News Chicago
Polscy politycy nie chcą siedzieć “w oślej ławce”. Michał Szułdrzyński komentuje aktualne wydarzenia

W każdy piątek oraz wtorek o godzinie 7.45 rano na antenie Radia Deon aktualne wydarzenia polityczne na świecie i w Polsce komentuje Michał Szułdrzyński. Porusza między innymi tematy dochodzenia ws. impeachmentu Donalda Trumpa, operacji amerykańskich sił specjalnych w północnej Syrii oraz sporu polityków dotyczącego miejsc w polskim Sejmie.
Oficjalnie rusza kongresowe dochodzenie w sprawie ewentualnego odsunięcia prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa od władzy. Izba Reprezentantów USA przegłosowała wniesiony przez Demokratów projekt rezolucji dotyczącej formalizacji dochodzenia. Biały Dom nie będzie już mógł unikać pytań ze strony Kongresu. Rezolucja upoważnia m.in. przewodniczącego komisji wywiadu Izby do przeprowadzania otwartych przesłuchań i przedłożenia raportu. Biały Dom dotąd nie chciał współpracować z kongresowymi komisjami. Jak zaznacza Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, szanse na impeachment są małe, ale wszystko zależy od tego, jak będą zeznawali politycy pod przysięgą
W operacji amerykańskich sił specjalnych w północnej Syrii zginął przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego – Abu Bakr al-Baghdadi. Został osaczony i wysadził się w powietrze. W wystąpieniu po śmierci terrorysty Donald Trump podziękował za współpracę Rosji, Turcji, Syrii i Irakowi, a także syryjskim Kurdom. Michał Szułdrzyński podkreśla, że jest to niewątpliwie duży sukces Ameryki
Podział miejsc na sali obrad w polskim Sejmie był jednym z tematów spotkania kierownictwa Kancelarii Sejmu z przedstawicielami wszystkich klubów politycznych i koła Konfederacja. Niektóre kluby nie zaakceptowały propozycji Kancelarii Sejmu. Komentator polityczny, Michał Szułdrzyński tłumaczy, dlaczego Konfederacja nie zgadza się ze wstępną propozycję podziału miejsc na sali obrad w polskim Sejmie
Michał Szułdrzyński– urodził się 9 stycznia 1980 w Krakowie. Jest polskim dziennikarzem i publicystą. W 2003 ukończył studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, po czym podjął pracę w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Prowadził programy „Tygodnik Polski” i „Minęła 20” w TVP Info oraz „Kalkulator Polityczny ‚Rzeczpospolitej’” w Polsat News, był również do czerwca 2008 redaktorem naczelnym kwartalnika „Nowe Państwo” oraz członkiem redakcji kwartalnika „Pressje”. Jego teksty ukazywały się w „Rzeczpospolitej”, której najpierw był współpracownikiem, od 2013 kierownikiem działu krajowego, a od kwietnia 2016 zastępcą redaktora naczelnego.
Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: www.rp.pl, Flickr.com/Gage skidmore, Twitter.com/SejmRP
News Chicago
Brytyjska minister odwiedziła sąd powiatu Cook, by zgłębić temat sprawiedliwości naprawczej

We wtorek Sędzia Naczelny Powiatu Cook, Timothy C. Evans, wraz z zespołem sędziów i pracowników sądu karnego, gościł Minister Sądów i Usług Prawnych Wielkiej Brytanii, Sarah Sackman. Celem jej wizyty było poznanie innowacyjnych programów związanych z sądami zajmującymi się rozwiązywaniem problemów oraz sprawiedliwością naprawczą.
Oba programy pomagają osobom skazanym za przestępstwa bez użycia przemocy, kierując je do specjalnych programów wsparcia. Dają one uczestnikom drugą szansę i pomagają im rozwiązać problemy, które doprowadziły ich do systemu wymiaru sprawiedliwości.
„Byłem dumny, że mogłem podzielić się niesamowitą pracą naszych sędziów i personelu, szczególnie w kontekście sprawiedliwości naprawczej i sądów zajmujących się rozwiązywaniem problemów” – powiedział Sędzia Naczelny Evans. „Cieszę się na dalszy dialog z naszymi brytyjskimi partnerami na temat bardziej sprawiedliwego podejścia do wymiaru sprawiedliwości”.
Była to pierwsza wizyta Minister Sackman w Chicago od czasu objęcia urzędu w grudniu 2024 roku.
Sądy rozwiązujące problemy
W powiecie Cook działa 20 Sądów Rozwiązujących Problemy, w tym Sądy ds. Leczenia Weteranów, Zdrowia Psychicznego i Uzależnień. Integrują one nadzór sądowy, monitorowane usługi rehabilitacyjne i podejście zespołowe, aby zapobiegać recydywie wśród osób zmagających się z problemami zdrowotnymi.
Minister Sarah Sackman odwiedziła jedyny w Illinois Sąd ds. Zdrowia Psychicznego Kobiet, znajdujący się w budynku sądu karnego przy 2650 S. California Ave. Sędzina Domenica A. Stephenson, przewodnicząca tego sądu od ośmiu lat, osobiście rozmawiała z każdą z uczestniczek programu. Niektóre kobiety zostały upomniane za niestosowanie się do zasad, inne otrzymały pochwały za zaangażowanie w leczenie.
„Możesz mieć lepsze życie” – powiedziała sędzia Stephenson jednej z uczestniczek. „Wierzymy w ciebie. Wiemy, że dasz radę”.
Minister Sackman wyraziła podziw dla tego podejścia. „Przyjechałam, by zrozumieć, jak intensywny nadzór może wpływać na system wymiaru sprawiedliwości. To, co zobaczyłam, pokazuje, że innowacyjne podejście może realnie zmieniać życie ludzi i zmniejszać recydywę” – powiedziała.

Sędzina Domenica A. Stephenson, Minister Sarah Sackman i Sędzia Naczelny Powiatu Cook, Timothy C. Evans
Sądy społeczne sprawiedliwości naprawczej
Brytyjska minister wysłuchała także prezentacji na temat czterech Sądów Społecznych Sprawiedliwości Naprawczej działających w powiecie Cook. Sądy te są skierowane do młodych dorosłych w wieku 18-26 lat, oskarżonych o przestępstwa niewiążące się z przemocą. Programy opierają się na konferencjach naprawczych i kręgach pokojowych, angażując oskarżonych, ofiary, członków rodziny i społeczność.
Od 2017 roku w tych programach uczestniczyło ponad 500 osób, a ich roczny wskaźnik recydywy wynosi zaledwie 13% – znacznie mniej niż 65% wśród młodych ludzi osądzonych w tradycyjnym systemie.
„Sądy Społeczne Sprawiedliwości Naprawczej stanowią istotną zmianę w podejściu do wymiaru sprawiedliwości” – powiedziała dr Margaret Kulujian, administrator sądowy Avondale Restorative Justice Community Court. „Zamiast koncentrować się na karaniu, pomagają w resocjalizacji, zmniejszając recydywę i wzmacniając społeczność”.

Sędzina Domenica A. Stephenson, Sędzia Naczelny Powiatu Cook, Timothy C. Evans i dr Margaret Kulujian
Sędzina Erica L. Reddick podkreśliła kluczową rolę programów odroczonego wyroku w kierowaniu młodych ludzi na właściwą drogę. „Widziałam, jak skuteczne mogą być te programy w pomaganiu uczestnikom uporządkować życie i osiągnąć sukces” – powiedziała.
Wizyta brytyjskiej minister była ważnym krokiem w wymianie doświadczeń między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią w zakresie reformy sądownictwa i wdrażania sprawiedliwości naprawczej. Możliwe, że podobne rozwiązania w przyszłości zostaną wdrożone także w brytyjskim systemie wymiaru sprawiedliwości.
Sędzia Naczelny Powiatu Cook, Timothy C. Evans
News Chicago
Morton Arboretum zaprasza na czerwcowe wyzwanie wytrzymałościowe – Firefly Race Series

W czerwcu, już po raz drugi, Morton Arboretum organizuje swoje wyzwanie wytrzymałościowe – Firefly Race Series. To unikalna, dwudniowa seria biegów, która łączy rekreację, sportowe emocje i niezapomniane wieczorne doświadczenie na łonie natury. Rejestracja dla uczestników już jest otwarta.
Bieg w blasku zachodzącego słońca
Seria rozpocznie się 13 czerwca o godzinie 8:00PM od 3-kilometrowego biegu rekreacyjnego i spaceru o zachodzie słońca. To doskonała okazja dla początkujących biegaczy oraz osób, które preferują mniej wymagającą aktywność na świeżym powietrzu.
Po zakończeniu wyzwania uczestnicy będą mogli wziąć udział w wyjątkowej neonowej imprezie „Glow Party” pod gwiazdami, z muzyką serwowaną przez DJ-a oraz poczęstunkiem przygotowanym przez lokalne browary Bubblehouse Brewing i Go Brewing.
Wyzwanie dla wytrwałych – 10 km przez Arboretum
Dla bardziej doświadczonych biegaczy 14 czerwca o godzinie 8:00AM odbędzie się bieg na dystansie 10 km, poprowadzony certyfikowaną trasą przez malowniczy, pagórkowaty teren Arboretum. Zawodnicy będą mieli okazję zmierzyć się z trasą wijącą się wśród lasów, bagien, jezior, prerii oraz kolekcji ozdobnych drzew.
Co czeka uczestników?
Rejestracja na Firefly Race Series obejmuje:
- wstęp do Morton Arboretum,
- ekskluzywną naklejkę Firefly Race Series dla wszystkich uczestników,
- bluzę z zamkiem błyskawicznym dla biegaczy 10 km,
- koszulkę z długim rękawem dla uczestników biegu 3 km,
Firefly Race Series to niezwykłe połączenie sportu, natury i niezapomnianej atmosfery. Niezależnie od poziomu zaawansowania, uczestnicy mogą liczyć na wyjątkowe doświadczenie i emocje, które pozostaną z nimi na długo po przekroczeniu linii mety.
Szczegółowe informacje oraz rejestracja dostępne są na stronie internetowej Morton Arboretum.
Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
News Chicago
Przyjaźń, sport i biznes: Nowy Pickleball Kingdom powstanie w Naperville

Czwórka przyjaciół, Saumil Parikh, Chirdip Sheth, Hemang Patel i Dhaval Sheth, dzieli ze sobą najważniejsze momenty życia. Teraz wspólnie otwierają nowy rozdział – budują własny ośrodek do gry w pickleball. Na razie trwają poszukiwania odpowiedniej lokalizacji, a otwarcie planowane jest w ciągu najbliższych 4-12 miesięcy.
Od szkolnej ławki do wspólnego biznesu
Parikh, Sheth, Patel i Sheth poznali się w szkole podstawowej w Indiach, a ich przyjaźń przetrwała przez kolejne etapy edukacji i dorosłe życie. Około 25 lat temu osiedlili się w okolicach Chicago, gdzie założyli rodziny, rozwinęli kariery zawodowe i znaleźli wspólną pasję – bieganie. Przez lata ukończyli razem sześć półmaratonów, ale z czasem zaczęli odczuwać skutki intensywnych treningów.
„Zrozumieliśmy, że wraz z wiekiem bieganie przestaje być źródłem radości, a staje się wyzwaniem dla naszych kolan” – przyznaje Hemang Patel.
Nowa pasja: pickleball
Około dwa i pół roku temu przyjaciele odkryli pickleball – dynamiczną i towarzyską grę, łączącą elementy tenisa, badmintona i ping-ponga. Szybko pokochali ten sport, ale zauważyli problem: w zimowych miesiącach brakowało dostępnych kortów w okolicy. Razem postanowili to zmienić.
„Chcieliśmy nie tylko zainwestować w sport, który pokochaliśmy, ale też wzbogacić naszą społeczność i stworzyć przestrzeń do aktywności dla mieszkańców” – mówi Saumil Parikh.
Pickleball Kingdom – franczyza na miarę marzeń
Przyjaciele rozważali współpracę z różnych partnerami, ale ostatecznie wybrali Pickleball Kingdom – dynamicznie rozwijającą się franczyzę krytych kortów do pickleballa. Ich pierwszy ośrodek powstał w Chandler w Arizonie trzy lata temu, a sieć szybko się rozrasta. Obecnie działa 11 lokalizacji, a do końca roku ma ich być od 40 do 50.
Obiekt w Naperville jest w fazie planowania. Trwają poszukiwania odpowiedniej lokalizacji, a otwarcie planowane jest w ciągu najbliższych 4-12 miesięcy.
Co zaoferuje Pickleball Kingdom w Naperville?
Nowa przestrzeń nie będzie tylko miejscem do gry. W planach są:
- klimatyzowane korty,
- programy szkoleniowe i kliniki dla graczy,
- ligi i turnieje,
- zajęcia dla dzieci i młodzieży.
Pickleball w Naperville – rosnąca popularność
Będzie to już trzeci kryty obiekt do pickleballa w Naperville. Rok temu otwarto The Picklr w centrum handlowym Fox River Commons, oferujący dziewięć kortów na powierzchni 27 300 stóp kwadratowych. Jesienią 2023 roku otwarto Sure Shot Pickleball z 11 krytymi kortami.
Osoby zainteresowane postępami nowego Pickleball Kingdom mogą śledzić aktualizacje na stronie: pickleballkingdom.com/naperville-il.
Źródło: chicagotribune
Foto: Pickleball Kingdom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
News USA1 tydzień temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
Polonia Amerykańska5 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Kościół5 dni temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA1 tydzień temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki