Połącz się z nami

Kościół

Od pół wieku nie było tak źle z ilością uczniów w szkołach katolickich. Co się dzieje?

Opublikowano

dnia

Według najnowszych danych zapisy do szkół prowadzonych przez Kościół katolicki w USA odnotowują największy spadek od prawie pół wieku.

Wkład szkół katolickich w edukację Amerykanów jest nieoceniony – czytamy w rezolucji opublikowanej właśnie przez Izbę Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Jednak przyszłość szkolnictwa katolickiego za oceanem nie rysuje się wyłącznie w jasnych barwach.

Kościół prowadzi w Stanach Zjednoczonych prawie 6 tys. szkół, do których uczęszcza ponad 1,5 miliona uczniów. Według najnowszego raportu Narodowego Katolickiego Stowarzyszenia Edukacyjnego (NCEA) liczba uczniów w szkołach katolickich spadła o ponad 110 tys. w bieżącym roku akademickim, a ponad 200 szkół zostało zamkniętych po zakończeniu poprzedniego roku szkolnego.

Publicysta, jezuita Paweł Kosiński w codziennym programie „Puls Kościoła” o godzinie 9.15 i 6.15 na naszej antenie, tak komentuje aktualny problem:

Za część tego wyniku odpowiedzialny jest spadek przyjęć do przedszkoli. Podobne spadki odnotowują także przedszkola prywatne i publiczne. We wszystkich liczba nowych podopiecznych spadła łącznie o ok. 26 proc. Według ekspertów jest to spowodowane nie tyle mniejszą dzietnością, ale pandemią, która zatrzymała rodziców w domach, dzięki czemu mogli zająć się swoimi dziećmi osobiście.

Zmniejszenie liczby zapisów w związku z pandemią COVID-19 znacznie przewyższa spadki, które nastąpiły po kryzysie związanym z nadużyciami seksualnymi wśród duchownych w 2002 roku i kryzysie finansowym z 2008 roku.

Ponadto, raport stwierdza, że zamykanie szkół katolickich nieproporcjonalnie dotknęło uczniów pochodzących z rodzin o niższych dochodach, mieszkających w miastach. Według raportu stwarza to ogromne zagrożenie dla całych społeczności, bo jest równoznaczne z pozbawieniem możliwości rozwoju wielu rodzin.

Spadki zapisów nastąpiły, mimo iż znacznie więcej osób wybierało szkoły katolickie niż w ubiegłych latach. Powodem takich decyzji było to, że ponad 90 proc. szkół prowadzonych przez Kościół zaprosiło w tym roku szkolnym swoich uczniów do klas. Tylko niewielka ich część postawiła na zdalne nauczanie w przeciwieństwie do szkół publicznych.

Ta dysproporcja skłoniła wielu rodziców do wyboru placówki katolickiej. Nie powstrzymało to jednak ogólnego spadku ilości uczniów i zamykania szkół katolickich. Autorzy raportu zastrzegają, że nie jest oczywiste, iż nastąpi poprawa, gdy znikną ograniczenia związane z pandemią.

 

źrodło: RV, Łukasz Sośniak SJ
foto: Flickr/USAG- Humphreys, Mundial Perspectives,

Kościół

Nowa Inicjatywa Katolicka: Wsparcie dla parafii i społeczności

Opublikowano

dnia

Autor:

Pulte Family Charitable Foundation uruchomiła nowatorską Inicjatywę Katolicką, której celem jest wsparcie finansowe dla parafii i organizacji katolickich w Stanach Zjednoczonych. Opisana jako „innowacyjny, zatwierdzony przez Watykan model finansowania”, ma pomóc w zapewnieniu długoterminowej stabilności katolickich nieruchomości oraz wspólnot parafialnych. O programie mówi Ojciec Józef Polak SJ.

Głównym celem projektu jest inwestowanie w prężnie działające parafie, szkoły i inne placówki katolickie, szczególnie te, które są niedofinansowane i wymagają wsparcia. Jak podkreśla Kevin Doyle, dyrektor operacyjny fundacji, model ten odciąża przywódców religijnych i edukacyjnych od problemów finansowych, pozwalając im skupić się na ich misji – służbie wiernym i uczniom.

Pierwsze projekty w ramach inicjatywy

Fundacja rozpoczyna działalność od pięciu projektów, w tym:

  • Bazylika św. Anny w Detroit – zabytkowa parafia z XIX wieku, która zostanie poddana gruntownej restauracji. Prace obejmują odnowienie witraży, ławek oraz modernizację infrastruktury. Dodatkowo wokół bazyliki powstanie zielony kampus z placem i ścieżkami spacerowymi, by stała się centrum życia lokalnej społeczności.

Bazylika św. Anny w Detroit

  • Akademia Josephinum Sacred Heart w Chicago – historyczna szkoła założona przez Siostry Miłosierdzia pod koniec XIX wieku. Projekt ma na celu przekształcenie placówki w jeszcze bardziej dynamiczne centrum edukacyjne i społecznościowe.

Josephinum Sacred Heart w Chicago

  • Bulldog Catholic na Uniwersytecie Minnesoty w Duluth – duszpasterstwo akademickie prowadzone przez księdza Mike’a Schmitza, które wspiera studentów w życiu duchowym poprzez sakramenty i nauczanie.

Fundacja planuje rozszerzenie programu na kolejne parafie i organizacje. Doyle podkreśla, że przyszłe projekty będą wybierane według określonych kryteriów, a ich realizacja potrwa kilka lat.

Inicjatywy Społeczne

Oprócz wsparcia dla parafii, fundacja inwestuje również w budownictwo mieszkaniowe, w tym:

  • Osiedle na południu Florydy dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i rozwojowymi.
  • Niedrogie mieszkania na wynajem w Immokalee na Florydzie dla rodzin o niskim statusie ekonomicznym.

Dotychczasowa wartość inwestycji fundacji w inicjatywy katolickie i społeczne przekroczyła 100 milionów dolarów, a kolejne projekty są w przygotowaniu. Wdrażany model finansowania ma zapewnić trwały rozwój wspólnot katolickich oraz poprawić jakość życia wielu osób.

 

Źródło: cna
Foto; Pulte Family Charitable Foundation, Bazylika św. Anny w Detroit, Josephinum Academy
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

W Muzeum Polskim w Ameryce Anna Fink zaprezentuje swoją książkę „56 kościołów”

Opublikowano

dnia

Autor:

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na promocję książki „56 kościołów”, która odbędzie się w niedzielę, 30 marca o godzinie 2.00PM w Sali Głównej muzeum, pod adresem 984 N. Milwaukee Avenue, Chicago, IL. 60642. Wstęp wolny, zalecane są dobrowolne datki na Muzeum Polskie w Ameryce.

„56 kościołów” zagłębia się w wyjątkową historię kościołów, które były tętniącymi życiem centrami rozwoju kulturalnego i społecznego dla polskich imigrantów.

Książka zawiera szczegółowe opisy każdego kościoła, mapy ilustrujące ich lokalizację oraz oryginalne szkice autorki, co czyni ją nieocenionym źródłem do badania polskiego dziedzictwa Chicago.

Dowiedz się o wyzwaniach i przeszkodach napotkanych podczas zbierania materiałów do tej kompleksowej pracy, (w tym o poszukiwaniach kościołów, które już nie istnieją lub zostały przebudowane do innych celów).

Więcej informacji na stronie 56churches.com

 

Źródło: Muzeum Polskie w Ameryce
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, Tdl1060
Czytaj dalej

Kościół

“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee

Opublikowano

dnia

Autor:

Wyjątkowy spektakl, stworzony przez Cecylię Jabłońską i jej zespół wolontariuszy, wystawiany jest już od ponad 30 lat, nie tylko w rejonie Chicago. “Misterium Męki Pańskiej”, które pozwala zatrzymać się w czasie Wielkiego Postu i przygotować duchowo do Wielkanocy, w ten weekend będą mieli okazję zobaczyć mieszkańcy Lombard IL i Milwaukee w Wisconsin.

 To poruszające widowisko, które co roku gromadzi setki osób, było tematem rozmowy w studiu Radia Deon Chicago z Urszulą Michałowską i Ksawerym Kipirzepą.

Misterium nie jest zwykłym spektaklem – to modlitwa, medytacja i głębokie przeżycie duchowe, które porusza zarówno widzów, jak i samych aktorów. Uczestnicy widowiska czują się świadkami wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, a ich emocje i refleksje można znaleźć na stronie livetheaterproduction.com. To najlepszy dowód na to, jak wielki wpływ ma to wydarzenie na życie ludzi.

„Nasza grupa liczy około stu wolontariuszy, całe rodziny” – mówi Urszula Michałowska, odpowiedzialna za oprawę techniczną spektaklu. – „Na co dzień każdy należy do innej parafii, ale w Wielkim Poście łączymy siły, aby wystawić Misterium w nowych miejscach i dotrzeć do ludzi, którzy jeszcze go nie doświadczyli.”

Nieodłącznym elementem widowiska są efekty świetlne, które nadają scenom jeszcze większej głębi. Szczególnie widowiskowe są spektakle wieczorne, kiedy światło i cienie potęgują emocje towarzyszące inscenizacji.

Główną rolę Jezusa w tym roku gra Ksawery Kipirzepa, który początkowo traktował to jako zwykłe wyzwanie aktorskie. „Dopiero po pierwszych próbach, a szczególnie po premierowym występie w Środę Popielcową, zrozumiałem, jak ogromny wpływ to przedstawienie ma nie tylko na widzów, ale i na nas, aktorów” – mówi.

W rolach wokalnych występują Khary Laurent i Katarzyna Mosiewicz, a wśród wolontariuszy można spotkać osoby w różnym wieku – od 3-4-letnich dzieci po 81-letniego pana Tadeusza. Najmłodszy uczestnik Misterium miał zaledwie pięć miesięcy!

Tegoroczna edycja “Misterium Męki Pańskiej” zostanie wystawiona w 13 kościołach, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W nadchodzący weekend spektakl można zobaczyć w Lombard i Milwaukee.

To wyjątkowa okazja, by przeżyć Wielki Post w sposób głęboki i duchowy. Nie przegapcie tego niezwykłego doświadczenia przed Świętami Wielkiej Nocy!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: livetheaterproduction
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu