Połącz się z nami

News Chicago

Od Nowego Roku Lightfoot zamyka w Chicago restauracje i sale bankietowe dla niezaszczepionych

Opublikowano

dnia

Rozważane w zeszłym tygodniu nowe przepisy związane z koronawirusem stały się faktem. Decyzją burmistrz Chicago Lori Lightfoot, ogłoszoną we wtorek, miasto będzie wymagało od wszystkich restauracji, siłowni i lokali rozrywkowych sprawdzania stanu szczepień klientów w wieku powyżej 5 lat.

Od 3 stycznia trzeba będzie okazać dowód szczepienia, aby wejść do barów, restauracji, centrów fitness oraz miejsc rozrywki i rekreacji, w których serwowane są jedzenie i napoje w mieście Chicago. Jest to kolejny krok w działaniach władz przeciwko pandemii COVID-19.

Pracownicy tych firm nie muszą być w pełni zaszczepieni, ale muszą nosić maski podczas kontaktów z klientami i przedstawiać dowód cotygodniowego ujemnego testu na COVID-19. Natomiast od klientów firm objętych nowym przepisem będzie wymagane okazanie dowodu przyjęcia dwóch dawek szczepionki Pfizer lub Moderna albo jednej dawki szczepionki Johnson & Johnson.

Nowe przepisy nie dotyczą szkół i placówek opieki dziennej. Natomiast firmy nimi objęte mają wystarczający czas na aktualizację oznakowań i szkolenie pracowników, powiedziała Lightfoot.

Burmistrz wezwała również mieszkańców do przekonania niezaszczepionych członków rodziny i przyjaciół do poddania się szczepieniu, wspominając o perspektywie powrotu do lockdownu, jeśli sytuacja się pogorszy.

„Ostatnią rzeczą na świecie, jaką chciałbym zrobić, to stanąć przed wami na takim podium i ogłosić, że ponownie zamykamy nasze miasto. To byłoby druzgocące”— powiedziała Lightfoot. „Nie chcę robić tego kroku. Ale znowu, to naprawdę zależy od niezaszczepionych”.

Pedro Martinez, dyrektor generalny Chicago Public Schools, przemawiając na tej samej konferencji prasowej, powiedział, że dystrykt planuje powrót do normalnej nauki 3 stycznia zgodnie z planem.

Miasto podało, że nowe przepisy dotyczą: restauracji, barów, fast-foodów, kawiarni, sal degustacyjnych, stref gastronomicznych, jadalni w sklepach spożywczych, browarów, winiarni, destylarni, sal bankietowych i sal balowych w hotelach.

Obejmują one również obiekty sportowe: sale gimnastyczne, siłownie, studia taneczne, siłownie hotelowe, obozy treningowe fitness i inne obiekty.

A także miejsca rozrywki: kina, sale koncertowe i muzyczne, miejsca występów na żywo, miejsca rozrywki dla dorosłych, imprezy komercyjne, imprezy w halach sportowych, teatry, sztuki widowiskowe, kręgielnie, salony gier i sale do gry w karty.

Nowe przepisy nie są wprowadzone do kościołów, lotnisk i budynków biurowych.

Firmy nie będą musiały sprawdzać dowodu szczepienia osób fizycznych, jeśli osoby te wchodzą na zamówienie i wykonują jedzenie, dostarczają towary lub korzystają z łazienki.

Nowy mandat zwalnia również niektórych artystów wykonawców i zawodowych sportowców z wymogu szczepień. Osoby niezaszczepione z powodów religijnych są również zwolnione, ale będą musiały przedstawić negatywny test na COVID-19.

Jeśli chodzi o egzekwowanie nakazu, Lightfoot powiedziała, że ​​z jej doświadczenia podczas podróży do miast o podobnych zasadach wynika, że ​​firmy nie wpuszczają ludzi bez okazywania dowodu szczepień. ​Miasto będzie kontrolowało firmy objęte przepisami. Te, które wielokrotnie będą przyłapane na nieegzekwowaniu zasad, zostaną zamknięte.

Nie ma ogólnostanowego wymogu szczepienia dla klientów firm, ale zgodnie z zarządzeniem wydanym przez gubernatora JB Pritzkera, pracownicy szkół publicznych, szkół wyższych i uniwersytetów oraz studenci, a także pracownicy służby zdrowia mieli czas do 19 października na pełne zaszczepienie. Jeśli tego nie zrobili muszą regularnie wykonywać testy.

Pritzker wielokrotnie odrzucał pomysł wymagania od firm w całym stanie sprawdzania stanu szczepień swoich klientów, ale powiedział, że wspiera lokalnych urzędników, którzy chcą ustanowić bardziej rygorystyczne zasady, aby spowolnić rozprzestrzenianie się COVID-19.

„Zachęcam lokalnych urzędników, w oparciu o wskaźnik transmisji i wskaźnik infekcji w ich okolicy, do rozważenia bardziej rygorystycznych środków łagodzących niż te, które mamy dla państwa, ale mamy jedne z najbardziej rygorystycznych środków łagodzących i nosimy maski w pomieszczeniach.”  powiedział Pritzker w zeszłym tygodniu na niepowiązanej konferencji prasowej.

Według Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois od wtorku prawie 68% kwalifikującej się populacji stanu, czyli osób w wieku 5 lat i starszych, zostało w pełni zaszczepionych.

Starszy oficer medyczny podmiejskiego departamentu zdrowia publicznego, dr Kiran Joshi, powiedział, że liczba przypadków i wskaźnik pozytywnych wyników gwałtownie wzrosły w ciągu ostatniego tygodnia, a liczba hospitalizacji osiągnęła punkt, którego nie widziano od roku.

„Uważamy, że te wzrosty wynikają z wariantu omikronowego” – powiedział Joshi. „Więc z wielkim żalem mówię, że znowu zaczyna wyglądać rok 2020”.

Dr Ponni Arunkumar, główny lekarz sądowy powiatu, podał, że od początku pandemii na COVID-19 zmarło 12 479 mieszkańców Chicago i podmiejskiego powiatu Cook. Powiat odnotowuje najwyższy wskaźnik śmiertelności od połowy stycznia, a ostatni tydzień był trzecim z rzędu tygodniem z ponad 100 zgonami związanymi z COVID-19.

Jesteśmy zaniepokojeni” powiedział Arunkumar. „Mój zespół i ja spędziliśmy wiele godzin, potwierdzając zgony z powodu infekcji COVID-19 u osób, które nie sądziły, że to im się przydarzy. Byli to rodzice, dziadkowie, dzieci, rodzeństwo, ciotki, wujkowie, przyjaciele i sąsiedzi. Wszyscy pozostawili pogrążone w żałobie rodziny. Do naszych mieszkańców mam taką wiadomość: Proszę się zaszczepić”.

Również we wtorek miasto dodało pięć stanów i Portoryko do swojego opcjonalnego doradztwa turystycznego. Teraz każdy stan i terytorium z wyjątkiem Guam, Luizjany, Karoliny Południowej i Wysp Dziewiczych znajduje się na liście stanów, z których nieszczepieni podróżnicy muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności.

Wg najbardziej aktualnych wytycznych miasta, osoby niezaszczepione muszą poddać się testom na jeden do trzech dni przed wyjazdem. Po powrocie powinni przejść test na COVID-19 w ciągu trzech do pięciu dni, a także poddać się kwarantannie przez siedem dni. Jeśli zdecydują się nie poddawać testom, powinni poddać się kwarantannie przez 10 dni.

Źródło: chicagotribune

Foto: You Tube, pixabay/fernandozhiminaicelandemello/spencerbdavis1

News Chicago

Już tu są: Z ziemi na terenie północnego Illinois wychodzą setki cykad

Opublikowano

dnia

Autor:

Po miesiącach oczekiwań i zapowiedzi cykady Brood XIII, które od 2007 roku żyją pod ziemią, zaczęły masowo pojawiać się w północnym Illinois. Ten rok ma się zapisać w historii jako czas jednoczesnego pojawu dwóch populacji owadów – na południu stanu z ziemi wyjdą cykady należące Brood XIX. Nie zdarzyło się tak od ponad 220 lat, dlatego cykady będą motywem przewodnim Illinois State Fair.

Cykady należące do Brood XIII (Northern Illinois Brood) – o 17-letnim cyklu rozwoju, będą najczęściej spotykane w częściach północnego Illinois i Indiany, a być może nawet w Wisconsin, Iowa i częściach Ohio. Ta generacja będzie najbardziej widoczna w Chicago.

Brood XIX (Great Southern Brood) – o 13-letnim cyklu życiamają bardziej rozpowszechnioną populację, prawdopodobnie największą pod względem zasięgu geograficznego, obejmującą części Missouri, południowego Illinois, Luizjany, Karoliny Północnej, Wirginii i Maryland.

Chociaż ogólnie uważa się, że te cykady występują na południu, najbardziej na północ znane wylęgi zanotowano w Chebanse w stanie Illinois, tylko 75 mil na południe od Loop.

Czego można się spodziewać w nadchodzących tygodniach w związku z masowym pojawem owadów?

— Młode cykady wychodzą ze swoich norek i zrzucają wylinki, które będą widoczne wszędzie; na źdźbłach trawy, budynkach, łodygach roślin – w zasadzie na każdej powierzchni, do której cykady mogą przylgnąć podczas procesu linienia.

— Kiedy ich ciała stwardnieją, a skrzydła będą w pełni rozwinięte, skierują się w stronę drzew tak wysoko, jak to możliwe, aby uciec przed niebezpieczeństwami na ziemi. Są to nieco niezdarni lotnicy, ale szybcy wspinacze.

Ostatnie linienie cykady połączone z przeobrażeniem w postać dorosłą.

— Samce potrzebują czterech lub pięciu dni, aby rozpocząć śpiew, czyli wołanie godowe. Więc teraz jest w miarę cicho. Ale tak nie pozostanie. Za tydzień lub dwa cykadzie chłopaki będą miały pełną moc.

— Cykady nie będą wszędzie. Na obszarach silnie rozwiniętych – miejskich lub rolniczych – nie występują okresowe cykady. Owady ewoluowały wraz z lasami – bez drzew nie ma cykad. Ludzie, którzy chcą uniknąć owadów, znajdą bezpieczne miejsca w wielu dzielnicach Chicago.

— Dla turystów cykadowych: „podwójne pojawienie się” nie oznacza jednak podwójnej liczby cykad. Choć w Illinois pojawiają się dwa różne lęgi w tym samym czasie, ale pojawiają się w różnych częściach stanu i tak naprawdę nie pokrywają się. Wąski pas wokół Springfield, w którym oba lęgi mogą się zetknąć, nie będzie znacząco różnił się od jakiejkolwiek innej części stanu.

— Psy będą chciały jeść cykady. Nie wolno im na to pozwalać, według Johna Cooleya, który od lat 90-tych XX wieku bada cykady występujące okresowo. Wylinki nie są strawne i psy mogą mieć poważne zaparcia i złe samopoczucie.

Departament Zasobów Naturalnych stanu Illinois ogłosił plan zorganizowania pokazu sztuki o tematyce cykad podczas Targów Stanowych stanu Illinois i oczekuje na zgłoszenia prac od publiczności.

Wystawa będzie upamiętniać historyczne podwójne pojawienie się cykad Brood XIII w północnym Illinois i Brood XIX na południu w 2024 r. , ponieważ populacje nie miały wspólnego pojawu od 1803 roku, zanim Illinois stało się w ogóle stanem.

Prace można zgłaszać do 16 czerwca. Na ich podstawie zostaną zorganizowane dwie wystawy: jedna poświęcona artystom do 17. roku życia i druga przeznaczona dla artystów od 18. roku życia.

Oryginalne prace mogą być wykonane na papierze lub płótnie, na różnych nośnikach. Akceptowana jest także fotografia. Pracownicy Departamentu Zasobów Naturalnych stanu Illinois i Muzeum Stanowego Illinois dokonają przeglądu zgłoszeń i wybiorą finalistów.

Nagroda publiczności zostanie przyznana w drodze głosowania przez bywalców targów.

Illinois State Fair odbędą się w dniach 8–18 sierpnia. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat przesyłania prac.

 

Źródło: wttw, nbc
Foto: USDA Forest Service, DNR Illinois, istock/Jeff Herge/ TacioPhilip/:Hakase_/
Czytaj dalej

News Chicago

Według meteorologów, silne burze mogą dziś przechodzić nad Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Oczekuje się, że we wtorek rano przez obszar Chicago przejdą przelotne burze, ale wieczorem warunki mogą się jeszcze pogorszyć – możliwe jest pojawienie się silnych burz, porywistych wiatrów, gradu i tornad – podała National Weather Service.

Dzisiejsze burze zaczną się nasilać około godziny 7:00PM i mogą przechodzić nad Chicago do północy. Choć możliwe są gradobicia i tornada, największym problemem będzie bardzo silny wiatr.

Wtorkowe temperatury będą wysokie i przez większą część dnia będą oscylować w granicach od 85 do prawie 90 stopni Fahrenheita. W środę możliwe są przelotne opady deszczu, ale do czwartku powinno się wypogodzić. W środę i czwartek temperatura ponownie spadnie do około 75 stopni.

Gwałtowne warunki pogodowe z burzami panowały także w poniedziałek, zwłaszcza na południowej częsci Wietrznego Miasta.

Burze uszkodziły drzewa w wielu dzielnicach Far South Side w Chicago, a niektóre gałęzie spadły na samochody i domy, powodując zamknięcie kilku ulic.

National Weather Service otrzymała liczne raporty o uszkodzeniach drzew w kilku dzielnicach, w tym Chatham, Grand Crossing, Beverly, Washington Heights i Roseland.

Mieszkańcy potrzebujący pomocy proszeni są o telefon pod numer 311 lub o odwiedzenie strony internetowej miasta Chicago.

Burza była prawdopodobnie przyczyną zawalenia się konstrukcji budowanej na przedmieściach Rockford, do którego doszło w poniedziałek, około 2.00PM. W czasie tego wypadku rannych zostało dwóch pracowników budowlanych, gdy obsługiwane przez nich dźwigi przewróciły się na placu budowy.

Budowa miała miejsce w pobliżu kampusu Hennning przy Alpine Road w Machesney Park,  społeczności liczącej około 24 000 mieszkańców, położonej około 7 mil na północny wschód od centrum Rockford.

Na miejscu pracowały trzy dźwigi, które się przewróciły prawdopodobnie z powodu gwałtownego wiatru. Dwóch operatorów, obaj mężczyźni po trzydziestce, zostało w nieznanym stanie przewiezionych do lokalnego szpitala. Osoba obsługująca trzeci dźwig odmówiła leczenia.

Strażacy stwierdzili, że przewrócenie się dźwigów, spowodowało zawalenie się całej stalowej konstrukcji oraz uszkodzenie wielu pojazdów na miejscu. Incydent bada Inspektorat Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Źródło: suntimes, nbc
Foto: YouTube, istock/kjkettner/
Czytaj dalej

News Chicago

Uwaga: nietoperze i inne dzikie zwierzęta mogą być chore na wściekliznę

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy ds. zdrowia stanu Illinois ostrzegają mieszkańców, aby zachowali ostrożność po tym, jak na początku tego miesiąca w domach w powiatach Cook i Will znaleziono nietoperze chore na wściekliznę.

Według Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois IDPH, dwa nietoperze znaleziono około 10 maja i obydwa zwierzęta uzyskały pozytywny wynik testu na wściekliznę. Doktor Sameer Vohra, dyrektor IDPH, ostrzega, że wraz z nadejściem lata rośnie ryzyko narażenia na wirusa, a mieszkańcy Illinois muszą podjąć kroki zapobiegawcze.

„Mieszkańcy stanu Illinois powinni trzymać się z daleka od nietoperzy i wszelkich dzikich, nieznanych lub bezdomnych zwierząt, a także wszelkich zwierząt, które wydają się chore” – powiedział Vohra.

Według IDPH wirus mogą przenosić nie tylko nietoperze, ale także skunksy, szopy, lisy i kojoty.

Zapobieganie to krok, który powinni podjąć mieszkańcy, starając się trzymać zwierzęta z dala od domów. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC kluczowe znaczenie ma również zapewnienie zaszczepienia zwierząt domowych i gospodarskich przeciwko wirusowi, ponieważ wścieklizna może rozprzestrzeniać się poprzez ukąszenia i zadrapania.

Jeśli w domu zostanie znaleziony nietoperz, zaleca się przykrycie go bezpiecznym pojemnikiem i skontaktowanie się z organizacją zajmującą się zwierzętami, aby można było zbadać zwierzę pod kątem wścieklizny.

Zmiany w zachowaniu zwierzęcia mogą być wczesnymi objawami wścieklizny. Według Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois jeśli obserwujemy nietoperza, który jest aktywny w ciągu dnia, leży na ziemi albo nie może latać, jest bardziej prawdopodobne, że jest chory na wściekliznę.


Jeśli dana osoba została ugryziona lub zadrapana przez zwierzę, co do którego istnieje podejrzenie wścieklizny, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Opieka medyczna po narażeniu obejmuje pielęgnację miejsca rany i podanie dawki ludzkiej immunoglobuliny przeciwko wściekliźnie oraz serię czterech do pięciu szczepionek przeciwko wściekliźnie.

Według CDC protokoły te są prawie 100% skuteczne, jeśli zostaną zastosowane w odpowiednim czasie.

Co roku w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się jedynie od 1 do 3 przypadków wścieklizny u ludzi, ale według urzędników CDC po zdiagnozowaniu wirusa jest on uznawany za „powszechnie śmiertelny”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/patrick8484/michjh/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu