Połącz się z nami

News USA

Obrona Trumpa: Impeachment jest niekonstytucyjny. Głosowanie może odbyć się już w weekend

Opublikowano

dnia

W trwającym w amerykańskim Senacie procesie impeachmentu Donalda Trumpa głos zabrali prawnicy byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

W swoich wystąpieniach adwokaci argumentowali, że były amerykański przywódca nie ponosi odpowiedzialności za atak na Kapitol do którego doszło 6 stycznia. Oceniali też, że impeachment jest niezgodny z Konstytucją.

Obrońcy Donalda Trumpa przekonywali senatorów pełniących rolę ławy przysięgłych, że język walki jakim posługiwał się on podczas wystąpienia poprzedzającego atak na Kapitol miał charakter metaforyczny i że demokraci w przeszłości posługiwali się ostrzejszą retoryką.

„Prezydent nie używał języka podburzania. Jednak wielu waszyngtońskich polityków stosowało niebezpieczną i nieodpowiedzialną retorykę w ostatnich latach” – mówił adwokat Michael Van Der Veen. Prawnik argumentował, że były prezydent USA zawsze sprzeciwiał się przemocy i że szturm na Kongres był wynikiem spontanicznych działań różnych grup. Van Der Veen ocenił, że siedziba Kongresu nie była odpowiednio zabezpieczona. Argumentował też, że impeachment byłego urzędnika państwowego jest niekonstytucyjny.

„Kongres chce przyznać sobie prawo do dyskwalifikowania prywatnego obywatela od ubiegania się o urząd publiczny” – mówił adwokat.

Prawnicy Donalda Trumpa zapowiedzieli, że nie wykorzystają całego przysługującego im czasu i zakończą obronę w kilka godzin. Po ich wystąpieniach obie strony będą odpowiadać na pytania. Jeśli Senat nie zdecyduje się na powoływanie świadków, głosowanie nad zarzutami może odbyć się już w weekend.

Do skazania w procedurze impeachmentu potrzeba 2/3 czyli 67 głosów w stuosobowym Senacie, w którym obie partie mają po 50 przedstawicieli. W tej chwili nic nie wskazuje na to, by demokratom udało się przekonać 17 republikanów do uznania Donalda Trumpa winnym stawianych zarzutów.

źródło: IAR
foto: Flickr/IowaPolitics.com, Flickr/Gage Skidmore

News USA

Agenci Marshals Service uratowali ponad 150 dzieci. W USA giną setki dzieci

Opublikowano

dnia

W amerykańskim stanie Tennessee służby dotarły do 150 zaginionych dzieci. To rezultat akcji prowadzonych w ostatnich dwóch miesiącach.

Stanowe Biuro Śledcze przekazało, że operacja rozpoczęła się na początku stycznia po tym, jak zidentyfikowano 240 zaginione dzieci, które przebywały w stanie.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni trwały działania, które doprowadziły do uwolnienia 150 z nich. Służby zapewniają, że działania będą kontynuowane, by odnaleźć pozostałe 90 dzieci.

Ze 150 dzieci w wieku od 3 do 17 lat, do których dotarto w ostatnich dniach, co najmniej pięcioro było potencjalnymi ofiarami handlu dziećmi, a co najmniej jedno zostało porwane. Są wśród nich także takie, które opuściły domy, czy żyły z innymi członkami rodziny.

Szacuje się, że każdego miesiąca w stanie Tennessee giną setki dzieci. Powody są różne – ucieczki, rodzinne spory o opiekę nad dziećmi, ale występują też pobudki czysto kryminalne i dotyczą porwań, czy handlu nieletnimi.

W całym 2020 roku we współpracy z agencją federalną United States Marshals Service odnaleziono 387 dzieci. W kilku innych stanach – takich jak Ohio, Wirginia, Indiana i Georgia – również rozpoczęto specjalne operacje, podczas których śledczy skupiają się na odnajdywaniu zaginionych dzieci.

 

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Office of Public Affairs

Czytaj dalej

News Chicago

Mieszkał pod Chicago i współpracował z Państwem Islamskim. Skazany na karę 12 lat pozbawienia wolności

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkaniec północnych przedmieść Chicago, został we środę skazany na karę 12 lat pozbawienia wolności za konspirację i wspieranie terrorystycznej organizacji ISIS.

38-letni Joseph Jones z miejscowości Zion, w roku 2015 rozpoczął serię spotkań z tajnymi agentami FBI myśląc, że są częścią organizacji terrorystycznej. W roku 2017 wyposażył tych samych agentów w telefon komórkowy, który według planu miał być wykorzystany do detonacji ładunków wybuchowych.

W kwietniu tego samego roku Jones został zatrzymany na lotnisku O’Hare, gdzie wraz z podstawionym agentem, planował podróż do Syrii. W tym samym czasie został aresztowany jego wspólnik, 39 letni Edward Shimenti, który był aktywnie zaangażowany w sprawę. Shimenti stanie przed sądem 8 kwietnia tego roku.

Źrôdło:WGN

Foto: Flickr/Kurdishstruggle

Czytaj dalej

News USA

22-latek wjechał wprost pod ciężarówkę. Zginęło kilkanaście osób

Opublikowano

dnia

Co najmniej 15 osób zginęło, a kilka zostało rannych w wypadku, do którego doszło w miejscowości El Centro w południowej Kalifornii, niedaleko granicy z Meksykiem.

Samochód typu SUV, którym podróżowało 28 osób zderzył się z ciężarówką. Według miejscowej policji samochód wyjechał wprost pod nadjeżdżającą ciężarówkę ze żwirem.

Auto typu SUV przewoziło zbyt dużą liczbę pasażerów – fabrycznie jest przystosowane do przewozu maksymalnie ośmiu osób. Ofiary śmiertelne miały od 20 do 55 lat. Wśród rannych jest co najmniej jedno osoba w wieku 16 lat. Samochód prowadził 22-latek, który zginął w wypadku.

źródło: IAR
foto:

Czytaj dalej
Reklama

Facebook

Luty 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Popularne