Połącz się z nami

News USA

Wybuch silnika samolotu United Airlines lecącego z Denver na Hawaje. To cud, że nikt nie zginął

Opublikowano

dnia

Pechowy okazał się sobotni lot numer 328 linii United Airlines z zaśnieżonego Denver na słoneczne Hawaje. Około 20 minut po oderwaniu się od ziemi doszło do wybuchu prawego silnika maszyny Boeing 777-200. Na pokładzie było 241 osób w tym 10 członków załogi. Nikomu nic się nie stało.

Pasażer Travis Loock relacjonuje, że kilkanaście minut po starcie usłyszał potężny huk. „Nastąpił wielki boom i taki dźwięk, którego nie chcesz nigdy słyszeć w samolocie” – tak powiedział lokalnym mediom mężczyzna, który leciał tym feralnym lotem wraz z żoną. Pilot natychmiast zawrócił maszynę na międzynarodowe lotnisko w Denver.

Szczątki silnika i elementy samolotu spadały na okoliczne boiska piłkarskie, domy i na przedmieścia miasta Denver. Szczątki znaleziono między innymi w Commons Park oraz w dzielnicach Northmoor i Red Leaf w miejscowości Broomfield. Miasteczko leży 25 mil na północ od Denver i 19 mil na zachód od międzynarodowego lotniska w Denver.

Tymczasem policja w Broomfield ostrzegła mieszkańców, aby nie dotykali ani nie przenosili szczątków samolotu, jeśli zobaczą je na swoim podwórku, ponieważ służby odpowiedzialne za wyjaśnienie przyczyn awarii czyli NTSB „chcą, aby wszystkie szczątki pozostały na miejscu do zbadania”.

Maszyna United Flight 328 powróciła w sobotę na lotnisko około godziny 1:30 pm czasu lokalnego. Federalna Administracja Lotnicza potwierdziła już w oficjalnym oświadczeniu, że rzeczywiście Boeing 777-200 bezpiecznie powrócił na międzynarodowe lotnisko w Denver po „awarii prawego silnika wkrótce po starcie”.

Związek Zawodowy Pilotów w USA reprezentujący pilotów linii lotniczej United Airlines pochwalił załogę lotu 328 i powiedział, że w takich przypadkach „nic nie zastąpi doświadczenia”.

Linie United Airlines poinformowały, że przed lądowaniem nie zrzucono paliwa. Jest to częsta praktyka, kiedy konieczne jest awaryjne lądowanie i następuje ono zaraz po starcie.

Chodzi o to, że samolot może być po prostu zbyt ciężki, aby bezpiecznie wylądować. Nie jest jasne, dlaczego załoga zdecydowała się nie zrzucać paliwa przed lądowaniem. 

Lokalna stacja telewizyjna KCNC, pokazała zdjęcia z rozbitą kabinę pickupa jednego z mieszkańców przedmieść Denver. Inna lokalna stacja telewizyjna KMGH, pokazała zdjęcia dziury w dachu jednego z domów, w które uderzyły szczątki maszyny.

FAA prowadzi już śledztwo w tej sprawie. Pasażerowie z Denver na Hawaje polecieli inną podstawioną maszyną.

Źródło: CNN, ABC, WGN, New York Times
foto: Flickr/Colin Brown Photography, youtube.com screenshot/Colorado, Flickr/airbus777, Flickr/Eric Kilby

News Chicago

Chicagowianka pokieruje specjalnym Covidowym zespołem utworzonym przez Joe Bidena

Opublikowano

dnia

Była szefowa chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, dr Julie Morita pokieruje specjalnym oddziałem do walki z Covid 19 utworzonym przez prezydenta Joe Bidena.

Dr Morita wychowała się w Chicago i do dziś mieszka w dzielnicy Edgewater, położonej na północ od centrum maista przy Uniwersytecie Loyola. Julie Morita przez ponad 20 lat pracowała w Departamencie Zdrowia Publicznego. Z roku na rok systematycznie awansowała, aż do pozycji szefowej całego departamentu.

Jak powiedziała burmistrz miasta Chicago Lori Lightfoot: ,,Doktor Julie Morita zastała dziś krajowym ekspertem zdrowia. Jej więź z naszym miastem Chicago, będzie dla nas ogromnym plusem”.

 

Przypomnijmy, że doktor Julie Morita była pierwszą Azjatką, która kierowała całym Departamentem Zdrowia Publicznego w mieście Chicago.

Za jej kadencji przypadki wirusa HIV spadły do najniższych w historii. Również przypadki bardzo groźnego wirusa Ebola były pod stałą kontrolą departamentu, którym kierowała doktor Julie Morita.

Źródło: WGN

Czytaj dalej

News USA

Atak zimy w amerykańskim stanie Kolorado. Bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy osób

Opublikowano

dnia

W rejonie miasta Denver w kilkanaście godzin spadło od dwóch do czterech stóp śniegu. Metropolia i jej okolice zostały całkowicie sparaliżowane.

Burza śnieżna, która przeszła nad stanem Kolorado, zablokowała między innymi ruch na głównych drogach i lotniskach. Międzynarodowy port w Denver wstrzymał loty na dwa dni.

Odwołano setki połączeń. Odcięty został też dojazd do wielu miejscowości w pobliskich Górach Skalistych.

Na jednej z autostrad w zaspach utknęło niemal sto samochodów, w tym pługi śnieżne. Na ratunek kierowcom wysłano Gwardię Narodową. Do pomocy włączył się także jeden z oddziałów SWAT. Policjanci ewakuowali ludzi do swoich opancerzonych pojazdów.

Po ataku zimy w rejonie Denver bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Usuwanie skutków burzy śnieżnej może potrwać nawet kilka dni.

Źródło: IAR
Foto: Flickr, arch RD

Czytaj dalej

News USA

Dofinansowanie od rządu $1400 na osobę. Gigantyczny pakiet podpisał Joe Biden

Opublikowano

dnia

Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet stymulacyjny o wartości 1 biliona 900 miliardów dolarów, który ma pomóc Ameryce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19.

Przewiduje między innymi bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów po 1400 dolarów, zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dofinansowanie służby zdrowia.

Określany mianem „Amerykańskiego Planu Ratunkowegopakiet przewiduje idące w setki miliardów dolarów wydatki na przyspieszenie produkcji i dystrybucji szczepionek oraz dofinansowanie służby zdrowia, społeczności lokalnych, edukacji oraz sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię, takich jak linie lotnicze czy restauracje.

Rodziny o dochodach poniżej 150 tysięcy dolarów rocznie dostaną wypłaty w gotówce po 1400 dolarów na osobę, a bezrobotni dodatkowo 300 dolarów tygodniowo. W planie przewidziano też wypłaty od 250 do 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko.

„Ta historyczna ustawa ma wesprzeć kręgosłup naszego kraju – jest szansą dla pracowników, dla klasy średniej, dla ludzi, którzy zbudowali nasz kraj. To jest jej istota” – mówił prezydent USA podczas ceremonii podpisania planu.

„Amerykański Plan Ratunkowy” został uchwalony w Kongresie wyłącznie głosami demokratów. Republikanie krytykowali ustawę argumentując, że jest zbyt kosztowna, niewłaściwie skonstruowana i że zawiera wiele projektów, które są marnotrawstwem publicznych pieniędzy.

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Office of Public Affairs

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Luty 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Popularne