Połącz się z nami

News Chicago

Nowe prawo w 2021 roku: Obowiązkowe lekcje historii o LGBTQ oraz utrata prawa jazdy za pisanie SMSów

Opublikowano

dnia

Wraz z początkiem Nowego Roku zawsze pojawia się nowe przepisy, których należy przestrzegać. Zwykle w życie wchodzą setki nowych praw i obowiązków. W tym Nowym Roku na przykład w naszym stanie Illinois pojawi się 255 nowych ustaw. Między innymi kierowcy korzystający z telefonu komórkowego, którzy w wyniku wypadku spowodują obrażenia ciała innej osoby otrzymają mandat w wysokości co najmniej 1000 USD i mogą stracić prawo jazdy. Innym nowym przepisem są zmiany w programie nauczania. Od nowego roku uczniowie szkół publicznych w stanie Illinois uczyć się będą o historii osób LGBTQ +, a gimnazjaliści otrzymują semestr edukacji obywatelskiej czyli nauczą się jak głosować i czym jest amerykańska konstytucja. Będzie to poszerzony program, który obowiązywał do tej pory.

Przypomnijmy, że wiosenna sesja legislacyjna w Springfield została nagle przerwana przez wybuch pandemii COVID-19, w wyniku czego politykom udało się przyjąć tylko kilka nowych przepisów począwszy od nowych środkach bezpieczeństwa na drogach, bardziej obywatelskiego programu nauczania w szkołach publicznych oraz kolejnej podwyżki płacy minimalnej.

Wzrost płacy minimalnej

Nasz stan Illinois jest jednych z kilku stanów, w którym płaca minimalna do roku 2025 będzie podniesiona do poziomu $15 za godzinę. Oznacza to, że w roku 2021 płaca wzrośnie już do $11 za godzinę dla pracowników na etatach, do $6,60 za godzinę dla pracowników pracujących z napiwkiem i do $8,50 za godzinę dla pracowników poniżej 18 lat, którzy pracują mniej niż 650 godzin w roku. Od 1 stycznia 2020 r. pracodawcy są zobowiązani do wypłacania pracownikom poniżej 18 lat pełnej płacy minimalnej, jeśli przepracują więcej niż 650 godzin w roku kalendarzowym.

Limity finansowe za insulinę

Nowe prawo czyni stan Illinois drugim stanem w kraju, w którym ograniczone będą dopłaty za dostawę insuliny, którą stosuje się przy leczeniu przewlekłej cukrzycy. W Nowym Roku dopłaty nie przekroczą 100 dolarów za 30-dniową dostawę insuliny, niezależnie od rodzaju i ilości potrzebnego lekarstwa dla pacjenta. Prawo nie będzie stosowane w przypadku podawania pacjentom insuliny dożylnie. Prawo wymaga również, aby Prokurator Generalny stanu Illinois zbadał ceny insuliny na receptę, po to, aby chronić pacjentów przed wykorzystywaniem przez firmy farmaceutyczne. W naszym stanie Illinois na cukrzyce leczy się milion 300 tysięcy osób.

Poufność informacji w przypadku napaści seksualnej 

Jako dodatek do stanowej ustawy o poufności adresu dla ofiar przemocy domowej, nowa ustawa HB 2818 umożliwia, także ofiarom napaści seksualnej i prześladowania ubieganie się o utajnienie adresu zamieszkania, tak aby ich sprawcy nie mogli ich znaleźć. Ustawa ta zmienia również nazwę aktu prawnego z „Poufność adresu ofiar przemocy domowej” na „Poufność adresu ofiar przemocy domowej, napaści na tle seksualnym lub prześladowania.”

Próbki DNA osób zaginionych

Poprawka przeszła w Springfield i zatwierdzona ustawa w 2019 roku wchodzi teraz w życie od dnia 1 stycznia. Ustawa numer HB2708 umożliwia organom ścigania pobieranie próbek DNA od osoby zaginionej, a także członków jej rodziny. Ustawa umożliwia dodanie tych próbek DNA do krajowego systemu osób zaginionych, a także współpracujących laboratoriów, które przetwarzają te dane, tak aby odnaleźć osoby zaginione. Po odnalezieniu osoby prawo wymaga, aby organy ścigania usunęły wszystkie informacje DNA z poszczególnych rejestrów.

Dotacje dla małych firm w przypadku pandemii

W wyniku pandemii koronawirusa stan Illinois wprowadził system dotacji dla małych firm oraz specjalny system pożyczek. Ten stanowy milionowy program dotacji jest jednym z największych w kraju. Państwowy program wsparcia gospodarczego utworzony w odpowiedzi na pandemię ma pomóc w ustabilizowaniu finansowym małych firm, które działają na terenie naszego stanu Illinois.

źródło: ABC7, WGN, Chicago Tribune
foto: arch RD

 

News Chicago

Gdy oddamy krew, duch Emily z Arlington Heights wciąż będzie pomagał chorym

Opublikowano

dnia

Autor:

25 lutego w parafii Matki Bożej Przydrożnej odbędzie się zbiórka krwi ku pamięci dziewczynki z Arlington Heights, która zmarła w 2007 roku po dwuletniej walce z ostrą białaczką szpikową.

Emily Ann Holum zachorowała na ostrą białaczkę szpikową gdy miała 4 lata. Przez dwa lata dzielnie toczyła swą walkę z wdziękiem, godnością i determinacją. Była mała, ale potężna, dzięki czemu zyskała pseudonim Mighty Mite. Miała 6 lat, kiedy zmarła.

W czasie leczenia Emmy potrzebowała licznych transfuzji produktów krwiopochodnych, przyjęła ich ponad 100. Teraz jej wdzięczna za ten dar rodzina, organizując zbiórki krwi, może nadal pomagać innym. Uważają, że duch Emily pomaga teraz innych chorym.

Zbiórka krwi pamięci Emily Ann Holum potrwa od 8:00AM do 2:00PM w niedzielę, 25 lutego, w parafialnej sali gimnastycznej, przy435 S. Ridge Ave. w Arlington Heights.

Można po prostu przyjść, ale zaleca się umawianie spotkań. W przypadku pytań organizatorzy proszą o kontakt pod adresem Parisnurse@olwparish.org.

 

Źródło: dailyherald
Foto: olwparish
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago rozbrzmiewa muzyką Polaka. Odwiedźcie festiwal „Chopin In the City”

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago trwa VIII festiwal „Chopin In the City”. Z tej okazji do niedzieli włącznie możemy brać udział w różnorodnych, wielokulturowych występach uznanych muzyków, wokalistów i artystów. A 1 marca będziemy świętować specjalną uroczystością urodziny polskiego kompozytora.

Sobota, 24.02.2024, godz. 8:00PM

Green Mill | 4802 N. Broadway | Chicago, Illinois
GRUPA GRAŻYNY AUGUŚCIK
Grażyna Auguścik – wokal
Jon Deitemyer – perkusja
Ben Lewis – fortepian
Jan Kregor – gitara
Ethan Philion – bas
Bilety w cenie 20 dolarów płatne gotówką będą dostępne tylko przy drzwiach.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 12:00PM

Centrum Kopernika | 5216 W Lawrence Ave, Chicago, IL 60630
Pracownia Artystyczna Patrycji Stępniak | „Malowanie Chopina” | Rodzinny Jarmark Sztuki
KWARTET ANY EVERLING 
Ana Everling – wokal, perkusja
Hunter Diamond – instrumenty dęte drewniane, perkusja
Kenny Reichert – gitara elektryczna
Edinho Gerber – gitara akustyczna
Bilety w cenie 25 dolarów można kupić online.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 4:00PM

ProMuzyka | 713 W. Wrightwood Avenue | Chicago, Illinois
„Et pereat mundus” projekt 
Roberts Świstelnicki – fortepian, poezja, kompozycja
Greg Artry – perkusja, wokal
Dave Miller – gitara
Katie Ernst – bas, wokal
Marek Feldman – skrzypce
Jon Irabagon – saksofon
Za wstęp przyjmowane będą wolne datki.

Piątek, 03.01.2024, godzina 7:30PM

Akademia Muzyczna PaSO 5400 Lawler Ave. | Chicago, Illinois
Świętujemy urodziny Chopina
Grażyna Auguscik – głos
Ben Lewis – fortepian
Warren Oja – wiolonczela
Andrzej Krukowski – czytanie poezji
Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu.

Serdecznie Zapraszamy!

„To jest takie ważne, żeby naszą obecnością podkreślać to, że jesteśmy ważni w tym środowisku i ważna jest nasza sztuka”, mówiła Grażyna Auguścik w studiu Radia Deon przy okazji okazji VII festiwalu „Chopin In The  City”.

 

Źródło: Sounds And Notes
Foto: YouTube, Sounds And Notes, Lionello Balestrieri, „Fryderyk Chopin przy fortepianie”
Czytaj dalej

News Chicago

Ostatni Koncert tragicznie zmarłej bezdomnej Polki – Emilii Lipińskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak już informowaliśmy, w Chicago zmarła młoda Polka, która była bezdomna i grała na skrzypcach na ulicy. Wolontariusze ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego zarejestrowali jej uliczny koncert, nie wiedząc, że był ostatnim, i że więcej Emilki nie zobaczą.

Mamy nadzieję, że rodzinie Emilii Lipińskiej uda się zorganizować jej ostatnie pożegnanie. Rodzina mieszkająca w Rzeszowie czeka obecnie na informacje z prosektorium i kostnicy w Chicago. Ciało Emilli zostało przywiezione tu 11 lutego.

Emilka mówiła wolontariuszom ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, że na skrzypcach zaczęła się uczyć grać jako dziecko w Polsce, a później już na Florydzie jako nastolatka pobierała prywatne lekcje. Nie wiadomo dlaczego mieszkała na ulicy.

Według informacji uzyskanych przez wolontariuszy WŻCh kilka dni przed śmiercią Emilia miała problemy z palcami u nóg i została przyjęta do szpitala. Polce zaproponowano amputację palców, ale Emilia wyszła ze szpitala przypuszczalnie na własne żądanie.

Niedługo po wyjściu ze szpitala Emilię znaleziono martwą. Na drugi dzień w tym samym miejscu zmarła ponoć koleżanka Emilki, która wzięła jej skrzypce i także grała na ulicy.

Z naszą redakcją skontaktowała się Barbara Ziarko, mieszkająca w Rzeszowie ciocia zmarłej. Napisała, że Emilia utrzymywała stały kontakt ze swoją babcią, Ewą Jeziersk-Klusek.

Babcia Emilii chce przylecieć do Chicago a rodzina chciałaby zapobiec skremowaniu jej ciała i pochowaniu w zbiorowym grobie. Rozważa także możliwość sprowadzenia zwłok do Ojczyzny.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2020
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu