Połącz się z nami

Świeta i Nowy Rok

Błogosławieństwo Franciszka w Boże Narodzenie. „Świat potrzebuje nadziei, pojednania i braterstwa”

Opublikowano

dnia

„W naszych czasach jest wiele trudności, ale nadzieja jest silniejsza, bo «Dziecię nam się narodziło»” – mówił Papież Franciszek w bożonarodzeniowym orędziu, po którym udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi (Miastu i Światu).

Ojciec Święty wskazał, że w Osobie Wcielonego Słowa, Bóg pokazał światu drogę spotkania i dialogu oraz nauczył jak ją przemierzać w miłości i z nadzieją.

Zgodnie z tradycją Ojciec Święty dokonał przeglądu najboleśniejszych wydarzeń dzisiejszego świata, jak pandemia, konflikty wojenne, kryzysy gospodarcze, czy wykorzystywanie kobiet i dzieci. Życząc dobrych świąt Bożego Narodzenia zachęcał do budowania dialogu oraz podążania drogą pojednania i braterstwa.

Nawiązując do encykliki „Fratelli tutti” Franciszek podkreślił, że pandemia jasno ukazuje, że świat bardzo potrzebuje cierpliwego dialogu licznych wielkodusznych osób, które w tym trudnym czasie zjednoczyłyby rodziny i wspólnoty.

Autor: Beata Zajączkowska – Watykan
Źródło: RV

Foto: You Tube, pixabay/

Świeta i Nowy Rok

Co śpiewamy na Święta Bożego Narodzenia w USA? Jest ranking najbardziej lubianych kolęd przez Amerykanów

Opublikowano

dnia

Autor:

Catholic News Agency przeprowadziło świąteczną ankietę wśród czytelników, aby dowiedzieć się, jakie są Wasze ulubione kolędy. Prawie 1000 odpowiedzi wskazało najbardziej popularną kolędę spośród przygotowanej listy dziesięciu. Wybór komentuje Jezuita, ojciec Paweł Kosiński.

Trochę zaskakująco na końcu stawki uplasowała się kontrowersyjna piosenka „Mary Did You Know” z jedynie 32 głosami, a „The Little Drummer Boy”, kolejny polaryzujący klasyk bożonarodzeniowy, również okazał się dość przeciętny, zajmując trzecie miejsce od końca. Raczej nie usłyszymy żadnej z nich w czasie Mszy Św.

 

Z kolei dwie kolędy, które zdobyły złoty i srebrny medal w rankingu, są ostoją świątecznych pasterek, w dużej mierze dlatego, że obie mają w nazwie słowo „noc”. Są to „Silent Night” (198 głosów) i „O Holy Night” (179). Brąz idzie do „Joy to the World” (123 głosy).

 

A oto pełne wyniki:

  1. Silent Night
  2. O Holy Night
  3. Joy to the World
  4. Hark the Herald Angels Sing
  5. What Child is This
  6. God Rest Ye Merry Gentelmen
  7. O Little Town of Betlehem
  8. The Little Drummer Boy
  9. The First Noel
  10. Mary Did You Know

„What Child is This?” i „God Rest Ye Merry Gentlemen”, obie pochodzące z Anglii, znalazły się na środku stawki, podobnie jak amerykański standard „O Little Town of Bethlehem”. „The First Noel”, również angielski, uplasował się nisko.

Wybór dziesięciu kolęd, na które można było głosować, została przygotowana wg listy 200 najlepszych piosenek, których użytkownicy w Stanach Zjednoczonych słuchali na Spotify 25 grudnia 2020 r.

Oczywiście dominowały tego dnia „piosenki bożonarodzeniowe”, ale tylko niewielki procent tych piosenek można było zaliczyć do „kolęd”. Na potrzeby tego sondażu wzięto pod uwagę tylko pieśni bożonarodzeniowe o wyraźnie chrześcijańskim przesłaniu. Na przykład, najlepszą piosenką dnia 25 grudnia 2020 była „All I Want for Christmas is You”, utwór śpiewany przez Mariah Carey. Zdecydowanie piosenka świąteczna, ale na pewno nie kolęda.

 

Źródło: CNA

Foto: You Tube, pixabay/ 591360

Czytaj dalej

NEWS Florida

Polska Wigilia łączy rodaków na Florydzie. W St.Pete i Clearwater Polacy podzielą się opłatkiem

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj Polacy zamieszkujący Florydę usiądą razem przy wigilijnym stole, by podzielić się opłatkiem i razem oczekiwać Bożego Narodzenia. Na tradycyjnie polską Wigilię zapraszają polonijne organizacje z Clearwater i Saint Petersburga.

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas bycia razem. Do wspólnego kultywowania polskich tradycji związanych ze świętami zachęca Jan Oko z Klub Polonia w St. Petersburgu.

W rozmowie z Radio Deon Jan Oko wspominał święta w Polsce, w swoim rodzinnym domu. Mówił o tym jak wyglądały przygotowania do świąt, pójście na pasterkę, odwiedziny sąsiadów i krewnych.

 

Spotkanie wigilijne organizowane przez Klub Polonia w St. Petersburgu, z tradycyjnymi polskimi potrawami, odbędzie się  24 grudnia.

 

Chętni proszeni są o kontakt telefoniczny pod numerami 646-246-3009 i 860-890-8901. Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie poloniafl.org, i na FB.

Polski Klub działa od 1992r na zachodnim wybrzeżu Florydy – w bliskim sąsiedztwie Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego przy Kościele St. Paul. Członkostwo w klubie daje możliwość nawiązywania interesujących polonijnych kontaktów, realizacji twórczych pomysłów w różnych dziedzinach i organizowania kółek wspólnych zainteresowań. Posiada salę balową, która jest także dostępna do wynajęcia.

 

Na Wigilię Bożego Narodzenia zaprasza także prezes Polskiego Centrum Jana Pawła II w Clearwater, Jolanta Piątek.

 

Tradycyjne polskie dania wigilijne i opłatek, wspólna modlitwa i kolędowanie w Polskim Centrum 24 grudnia o godzinie 6 wieczorem. A to wszystko przy choince, w pięknie przystrojonej sali, m.in. przez dzieci z polskich szkół.

 

Zapisy na wigilię pod numerami telefonów 727-298-8609 i 727-480-6364. Szczegółowe informacje na polishcenterfl.org, i na profiluFB.

Polskie Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater istnieje od 1995 roku. Posiada piękne duże obiekty, w których członkowie organizacji oraz goście mogą spędzić czas w miłym towarzystwie. Obchodzi polskie święta narodowe, takie jak Święto Konstytucji 3 Maja czy listopadowe Święto Niepodległości, a także celebruje uroczystości obyczajowe, takie jak: Dożynki, Święconka czy Opłatek. W Polskim Centrum odbywają się imprezy i zabawy organizowane wspólnie z lokalnymi organizacjami polonijnymi.

 

Foto:pixabay/freestocks-photos/ You Tube

Czytaj dalej

News USA

Sprawdź w której restauracji będzie można zjeść w wigilię i święta. Podajemy świąteczne godziny otwarcia

Opublikowano

dnia

Autor:

Zarówno w Wigilię jak i w Boże Narodzenie będzie otwartych część restauracji. Sprawdź gdzie będziesz mógł zjeść na świąteczny posiłek, zwłaszcza jeśli nie zamierzasz przygotowywać go samemu.

Godziny otwarcia mogą się różnić w zależności od lokalizacji, więc przed ustaleniem konkretnych planów koniecznie skontaktuj się z pobliską restauracją.

Applebee’s

Applebee’s będzie otwarty w Wigilię i Boże Narodzenie, jednak godziny mogą ulec skróceniu. Informacje dotyczące godzin można sprawdzić na www.applebees.com.

Benihana

Popularna restauracje serwująca sushi i japońskie steki będzie otwarta w Wigilię i Boże Narodzenie. Godziny otwarcia różnią się w zależności od lokalizacji, ale większość placówek powinna działać od 11:00 do 10:00. wieczorem w Wigilię i od 11:00 do 10:00 wieczorem w dzień Bożego Narodzenia.

Boston Market

Boston Market będzie otwarty w Wigilię, a wybrane lokalizacje w Boże Narodzenie.

Carrabba’s Italian Grill

Carrabba’s Italian Grill będzie otwarta w Wigilię, ale godziny mogą się różnić w zależności od lokalizacji. Restauracja będzie zamknięta w Boże Narodzenie.

Chili’s Grill & Bar

Według rzecznika Chili’s Grill & Bar, lokale będą zamknięte wcześniej, o godzinie 4.00 po południu w Wigilię, aby dać swoim pracownikom „czas na spędzenie z rodziną i przyjaciółmi”. Wszystkie lokalizacje będą zamknięte w Boże Narodzenie.

Cracker Barrel

Cracker Barrel będzie otwarty w Wigilię do godziny 2.00. po południu czasu lokalnego i będzie nieczynne w Boże Narodzenie.„Nie możemy się doczekać, aby dać naszym pracownikom możliwość spędzenia wakacji w domu, okazując opiekę swoim rodzinom i przyjaciołom” – powiedział rzecznik Cracker Barrel dla stacji FOX TV Stations.

Dunkin’ Donuts

Dunkin’ Donuts będą otwarte w Wigilię i Boże Narodzenie, jednak godziny otwarcia mogą się różnić w zależności od lokalizacji. Klienci powinni dokładnie sprawdzić swoje lokalne Dunkin’ Donuts przed wizytą.

IHOP

Według rzecznika firmy, International House of Pancakes będzie otwarty w Wigilię i Boże Narodzenie tego roku, ale godziny mogą się różnić w zależności od lokalizacji.

Ruth’s Chris Steakhouse 

Słynny Steakhouse będzie otwarty w Wigilię od godz.2.00 do 9:00 czasu lokalnego oraz w Boże Narodzenie od 11:00 do 9:00 po południu czasu lokalnego.

Starbucks

Starbucks może mieć kilka lokalizacji, które będą otwarte w Wigilię i Boże Narodzenie, jednak godziny otwarcia mogą się w nich różnić. Klienci są proszeni o sprawdzenie godzin przed wybraniem się do lokalu.

McDonald’s

Według rzecznika firmy, popularny fast food jest zwykle otwarty w większość świąt. Jednak niektóre godziny pracy mogą się różnić w Wigilię i Boże Narodzenie, a klienci są zachęcani do sprawdzenia godzin w lokalnym McDonald’s.

Olive Garden

Olive Garden będzie otwarty w Wigilię od 11:00 do 8:00. po południu czasu lokalnego i będzie zamknięty w Boże Narodzenie.

Outback Steakhouse

Outback będzie otwarty w Wigilię i zamknięty w Boże Narodzenie.

Waffle House

Waffle House jest tradycyjnie otwarty 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, jednak w związku z pandemią COVID-19 niektóre lokalizacje zmieniły godziny, jak poinformował rzecznik firmy. Chociaż restauracja jest otwarta w Wigilię i Boże Narodzenie, zdecydowanie zaleca się klientom sprawdzenie konkretnego lokalu Waffle House przed planowaniem posiłku na nadchodzące święta.

 

Foto: pixabay/ bridgesward/neshom/ neshom/ buffetcrush

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne