Połącz się z nami

News Chicago

Nowe prawo w 2021 roku: Obowiązkowe lekcje historii o LGBTQ oraz utrata prawa jazdy za pisanie SMSów

Opublikowano

dnia

Wraz z początkiem Nowego Roku zawsze pojawia się nowe przepisy, których należy przestrzegać. Zwykle w życie wchodzą setki nowych praw i obowiązków. W tym Nowym Roku na przykład w naszym stanie Illinois pojawi się 255 nowych ustaw. Między innymi kierowcy korzystający z telefonu komórkowego, którzy w wyniku wypadku spowodują obrażenia ciała innej osoby otrzymają mandat w wysokości co najmniej 1000 USD i mogą stracić prawo jazdy. Innym nowym przepisem są zmiany w programie nauczania. Od nowego roku uczniowie szkół publicznych w stanie Illinois uczyć się będą o historii osób LGBTQ +, a gimnazjaliści otrzymują semestr edukacji obywatelskiej czyli nauczą się jak głosować i czym jest amerykańska konstytucja. Będzie to poszerzony program, który obowiązywał do tej pory.

Przypomnijmy, że wiosenna sesja legislacyjna w Springfield została nagle przerwana przez wybuch pandemii COVID-19, w wyniku czego politykom udało się przyjąć tylko kilka nowych przepisów począwszy od nowych środkach bezpieczeństwa na drogach, bardziej obywatelskiego programu nauczania w szkołach publicznych oraz kolejnej podwyżki płacy minimalnej.

Wzrost płacy minimalnej

Nasz stan Illinois jest jednych z kilku stanów, w którym płaca minimalna do roku 2025 będzie podniesiona do poziomu $15 za godzinę. Oznacza to, że w roku 2021 płaca wzrośnie już do $11 za godzinę dla pracowników na etatach, do $6,60 za godzinę dla pracowników pracujących z napiwkiem i do $8,50 za godzinę dla pracowników poniżej 18 lat, którzy pracują mniej niż 650 godzin w roku. Od 1 stycznia 2020 r. pracodawcy są zobowiązani do wypłacania pracownikom poniżej 18 lat pełnej płacy minimalnej, jeśli przepracują więcej niż 650 godzin w roku kalendarzowym.

Limity finansowe za insulinę

Nowe prawo czyni stan Illinois drugim stanem w kraju, w którym ograniczone będą dopłaty za dostawę insuliny, którą stosuje się przy leczeniu przewlekłej cukrzycy. W Nowym Roku dopłaty nie przekroczą 100 dolarów za 30-dniową dostawę insuliny, niezależnie od rodzaju i ilości potrzebnego lekarstwa dla pacjenta. Prawo nie będzie stosowane w przypadku podawania pacjentom insuliny dożylnie. Prawo wymaga również, aby Prokurator Generalny stanu Illinois zbadał ceny insuliny na receptę, po to, aby chronić pacjentów przed wykorzystywaniem przez firmy farmaceutyczne. W naszym stanie Illinois na cukrzyce leczy się milion 300 tysięcy osób.

Poufność informacji w przypadku napaści seksualnej 

Jako dodatek do stanowej ustawy o poufności adresu dla ofiar przemocy domowej, nowa ustawa HB 2818 umożliwia, także ofiarom napaści seksualnej i prześladowania ubieganie się o utajnienie adresu zamieszkania, tak aby ich sprawcy nie mogli ich znaleźć. Ustawa ta zmienia również nazwę aktu prawnego z „Poufność adresu ofiar przemocy domowej” na „Poufność adresu ofiar przemocy domowej, napaści na tle seksualnym lub prześladowania.”

Próbki DNA osób zaginionych

Poprawka przeszła w Springfield i zatwierdzona ustawa w 2019 roku wchodzi teraz w życie od dnia 1 stycznia. Ustawa numer HB2708 umożliwia organom ścigania pobieranie próbek DNA od osoby zaginionej, a także członków jej rodziny. Ustawa umożliwia dodanie tych próbek DNA do krajowego systemu osób zaginionych, a także współpracujących laboratoriów, które przetwarzają te dane, tak aby odnaleźć osoby zaginione. Po odnalezieniu osoby prawo wymaga, aby organy ścigania usunęły wszystkie informacje DNA z poszczególnych rejestrów.

Dotacje dla małych firm w przypadku pandemii

W wyniku pandemii koronawirusa stan Illinois wprowadził system dotacji dla małych firm oraz specjalny system pożyczek. Ten stanowy milionowy program dotacji jest jednym z największych w kraju. Państwowy program wsparcia gospodarczego utworzony w odpowiedzi na pandemię ma pomóc w ustabilizowaniu finansowym małych firm, które działają na terenie naszego stanu Illinois.

źródło: ABC7, WGN, Chicago Tribune
foto: arch RD

 

News Chicago

Zakaz podróży z Polski do Stanów Zjednoczonych nadal będzie obowiązywać

Opublikowano

dnia

Zakaz podróży z Polski do Stanów Zjednoczonych nadal będzie obowiązywać. Prezydent Joe Biden anulował rozporządzenie swego poprzednika Donalda Trumpa o zniesieniu restrykcji wprowadzonych z powodu pandemii Covid-19. Otwarcie amerykańskich granic miało nastąpić jutro.

Na dwa dni przed końcem kadencji prezydent Donald Trump wydał proklamację o zniesieniu od 26 stycznia obowiązującego od wiosny ubiegłego roku zakazu przyjazdów do Stanów Zjednoczonych mieszkańców Strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Brazylii. Restrykcje wobec obywateli Iranu oraz Chin miały pozostać w mocy.

Nowa rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki od razu jednak zapowiedziała, że restrykcje zostaną utrzymane. Dziś prezydent USA Joe Biden podpisał proklamację w tej sprawie.

„To nie jest czas na znoszenie restrykcji w międzynarodowych podróżach a w obliczu pojawienia nowej mutacji wirusa do listy krajów objętych restrykcjami dopisana zostaje Republika Południowej Afryki” – mówiła Psaki.

Zakaz dotyczy wszystkich osób, które przebywały w krajach objętych restrykcjami w ciągu 14 dni poprzedzających podróż do USA. Wyłączeni z niego są między innymi obywatele i stali rezydenci Stanów Zjednoczonych oraz dyplomaci.

Rzeczniczka Białego Domu poinformowała również, że od jutra wszystkie osoby przybywające do Stanów Zjednoczonych będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na Covid-19 wykonany w ciągu trzech dni poprzedzających wejście na pokład samolotu.

Według nowych przepisów, osoby przylatujące do USA będą musiały wykonać test na koronawirusa w ciągu trzech dni poprzedzających podróż. Jeśli nie przedstawią negatywnego wyniku testu, nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu. Z obowiązku tego będą wyłączone załogi samolotów, amerykańscy żołnierze oraz dzieci poniżej drugiego roku życia.

Dyrektor Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Robert Redfield powiedział, że testy nie eliminują całkowicie ryzyka, ale znacznie je redukują, jeśli zostaną zastosowane wraz z innymi środkami – takimi jak noszenie maseczki. Amerykańskie linie lotnicze poparły nowe regulacje.

Po przybyciu na terytorium USA w ciągu 3-5 5 dni po przylocie będzie trzeba ponownie poddać się testowi na obecność koronawirusa. Oprócz tego przez 7 dni będzie konieczna samoizolacja.

„Wzmożone testy nie wyeliminują całkowicie ryzyka, ale w połączeniu z samoizolacją i codziennymi środkami zapobiegawczymi takimi jak noszenie maseczek oraz dezynfekcja i zachowanie dystansu społecznego, możemy sprawić, że podróżowanie będzie bardziej bezpieczne” – powiedział szef Amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób Robert Redfield.

Źródło: IAR
Zdjęcie: Twitter.com/LOT, Flickr/David Kosmos Smith, Flickr/Bartlomiej Mostek

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Z Chicago do Warszawy bez obowiązkowej kwarantanny. Nowe przepisy w Polsce już obowiązują

Opublikowano

dnia

Od soboty 23 stycznia, lecąc z USA do Polski można uniknąć 10 dniowej kwarantany. Wystarczy, że pokażemy negatywny wynik testu na COVID-19. Lecąc z Polski do USA należy mieć negatywny test i poddać się 10 dniowej kwarantannie.

W Dzienniku Ustaw możemy już znaleźć przepis, dzięki któremu zniesiona zostaje dotychczasowa kwarantanna przy przekraczaniu polskiej granicy, także drogą lotniczą.

Zamiast kwarantanny rząd proponuje lekarskie zaświadczenie, ze jesteśmy zdrowi i nie jesteśmy zarażeni wirusem SARS-CoV-2.

Test należy wykonać dwa dni przed przekroczeniem granicy. Ten nowy przepis wielu osobom ułatwi podróżowanie do Polski.

Przypomnijmy, także że według nowych amerykańskich przepisów, podróżni przylatujący z Polski do Stanów Zjednoczonych będą musieli poddać się kwarantannie – poinformował amerykański prezydent Joe Biden, który w pierwszym dniu urzędowania zajął się problememi walki z pandemią w USA. Przed wejściem na pokład samolotu konieczne będzie wykonanie testu na COVID-19. Wymóg ten nałożyła już administracja poprzedniego prezydenta, Donalda Trumpa.

Kwarantanna była dotychczas jedynie zalecana. Podróżni podczas podróży lotniczej będą także musieli mieć założone maski. Z obowiązku tego są wyłączone załogi samolotów, amerykańscy żołnierze oraz dzieci poniżej drugiego roku życia. 

„Wzmożone testy nie wyeliminują całkowicie ryzyka, ale w połączeniu z samoizolacją i codziennymi środkami zapobiegawczymi takimi jak noszenie maseczek oraz dezynfekcja i zachowanie dystansu społecznego, możemy sprawić, że podróżowanie będzie bardziej bezpieczne” – powiedział szef Amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób Robert Redfield.

Dotychczasowe restrykcje spowodowały znaczny spadek liczby pasażerów linii lotniczych oraz uderzyły w amerykański przemysł turystyczny.

źródło: IAR
foto: Flickr/Can Pac Swire, Flickr/humblenick

Czytaj dalej

News Chicago

Polonia oczekuje współpracy z administracją Joe Bidena. Czy Prezydent USA zatrudni Polaków?

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, Franciszek Spula podkreśla, że mimo zmiany władzy, sprawy łączące Polskę i Stany Zjednoczone pozostają niezmienne.

Mówiąc o priorytetach w obustronnych relacjach , Franciszek Spula na pierwszym miejscu postawił bezpieczeństwo w Europie. Zdaniem Prezesa Kongresu Poloni Amerykańskiej, nowej administracji będzie zależało na obecności amerykańskich wojsk nad wisłą, w związku z nieustannym zagrożeniem ze strony Rosji.

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej zapowiedział, że o wspólnych interesach wspomni w liście gratulacyjnym do 46. prezydenta USA i wiceprezydent Kamali Harris. Niebawem dokument ma zostać wysłany do Waszyngtonu. „Oczekujemy, że prezydent Joe Biden będzie z nami współpracował, choćby przez włączenie do administracji osób polskiego pochodzenia. Wyślemy w tej sprawie kolejny list z sugestiami.” – zapowiedział Franciszek Spula.

Franciszek Spula jako przykład propolskich działań ze strony Joe Bidena w przeszłości, przywołał jego poparcie podczas procesu przyjmowania naszego kraju do NATO.

źródło: IAR
foto: Radio DEON/ Andrzej Baraniak, Rafal Muskala

Czytaj dalej
Reklama

Facebook

Grudzień 2020
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne