Połącz się z nami

News Chicago

Nowe prawo w 2021 roku: Obowiązkowe lekcje historii o LGBTQ oraz utrata prawa jazdy za pisanie SMSów

Opublikowano

dnia

Wraz z początkiem Nowego Roku zawsze pojawia się nowe przepisy, których należy przestrzegać. Zwykle w życie wchodzą setki nowych praw i obowiązków. W tym Nowym Roku na przykład w naszym stanie Illinois pojawi się 255 nowych ustaw. Między innymi kierowcy korzystający z telefonu komórkowego, którzy w wyniku wypadku spowodują obrażenia ciała innej osoby otrzymają mandat w wysokości co najmniej 1000 USD i mogą stracić prawo jazdy. Innym nowym przepisem są zmiany w programie nauczania. Od nowego roku uczniowie szkół publicznych w stanie Illinois uczyć się będą o historii osób LGBTQ +, a gimnazjaliści otrzymują semestr edukacji obywatelskiej czyli nauczą się jak głosować i czym jest amerykańska konstytucja. Będzie to poszerzony program, który obowiązywał do tej pory.

Przypomnijmy, że wiosenna sesja legislacyjna w Springfield została nagle przerwana przez wybuch pandemii COVID-19, w wyniku czego politykom udało się przyjąć tylko kilka nowych przepisów począwszy od nowych środkach bezpieczeństwa na drogach, bardziej obywatelskiego programu nauczania w szkołach publicznych oraz kolejnej podwyżki płacy minimalnej.

Wzrost płacy minimalnej

Nasz stan Illinois jest jednych z kilku stanów, w którym płaca minimalna do roku 2025 będzie podniesiona do poziomu $15 za godzinę. Oznacza to, że w roku 2021 płaca wzrośnie już do $11 za godzinę dla pracowników na etatach, do $6,60 za godzinę dla pracowników pracujących z napiwkiem i do $8,50 za godzinę dla pracowników poniżej 18 lat, którzy pracują mniej niż 650 godzin w roku. Od 1 stycznia 2020 r. pracodawcy są zobowiązani do wypłacania pracownikom poniżej 18 lat pełnej płacy minimalnej, jeśli przepracują więcej niż 650 godzin w roku kalendarzowym.

Limity finansowe za insulinę

Nowe prawo czyni stan Illinois drugim stanem w kraju, w którym ograniczone będą dopłaty za dostawę insuliny, którą stosuje się przy leczeniu przewlekłej cukrzycy. W Nowym Roku dopłaty nie przekroczą 100 dolarów za 30-dniową dostawę insuliny, niezależnie od rodzaju i ilości potrzebnego lekarstwa dla pacjenta. Prawo nie będzie stosowane w przypadku podawania pacjentom insuliny dożylnie. Prawo wymaga również, aby Prokurator Generalny stanu Illinois zbadał ceny insuliny na receptę, po to, aby chronić pacjentów przed wykorzystywaniem przez firmy farmaceutyczne. W naszym stanie Illinois na cukrzyce leczy się milion 300 tysięcy osób.

Poufność informacji w przypadku napaści seksualnej 

Jako dodatek do stanowej ustawy o poufności adresu dla ofiar przemocy domowej, nowa ustawa HB 2818 umożliwia, także ofiarom napaści seksualnej i prześladowania ubieganie się o utajnienie adresu zamieszkania, tak aby ich sprawcy nie mogli ich znaleźć. Ustawa ta zmienia również nazwę aktu prawnego z „Poufność adresu ofiar przemocy domowej” na „Poufność adresu ofiar przemocy domowej, napaści na tle seksualnym lub prześladowania.”

Próbki DNA osób zaginionych

Poprawka przeszła w Springfield i zatwierdzona ustawa w 2019 roku wchodzi teraz w życie od dnia 1 stycznia. Ustawa numer HB2708 umożliwia organom ścigania pobieranie próbek DNA od osoby zaginionej, a także członków jej rodziny. Ustawa umożliwia dodanie tych próbek DNA do krajowego systemu osób zaginionych, a także współpracujących laboratoriów, które przetwarzają te dane, tak aby odnaleźć osoby zaginione. Po odnalezieniu osoby prawo wymaga, aby organy ścigania usunęły wszystkie informacje DNA z poszczególnych rejestrów.

Dotacje dla małych firm w przypadku pandemii

W wyniku pandemii koronawirusa stan Illinois wprowadził system dotacji dla małych firm oraz specjalny system pożyczek. Ten stanowy milionowy program dotacji jest jednym z największych w kraju. Państwowy program wsparcia gospodarczego utworzony w odpowiedzi na pandemię ma pomóc w ustabilizowaniu finansowym małych firm, które działają na terenie naszego stanu Illinois.

źródło: ABC7, WGN, Chicago Tribune
foto: arch RD

 

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Grudzień 2020
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne