Połącz się z nami

News USA

W poniedziałek 21 grudnia zobaczymy “Gwiazdę Betlejemską”. To zjawisko wskazało miejsce narodzenia Jezusa?

Opublikowano

dnia

Praktycznie każdego miesiąca w roku można zaobserwować na niebie ciekawe zjawiska astronomiczne. A to kometa Neowise, która widoczna była na lipcowym niebie, a to listopadowy rój leonidów, niewielkich okruchów skalnych przez które przelatuje Ziemia w ruchu obiegowym wokół Słońca. Koniec roku obdaruje nas jednak wydarzeniem wyjątkowym i niepowtarzalnym.

Aktualnie na niebie widoczne są 3 większe planety, które można zaobserwować każdego wieczoru. Jest Mars, Jowisz i Saturn. Te dwa gazowe giganty, największe planety Układu Słonecznego, zawsze o tej porze roku pojawiają się w koniunkcji, czyli zjawisku polegającym na bardzo bliskim położeniu na nieboskłonie.

 

W tym roku znajdą się na tyle blisko, że dla obserwatora wyposażonego w nieuzbrojone w lornetkę lub teleskop oko, będą wyglądały jak jedno, gigantyczne ciało niebieskie, “wielka gwiazda”, która swoim blaskiem przyćmi wszystkie inne.

Jego zdaniem zjawisko, które końcem grudnia ukaże się na niebie, nie powinno być rozpatrywane w religijnym kontekście. “To po prostu ładne zjawisko na niebie” – mówi jezuita.

Duchowny stwierdza, że nie mamy wiedzy o tym, czym tak naprawdę była “gwiazda”, która wskazała miejsce narodzenia Jezusa. Jego zdaniem jedyną możliwością, żeby dojść do prawdy, byłoby skonstruowanie wehikułu czasu i rozmowa ze świadkami lub naoczna obserwacja zjawiska.

„Ważne jest, aby pamiętać, że Gwiazda Betlejemska to tylko niewielka część opowieści o dzieciństwie Jezusa w Ewangelii Mateusza. W jego historii nie chodzi o gwiazdę, chodzi o dziecko” – podsumował jezuita.

foto: Flickr/Damian Kania
źrodło: deon.pl

News Chicago

Chicagowianka pokieruje specjalnym Covidowym zespołem utworzonym przez Joe Bidena

Opublikowano

dnia

Była szefowa chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, dr Julie Morita pokieruje specjalnym oddziałem do walki z Covid 19 utworzonym przez prezydenta Joe Bidena.

Dr Morita wychowała się w Chicago i do dziś mieszka w dzielnicy Edgewater, położonej na północ od centrum maista przy Uniwersytecie Loyola. Julie Morita przez ponad 20 lat pracowała w Departamencie Zdrowia Publicznego. Z roku na rok systematycznie awansowała, aż do pozycji szefowej całego departamentu.

Jak powiedziała burmistrz miasta Chicago Lori Lightfoot: ,,Doktor Julie Morita zastała dziś krajowym ekspertem zdrowia. Jej więź z naszym miastem Chicago, będzie dla nas ogromnym plusem”.

 

Przypomnijmy, że doktor Julie Morita była pierwszą Azjatką, która kierowała całym Departamentem Zdrowia Publicznego w mieście Chicago.

Za jej kadencji przypadki wirusa HIV spadły do najniższych w historii. Również przypadki bardzo groźnego wirusa Ebola były pod stałą kontrolą departamentu, którym kierowała doktor Julie Morita.

Źródło: WGN

Czytaj dalej

News USA

Atak zimy w amerykańskim stanie Kolorado. Bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy osób

Opublikowano

dnia

W rejonie miasta Denver w kilkanaście godzin spadło od dwóch do czterech stóp śniegu. Metropolia i jej okolice zostały całkowicie sparaliżowane.

Burza śnieżna, która przeszła nad stanem Kolorado, zablokowała między innymi ruch na głównych drogach i lotniskach. Międzynarodowy port w Denver wstrzymał loty na dwa dni.

Odwołano setki połączeń. Odcięty został też dojazd do wielu miejscowości w pobliskich Górach Skalistych.

Na jednej z autostrad w zaspach utknęło niemal sto samochodów, w tym pługi śnieżne. Na ratunek kierowcom wysłano Gwardię Narodową. Do pomocy włączył się także jeden z oddziałów SWAT. Policjanci ewakuowali ludzi do swoich opancerzonych pojazdów.

Po ataku zimy w rejonie Denver bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Usuwanie skutków burzy śnieżnej może potrwać nawet kilka dni.

Źródło: IAR
Foto: Flickr, arch RD

Czytaj dalej

News USA

Dofinansowanie od rządu $1400 na osobę. Gigantyczny pakiet podpisał Joe Biden

Opublikowano

dnia

Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet stymulacyjny o wartości 1 biliona 900 miliardów dolarów, który ma pomóc Ameryce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19.

Przewiduje między innymi bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów po 1400 dolarów, zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dofinansowanie służby zdrowia.

Określany mianem „Amerykańskiego Planu Ratunkowegopakiet przewiduje idące w setki miliardów dolarów wydatki na przyspieszenie produkcji i dystrybucji szczepionek oraz dofinansowanie służby zdrowia, społeczności lokalnych, edukacji oraz sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię, takich jak linie lotnicze czy restauracje.

Rodziny o dochodach poniżej 150 tysięcy dolarów rocznie dostaną wypłaty w gotówce po 1400 dolarów na osobę, a bezrobotni dodatkowo 300 dolarów tygodniowo. W planie przewidziano też wypłaty od 250 do 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko.

„Ta historyczna ustawa ma wesprzeć kręgosłup naszego kraju – jest szansą dla pracowników, dla klasy średniej, dla ludzi, którzy zbudowali nasz kraj. To jest jej istota” – mówił prezydent USA podczas ceremonii podpisania planu.

„Amerykański Plan Ratunkowy” został uchwalony w Kongresie wyłącznie głosami demokratów. Republikanie krytykowali ustawę argumentując, że jest zbyt kosztowna, niewłaściwie skonstruowana i że zawiera wiele projektów, które są marnotrawstwem publicznych pieniędzy.

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Office of Public Affairs

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Grudzień 2020
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne