Połącz się z nami

News USA

Wybuch silnika samolotu United Airlines lecącego z Denver na Hawaje. To cud, że nikt nie zginął

Opublikowano

dnia

Pechowy okazał się sobotni lot numer 328 linii United Airlines z zaśnieżonego Denver na słoneczne Hawaje. Około 20 minut po oderwaniu się od ziemi doszło do wybuchu prawego silnika maszyny Boeing 777-200. Na pokładzie było 241 osób w tym 10 członków załogi. Nikomu nic się nie stało.

Pasażer Travis Loock relacjonuje, że kilkanaście minut po starcie usłyszał potężny huk. „Nastąpił wielki boom i taki dźwięk, którego nie chcesz nigdy słyszeć w samolocie” – tak powiedział lokalnym mediom mężczyzna, który leciał tym feralnym lotem wraz z żoną. Pilot natychmiast zawrócił maszynę na międzynarodowe lotnisko w Denver.

Szczątki silnika i elementy samolotu spadały na okoliczne boiska piłkarskie, domy i na przedmieścia miasta Denver. Szczątki znaleziono między innymi w Commons Park oraz w dzielnicach Northmoor i Red Leaf w miejscowości Broomfield. Miasteczko leży 25 mil na północ od Denver i 19 mil na zachód od międzynarodowego lotniska w Denver.

Tymczasem policja w Broomfield ostrzegła mieszkańców, aby nie dotykali ani nie przenosili szczątków samolotu, jeśli zobaczą je na swoim podwórku, ponieważ służby odpowiedzialne za wyjaśnienie przyczyn awarii czyli NTSB „chcą, aby wszystkie szczątki pozostały na miejscu do zbadania”.

Maszyna United Flight 328 powróciła w sobotę na lotnisko około godziny 1:30 pm czasu lokalnego. Federalna Administracja Lotnicza potwierdziła już w oficjalnym oświadczeniu, że rzeczywiście Boeing 777-200 bezpiecznie powrócił na międzynarodowe lotnisko w Denver po „awarii prawego silnika wkrótce po starcie”.

Związek Zawodowy Pilotów w USA reprezentujący pilotów linii lotniczej United Airlines pochwalił załogę lotu 328 i powiedział, że w takich przypadkach „nic nie zastąpi doświadczenia”.

Linie United Airlines poinformowały, że przed lądowaniem nie zrzucono paliwa. Jest to częsta praktyka, kiedy konieczne jest awaryjne lądowanie i następuje ono zaraz po starcie.

Chodzi o to, że samolot może być po prostu zbyt ciężki, aby bezpiecznie wylądować. Nie jest jasne, dlaczego załoga zdecydowała się nie zrzucać paliwa przed lądowaniem. 

Lokalna stacja telewizyjna KCNC, pokazała zdjęcia z rozbitą kabinę pickupa jednego z mieszkańców przedmieść Denver. Inna lokalna stacja telewizyjna KMGH, pokazała zdjęcia dziury w dachu jednego z domów, w które uderzyły szczątki maszyny.

FAA prowadzi już śledztwo w tej sprawie. Pasażerowie z Denver na Hawaje polecieli inną podstawioną maszyną.

Źródło: CNN, ABC, WGN, New York Times
foto: Flickr/Colin Brown Photography, youtube.com screenshot/Colorado, Flickr/airbus777, Flickr/Eric Kilby

News USA

22-latek wjechał wprost pod ciężarówkę. Zginęło kilkanaście osób

Opublikowano

dnia

Co najmniej 15 osób zginęło, a kilka zostało rannych w wypadku, do którego doszło w miejscowości El Centro w południowej Kalifornii, niedaleko granicy z Meksykiem.

Samochód typu SUV, którym podróżowało 28 osób zderzył się z ciężarówką. Według miejscowej policji samochód wyjechał wprost pod nadjeżdżającą ciężarówkę ze żwirem.

Auto typu SUV przewoziło zbyt dużą liczbę pasażerów – fabrycznie jest przystosowane do przewozu maksymalnie ośmiu osób. Ofiary śmiertelne miały od 20 do 55 lat. Wśród rannych jest co najmniej jedno osoba w wieku 16 lat. Samochód prowadził 22-latek, który zginął w wypadku.

źródło: IAR
foto:

Czytaj dalej

News USA

Prezydent USA obiecuje, że za 3 miesiące szczepionki będą dla wszystkich Amerykanów

Opublikowano

dnia

Prezydent USA oświadczył, że do końca maja Stany Zjednoczone będą mieć szczepionki na Covid-19 dla wszystkich dorosłych Amerykanów. Joe Biden wezwał władze wszystkich stanów, aby do końca marca zaszczepiły nauczycieli.

Pierwotnie rząd USA obiecywał, że zapewni Amerykanom szczepionki na Covid-19 do końca lipca. Wczoraj termin ten przesunięto o dwa miesiące. „Cieszę się, że mogę ogłosić, iż nasz kraj będzie mieć wystarczające ilości szczepionki dla każdej osoby dorosłej w Ameryce przed końcem maja” – powiedział Biden zastrzegając, że sam proces szczepień potrwa dłużej.

Prezydent USA tłumaczył, że przyspieszenie produkcji szczepionek jest możliwe między innymi dzięki współpracy firm Merc oraz Johnson & Johnson oraz dodatkowym zamówieniom z firm Pfizer i Moderna.

Joe Biden poinformował, że skorzysta z uprawnień rządu federalnego, aby do końca marca pracownicy szkół otrzymali przynajmniej jedną dawkę szczepionki.

Dotychczas około 52 milionów Amerykanów, czyli 16 procent populacji Stanów Zjednoczonych, otrzymało co najmniej jedna dawkę szczepionki. 26 milionów osób zostało całkowicie zaszczepionych.

Amerykański rząd zamówił u koncernów Pfizer, Moderna oraz Johnson & Johnson szczepionki wystarczające do zaszczepienia 400 milionów osób, czyli o 70 milionów więcej niż wynosi populacja USA.

źródło: IAR, ABC7, CNN, Chicago Tribune
foto: wikipedia.com, flickr/Hospital CLÍNIC,

Czytaj dalej

News USA

Szef amerykańskiej dyplomacji wyznaczył priorytety polityki zagranicznych USA

Opublikowano

dnia

Wśród priorytetów polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych sekretarz stanu Anthony Blinken wymienił zakończenie pandemii koronawirusa, walkę o interesy amerykańskich pracowników i przeciwstawienie się rosnącej potędze Chin.

Blinken zapowiedział wspieranie demokracji na świecie. Stwierdził też, że dyplomacja będzie w centrum polityki zagranicznej USA. Podczas wystąpienia w Departamencie Stanu Antony Blinken zapewnił, że Stany Zjednoczone powrócą do zaangażowania w sprawy międzynarodowe.

Podkreślał konieczność pokonania Covid-19 i zbudowania bardziej stabilnej gospodarki. Sekretarz stanu USA dodał, że interes amerykańskich pracowników będzie w centrum polityki zagranicznej i handlowej USA.

Blinken ubolewał, że na świecie ma miejsce erozja demokracji oraz wzrost tendencji autorytarnych. „Będziemy nagradzać demokratyczne działania, ale nie będziemy promować demokracji poprzez kosztowne interwencje militarne albo próby obalania autorytarnych reżimów za pomocą siły” – zapewnił.

Blinken powiedział, że choć Rosja, Iran czy Korea Północna stwarzają dla USA poważne wyzwania to relacje z Chinami stanowią największy geopolityczny test dla Ameryki. „Chiny są jedynym krajem z ekonomiczną, dyplomatyczną, militarną i technologiczną potęgą, by poważnie zagrozić stabilnemu i otwartemu porządkowi międzynarodowemu” – stwierdził szef amerykańskiej dyplomacji. Blinken dodał, że relacje USA z Chinami będą oparte na współpracy gdzie to możliwe i antagonistyczne gdzie będzie to konieczne.

 

źródło: IAR
foto: Flickr/U.S. Embassy Nigeria

Czytaj dalej
Reklama

Facebook

Luty 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Popularne