Połącz się z nami

News Chicago

Nowe prawo w 2021 roku: Obowiązkowe lekcje historii o LGBTQ oraz utrata prawa jazdy za pisanie SMSów

Opublikowano

dnia

Wraz z początkiem Nowego Roku zawsze pojawia się nowe przepisy, których należy przestrzegać. Zwykle w życie wchodzą setki nowych praw i obowiązków. W tym Nowym Roku na przykład w naszym stanie Illinois pojawi się 255 nowych ustaw. Między innymi kierowcy korzystający z telefonu komórkowego, którzy w wyniku wypadku spowodują obrażenia ciała innej osoby otrzymają mandat w wysokości co najmniej 1000 USD i mogą stracić prawo jazdy. Innym nowym przepisem są zmiany w programie nauczania. Od nowego roku uczniowie szkół publicznych w stanie Illinois uczyć się będą o historii osób LGBTQ +, a gimnazjaliści otrzymują semestr edukacji obywatelskiej czyli nauczą się jak głosować i czym jest amerykańska konstytucja. Będzie to poszerzony program, który obowiązywał do tej pory.

Przypomnijmy, że wiosenna sesja legislacyjna w Springfield została nagle przerwana przez wybuch pandemii COVID-19, w wyniku czego politykom udało się przyjąć tylko kilka nowych przepisów począwszy od nowych środkach bezpieczeństwa na drogach, bardziej obywatelskiego programu nauczania w szkołach publicznych oraz kolejnej podwyżki płacy minimalnej.

Wzrost płacy minimalnej

Nasz stan Illinois jest jednych z kilku stanów, w którym płaca minimalna do roku 2025 będzie podniesiona do poziomu $15 za godzinę. Oznacza to, że w roku 2021 płaca wzrośnie już do $11 za godzinę dla pracowników na etatach, do $6,60 za godzinę dla pracowników pracujących z napiwkiem i do $8,50 za godzinę dla pracowników poniżej 18 lat, którzy pracują mniej niż 650 godzin w roku. Od 1 stycznia 2020 r. pracodawcy są zobowiązani do wypłacania pracownikom poniżej 18 lat pełnej płacy minimalnej, jeśli przepracują więcej niż 650 godzin w roku kalendarzowym.

REKLAMA REKLAMA

Limity finansowe za insulinę

Nowe prawo czyni stan Illinois drugim stanem w kraju, w którym ograniczone będą dopłaty za dostawę insuliny, którą stosuje się przy leczeniu przewlekłej cukrzycy. W Nowym Roku dopłaty nie przekroczą 100 dolarów za 30-dniową dostawę insuliny, niezależnie od rodzaju i ilości potrzebnego lekarstwa dla pacjenta. Prawo nie będzie stosowane w przypadku podawania pacjentom insuliny dożylnie. Prawo wymaga również, aby Prokurator Generalny stanu Illinois zbadał ceny insuliny na receptę, po to, aby chronić pacjentów przed wykorzystywaniem przez firmy farmaceutyczne. W naszym stanie Illinois na cukrzyce leczy się milion 300 tysięcy osób.

Poufność informacji w przypadku napaści seksualnej 

Jako dodatek do stanowej ustawy o poufności adresu dla ofiar przemocy domowej, nowa ustawa HB 2818 umożliwia, także ofiarom napaści seksualnej i prześladowania ubieganie się o utajnienie adresu zamieszkania, tak aby ich sprawcy nie mogli ich znaleźć. Ustawa ta zmienia również nazwę aktu prawnego z „Poufność adresu ofiar przemocy domowej” na „Poufność adresu ofiar przemocy domowej, napaści na tle seksualnym lub prześladowania.”

Próbki DNA osób zaginionych

Poprawka przeszła w Springfield i zatwierdzona ustawa w 2019 roku wchodzi teraz w życie od dnia 1 stycznia. Ustawa numer HB2708 umożliwia organom ścigania pobieranie próbek DNA od osoby zaginionej, a także członków jej rodziny. Ustawa umożliwia dodanie tych próbek DNA do krajowego systemu osób zaginionych, a także współpracujących laboratoriów, które przetwarzają te dane, tak aby odnaleźć osoby zaginione. Po odnalezieniu osoby prawo wymaga, aby organy ścigania usunęły wszystkie informacje DNA z poszczególnych rejestrów.

Dotacje dla małych firm w przypadku pandemii

W wyniku pandemii koronawirusa stan Illinois wprowadził system dotacji dla małych firm oraz specjalny system pożyczek. Ten stanowy milionowy program dotacji jest jednym z największych w kraju. Państwowy program wsparcia gospodarczego utworzony w odpowiedzi na pandemię ma pomóc w ustabilizowaniu finansowym małych firm, które działają na terenie naszego stanu Illinois.

źródło: ABC7, WGN, Chicago Tribune
foto: arch RD

 

News Chicago

Tragedia Polaka w Chicago. Poszukiwany Krzysztof Szubert został znaleziony martwy

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciało 21-letniego mężczyzny, wydobyte z jeziora Michigan na Oak Street Beach w środę rano, zostało zidentyfikowane jako poszukiwany Krzysztof Szubert, mieszkaniec Tychów. Młody mężczyzna, który przebywał w sprawach służbowych w Chicago, zaginął po weekendowym przyjęciu bożonarodzeniowym w River North.

Chicago Police Department poinformował, że ofiara wyciągnięta z wody około 1:55 w nocy została znaleziona niereagująca, a wkrótce potem stwierdzono zgon mężczyzny w Northwestern Memorial Hospital.

Detektywi z obszaru trzeciego prowadzą śledztwo w sprawie zdarzenia. Rodzina i przyjaciele 21-letniego Krzysztofa Szuberta czekają na odpowiedzi, jak doszło do tragedii.

Polak był ostatnio widziany w sobotę wieczorem w Howl at the Moon, barze przy 26 W. Hubbard St. w River North. Miał wrócić do hotelu Uberem, ale tego nie zrobił.

REKLAMA REKLAMA

We wtorek niektórzy z jego współpracowników wywiesili ulotki w pobliżu baru z informacją, że jest poszukiwany.

Szubert pracował w dziale IT dla Knapp Incorporated, globalnej firmy technologicznej. Od 12 listopada przebywał w USA, pracując nad projektem w Joliet.

W sobotę wraz z kilkudziesięcioma współpracownikami pojechał imprezowym autobusem do centrum Chicago na firmowe przyjęcie bożonarodzeniowe.

Imprezę skończyli w Howl at the Moon. Jego współpracownik powiedział, że Krzysztof zniknął z baru około 9:30 wieczorem i od tego czasu go nie widziano.

Ostatni kontakt z rodziną nawiązał 3 grudnia. Dzień później żaden z jego telefonów nie odpowiadał.

Polak miał wrócić do kraju 17 grudnia.

 

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, SOS Zaginieni

 

Czytaj dalej

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo nad Chicago dzisiaj wieczorem by zobaczyć zaćmienie Marsa

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciekawe zjawiska czekają nas w najbliższym czasie na nocnym niebie ponad Chicago. Dzisiaj będzie to „okultacja Księżyca”, a następnie, około 25 grudnia gołym okiem można było zobaczyć w sumie pięć planet.

To, co Adler Planetarium nazywa „rzadkim wydarzeniem astronomicznym”, „okultacja Księżyca” odbędzie się dzisiaj, wczesnym wieczorem. Pierwszym widocznym obiektem na niebie będzie Mars.

W rzeczywistości planeta osiągała najwyższą jasność przez cały pierwszy tydzień grudnia. Jednak według astronomów w noc pełni księżyca, która przypada w środę, Mars znajdzie się w najwyższym punkcie na niebie w ciągu ostatnich 15 miesięcy.

Gdy wschodzić będzie Księżyc w pełni, Mars faktycznie zniknie z widoku, chowając się za księżycem, tuż po godzinie 9:00 wieczorem. Mniej więcej godzinę później pojawi się ponownie po drugiej stronie Księżyca, kontynuując swoją podróż po nocnym niebie.

REKLAMA REKLAMA

Astronomowie twierdzą, że proces ten nazywa się „okultacją Księżyca”, co jest bardzo podobne do zaćmienia. Miało ono miejsce na początku tego roku, ale spowodowało tylko częściowe zasłonięcie planety i było widoczne tylko w niektórych częściach Azji.

W dalszej części miesiąca astronomowie Adlera twierdzą, że aż pięć planet będzie widocznych gołym okiem.

Wraz z rosnącym półksiężycem na nocnym niebie w okolicach Bożego Narodzenia 25 grudnia, cztery planety pojawią się na niebie w pobliżu księżyca.

Merkury pojawi się jako słaby punkt na południowo-zachodnim niebie, a znacznie jaśniejsza Wenus pojawi się bliżej horyzontu.

Jowisz i Saturn będą również widoczne po przeciwnej stronie Księżyca, podczas gdy Mars będzie wieczorem bliżej północno-wschodniej części nieba.

Kluczem do zobaczenia tego szczególnego spektaklu będzie wyraźna widoczność południowo-zachodniego nieba około 45 minut po zachodzie słońca. Umożliwi to widzom zobaczenie czterech planet w południowej i południowo-zachodniej części nieba oraz Marsa w północno-wschodniej części.

Aby uzyskać więcej informacji, obserwatorzy gwiazd mogą odwiedzić stronę internetową Planetarium Adlera.

Przypominamy, że w każdą środę, w godzinach 4.00PM do 10.00 wieczorem wstęp do planetarium jest bezpłatny dla mieszkańców Illinois.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Artem Peretiatko
Czytaj dalej

News Chicago

Ostatni film w Pickwick Theatre w Park Ridge zakończy historię kultowego kina 8 stycznia

Opublikowano

dnia

Autor:

Koniec historii kultowego Pickwick Theatre w Park Ridge, nadejdzie już w styczniu, po prawie stuleciu goszczenia kinomanów, zapowiedział we wtorek jego współwłaściciel. Historyczne miejsce było duszą miasteczka i lokalnej społeczności od 94 lat.

Współwłaściciel obiektu, 63-letni Dino Vlahakis, powiedział, że jego rodzina zamyka stare kino, które od początku pandemii przynosi straty. Mają jednak nadzieję, że „rycerz w lśniącej zbroi” przejmie to miejsce.

Rodzina Vlahakis jest właścicielem teatru na 900 miejsc od 1967 roku. Stoi on w Park Ridge od 1928 roku po otwarciu jako wodewil i został wpisany do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych w 1975 roku.

Obecnie, jak powiedział Vlahakis, plan jest taki, aby Pickwick pokazał swój ostatni film 8 stycznia. Myśli, że obrazem będzie „Przeminęło z wiatrem”.

REKLAMA REKLAMA

Vlahakis planuje zachować własność budynku, który ma 24 innych najemców. Ale coraz trudniej jest zarobić na prowadzeniu teatru, co częściowo wynika to z mniejszej liczby filmów wyświetlanych w kinach.

„Na przykład w czasie świąt Bożego Narodzenia mieliśmy (historycznie) 10 lub 11 filmów do wyboru. W tym roku mamy tylko pięć takich filmów, które można pokazać w kinie”- mówi współwłaściciel.

Trend w kierunku kin sieciowych także nie pomógł.

„Kiedy otworzyłem firmę w 1981 roku, 50% kin było niezależnymi właścicielami kin, a następnie 50% stanowiły sieci. Dzisiaj to 95% sieci i 5% niezależnych kin”.

Prowadzenie niezależnego kina jest nadal możliwe, ale wymaga większej kreatywności i determinacji niż kiedyś.

Ojciec Vlahakisa kupił teatr w 1967 roku wraz z trzema innymi wspólnikami. Do 1972 roku jego ojciec był jedynym właścicielem. Dino zaczął pracować w Pickwick jako woźny w wieku 13 lat i patrzył na lata jego historii.

Pickwick cieszył się wieloma znaczącymi momentami w ciągu swoich 94 lat działalności.

Krytycy filmowi Gene Siskel i Roger Ebert nakręcili tu wstęp do swojego programu telewizyjnego. Latem odbywały się tu zdjęcia do programu telewizyjnego Chicago Fire a Hillary Clinton, pochodząca z Park Ridge, przemawiała tu w 2019 r.

Kino prowadzi pokaz klasycznej serii filmów, której kuratorem jest Matthew Hoffman.

Oprócz głównego kina w budynku Art Deco, cztery mniejsze kina Pickwicka również zostaną zamknięte, potwierdził współwłaściciel Dave Loomos.

Vlahakis uważa że kluczowym dla przetrwania „rodzinnego kina” przez tyle lat, było wsparcie ze strony mieszkańców Park Ridge i sąsiednich przedmieść.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube, Pickwick Theatre, wikipedia
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

grudzień 2020
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu