Połącz się z nami

News Chicago

Od Nowego Roku Lightfoot zamyka w Chicago restauracje i sale bankietowe dla niezaszczepionych

Opublikowano

dnia

Rozważane w zeszłym tygodniu nowe przepisy związane z koronawirusem stały się faktem. Decyzją burmistrz Chicago Lori Lightfoot, ogłoszoną we wtorek, miasto będzie wymagało od wszystkich restauracji, siłowni i lokali rozrywkowych sprawdzania stanu szczepień klientów w wieku powyżej 5 lat.

Od 3 stycznia trzeba będzie okazać dowód szczepienia, aby wejść do barów, restauracji, centrów fitness oraz miejsc rozrywki i rekreacji, w których serwowane są jedzenie i napoje w mieście Chicago. Jest to kolejny krok w działaniach władz przeciwko pandemii COVID-19.

Pracownicy tych firm nie muszą być w pełni zaszczepieni, ale muszą nosić maski podczas kontaktów z klientami i przedstawiać dowód cotygodniowego ujemnego testu na COVID-19. Natomiast od klientów firm objętych nowym przepisem będzie wymagane okazanie dowodu przyjęcia dwóch dawek szczepionki Pfizer lub Moderna albo jednej dawki szczepionki Johnson & Johnson.

Nowe przepisy nie dotyczą szkół i placówek opieki dziennej. Natomiast firmy nimi objęte mają wystarczający czas na aktualizację oznakowań i szkolenie pracowników, powiedziała Lightfoot.

Burmistrz wezwała również mieszkańców do przekonania niezaszczepionych członków rodziny i przyjaciół do poddania się szczepieniu, wspominając o perspektywie powrotu do lockdownu, jeśli sytuacja się pogorszy.

„Ostatnią rzeczą na świecie, jaką chciałbym zrobić, to stanąć przed wami na takim podium i ogłosić, że ponownie zamykamy nasze miasto. To byłoby druzgocące”— powiedziała Lightfoot. „Nie chcę robić tego kroku. Ale znowu, to naprawdę zależy od niezaszczepionych”.

Pedro Martinez, dyrektor generalny Chicago Public Schools, przemawiając na tej samej konferencji prasowej, powiedział, że dystrykt planuje powrót do normalnej nauki 3 stycznia zgodnie z planem.

Miasto podało, że nowe przepisy dotyczą: restauracji, barów, fast-foodów, kawiarni, sal degustacyjnych, stref gastronomicznych, jadalni w sklepach spożywczych, browarów, winiarni, destylarni, sal bankietowych i sal balowych w hotelach.

Obejmują one również obiekty sportowe: sale gimnastyczne, siłownie, studia taneczne, siłownie hotelowe, obozy treningowe fitness i inne obiekty.

A także miejsca rozrywki: kina, sale koncertowe i muzyczne, miejsca występów na żywo, miejsca rozrywki dla dorosłych, imprezy komercyjne, imprezy w halach sportowych, teatry, sztuki widowiskowe, kręgielnie, salony gier i sale do gry w karty.

Nowe przepisy nie są wprowadzone do kościołów, lotnisk i budynków biurowych.

Firmy nie będą musiały sprawdzać dowodu szczepienia osób fizycznych, jeśli osoby te wchodzą na zamówienie i wykonują jedzenie, dostarczają towary lub korzystają z łazienki.

Nowy mandat zwalnia również niektórych artystów wykonawców i zawodowych sportowców z wymogu szczepień. Osoby niezaszczepione z powodów religijnych są również zwolnione, ale będą musiały przedstawić negatywny test na COVID-19.

Jeśli chodzi o egzekwowanie nakazu, Lightfoot powiedziała, że ​​z jej doświadczenia podczas podróży do miast o podobnych zasadach wynika, że ​​firmy nie wpuszczają ludzi bez okazywania dowodu szczepień. ​Miasto będzie kontrolowało firmy objęte przepisami. Te, które wielokrotnie będą przyłapane na nieegzekwowaniu zasad, zostaną zamknięte.

Nie ma ogólnostanowego wymogu szczepienia dla klientów firm, ale zgodnie z zarządzeniem wydanym przez gubernatora JB Pritzkera, pracownicy szkół publicznych, szkół wyższych i uniwersytetów oraz studenci, a także pracownicy służby zdrowia mieli czas do 19 października na pełne zaszczepienie. Jeśli tego nie zrobili muszą regularnie wykonywać testy.

Pritzker wielokrotnie odrzucał pomysł wymagania od firm w całym stanie sprawdzania stanu szczepień swoich klientów, ale powiedział, że wspiera lokalnych urzędników, którzy chcą ustanowić bardziej rygorystyczne zasady, aby spowolnić rozprzestrzenianie się COVID-19.

„Zachęcam lokalnych urzędników, w oparciu o wskaźnik transmisji i wskaźnik infekcji w ich okolicy, do rozważenia bardziej rygorystycznych środków łagodzących niż te, które mamy dla państwa, ale mamy jedne z najbardziej rygorystycznych środków łagodzących i nosimy maski w pomieszczeniach.”  powiedział Pritzker w zeszłym tygodniu na niepowiązanej konferencji prasowej.

Według Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois od wtorku prawie 68% kwalifikującej się populacji stanu, czyli osób w wieku 5 lat i starszych, zostało w pełni zaszczepionych.

Starszy oficer medyczny podmiejskiego departamentu zdrowia publicznego, dr Kiran Joshi, powiedział, że liczba przypadków i wskaźnik pozytywnych wyników gwałtownie wzrosły w ciągu ostatniego tygodnia, a liczba hospitalizacji osiągnęła punkt, którego nie widziano od roku.

„Uważamy, że te wzrosty wynikają z wariantu omikronowego” – powiedział Joshi. „Więc z wielkim żalem mówię, że znowu zaczyna wyglądać rok 2020”.

Dr Ponni Arunkumar, główny lekarz sądowy powiatu, podał, że od początku pandemii na COVID-19 zmarło 12 479 mieszkańców Chicago i podmiejskiego powiatu Cook. Powiat odnotowuje najwyższy wskaźnik śmiertelności od połowy stycznia, a ostatni tydzień był trzecim z rzędu tygodniem z ponad 100 zgonami związanymi z COVID-19.

Jesteśmy zaniepokojeni” powiedział Arunkumar. „Mój zespół i ja spędziliśmy wiele godzin, potwierdzając zgony z powodu infekcji COVID-19 u osób, które nie sądziły, że to im się przydarzy. Byli to rodzice, dziadkowie, dzieci, rodzeństwo, ciotki, wujkowie, przyjaciele i sąsiedzi. Wszyscy pozostawili pogrążone w żałobie rodziny. Do naszych mieszkańców mam taką wiadomość: Proszę się zaszczepić”.

Również we wtorek miasto dodało pięć stanów i Portoryko do swojego opcjonalnego doradztwa turystycznego. Teraz każdy stan i terytorium z wyjątkiem Guam, Luizjany, Karoliny Południowej i Wysp Dziewiczych znajduje się na liście stanów, z których nieszczepieni podróżnicy muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności.

Wg najbardziej aktualnych wytycznych miasta, osoby niezaszczepione muszą poddać się testom na jeden do trzech dni przed wyjazdem. Po powrocie powinni przejść test na COVID-19 w ciągu trzech do pięciu dni, a także poddać się kwarantannie przez siedem dni. Jeśli zdecydują się nie poddawać testom, powinni poddać się kwarantannie przez 10 dni.

Źródło: chicagotribune

Foto: You Tube, pixabay/fernandozhiminaicelandemello/spencerbdavis1

News Chicago

Dr Piotr Brukasz: Ktoś naszą Polonię musi leczyć. Kolejni studenci medycyny dostaną stypendia

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Stypendialna Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznała dwanaście stypendiów dla osób uczących się na kierunkach medycznych, na rok 2023. Uroczystość ich rozdania, która zaplanowana jest na 11 czerwca, zapowiada w Radiu Deon Chicago Piotr Brukasz, lekarz medycyny i prezydent tej organizacji.

„To już odbywa się od lat, każdego roku młodzi ludzie otrzymują od nas pieniądze” mówi dr. Piotr Brukasz. Przyznawana przez Komisję Stypendialną kwota zależy od zaawansowania w naukę danej osoby.

Osoby składające wniosek o stypendium muszą spełniać określone wymagania. Po pierwsze muszą być studentami kierunków medycznych.

Po drugie, starający się o pomoc muszą być związani z Polską, wyjaśnia dr. Piotr Brukasz. Przynajmniej jeden z rodziców musi być Polakiem, a kandydat jest zobowiązany ten fakt udokumentować.

Trzecim podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Komisję Stypendialną Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego są dobre wyniki w nauce kandydata.

W tym roku Komisja przyznała 12 stypendiów.

Pieniądze są przekazywane bezpośrednio dla studentów. Związek Lekarzy wspiera także dwa fundusze prowadzone przez Fundację Kościuszkowską, ogromną organizację dobroczynną, tłumaczy Piotr Brukasz. Z tych funduszy pieniądze także trafiają na kształcenie polskich lekarzy.

„Mamy nadzieję, że te osoby będą potem lekarzami, tutaj, w Stanach Zjednoczonych” mówi prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ci lekarze potrzebni są by służyć swoją pracą Polonii.

Ponieważ stypendia są przyznawane już od wielu lat, już teraz w Polsko-Amerykańskim Towarzystwie Lekarskim działają osoby, które kiedyś skorzystały z tej pomocy finansowej w czasie swojej nauki.

Młodych ludzi, którzy dostali w tym roku stypendia Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego będzie można poznać już niebawem. Doroczna uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie, istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson zapowiada bezpieczny Memorial Weekend. Czy sprosta temu zadaniu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend Dnia Pamięci będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla burmistrza Brandona Johnsona, który niedawno objął urząd, oraz jego tymczasowego komendanta policji, Freda Wallera. Podczas czwartkowej konferencji prasowej duet zobowiązał się do walki z przemocą, która często towarzyszy nieoficjalnemu początkowi lata.

Sposobem na przemoc ma być egzekwowania prawa, dodanie dodatkowych patroli i działań skierowanych do młodzieży w całym mieście.

Brandon Johnson nazwał kompleksową strategię rządową, która zapewni ludziom bezpieczeństwo – najwyższym priorytetem swojej administracji.

Plan publicznego bezpieczeństwa koncentruje się wokół serii działań i programów dla młodych ludzi, finansowanych przez 3,5 miliona dolarów pochodzących od firm i korporacji.

Partnerstwo na rzecz Bezpiecznych i Pokojowych Społeczności (PSPC) jest jednym z 250 beneficjentów. Dyrektor wykonawcza organizacji, Ester Franco-Payne, powiedziała, że jej grupa planuje zaoferować nastolatkom szansę na uprawianie sportu w słabo wykorzystywanych przestrzeniach Austin, które zazwyczaj przyciągają przemoc.

Tamar Manasseah założyła Mothers Against Senseless Killing (MASK). Jej grupa od 10 lat podnosi świadomość dotyczącą przestępczości młodocianych w pobliżu skrzyżowania 75th i Steward, w zbudowanym domu kultury.

Ale zadanie utrzymania miasta w bezpieczeństwie w czasie Memorial Weekend nie będzie łatwe. W ubiegłym roku 9 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych podczas najbardziej brutalnego weekendu Dnia Pamięci w ciągu ostatnich 5 lat.

Tymczasowy komendant policji Chicago, Fred Waller, przekazał, że każdy okręg ma plan, który obejmuje anulowanie jednego dnia wolnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Policjanci będą również zwracać uwagę na wszelkie przyczepy kempingowe, przejęcia ulic i incydenty związane z wyścigami na ulicach.

Policja zwiększy swoją obecność w środkach transportu publicznego, korytarzach handlowych, parkach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu