadzi dochodzenie w sprawie incydentu. Dane FAA pokazują, że tylko w 2024 roku doszło już do 34 incydentów z udziałem baterii litowo-jonowych na pokładach samolotów — z czego 11 przypadków dotyczyło powerbanków i podobnych urządzeń.

Zjawisko to nasila się z każdym rokiem: między 2015 a 2024 rokiem odnotowano wzrost liczby pożarów baterii aż o 388%.

W odpowiedzi na zagrożenie niektóre linie wprowadzają nowe regulacje. W maju Southwest Airlines jako pierwsza amerykańska linia wprowadziła wymóg, by pasażerowie trzymali ładowarki i powerbanki w zasięgu wzroku, o czym informowaliśmy tutaj.

Z kolei Singapore Airlines poszła jeszcze dalej i zakazała używania oraz ładowania przenośnych baterii na pokładzie swoich samolotów.

ładowanie-telefonu-podroz-samolotem

Zasady bezpieczeństwa – przypomnienie dla pasażerów

Linie lotnicze i służby lotnicze przypominają, że:

  • przenośne baterie muszą być przewożone wyłącznie w bagażu podręcznym,
  • ładowanie urządzeń podczas lotu powinno być nadzorowane,
  • uszkodzone lub przegrzewające się powerbanki należy natychmiast zgłosić załodze.

W dobie coraz większej liczby urządzeń elektronicznych, linie lotnicze zmuszone są do aktualizacji procedur bezpieczeństwa — również po to, by uniknąć poważniejszych katastrof.

Źródło: cbs
Foto: YouTube, istock/Debalina Ghosh/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Historyczny moment w medycynie: Na Florydzie wykonano pierwszy bezkrwawy przeszczep serca i wątroby

Opublikowano

dnia

Autor:

Lekarze z Tampa General Hospital (TGH) i University of South Florida (USF Health) przeszli do historii światowej medycyny, wykonując pierwszy na świecie udany bezkrwawy przeszczep serca i wątroby. Rewolucyjna operacja została przeprowadzona u Cesara Alego – pacjenta, którego przekonania religijne wykluczały możliwość transfuzji krwi.

Wyzwanie medyczne i wiara pacjenta

Cesar Ale przez pięć lat zmagał się z zaawansowaną chorobą wieńcową oraz ciężką stłuszczeniową chorobą wątroby. Przez ostatnie 15 miesięcy przed operacją nie opuszczał szpitala, oczekując na przeszczep. Jego sytuację komplikował jednak jeden, kluczowy element – ze względów religijnych nie chciał przyjąć żadnych produktów krwiopochodnych.

Większość ośrodków transplantacyjnych w USA odmówiła umieszczenia go na liście dawców z powodu wysokiego ryzyka i nietypowych ograniczeń medycznych. Dopiero specjaliści z Tampy zdecydowali się podjąć tego wyzwania.

Operacja bez kropli przetoczonej krwi

Chirurdzy, anestezjolodzy i zespół perfuzyjny opracowali wspólnie unikatową strategię operacyjną, pozwalającą na uniknięcie jakiejkolwiek utraty krwi.

„Współpracowaliśmy ściśle z zespołem anestezjologów, którzy wdrożyli specjalne techniki pozwalające na zminimalizowanie krwawienia. Perfuzjoniści również odegrali kluczową rolę podczas pomostowania aortalno-wieńcowego w trakcie przeszczepu serca” – wyjaśnił dr Kiran Dhanireddy, chirurg transplantolog wykonujący przeszczep wątroby.

Cała procedura trwała około ośmiu godzin, a pacjent szybko zaczął wracać do zdrowia. Trzy tygodnie po operacji Ale mógł już opuścić szpital.

Od bólu i izolacji do nowego życia

Przed zabiegiem Ale nie był w stanie przejść więcej niż 15 stóp bez silnego bólu w klatce piersiowej. Przez lata szukał pomocy w różnych ośrodkach – od Środkowego Zachodu po Zachodnie Wybrzeże – lecz bezskutecznie.

To w Tampie znalazł nie tylko szansę, ale i zespół, który zdecydował się na wykonanie operacji niemal niemożliwej. Dziś Cesar Ale może ponownie planować życie poza murami szpitala.

„Jestem wdzięczny moim dawcom i mam nadzieję, że pewnego dnia będę mógł osobiście podziękować ich rodzinom” – powiedział Ale.

Pionierski zespół chirurgów

Operację przeszczepu serca wykonał dr Gundars Katlaps, dyrektor ds. chirurgii w programie przeszczepów płuc TGH i profesor nadzwyczajny chirurgii w Morsani College of Medicine przy USF Health. Współpraca między różnymi specjalistami była kluczowa dla powodzenia tej bezprecedensowej procedury.

Chirurdzy z Tampa General Hospital (TGH) i USF Health z pacjentem – Cesare Ale

Co ciekawe, lekarze nie zdawali sobie sprawy, że zapisują się w historii medycyny. Jak sami podkreślają – skupiali się wyłącznie na ratowaniu życia swojego pacjenta.

Przyszłość transplantologii

Ten przełomowy zabieg nie tylko uratował życie jednego człowieka, ale otworzył też nowe możliwości dla przyszłych pacjentów, których przekonania religijne lub medyczne przeciwwskazania uniemożliwiają standardowe procedury transplantacyjne.

Źródło: fox13
Foto: Tampa General Hospital, YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

200 Marines pomoże ICE na Florydzie – wojsko wzmacnia obecność w operacjach imigracyjnych

Opublikowano

dnia

Autor:

U.S. Marine Corps

Dowództwo Północne USA (USNORTHCOM) ogłosiło, że około 200 żołnierzy piechoty morskiej (Marines) wesprze U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE) w zadaniach administracyjnych i logistycznych na Florydzie. Jest to część szerszego wsparcia wojskowego dla działań związanych z egzekwowaniem przepisów imigracyjnych wewnątrz kraju.

Marines pochodzą z jednostki Marine Wing Support Squadron 272 i stacjonują na Marine Corps Air Station New River w Karolinie Północnej. Zostali skierowani na misję w odpowiedzi na wniosek Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS).

Jak podkreślono w oficjalnym komunikacie USNORTHCOM, żołnierze nie będą zaangażowani w bezpośrednie działania policyjne, a ich obowiązki ograniczą się do wsparcia administracyjnego i logistycznego w obiektach ICE.

Mają zakaz kontaktowania się z osobami przebywającymi w aresztach imigracyjnych oraz angażowania się w proces zatrzymań.

Cel: odciążenie służb i koncentracja na działaniach operacyjnych

Sekretarz Obrony Sean Parnell zatwierdził mobilizację 700 żołnierzy – z sił czynnych, Gwardii Narodowej i rezerw – aby wesprzeć działania ICE na Florydzie, w Luizjanie i Teksasie.

„To wsparcie zapewnia kluczowe zasoby, które odciążą służby imigracyjne z zadań niezwiązanych z egzekwowaniem prawa. Dzięki temu funkcjonariusze ICE mogą w pełni skoncentrować się na swoich głównych obowiązkach” – powiedział Parnell.

Departament Obrony zadeklarował dalsze zaangażowanie w zapewnienie pełnej kontroli operacyjnej nad południową granicą USA.

Rozszerzenie obecności wojskowej na granicy

W ramach szerszej strategii militarnego wsparcia operacji imigracyjnych:

  • Siły Powietrzne oraz Marynarka Wojenna USA przejęły kontrolę nad fragmentami federalnych terenów przygranicznych w Teksasie.
  • Odcinek o długości około 250 mil, obejmujący powiaty Cameron i Hidalgo, został przekazany pod zarządzanie Wspólnej Bazy San Antonio jako część nowo utworzonego Obszaru Obrony Narodowej (National Defense Area, NDA).

Działania te są koordynowane przez Wspólną Grupę Zadaniową – Granica Południowa (Joint Task Force – Southern Border, JTF-SB) – wspólny projekt Sił Powietrznych USA i USNORTHCOM mający na celu konsolidację oraz wzmocnienie obecności militarnej wzdłuż granicy USA z Meksykiem.

U.S. Marine Corps

Kontrowersje i krytyka polityczna

Militarne zaangażowanie w sprawy imigracyjne budzi kontrowersje. W czerwcu batalion 500 Marines został zmobilizowany w Los Angeles w odpowiedzi na zamieszki wywołane działaniami ICE. Ruch ten spotkał się z ostrą krytyką ze strony Gubernatora Kalifornii Gavina Newsoma, który określił decyzję administracji Trumpa jako „nieuzasadnioną” i „przesadną”.

Kontekst polityczny i bezpieczeństwa

Rozszerzenie obecności wojskowej na granicy jest częścią bardziej zdecydowanej strategii rządu federalnego, mającej na celu wzmocnienie egzekwowania przepisów imigracyjnych oraz zwiększenie efektywności operacyjnej ICE.

Administracja wskazuje, że jest to działanie mające zapewnić lepszą koordynację i większe bezpieczeństwo wewnętrzne, krytycy natomiast obawiają się militaryzacji spraw cywilnych i naruszenia granic między wojskiem a organami ścigania.

Źródło: fox35
Foto: U.S. Marine Corps
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu