Połącz się z nami

News USA

Polska ma nowego konsula generalnego w Nowym Jorku. Adrian Kubicki oficjalnie obejmuje placówkę

Opublikowano

dnia

Adrian Kubicki oficjalnie objął kierownictwo nowojorskiego konsulatu – jednej z najważniejszych polskich placówek dyplomatycznych w Stanach Zjednoczonych. W ceremonii wzięła udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Adrian Kubicki był wcześniej rzecznikiem Polskich Linii Lotniczych LOT oraz dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Jak podkreśla dziennikarka Radia Rampa Monika Adamski sprawowanie tych stanowisk zapewniło mu spore doświadczenie i zapoznanie się z działaniem nowojorskich organizacji i problemami nowojorskiej Polonii

W wieku 33 lat Adrian Kubicki został najmłodszym w historii konsulem generalnym w Nowym Jorku.  Monika Adamski uważa, że jego młody wiek jest zaletą w tak dynamicznym mieście. Sam nowy konsul zapowiedział, że będzie zabiegał, by w USA postrzegano Polskę jako dobry i atrakcyjny kraj

W inauguracji nowego konsula wzięła udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Jak zaznacza Monika Adamski, była to pierwsza wizyta urzędującego marszałka Sejmu w USA od dwudziestu lat. Przy okazji odbyło się również jej spotkanie otwarte z nowojorską Polonią

Konsulat generalny w Nowym Jorku to jedna z najważniejszych polskich placówek dyplomatycznych w Stanach Zjednoczonych. Obejmuje ona jedenaście stanów położonych na północnym-wschodzie USA, w tym Nowy Jork, New Jersey, Pensylwanię i Ohio. Poprzednim konsulem w Nowym Jorku był Maciej Golubiewski, który został szefem gabinetu zastępcy komisarza Unii Europejskiej do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kędzior, Twitter.com/Sejm RP, Facebook.com/Krzysztof Przybył

 

 

News Chicago

Chicagowianka pokieruje specjalnym Covidowym zespołem utworzonym przez Joe Bidena

Opublikowano

dnia

Była szefowa chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, dr Julie Morita pokieruje specjalnym oddziałem do walki z Covid 19 utworzonym przez prezydenta Joe Bidena.

Dr Morita wychowała się w Chicago i do dziś mieszka w dzielnicy Edgewater, położonej na północ od centrum maista przy Uniwersytecie Loyola. Julie Morita przez ponad 20 lat pracowała w Departamencie Zdrowia Publicznego. Z roku na rok systematycznie awansowała, aż do pozycji szefowej całego departamentu.

Jak powiedziała burmistrz miasta Chicago Lori Lightfoot: ,,Doktor Julie Morita zastała dziś krajowym ekspertem zdrowia. Jej więź z naszym miastem Chicago, będzie dla nas ogromnym plusem”.

 

Przypomnijmy, że doktor Julie Morita była pierwszą Azjatką, która kierowała całym Departamentem Zdrowia Publicznego w mieście Chicago.

Za jej kadencji przypadki wirusa HIV spadły do najniższych w historii. Również przypadki bardzo groźnego wirusa Ebola były pod stałą kontrolą departamentu, którym kierowała doktor Julie Morita.

Źródło: WGN

Czytaj dalej

News USA

Atak zimy w amerykańskim stanie Kolorado. Bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy osób

Opublikowano

dnia

W rejonie miasta Denver w kilkanaście godzin spadło od dwóch do czterech stóp śniegu. Metropolia i jej okolice zostały całkowicie sparaliżowane.

Burza śnieżna, która przeszła nad stanem Kolorado, zablokowała między innymi ruch na głównych drogach i lotniskach. Międzynarodowy port w Denver wstrzymał loty na dwa dni.

Odwołano setki połączeń. Odcięty został też dojazd do wielu miejscowości w pobliskich Górach Skalistych.

Na jednej z autostrad w zaspach utknęło niemal sto samochodów, w tym pługi śnieżne. Na ratunek kierowcom wysłano Gwardię Narodową. Do pomocy włączył się także jeden z oddziałów SWAT. Policjanci ewakuowali ludzi do swoich opancerzonych pojazdów.

Po ataku zimy w rejonie Denver bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Usuwanie skutków burzy śnieżnej może potrwać nawet kilka dni.

Źródło: IAR
Foto: Flickr, arch RD

Czytaj dalej

News USA

Dofinansowanie od rządu $1400 na osobę. Gigantyczny pakiet podpisał Joe Biden

Opublikowano

dnia

Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet stymulacyjny o wartości 1 biliona 900 miliardów dolarów, który ma pomóc Ameryce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19.

Przewiduje między innymi bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów po 1400 dolarów, zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dofinansowanie służby zdrowia.

Określany mianem „Amerykańskiego Planu Ratunkowegopakiet przewiduje idące w setki miliardów dolarów wydatki na przyspieszenie produkcji i dystrybucji szczepionek oraz dofinansowanie służby zdrowia, społeczności lokalnych, edukacji oraz sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię, takich jak linie lotnicze czy restauracje.

Rodziny o dochodach poniżej 150 tysięcy dolarów rocznie dostaną wypłaty w gotówce po 1400 dolarów na osobę, a bezrobotni dodatkowo 300 dolarów tygodniowo. W planie przewidziano też wypłaty od 250 do 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko.

„Ta historyczna ustawa ma wesprzeć kręgosłup naszego kraju – jest szansą dla pracowników, dla klasy średniej, dla ludzi, którzy zbudowali nasz kraj. To jest jej istota” – mówił prezydent USA podczas ceremonii podpisania planu.

„Amerykański Plan Ratunkowy” został uchwalony w Kongresie wyłącznie głosami demokratów. Republikanie krytykowali ustawę argumentując, że jest zbyt kosztowna, niewłaściwie skonstruowana i że zawiera wiele projektów, które są marnotrawstwem publicznych pieniędzy.

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Office of Public Affairs

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Marzec 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne