Połącz się z nami

News USA

Producent oprogramowania wyborczego idzie z Rudolphem Gulianim na noże. Chce 1 miliarda 300 milionów dolarów

Opublikowano

dnia

Producent maszyn do liczenia głosów firma Dominion Voting Systems złożyła pozew sądowy przeciwko Rudolphowi Giulianiemu. Dominion zarzuca prawnikowi byłego prezydenta Donalda Trumpa rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat oszustw wyborczych i domaga się odszkodowania w wysokości 1 miliarda 300 milionów dolarów.

W pozwie złożonym w sądzie federalnym w Waszyngtonie Dominion zarzuca Rudolphowi Giulianiemu promowanie w publicznych wystąpieniach, konserwatywnych mediach oraz na platformach internetowych fałszywej narracji na temat oszustwa wyborczego, które firma określa mianem „wielkiego kłamstwa”.

Dominion wskazuje na wypowiedzi Giulianiego o rzekomym przerzucaniu głosów z Donalda Trumpa na Joe Bidena. Firma twierdzi, że Giuliani świadomie rozpowszechniał fałszywe informacje przez co naraził firmę na straty a jej pracowników na zastraszanie ze strony zwolenników Donalda Trumpa.

Firma podkreśla, że tezę o fałszerstwie wyborczym zdementowała zarówno Federalna Agencja Cybepbezpieczeństwa Infrastruktury jak i Departament Sprawiedliwości.

Rudolph Giuliani nie skomentował pozwu. W ubiegłym tygodniu w programie radiowym mówił jednak, że korzystał z prawa do wolności wypowiedzi i że przed sądem udowodni prawdziwość swoich twierdzeń.

Podobny pozew firma Dominion złożyła przeciwko prawniczce współpracującej ze sztabem Donalda Trumpa Sydney Powell, od której również domaga się 1 miliarda 300 milionów dolarów odszkodowania. Po otrzymaniu pism przedprocesowych część konserwatywnych mediów w USA wycofała się z twierdzeń o manipulacjach wyborczych przy użyciu maszyn i oprogramowania firmy Dominion.

 

źródło: IAR/Reuters
foto: Flickr/Jernej Furman

 

News Chicago

Demokratka Marie Newman naciska na wprowadzenie nowej ustawy LGBTQ

Opublikowano

dnia

Przedstawicielka Izby Reprezentantów stanu Illinois z ramienia Demokratów, Marie Newman, naciska na wprowadzenie w życie nakazu, który zabroniłby dyskryminacji wobec środowisk LGBTQ.W ostatnich wyborach to właśnie Marie Newman zastąpiła Dana Lipińskiego, który przez dekady rządził w swoim okręgu i był konserwatywnym Demokratą.

Ta sprawa tym bardziej została nagłośniona, gdyż przeciwko temu, co proponuje Newman, występuje Republikańska kongresmanka z Georgii, Marjiorie Taylor Greene.

Reprezentująca Demokratów Newman we wtorkowym wystąpieniu naciskała na przegłosowanie tzw. ,, Equality Act” czyli aktu równości, który zabroniłby dyskryminacji w oparciu o płeć i orientację seksualną.

Posłanka z trudem powstrzymywała łzy podczas swojego wystąpienia, podkreślając ile ta ustawa znaczy dla jej transpłciowej córki. Jak podkreśliła:,,Odpowiednim czasem na zrobienie tego były dekady temu. Przegapiliśmy wtedy nasze okienko. Drugim najlepszym momentem na to jest dziś”.

We środę będąca w opozycji kongresmanka Taylor Greene miała swoje wystąpienie podczas którego zrobiła wszystko by prawo nie weszło w życie.

 

We czwartek Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę. Teraz czeka na głosowanie w Senacie.

Źródło:chicagotribune.com

Źródło: IAR
foto: Flickr

Czytaj dalej

News USA

Covidowa ceremonia Złotych Globów zamknęła artystów w domach i hotelach. Główna nagroda dla „Nomadland”

Opublikowano

dnia

Złote Globy rozdane. Film Chloé Zhao „Nomadland” zdobył główną nagrodę za najlepszy dramat. W kategorii najlepsza komedia-musical statuetkę przyznano obrazowi Sachy Barona Cohena „Kolejny Film o Boracie”. Z powodu pandemii Covid-19 ceremonia odbyła się niemal w całości wirtualnie.

78. Złote Globy nie przypominały tradycyjnej ceremonii. Zabrakło czerwonego dywanu a nominowani łączyli się przez Zoom ze swoich domów albo pokoi hotelowych. Aktorki miały na sobie eleganckie kreacje ale prezentowały je na tle szafek z książkami, biurek, kominków, przydomowych ogródków i hotelowych mebli. Niektórym twórcom towarzyszyły dzieci albo zwierzęta domowe.

Tina Fey prowadziła ceremonię z restauracji Rainbow Room na 65 piętrze Rockefeller Center w Nowym Jorku a jej partnerka Amy Poehler z hotelu w Beverly Hills. W obu salach na żywo ceremonię obserwowała niewielka liczba przetestowanych na Covid gości.

Statuetki Złotych Globów zostaną dostarczone do zwycięzców przez firmy kurierskie. Podczas łączeń z filmowcami nie było poważniejszych wpadek poza sytuacją, w której jeden z aktorów dziękując za nagrodę zapomniał włączyć mikrofon.

Złote Globy przyznaje Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej przy Hollywood, które skupia około 80 dziennikarzy z całego świata.

Przed ceremonią organizacji wytknięto, że nie ma wśród nich żadnej czarnoskórej osoby. Szefowie Stowarzyszenia obiecali, że zadbają o większą reprezentatywność.

 

źródło: IAR
foto: youtube/shootscreen Entertainment Tonight

Czytaj dalej

News USA

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Stanach Zjednoczonych. Uroczystości w amerykańskiej Częstochowie

Opublikowano

dnia

Amerykańska Polonia uczciła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne uroczystości odbyły się w amerykańskiej Częstochowie, czyli Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown w stanie Pensylwania.

Uroczystości rozpoczęły się apelu pamięci przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych, który znajduje się na przylegającym do świątyni cmentarzu. Uczestnicy ceremonii złożyli wieniec przy pomniku, a następnie wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej.

Ostatnim punktem uroczystości był pokaz filmu „Mam taką nadzieję” o żołnierzu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Stanisławie Konopce ps. „Desant”. Został on rozstrzelany 8 marca 1946 na terenie siedziby byłego Urzędu Bezpieczeństwa w Łomży.

Film poprzedziło wystąpienie twórcy obrazu Grzegorza Tymińskiego, który przypomniał skalę zbrodni komunistycznych w powojennej Polsce. „W czasie wprowadzania komunizmu w Polsce na karę śmierci skazano pięć tysięcy osób i wykonano trzy tysiące wyroków. Łącznie w latach 1944-1956 zmarło i zostało zamordowanych 50 tysięcy Polaków” – mówił Tymiński.

Głównym organizatorem uroczystości w amerykańskiej Częstochowie był Okręg 10 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

 

źródło: IAR
foto: Flickr/Ray

Czytaj dalej
Reklama

Facebook

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne