Połącz się z nami

News USA

Amerykanie chcą dopaść szpiega, który wykradł i opublikował wojskowe tajne dokumenty

Opublikowano

dnia

Sąd w Londynie zablokował ekstradycję Juliana Assange’a do Stanów Zjednoczonych. Amerykanie oskarżają twórcę Wikileaks o publikowanie nielegalnych danych, kluczowych dla bezpieczeństwa kraju i ludzkiego życia. Jego obrońcy od początku argumentują, że oskarżenia są politycznym atakiem i uderzają w wolność słowa i prasy.

Sędzia podkreśliła, że istniały przesłanki, by dać zielone światło na ekstradycję. Tłumaczyła, że gdyby oskarżenia postawiła brytyjska prokuratura, to do procesu by doszło, bo zasada wolności prasy nie chroniłaby Australijczyka. Jednocześnie jednak Vanessa Baraister uznała, że czterdziestodziewięcioletni Assange nie może zostać wysłany do USA, bo cierpi na depresję i nie ma pewności, czy w Stanach nie popełniłby samobójstwa.

Rebecca Vincent z organizacji Reporterzy Bez Granic mówiła przed sądem Old Bailey, że cieszy się z werdyktu. Ale nie z uzasadnienia „Nie zgadzamy się z oceną, że to nie była sprawa polityczna, że tu nie chodziło o wolność słowa” – podkreślała, dodając że wyrok oznacza, że w przyszłości ludzie mogą zostać skazani za podobną działalność, jeśli tylko nie będą mieli problemów psychicznych.

Obrońcy Assange’a przekonują, że ściganie go za publikację dokumentów to dławienie wolności słowa i pozbawianie ludzi możliwości dowiadywania się o nadużyciach władzy. Z zadowoleniem decyzję sądu przyjęły brytyjski związek dziennikarzy, a także Amnesty International.

Manifestacja w Londynie obrońców Juliana Assange’a

USA oskarża twórcę Wikileaks, ze wykradając i publikując dyplomatyczne i wojskowe tajne dokumenty naraził ludzkie życie. Z punktu widzenia prokuratury czyn twórcy Wikileaks to zwykła działalność kryminalna.

„Dziennikarstwo nie jest dla niej usprawiedliwieniem” – mówił jesienią zeszłego roku James Lewis, reprezentujący przed sądem oskarżenie. I podawał przykład: przekonywał, że publikacja dokumentów bez wykreślenia danych wrażliwych miała narazić dysydentów w Iraku i Afganistanie na tortury lub utratę życia.

To jeszcze nie koniec. Możliwa jest apelacja do wysokiego trybunału. Sprawa może trafić do Sądu Najwyższego. Amerykanie zapowiedzieli, że złożą wniosek o rozpatrzenie sprawy w kolejnej instancji.

żródło: IAR
foto: Flickr/Rae Allen

Czytaj dalej
Reklama

News Chicago

Chicagowianka pokieruje specjalnym Covidowym zespołem utworzonym przez Joe Bidena

Opublikowano

dnia

Była szefowa chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, dr Julie Morita pokieruje specjalnym oddziałem do walki z Covid 19 utworzonym przez prezydenta Joe Bidena.

Dr Morita wychowała się w Chicago i do dziś mieszka w dzielnicy Edgewater, położonej na północ od centrum maista przy Uniwersytecie Loyola. Julie Morita przez ponad 20 lat pracowała w Departamencie Zdrowia Publicznego. Z roku na rok systematycznie awansowała, aż do pozycji szefowej całego departamentu.

Jak powiedziała burmistrz miasta Chicago Lori Lightfoot: ,,Doktor Julie Morita zastała dziś krajowym ekspertem zdrowia. Jej więź z naszym miastem Chicago, będzie dla nas ogromnym plusem”.

 

Przypomnijmy, że doktor Julie Morita była pierwszą Azjatką, która kierowała całym Departamentem Zdrowia Publicznego w mieście Chicago.

Za jej kadencji przypadki wirusa HIV spadły do najniższych w historii. Również przypadki bardzo groźnego wirusa Ebola były pod stałą kontrolą departamentu, którym kierowała doktor Julie Morita.

Źródło: WGN

Czytaj dalej

News USA

Atak zimy w amerykańskim stanie Kolorado. Bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy osób

Opublikowano

dnia

W rejonie miasta Denver w kilkanaście godzin spadło od dwóch do czterech stóp śniegu. Metropolia i jej okolice zostały całkowicie sparaliżowane.

Burza śnieżna, która przeszła nad stanem Kolorado, zablokowała między innymi ruch na głównych drogach i lotniskach. Międzynarodowy port w Denver wstrzymał loty na dwa dni.

Odwołano setki połączeń. Odcięty został też dojazd do wielu miejscowości w pobliskich Górach Skalistych.

Na jednej z autostrad w zaspach utknęło niemal sto samochodów, w tym pługi śnieżne. Na ratunek kierowcom wysłano Gwardię Narodową. Do pomocy włączył się także jeden z oddziałów SWAT. Policjanci ewakuowali ludzi do swoich opancerzonych pojazdów.

Po ataku zimy w rejonie Denver bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Usuwanie skutków burzy śnieżnej może potrwać nawet kilka dni.

Źródło: IAR
Foto: Flickr, arch RD

Czytaj dalej

News USA

Dofinansowanie od rządu $1400 na osobę. Gigantyczny pakiet podpisał Joe Biden

Opublikowano

dnia

Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet stymulacyjny o wartości 1 biliona 900 miliardów dolarów, który ma pomóc Ameryce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19.

Przewiduje między innymi bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów po 1400 dolarów, zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dofinansowanie służby zdrowia.

Określany mianem „Amerykańskiego Planu Ratunkowegopakiet przewiduje idące w setki miliardów dolarów wydatki na przyspieszenie produkcji i dystrybucji szczepionek oraz dofinansowanie służby zdrowia, społeczności lokalnych, edukacji oraz sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię, takich jak linie lotnicze czy restauracje.

Rodziny o dochodach poniżej 150 tysięcy dolarów rocznie dostaną wypłaty w gotówce po 1400 dolarów na osobę, a bezrobotni dodatkowo 300 dolarów tygodniowo. W planie przewidziano też wypłaty od 250 do 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko.

„Ta historyczna ustawa ma wesprzeć kręgosłup naszego kraju – jest szansą dla pracowników, dla klasy średniej, dla ludzi, którzy zbudowali nasz kraj. To jest jej istota” – mówił prezydent USA podczas ceremonii podpisania planu.

„Amerykański Plan Ratunkowy” został uchwalony w Kongresie wyłącznie głosami demokratów. Republikanie krytykowali ustawę argumentując, że jest zbyt kosztowna, niewłaściwie skonstruowana i że zawiera wiele projektów, które są marnotrawstwem publicznych pieniędzy.

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Office of Public Affairs

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne