News USA
Amerykanie częściej wychodzą z domów niż przed pandemią

Zmęczeni covidowymi restrykcjami mieszkańcy Stanów Zjednoczonych coraz częściej opuszczają swoje domy i mieszkania.
Według analiz naukowców z Uniwersytetu Stanowego Maryland Amerykanie przemieszczają się obecnie częściej niż przed pandemią. Liczba przypadków koronawirusa w USA zmniejsza się a kolejne stany znoszą pandemiczne ograniczenia.
Po nadejściu w ubiegłym roku pierwszej fali pandemii Covid-19 Ameryka zastygła w bezruchu. Wyludniły się ulice, opustoszały wagony metra, mało kto decydował się na jazdę autobusem. Z analizy lokalizacji telefonów komórkowych wynika, że w połowie kwietnia około połowy Amerykanów nie wychodziło z domów.
Najnowsze dane zebrane przez badaczy Uniwersytetu Stanowego Maryland wskazują na to, że Amerykanie znów wyszli ze swoich czterech kątów. W pierwszym tygodniu marca liczba wypraw na odległość co najmniej jednej mili poza miejsce zamieszkania była o 13 procent wyższa niż w pierwszym tygodniu marca ubiegłego roku – zanim jeszcze zaczęto wydawać nakazy pozostania w domach.
Nawet osoby pracujące zdalnie (ok 22% Amerykanów) częściej wychodzą na zewnątrz – na spacery czy na zakupy.
W Stanach Zjednoczonych od kilku tygodni spada liczba przypadków Covid-19, hospitalizacji i ofiar śmiertelnych. Co piąty Amerykanin otrzymał już co najmniej jedną dawkę szczepionki a wśród osób powyżej 65 roku życia ponad 60 procent. Skłoniło to gubernatorów wielu stanów do poluzowania restrykcji.
W stanie Teksas wszystkie biznesy powróciły do normalnej działalności, nie obowiązuje tam nakaz noszenia masek. Eksperci przestrzegają lokalne władze przez zbyt szybkim znoszeniem ograniczeń.
Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Will, Flickr/
News USA
Cztery dni pracy i.. trzy dni weekendu. Nie tak odległe marzenie wielu w USA

Niektóre firmy zastanawiają się, czy czterodniowy tydzień pracy jest realny w Stanach Zjednoczonych. Nowe badania pokazują, że może on przynieść korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Kraj wciąż odnotowuje niskie wskaźniki bezrobocia, a wiele firm twierdzi, że nadal trudno jest znaleźć ludzi do pracy.
Brak pracowników sprawia, że firmy są zmuszane do opracowywania nowych sposobów przyciągania i zatrzymywania ludzi.
Badania przeprowadzone przez agencję zatrudnienia Robert Half pokazują, że zdecydowana większość amerykańskich menedżerów (93%) popiera czterodniowy tydzień pracy dla swojego zespołu.
Dane pokazują, że 64% spodziewa się, że ich firma wprowadzi taki system w ciągu najbliższych 5 lat.
Taka zmiana powoduje wzrost morale w przedsiębiorstwie, ponieważ ludzie czują, że ich pracodawca słucha ich potrzeb, uważają specjaliści. Pracownicy są też bardziej wypoczęci i chętni do pracy po 3-dniowym odpoczynku.
Eksperci twierdzą, że czterodniowy tydzień pracy jest nadal dość rzadki w Stanach Zjednoczonych. Dla wielu firm taka zmiana organizacji pracy jest wyzwaniem.
Są przedsiębiorstwa, w których część pracowników pracuje od poniedziałku do czwartku, a inni od wtorku do piątku, aby firma działała przez całe pięć dni w tygodniu.
Specjaliści agencji EmployBridge uważają jednak, że w nadchodzących latach harmonogram 4-dniowego tygodnia pracy stanie się jeszcze bardziej popularny, więc firmy muszą być przygotowane na tą zmianę.
W zeszłym tygodniu stanowi ustawodawcy w Maryland zaproponowali projekt ustawy, który oferowałby zachęty podatkowe dla firm, które wypróbowują czterodniowy tydzień pracy. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, będzie to pierwszy tego rodzaju program w Stanach Zjednoczonych.
Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/gbh007
News USA
Ulga podatkowa na dzieci. Co warto wiedzieć przed złożeniem deklaracji?

Ten sezon podatkowy może wyglądać trochę inaczej dla niektórych podatników, szczególnie dla tych, którzy kwalifikują się do ulgi podatkowej na dzieci. W ubiegłym roku zwroty wzrosły z powodu pandemii koronawirusa, w tym roku czeka nas kolejna zmiana. Co powinieneś wiedzieć?
Dla wielu rodzin ulga podatkowa na dziecko może mieć ogromny wpływ na twój zwrot.
Kto jest uprawniony do ulgi podatkowej na dziecko?
Ulga podatkowa na dziecko opiera się na szeregu czynników kwalifikujących, w tym na utrzymaniu osoby składającej wniosek i rocznym dochodzie.
Ci, którzy mają roczny dochód poniżej 200 000 USD indywidualnie lub 400 000 USD, jeśli składają wniosek wspólnie, będą uprawnieni do pełnej kwoty ulgi na każde kwalifikujące się dziecko.
Osoby o wyższych dochodach mogą się kwalifikować do częściowego zwrotu.
Kiedy dziecko się kwalifikuje?
Zgodnie z Urzędem Skarbowym IRS, aby osoby składające wnioski kwalifikowały się do tej ulgi w roku podatkowym 2022, małoletni pozostające na ich utrzymaniu muszą:
- Mieć mniej niż 17 lat na koniec roku
- Być synem, córką, pasierbem, kwalifikującym się dzieckiem zastępczym, bratem, siostrą, przyrodnim bratem, przyrodnią siostrą, przyrodnim bratem, przyrodnią siostrą lub potomkiem jednego z nich (na przykład wnukiem, siostrzenicą lub siostrzeńcem)
- Zapewniać nie więcej niż połowę własnego wsparcia finansowego w ciągu roku
- Mieszkać z osobą zgłaszającą od ponad pół roku
- Być prawidłowo zgłoszonym jako osoba pozostająca na utrzymaniu na podstawie zeznania podatkowego składającego
- Być obywatelem USA lub cudzoziemcem będącym rezydentem USA
Ile wynosi ulga?
Kwoty ulgi podatkowej na dziecko i ulgi na opiekę nad osobami na utrzymaniu zmieniają się, przy czym w obu przypadkach zmiany nastąpią w tym roku.
Rząd federalny wprowadził kilka ulg podatkowych, aby pomóc rodzinom borykającym się z pandemią koronawirusa w zeszłym roku, ale teraz te świadczenia wygasły. Rodziny składające wnioski otrzymają mniejszy zwrot w porównaniu z poprzednimi latami.
Kwota zwrotu powróciła do zasad sprzed pandemii i w tym roku będzie wynosiła 2000 USD na dziecko.
Jak ubiegać się o ulgę podatkową na dziecko?
Możesz ubiegać się o ulgę podatkową na dziecko, wprowadzając dane swoich dzieci i innych osób pozostających na utrzymaniu na formularzu 1040, amerykańskim zeznaniu podatkowym dla osób fizycznych, oraz załączając wypełniony wykaz 8812, ulgi dla kwalifikujących się dzieci i innych osób na utrzymaniu.
Co jeszcze trzeba wiedzieć przed złożeniem zeznania podatkowego?
W przypadku osób, które składają wniosek o ulgę podatkową na dzieci, IRS zauważa, że mogą one również kwalifikować się do innych ulg podatkowych, w tym:
- Ulgi na opiekę nad osobami zależnymi
- Ulgi podatkowej od dochodów
- Ulgi adopcyjne i programy pomocy adopcyjnej
- Ulgi edukacyjne
O tym jak przygotować się do złożenia deklaracji podatkowej pisaliśmy 20 stycznia.
IRS spodziewa się, że w tym sezonie podatkowym zostanie złożonych ponad 168 milionów indywidualnych zeznań podatkowych. Dla większości podatników termin składania deklaracji upływa 18 kwietnia, podatnicy, którzy proszą o przedłużenie, będą mieli czas na złożenie deklaracji do 16 października.
Według Urzędu Skarbowego podatnicy rozliczający się drogą elektroniczną i korzystający z przelewu bezpośredniego powinni otrzymać zwrot w ciągu 21 dni roboczych, o ile nie wystąpią problemy ze zwrotem.
Podatnicy, którzy otrzymują zwroty, które obejmują ulgę podatkową Earned Income Tax Credit lub dodatkową ulgę podatkową na dzieci, nie mogą otrzymać zwrotu przed połową lutego ze względu na ustawę Protecting Americans From Tax Hikes Act z 2015 r., która zapewnia IRS dodatkowy czas na zapewnienie, że oszukańcze zwroty nie zostaną wydane.
Kierownictwo Urzędu Skarbowego twierdzi, że w tym roku podatnicy powinni spodziewać się płynniejszego sezonu składania zeznań. Urząd dodał ostatnio 5000 nowych i odpowiednio przeszkolonych przedstawicieli obsługi klienta.
Źródło: nbc
Foto: istock/designer491/ Ivan-balvan/ Maksim Shchur/ SeventyFour/ Drazen Zigic
News USA
Kupujcie losy Powerball – dziś na zwycięzcę czeka 747 milionów dolarów

Kumulacja Powerball wzrosła do około 747 milionów dolarów po tym, jak nikt nie wygrał głównej nagrody w sobotnim losowaniu. Spróbujcie dzisiaj swojego szczęścia!
Wylosowane w sobotę liczby to: 2, 8, 15, 19, 58 i Powerball 10. Cztery sprzedane kuponyy pasowały do pięciu liczb i zdobyły nagrodę wartości 1 miliona dolarów.
Losy te sprzedano na Florydzie, w New Jersey, Oregonie i Pensylwanii.
Kumulacja Powerball o wartości 747 milionów dolarów, którą można zgarnąć w poniedziałek wieczorem, jest dziewiątym co do wielkości jackpotem w historii loterii w Stanach Zjednoczonych i najnowszą z serii ogromnych nagród loteryjnych.
Szczęśliwy mieszkaniec Maine wygrał wielką nagrodę Mega Millions w wysokości 1,35 miliarda dolarów mniej niż trzy tygodnie temu, a gracz z Kalifornii wygrał rekordową kumulację Powerball w wysokości 2,04 miliarda dolarów w listopadzie ubiegłego roku.
Jackpoty rosną tak duże, ponieważ szansa na trafienie głównej wygranej jest znikoma. W Powerball wynosi ona wynosi 1 do 292 201 338, w Mega Millions 1 do 302 575 350.
Ostatnią kumulację Powerball trafiono 19 listopada 2022 r.
Szacunkowa kwota 747 milionów dolarów dotyczy zwycięzcy, który otrzymuje rentę przez 29 lat. Zwycięzcy zazwyczaj wybierają gotówkę, która na poniedziałkowe losowanie wyniosłaby 403,1 miliona dolarów.
W Powerball gra się w 45 stanach, a także w Waszyngtonie, Portoryko i na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.
Źródło: foxbusiness, nbc
Foto: istock/Liudmila Chernetska
-
News Chicago4 tygodnie temu
Tyranozaura i słynne dzieła sztuki z klocków LEGO można oglądać do poniedziałku w Chicago
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Ostatnie bilety na Bal Japoński w Chicago. To najlepsza polska zabawa karnawałowa w aglomeracji
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
To będą wielkie emocje. Wspólnota Małżeństw Katolickich zaprasza na bal japoński w Chicago
-
News Chicago6 dni temu
Bal Japoński Wspólnoty Małżeństw Katolickich już w sobotę rozbawi Chicago
-
News Chicago2 tygodnie temu
Polonia wybiera. Kto dostanie POLONUSA 2022?
-
News Chicago2 tygodnie temu
C3Psnow czy Holy Plow!? Głosujemy na imiona dla pługów śnieżnych do 31 stycznia
-
News Chicago3 tygodnie temu
Chicago głosuje na imiona dla pługów. Wśród propozycji LollaPOWlooza i Plowcasso
-
News Chicago4 tygodnie temu
Pospieszcie się! Świąteczna magia świateł w Lincoln Zoo potrwa do 8 stycznia