Połącz się z nami

News USA

Sanders, Biden czy Bloomberg? Kto powalczy z Trumpem w listopadowych wyborach? Komentuje i ocenia Michał Szułdrzyński

Opublikowano

dnia

Ameryka ostro zmierza do starcia w listopadzie o Biały Dom. Michael Bloomberg wydał już ponad 400 milionów dolarów na promocję swojej kandydatury. Zakrojona na wielką skalę kampania reklamowa sprawiła, że jego notowania poszły w górę i stał się jednym z czołowych kandydatów w prawyborach Partii Demokratycznej. Przedstawiano go jako alternatywę dla lewicowego nurtu partii reprezentowanego przez senatorów Berniego Sandersa i Elizabeth Waren.

Jak mówi Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, obecnie wiele zależy od tego, jak zachowa się elektorat demokratyczny

Uważany za jednego z głównych kandydatów w prawyborach prezydenckich w USA Michael Bloomberg, w ocenie obserwatorów, poniósł porażkę w debacie telewizyjnej w Las Vegas. Kontrkandydaci z Partii Demokratycznej krytykowali byłego burmistrza Nowego Jorku za wypowiedzi na temat kobiet, rasizm i próbę „kupienia” wyborów. Jak podkreśla Michał Szułdrzyński, pokaźny majątek Bloomberga sprawi, że jego kampania reklamowa pozwoli mu mimo wszystko nadal piąć się wysoko w walce wyborczej

Wśród wyborców Partii Demokratycznej i skłaniających się ku Demokratom wyborców niezależnych obecnie, spośród uczestników prawyborów prezydenckich, największym poparciem cieszy się senator z Vermont Bernie Sanders, którego popiera 32 proc. z nich. Dotychczasowy faworyt wyborów, Joe Biden, stracił w ciągu miesiąca 11 punktów procentowych poparcia – i obecnie popiera go 17 proc. przedstawicieli tej grupy wyborców. Michał Szułdrzyński uważa, że osłabienie Bidena jest jednocześnie szansą dla Bloomberga

Do 20 lutego wszyscy kandydaci ubiegający się o start w wyborach prezydenckich w prawyborach organizowanych przez Partię Demokratyczną musieli opublikować sprawozdania finansowe.

Pod względem finansowym na czoło wybija się dwóch kandydatów – miliarder Michael Bloomberg, który finansuje kampanię z własnych środków (wydał na ten cel 460 mln dolarów, jego majątek szacuje się na 60 mld dolarów) i senator Bernie Sanders, który w styczniu zebrał 25 mln dolarów i skończył miesiąc mając 17 mln dolarów w gotówce.

Demokraci ubiegający się o nominację w prawyborach wydali jak dotąd 1,2 mld dolarów w ramach kampanii – zarówno z własnych środków, jak i z wpłat od darczyńców.

Michał Szułdrzyński– urodził się 9 stycznia 1980 w Krakowie. Jest polskim dziennikarzem i publicystą. W 2003 ukończył studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, po czym podjął pracę w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Prowadził programy „Tygodnik Polski” i „Minęła 20” w TVP Info oraz „Kalkulator Polityczny ‚Rzeczpospolitej’” w Polsat News, był również do czerwca 2008 redaktorem naczelnym kwartalnika „Nowe Państwo” oraz członkiem redakcji kwartalnika „Pressje”. Jego teksty ukazywały się w „Rzeczpospolitej”, której najpierw był współpracownikiem, od 2013 kierownikiem działu krajowego, a od kwietnia 2016 zastępcą redaktora naczelnego.

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: rp.pl,(CNS photo/Mike Blake, Reuters, CNS photo/Sam Wolfe, Reuters), Twitter.com/Mike Bloomberg

 

News USA

Demokratka Susan Crawford wygrała w Wisconsin – Musk największym przegranym

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek sędzina Susan Crawford zapewniła liberałom niewielką większość w Sądzie Najwyższym Wisconsin, pokonując konserwatystę Brada Schimela. Jednak w pewnym sensie prawdziwym przegranym tych wyborów okazał się miliarder Elon Musk.

Musk inwestuje miliony – i przegrywa

Elon Musk i powiązane z nim grupy wpompowały co najmniej 21 milionów dolarów w ten zazwyczaj mało popularny wyścig. W bezprecedensowym posunięciu Musk zapłacił trzem indywidualnym wyborcom po milionie dolarów za podpisanie petycji, próbując zwiększyć frekwencję w kluczowym dla konserwatystów głosowaniu.

Wyścig ten był pierwszym poważnym testem politycznych wpływów miliardera, który odgrywa coraz większą rolę w administracji Prezydenta Donalda Trumpa.

Susan Crawford i jej zwolennicy uczynili z Muska główny cel swojej kampanii, oskarżając go o próbę „kupienia” wyborów. W rezultacie te wybory sądowe stały się najdroższymi w historii USA.

„Dziś mieszkańcy Wisconsin odparli bezprecedensowy atak na naszą demokrację, nasze uczciwe wybory i nasz Sąd Najwyższy” – powiedziała Crawford w swoim zwycięskim przemówieniu. „Wisconsin podniosło się i głośno powiedziało, że sprawiedliwość nie ma ceny, a nasze sądy nie są na sprzedaż”.

Trump i Musk przegrywają kluczowe wybory

Prezydent Donald Trump poparł Brada Schimela, a wybory do stanowego Sądu Najwyższego szybko zamieniły się w krajową batalię o prawa wyborcze i podział okręgów. Wisconsin, jako kluczowy stan w wyborach prezydenckich, może odegrać kluczową rolę w nadchodzących wyborach uzupełniających i wyborach prezydenckich w 2028 roku.

Elon Musk, intensyfikując napięcie wokół wyścigu, ogłosił na swojej platformie X: „Pozornie małe wybory mogą zadecydować o losie zachodniej cywilizacji. Myślę, że ma to znaczenie dla przyszłości świata”.

Musk oskarżony o kupowanie głosów

Demokratyczny Prokurator Generalny Wisconsin, Josh Kaul, pozwał Muska za oferowanie płatności wyborcom za podpisanie petycji przeciwko „aktywistycznym sędziom”. Sąd Najwyższy Wisconsin odrzucił jednak sprawę ze względów proceduralnych.

Elon Musk zaangażował się w ten wyścig tuż po inauguracji Donalda Trumpa. Powielił metody, które stosował w kampanii prezydenckiej 2024 roku, kiedy wydał ponad 200 milionów dolarów na rzecz Trumpa w kluczowych stanach, w tym Wisconsin.

Jego strategia obejmowała nie tylko milionowe czeki, ale również:

  • Płatność 20 dolarów dla każdego, kto zarejestrował się na stronie jego organizacji i agitował na rzecz Schimela.
  • 100 dolarów dla wyborców za podpisanie petycji przeciwko liberalnym sędziom.
  • Dodatkowe 100 dolarów za polecenie innej osoby do podpisania petycji.

Według Wisconsin Democracy Campaign, super PAC wspierany przez MuskaAmerica PAC – wydał 6 milionów dolarów na agitację wyborczą na rzecz Schimela.

Demokratyczna mobilizacja przynosi sukces

Demokraci uczynili z Muska kluczowy temat kampanii.

„Ludzie nie chcą, żeby Elon Musk kupował wybory po wyborach” – powiedział Ben Wikler, przewodniczący Partii Demokratycznej w Wisconsin. „Jeśli to zadziała tutaj, będzie to robił w całym kraju”.

Zwycięstwo Susan Crawford potwierdza, że nawet ogromne zasoby finansowe nie zawsze gwarantują sukces. Musk przegrał swoją pierwszą wielką polityczną bitwę, co może wpłynąć na jego przyszłe zaangażowanie w wybory w całych Stanach Zjednoczonych.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: Susan Crawford for Wisconsin, YouTube, America PAC
Czytaj dalej

News USA

Katastrofalne trzęsienie ziemi w Myanmarze: Ponad 2700 ofiar, maleją szanse na ratunek

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek ratownicy w stolicy Myanmaru uratowali 63-letnią kobietę, która przez 91 godzin znajdowała się pod gruzami zawalonego budynku. Jej ocalenie daje nadzieję, lecz eksperci ostrzegają, że szanse na odnalezienie kolejnych żywych osób dramatycznie spadają. Trzęsienie ziemi o sile 7,7, które nawiedziło kraj w piątek, spowodowało ogromne zniszczenia i wiadomo, że pochłonęło już ponad 2700 ofiar.

Według państwowej telewizji Myanmar MRTV, liczba zabitych wynosi już 2719 osób, a 4521 jest rannych. Ponadto 441 osób wciąż uznaje się za zaginione. Szef wojskowego rządu, starszy generał Min Aung Hlaing, określił to trzęsienie ziemi jako drugie najsilniejsze w historii kraju – ustępujące jedynie katastrofie z 1912 roku.

Zniszczenia objęły ogromne obszary kraju, odcinając wiele miejsc od prądu, komunikacji oraz dostępu do pomocy. Najwięcej informacji napływa z Mandalaj i Naypyidaw, jednak pełny bilans katastrofy wciąż nie jest znany.

Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 10 000 budynków zawaliło się lub zostało poważnie uszkodzonych. Jedna z najbardziej tragicznych historii dotyczy klasztoru w Mandalay, gdzie pod gruzami zginęło 50 mnichów, a kolejnych 150 wciąż uznaje się za zaginionych.

Trzęsienie ziemi dotknęło także sąsiednią Tajlandię, gdzie w Bangkoku zawalił się budowany wieżowiec, grzebiąc robotników. W Tajlandii bilans ofiar to 21 zabitych i 34 rannych.

Kryzys humanitarny

„Potrzeby są ogromne i rosną z każdą godziną” – powiedziała Julia Rees z UNICEF. Brakuje czystej wody, żywności i leków, a ludzie zmuszeni są spać na ulicach z obawy przed wstrząsami wtórnymi. ONZ ostrzega, że w obozach dla przesiedleńców może dojść do wybuchów epidemii chorób zakaźnych, w tym odry, dengi i infekcji układu oddechowego.

Międzynarodowe ekipy ratunkowe z Rosji, Chin, Indii oraz krajów Azji Południowo-Wschodniej dotarły na miejsce, jednak działania są utrudnione przez brak sprzętu i zniszczoną infrastrukturę. USA zapowiedziały wysłanie zespołu ratunkowego, jednak jego przybycie wciąż jest oczekiwane.

Chiny przeprowadziły już udaną operację ratunkową, wydobywając spod gruzów m.in. kobietę w ciąży oraz pięcioletnie dziecko. Dwóm nastolatkom udało się natomiast samodzielnie wydostać z ruin i odnaleźć członków rodziny.

Polityczne komplikacje

Sytuację dodatkowo komplikuje wojna domowa w Myanmarze, trwająca od zamachu stanu w 2021 roku. Chociaż niektóre grupy zbrojne ogłosiły jednostronne zawieszenie broni, generał Min Aung Hlaing odrzucił możliwość wstrzymania działań militarnych.

Opozycyjny rząd na uchodźstwie (NUG) apeluje o międzynarodową pomoc, ostrzegając przed możliwymi próbami przejęcia jej przez wojskową juntę. ONZ podkreśla, że priorytetem powinno być ratowanie życia, a nie kontynuowanie walk.

Pomimo ogromnej tragedii społeczność międzynarodowa nie pozostaje obojętna. Wsparcie finansowe płynie z wielu krajów, jednak wyzwaniem pozostaje skuteczna dystrybucja pomocy. Przed mieszkańcami Myanmaru i organizacjami humanitarnymi stoją ogromne wyzwania, zwłaszcza że nadchodzi pora monsunowa, która dodatkowo utrudni akcję ratunkową i odbudowę kraju.

 

Źródło: AP
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Znaleziono ciało czwartego żołnierza zaginionego na litewskim poligonie

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak poinformował Sekretarz Obrony Pete Hegseth, znaleziono ciało czwartego żołnierza armii USA, który zaginął podczas ćwiczeń na Litwie w zeszłym tygodniu. Hegseth potwierdził odkrycie ciała we wtorek po południu, po siedmiodniowej akcji poszukiwawczej. Jeden ze znalezionych w poniedziałek żołnierzy to mieszkaniec Joliet IL.

„Chciałbym osobiście złożyć najszczersze kondolencje rodzinom wszystkich czterech poległych żołnierzy. Nasze serca są ciężkie w całym Departamencie Obrony” – napisał Pete Hegseth w oświadczeniu na platformie X. „Jesteśmy głęboko wdzięczni naszym odważnym żołnierzom, którzy umożliwili tę trudną akcję, a także naszym litewskim gospodarzom, którzy pracowali razem z nimi”.

Żołnierz, którego tożsamości nie ujawniono publicznie, został odnaleziony jako ostatni, po tym jak w poniedziałek znaleziono ciała trzech innych osób w torfowisku, gdzie zatonął ich opancerzony wóz ewakuacyjny M88A2 Hercules. Informowaliśmy o tym tutaj.

Ujawniono tożsamość trzech żołnierzy odnalezionych w poniedziałek.  Są to:

  • Sierżant Jose Duenez, Jr., 25 lat, z Joliet, Illinois
  • Sierżant Edvin F. Franco, 25 lat, of Glendale, California
  • Szeregowy Dante D. Taitano, 21 lat, of Dededo, Guam

Według Departamentu Obrony czwarty żołnierz na stałe stacjonował w Forcie Stewart w stanie Georgia, a następnie został wysłany na Litwę w ramach operacji Atlantic Resolve, aby zapewnić wiarygodne odstraszanie lądowe u boku sojuszników i partnerów.

Od lewej: Sierżant Jose Duenez, Jr., Sierżant Edvin F. Franco, Szeregowy Dante D. Taitano

Po zaginięciu żołnierzy w trakcie ćwiczeń, do którego doszło wczesnym rankiem 25 marca, natychmiast rozpoczęto wielodyscyplinarną akcję poszukiwawczą.

Ostatnie ciało odnaleziono przy pomocy setek ratowników z Armii Stanów Zjednoczonych, Marynarki Wojennej USA, Litewskich Sił Zbrojnych, Polskich Sił Zbrojnych, Estońskich Sił Zbrojnych i litewskich agencji rządowych.

Wszyscy żołnierze należeli do 1. Brygady Pancernej, 3. Dywizji Piechoty. Wojskowi poinformowali, że oprócz wszystkich czterech ciał, na miejscu zdarzenia odnaleziono także pojazd opancerzony, w którym znajdowali się żołnierze.

Armia USA kontynuuje dochodzenie w sprawie przyczyny wypadku.

 

Źródło: The Epoch Times
Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litewskiej, US Army
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2020
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu