Połącz się z nami

News Chicago

Nowe prawo w 2021 roku: Obowiązkowe lekcje historii o LGBTQ oraz utrata prawa jazdy za pisanie SMSów

Opublikowano

dnia

Wraz z początkiem Nowego Roku zawsze pojawia się nowe przepisy, których należy przestrzegać. Zwykle w życie wchodzą setki nowych praw i obowiązków. W tym Nowym Roku na przykład w naszym stanie Illinois pojawi się 255 nowych ustaw. Między innymi kierowcy korzystający z telefonu komórkowego, którzy w wyniku wypadku spowodują obrażenia ciała innej osoby otrzymają mandat w wysokości co najmniej 1000 USD i mogą stracić prawo jazdy. Innym nowym przepisem są zmiany w programie nauczania. Od nowego roku uczniowie szkół publicznych w stanie Illinois uczyć się będą o historii osób LGBTQ +, a gimnazjaliści otrzymują semestr edukacji obywatelskiej czyli nauczą się jak głosować i czym jest amerykańska konstytucja. Będzie to poszerzony program, który obowiązywał do tej pory.

Przypomnijmy, że wiosenna sesja legislacyjna w Springfield została nagle przerwana przez wybuch pandemii COVID-19, w wyniku czego politykom udało się przyjąć tylko kilka nowych przepisów począwszy od nowych środkach bezpieczeństwa na drogach, bardziej obywatelskiego programu nauczania w szkołach publicznych oraz kolejnej podwyżki płacy minimalnej.

Wzrost płacy minimalnej

Nasz stan Illinois jest jednych z kilku stanów, w którym płaca minimalna do roku 2025 będzie podniesiona do poziomu $15 za godzinę. Oznacza to, że w roku 2021 płaca wzrośnie już do $11 za godzinę dla pracowników na etatach, do $6,60 za godzinę dla pracowników pracujących z napiwkiem i do $8,50 za godzinę dla pracowników poniżej 18 lat, którzy pracują mniej niż 650 godzin w roku. Od 1 stycznia 2020 r. pracodawcy są zobowiązani do wypłacania pracownikom poniżej 18 lat pełnej płacy minimalnej, jeśli przepracują więcej niż 650 godzin w roku kalendarzowym.

Limity finansowe za insulinę

Nowe prawo czyni stan Illinois drugim stanem w kraju, w którym ograniczone będą dopłaty za dostawę insuliny, którą stosuje się przy leczeniu przewlekłej cukrzycy. W Nowym Roku dopłaty nie przekroczą 100 dolarów za 30-dniową dostawę insuliny, niezależnie od rodzaju i ilości potrzebnego lekarstwa dla pacjenta. Prawo nie będzie stosowane w przypadku podawania pacjentom insuliny dożylnie. Prawo wymaga również, aby Prokurator Generalny stanu Illinois zbadał ceny insuliny na receptę, po to, aby chronić pacjentów przed wykorzystywaniem przez firmy farmaceutyczne. W naszym stanie Illinois na cukrzyce leczy się milion 300 tysięcy osób.

Poufność informacji w przypadku napaści seksualnej 

Jako dodatek do stanowej ustawy o poufności adresu dla ofiar przemocy domowej, nowa ustawa HB 2818 umożliwia, także ofiarom napaści seksualnej i prześladowania ubieganie się o utajnienie adresu zamieszkania, tak aby ich sprawcy nie mogli ich znaleźć. Ustawa ta zmienia również nazwę aktu prawnego z „Poufność adresu ofiar przemocy domowej” na „Poufność adresu ofiar przemocy domowej, napaści na tle seksualnym lub prześladowania.”

Próbki DNA osób zaginionych

Poprawka przeszła w Springfield i zatwierdzona ustawa w 2019 roku wchodzi teraz w życie od dnia 1 stycznia. Ustawa numer HB2708 umożliwia organom ścigania pobieranie próbek DNA od osoby zaginionej, a także członków jej rodziny. Ustawa umożliwia dodanie tych próbek DNA do krajowego systemu osób zaginionych, a także współpracujących laboratoriów, które przetwarzają te dane, tak aby odnaleźć osoby zaginione. Po odnalezieniu osoby prawo wymaga, aby organy ścigania usunęły wszystkie informacje DNA z poszczególnych rejestrów.

Dotacje dla małych firm w przypadku pandemii

W wyniku pandemii koronawirusa stan Illinois wprowadził system dotacji dla małych firm oraz specjalny system pożyczek. Ten stanowy milionowy program dotacji jest jednym z największych w kraju. Państwowy program wsparcia gospodarczego utworzony w odpowiedzi na pandemię ma pomóc w ustabilizowaniu finansowym małych firm, które działają na terenie naszego stanu Illinois.

źródło: ABC7, WGN, Chicago Tribune
foto: arch RD

 

News Chicago

Były szeryf Cook County przemycał narkotyki z Meksyku. Czy pójdzie siedzieć?

Opublikowano

dnia

Autor:

Juan Carmona z Burr Ridge, lat 46,  został aresztowany i oskarżony w związku z podejrzeniem o udział w przemycie i handlu kokainą pochodzącą z Meksyku.

Byłemu zastępcy szeryfa powiatu Cook postawiono szereg zarzutów. Juan Carmona jest oskarżony o działalność kryminalną związaną z narkotykami, handel substancjami niedozwolonymi, posiadanie tych substancji oraz ich przerzut. 

W 2019 roku Homeland Security Investigations odkrył domniemany udział Carmony w międzynarodowej operacji przemytu kokainy. W lipcu 2019 r. agenci HSI odzyskali ponad 16 kilogramów kokainy z dwóch domów w Illinois, które rzekomo posiadał Carmona.

Carmona miał zeznać, że kokaina pochodzi z Meksyku i przyznał się do udziału w operacji przemytu kokainy do Illinois.

Wcześniej władze oskarżyły Luisa Felipe Cantu-Reyesa, który również był rzekomo zamieszany w operację przemytu. Jemu także postawiono zarzuty handlu substancjami niedozwolonymi,  działalność przestępczą związaną z narkotykami, posiadanie niedozwolonych substancji oraz zamiar ich dostarczenia, a także zarzut prania brudnych pieniędzy i działalności kryminalnej dotyczącej prania brudnych pieniędzy.

Juanowi Carmona grozi conajmniej 30-letni wyrok na podstawie postawionych zarzutów. Kaucja Carmony została ustalona na 1 milion dolarów, a następna data jego rozprawy sądowej to 10 grudnia.

 

Żródło:wgn
Foto:wgn/FlickrMarco Verch Professional Photographer

Czytaj dalej

News Chicago

Barack Obama w Chicago. Wizyta byłego Prezydenta USA i jego żony w rodzinnym mieście

Opublikowano

dnia

Autor:

Były Prezydent Stanów Zjednoczonych wraz z żoną wraca do wietrznego miasta w związku z szeregiem imprez planowanych na ten weekend.

Jak informuje The Obama Presidential Foundation, wizyta byłego prezydenta Baracka Obamy oraz byłej pierwszej damy Michelle przewiduje spotkania z grupami społecznych liderów, którzy pracują nad takimi kwestiami jak przemoc, zdrowie psychiczne, niepewność żywnościowa czy możliwości gospodarcze.

Michelle planuje również spotkać się z Chicago Public Lights Students, aby mówić o problemach edukacyjnych w college’u i ścieżkach kariery młodych ludzi.

Była para prezydencka ostatni raz odwiedziła Chicago w związku z otwarciem Centrum Prezydenckiego Obamy w Jackson Park.

Żródło:wgn

Foto: Flickr/Image Editor/Luke Vargas

Czytaj dalej

News Chicago

Gubernator JB Pritzker nie zniesie nakazu noszenia masek. Nie ma mowy

Opublikowano

dnia

Autor:

W związku z nowym wariantem koronawirusa i wzrostem zachorowań na Covid-19 nie ma szans na poluzowanie wymogów sanitarnych – powiedział gubernator stanu Illinois JB Pritzker.

„Mamy wymóg noszenia maseczek wewnątrz budynków w stanie Illinois i nie znosimy go, zwłaszcza nie teraz”, powiedział Pritzker.

W czwartek statystyki zachorowań na Covid kontynuowały gwałtowny wzrost w Illinois. Ponad 11500 przypadków zachorowań zgłoszono w ciągu doby, co jest prawie dwukrotnym wzrostem w porównaniu do poprzedniego dnia, kiedy było ich nieco ponad 6000. Dane służby zdrowia pokazują, że to największa liczba przypadków Covid zgłoszonych w Illinois w ciągu jednego dnia od 1 grudnia 2020, kiedy zanotowano 12.542 nowych zachorowań.

Według analizy dziennika Chicago Tribune zachorowania dotyczą  głównie osób niezaszczepionych.

Przedstawiciele służby zdrowia powiatu Cook County wzywają osoby niezaszczepione do pozostania w domu w okresie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

W ostatnich dniach główny lekarz miasta Chicago Dr Allison Arwady zachęcała mieszkańców, aby się zaszczepili lub przyjęli dawkę przypominającą. 

 

Żródło:fox32,abc7

Foto:YT/Frank Balsinger/Chad Davis

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

grudzień 2020
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne