Połącz się z nami

NEWS Florida

Politycy chcą dać nam prawo zabijania aligatorów 24/7. Póki co dobrze zamykać drzwi do domu

Opublikowano

dnia

Na Florydzie nie trudno spotkać aligatora. Gady będące swoistą wizytówką słonecznego stanu, co raz bardziej dają się we znaki lokalnym mieszańcom.

Chociaż prawo stanu Floryda pozwala polować na aligatory, władze stanowe, planują iść jeszcze kolejny krok dalej i rozszerzyć czas w którym można zabijać te zwierzęta do 24 godzin na dobę. Pomysł spotkał się za równo z aprobatą, jak i krytyką ze stron środowisk łowieckich oraz organizacji działających na rzecz ochrony zwierząt.

Jednakże, aligatory, nie tylko w Tampa Bay, ale na całej Florydzie, czują się co raz bardziej pewnie, i nie raz lokalne media społecznościowe donosiły o gadzie pojawiającym się czy to na osiedlu mieszkaniowym, czy na parkingu czy też polu golfowym.

Zdarzało się, że również, że nieproszonego gościa mieszkańcy spotykali nawet w garażu czy przydomowym basenie.

Wiadomo, każdy człowiek widząc aligatora, raczej nie będzie wchodził mu w paradę i ominie stworzenie szerokim łukiem. Niestety domowe zwierzaki, z natury ciekawskie, dla aligatorów są idealną przekąską.

Żeby polować na aligatory na Florydzie trzeba mieć skończone 18 lat, oraz uzyskać niezbędne pozwolenie, które kosztuje nie całe 300 dolarów.

Kto będzie górą w tym starciu? Człowiek czy zwierzę – dowiemy się prawdopodobnie niebawem, teraz jednak póki radzimy dobrze zamykać drzwi do domu. Aligatora w gościach nie potrzebujemy.

autor: Bartek Florczak
źródło: Herald Tribune
Foto; Flickr/Konrads Bilderwerkstatt, YouTube

News Chicago

„Jedne na milion” niebieskookie cykady w Illinois. Spójrzcie im w oczy, może znajdziecie

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałkowe popołudnie Krist Schroeder, sierżant z wydziału policji DuPage Forest Preserve, podziwiał cykady w rezerwacie leśnym na przedmieściach Warrenville w powiecie DuPage, gdy nagle zauważył stworzenie „jedno na milion” wpatrujące się w niego ze szczytu rośliny – niebieskooką cykadę. Był jednym z kilku szczęśliwców w Illinois.

Krist Schroeder, który znalazł owada w rezerwacie leśnym St. James Farm, wiedział, że jego koledzy nie uwierzą mu gdy pokaże im same zdjęcia, więc umieścił owada w pojemniku z patyczkami i małymi kawałkami roślin. Następnego dnia zabrał go ze sobą do pracy, aby pokazać kolegom na porannym apelu, po czym wypuścił go z powrotem na wolność.

Według doktora Gene’a Kritsky’ego, emerytowanego profesora na Uniwersytecie Mount St. Joseph w Cincinnati, niebieskookie owady są rzadkie, chociaż nie wiadomo dokładnie, z jaką częstością występują.

Kritsky, który od lat zajmuje się cykadami, zaprojektował aplikację o nazwie Cicada Safari, która pomaga śledzić owady w Stanach Zjednoczonych. Spośród ponad 40 000 zgłoszeń w tym roku widział dwa zdjęcia cykad niebieskookich. Owady te mają także jaśniejsze i bardziej kremowe skrzydła.

Chociaż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektóre cykady mają niebieskie oczy, eksperci twierdzą, że może to być spowodowane mutacją genetyczną.

9-letni syn Phila i Tricii Marxów, William, znalazł niebieskookiego owada przed swoim domem w niedzielę 19 maja w dzielnicy Beverly. Nie wiedząc początkowo, że to ekstremalnie rzadki okaz, wypuścił owada, ale potem ponownie go odnalazł by zrobić mu zdjęcia.

To historyczny rok dla pojawienia się cykad, ponieważ populacja pojawiająca się co 17 lat pokrywa się z pojawem populacji, przeobrażającej się co 13 lat, obserwowanej w dolnej części stanu Illinois. Po raz pierwszy od 221 lat te dwa pojawy nałożyły się na obszarze Illinois.

Owad znaleziony przez Wiliama Marxa 19 maja w Beverly

Według mapy śledzenia danych Cicada Safari, niektóre z najczęściej odnotowanych jak dotąd obserwacji cykad w obszarze Wielkiego Chicago mają miejsce na obszarach podmiejskich, takich jak Oak Park, Downers Grove i Wheaton.

Jeden z niebieskookich owadów znalezionych na przedmieściach Chicago został podarowany przez rodzinę Field Museum i jest pierwszą taką cykadą dodaną do kolekcji muzeum sprzed ponad stu lat – ogłosiło muzeum w środowym komunikacie prasowym.

Według Jima Loudermana, asystenta ds. zbiorów w muzeum, niebieskookie cykady są bezpłodne i dlatego pozostają tak rzadkie.

Owad znaleziony przez Kelly Simkins w Orland Grassland 20 maja

Kolejnego rzadkiego owada znalazła Kelly Simkins, właścicielka Merlin’s Rockin’ Pet Show, gdy przyglądała się cykadom przez około godzinę, wczesnym rankiem w poniedziałek 20 maja w Orland Grassland przy West 167th Street.

Każdy, kto spotka niebieskookie stworzenia, może je złapać i przechować w zamrażarce, a następnie przekazać entomologowi, żeby zostały poddane badaniom.

Z kolei Gene Kritsky sugeruje, aby każdy, kto spotka niebieskooką cykadę, zrobił jej zdjęcie i przesłał za pośrednictwem aplikacji Cicada Safari w celu zbierania dokumentacji, a owada wypuścił do środowiska.

 

Źródło: suntimes
Foto: DuPage Forest Preserve, Kelly Simkins, Phil i Tricia Marx
Czytaj dalej

News USA

Gdzie najlepiej żyje się w USA? W tym roku w Naples na Florydzie

Opublikowano

dnia

Autor:

U.S. News and World Report opublikowało coroczną listę najlepszych amerykańskich miast do życia w 2024 r. Na szczycie tegorocznej listy są: Naples na Florydzie; Boise w Idaho; Colorado Springs w Kolorado; Greenville w Karolinie Południowej i Charlotte w Karolinie Północnej.

Naples na Florydzie

Naples uzyskało wysoką pozycję jako miejsce docelowe na emeryturę. Miasto oferuje szeroki wybór plaż, pole golfowe, sklepy i restauracje, a słońce i ciepło sprawiają, że jest kuszące dla tych, którzy chcą uciec przed zimnem. Ciągły rozwój ogranicza jednak jego przystępność cenową, a ruch uliczny staje się coraz większy.

Boise w Idaho

Boise uzyskało wysokie wyniki za szeroką gamę możliwości rekreacji na świeżym powietrzu, a także dynamicznie rozwijający się rozwój miasta oraz scenę gastronomiczną i artystyczną. Podatki i koszty utrzymania są stosunkowo niskie.

Colorado Springs w Kolorado

Colorado Springs to kolejne miasto z szeroką ofertą rekreacji na świeżym powietrzu, z dużą ilością szlaków pieszych i rowerowych oraz stosunkowo łagodnym klimatem na wysokości ponad 2000 metrów nad poziomem morza.

Chociaż miasto może być stosunkowo niedrogie w porównaniu z położonym dalej Denver, szybko się rozwija, szczególnie na przedmieściach położonych na północ i wschód od centrum.

Greenville w Południowej Karolinie

Życie w Greenville koncentruje się w dzielnicy śródmiejskiej, gdzie kwitnie scena kulinarna i artystyczna. Miasto zyskało impuls dzięki nowym miejscom pracy w sektorze produkcyjnym, które z kolei pomagają wspierać lokalną gospodarkę składającą się z butików i restauracji.

Greenville, Południowa Karolina

Dużą atrakcją jest futbol uniwersytecki, ponieważ w pobliżu znajdują się Uniwersytety Karoliny Południowej i Uniwersytet Clemson.

Charlotte w Karolinie Północnej

Charlotte zachowało swój południowy urok. Miasto jest stosunkowo niedrogie, charakteryzuje się umiarkowaną pogodą, dynamicznie rozwijającą się sceną browarniczą i znajduje się kilka godzin jazdy samochodem od plaży i Appalachów.

Pierwszą dziesiątkę tegorocznej listy najlepszych miast zamykają Raleigh w Północnej Karolinie; Huntsville w Alabamie; Virginia Beach w Wirginii; Austin w Teksasie i Boulder w Kolorado.

Boise, Idaho

W celu sporządzenia swoich rankingów, U.S. News and World Report analizuje dane ze spisu ludności USA, krajowego wskaźnika ryzyka FEMA, wskaźników jakości powietrza, wskaźników przestępczości, pogody, wskaźników podatkowych i innych źródeł.

O jego metodach i wynikach można przeczytać tutaj.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: istock/krblokhin/christiannafzger/zimmytws/
Czytaj dalej

News USA

Emeryci mogą uciec przed inflacją ..na pokładzie luksusowego statku

Opublikowano

dnia

Autor:

Luksusowa linia wycieczkowa oferuje teraz emerytom szansę zamieszkania na swoich statkach i podróżowania po świecie za stałą kwotę. Biorąc pod uwagę inflację, ta opcja może być bardziej ekonomiczna niż utrzymanie we własnym domu.

Nowy program Endless Horizons linii Villa Vie Residences wymaga jednorazowej płatności w wysokości 299 999 dolarów za zakwaterowanie dla jednej osoby. W przypadku kabiny dwuosobowej cena wzrasta do 499 999 dolarów.

Pasażerowie popłyną statkiem Villa Vie Odyssey, który 30 maja wyruszy w podróż obejmującą siedem kontynentów. Statek obecnie cumuje w Belfaście w Irlandii Północnej.

W komunikacie prasowym firma wyjaśniła, że ​​umowa „dożywotniego dostępu” jest przeznaczona dla osób, które „postrzegają swoje lata emerytalne jako czas poszukiwań i rozwoju osobistego”. linie umożliwiają go łącząc domowy komfort z ekscytującym zwiedzaniem świata.

Pasażerowie będą mieli gwarantowaną kabinę zewnętrzną i dostęp do ponad 50 aktywnych grup zainteresowań, od sztuki kulinarnej po fitness a także ciekawe wycieczka na ląd i „tętniącą życiem atmosferę społeczności”.

Przedstawiciele Villa Vie Residences uważają, że ​​Endless Horizons może być korzystną opcją dla seniorów dbających o budżet i niepokojących się rosnącą inflacją i kosztami utrzymania domu.

„Jednym z aspektów, którym niepokoi się większość osób zbliżających się do wieku emerytalnego, są bieżące wydatki na życie i możliwość przeżycia z oszczędności” – stwierdziła w oświadczeniu dyrektor operacyjna Villa Vie Residences, Kathy Villalba.

„Ten program całkowicie eliminuje tę obawę, oferując jednocześnie największe marzenie: zwiedzanie każdego zakątka świata drogą morską”.

Według dyrektora naczelnego Villa Vie Residences, Mikaela Pettersona, misją jego firmy jest oferowanie płynnego rozwiązania dla tych, którzy chcą przejść na emeryturę przy stałym budżecie, aby nigdy więcej nie musieli martwić się bieżącymi wydatkami.

„To coś więcej niż tylko możliwość podróżowania; to nowy sposób życia” – uważa Petterson. „Za mniej niż cena przeciętnego domu możesz zapewnić sobie doświadczenia na całe życie”.

Informacje dotyczące rezerwacji dostępne są na stronie internetowej Villa Vie Residences.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: Villa Vie Residences, istock/Feverpitched/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu