Połącz się z nami

News Chicago

Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska w Chicago. Polska polityk dziękuje Polonii za aktywność i współpracę

Opublikowano

dnia

Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska przebywała z trzydniową wizytą w Chicago. W pierwszym dniu odwiedziła cmentarze Maryhill oraz św. Wojciecha w Niles, gdzie złożyła kwiaty pod pomnikiem Polskiego Żołnierza i Pomnikiem Katyńskim oraz Tablicą Smoleńską. W niedzielę polityk wzięła udział w uroczystości związanej z 125. rocznicą utworzenia parafii świętego Jacka. W ostatnim dniu wizyty zabrała głos w panelu dyskusyjny w Muzeum Polskim w Ameryce pt. „Wdzięczni za niepodległość w hołdzie Ameryce i Paderewskiemu”.

Na antenie Radia Deon Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska dziękowała chicagowskiej Polonii za aktywność i intensywną współpracę z władzami polskimi. Jak podkreśliła polityk, fakt, że Stany Zjednoczone nominowały Polskę do programu ruchu bezwizowego, jest w dużej mierze tego zasługą

Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska skomentowała zachowanie i słowa Lecha Wałęsy podczas warszawskiej konwencji wyborczej KO. Były prezydent powiedział, że Kornel Morawiecki, zakładając w trakcie stanu wojennego Solidarność Walczącą, zdradził. Wicemarszałek Sejmu na antenie Radia Deon podkreśliła, że zarówno słowa Lecha Wałęsy o zmarłym Kornelu Morawieckim, jak i aplauz zgromadzonych na konwencji KO były haniebne

Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska na antenie Radia Deon odniosła się do nagrań byłego już szefa klubu PO-KO, Sławomira Neumanna, które opublikowało TVP Info. Na nagraniach z rozmowy z 2017 roku polityk Platformy Obywatelskiej w wulgarny sposób wypowiada się, między innymi, o sytuacji w Tczewie i o wyborcach z tego miasta. Zdaniem polityk, taśmy z nagraniami Sławomira Neumanna udowadniają, iż Platforma Obywatelska buduje swoją aktywność na kłamstwie i zwodzeniu wyborców

Małgorzata Gosiewska- urodzona w 1966 r. w Gdańsku. Ukończyła liceum ogólnokształcące w Czersku.

Pracowała jako starszy referent w Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W latach 1992–1993 była zatrudniona w biurze poselskim Jarosława Kaczyńskiego.

Pełniła też funkcję pełnomocnika zarządu Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych w Gdyni.  W 1998 r. była księgową w biurze poselskim Ludwika Dorna.

Od 2001 do 2003 r. pełniła funkcję zastępcy dyrektora Klubu Parlamentarnego PiS.

Od 2003 do 2004 r. pracowała w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego jako p.o. kierownika wydziału. W latach 2004–2005 była zastępcą burmistrza dzielnicy Warszawa-Ursus.

W szeregach PiS znalazła się w 2001 r. W wyborach w 2005 r. z listy PiS uzyskała mandat posła w okręgu warszawskim. W 2007 r. nie udało jej się uzyskać reelekcji. W wyborach samorządowych w 2010 r. uzyskała mandat radnej sejmiku województwa mazowieckiego.

W 2011 r. powróciła do Sejmu jako posłanka VII kadencji.

W 2015 z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję. W 2019 r. została wybrana na wicemarszałka Sejmu VIII kadencji.

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kędzior, Twitter.com/Filip Frąckowiak

 

 

 

News Chicago

Dziewczynka z Waukegan popełniła samobójstwo kilka dni po 10-tych urodzinach

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek, 20 lutego, tuż przed 10:00PM, 10-letnia Harmony Rose została znaleziona nieprzytomna przed domem rodzinnym przy 5000 Country Place w Waukegan. Zrozpaczona matka dziewczynki twierdzi, że nigdy nie widziała żadnych oznak prowadzących do tragedii.

Harmony Rose odebrała sobie życie zaledwie kilka dni po świętowaniu swoich 10. urodzin, które obchodziła 16 lutego. Władze ustaliły, że nie doszło do przestępstwa.

Jej matka, Mayolita Gaines, nie wierzy jednak, że jej córka miała taki zamiar. Nie widziała żadnych oznak, które mogły świadczyć, że dziewczynka miała myśli samobójcze i zastanawia się, czy nie naśladowała czegoś, co zobaczyła w mediach społecznościowych.

Harmony Rose była uczennicą czwartej klasy szkoły podstawowej Prairie Trails w Waukegan. Jej rodzina uruchomiła internetową zbiórkę pieniędzy na pokrycie kosztów pogrzebu, na platformie GoFundMe.

Amerykańska Akademia Pediatrii podaje, że samobójstwo jest obecnie drugą najczęstszą przyczyną śmierci młodych ludzi w wieku od 10 do 24 lat.

„To rodzaj śmierci, której można zapobiec, a naszym celem jest lepsze zrozumienie, dlaczego zdarza się to częściej u dzieci poniżej 18 roku życia i co możemy zrobić, aby temu zapobiec”, stwierdził dr Aron Janssen ze szpitala dziecięcego Lurie.

Według Janssena, badania przesiewowe to jedna z największych możliwości zapobiegania samobójstwom, ponieważ strach przed zadaniem pytania w niewłaściwy sposób powstrzymuje nas od zadawania pytań w ogóle.

Ale kiedy dzieciom zadaje się pytania dotyczące myśli samobójczych, czują się wspierane i zazwyczaj szczerze odpowiadają, dzięki czemu mogą nawiązać kontakt i porozmawiać o tym problemie.

Numer 988, krajowa infolinia zajmująca się zapobieganiem samobójstwom, może pomóc rodzicom i każdemu, kto zmaga się z kryzysem zdrowia psychicznego.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, GoFundMe
Czytaj dalej

News Chicago

1 marca świętujemy 214. urodziny Fryderyka Chopina w Akademii Muzyki Paso

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek, 1 marca, odbędzie się koncert celebrujący urodziny Fryderyka Chopina. Będzie to finałowe wydarzenie VIII Festiwalu „Chopin In the City”, który rozpoczął się 22 lutego.

Koncert świętujący 214. urodziny Fryderyka Chopina w Akademii Muzyki Paso będzie wieczorem muzyki wykonywanej przez znanych artystów z poezją wplecioną pomiędzy utwory.

Goście wzniosą również toast w hołdzie wielkiemu kompozytorowi.

Koncert „Świętujemy urodziny Chopina” odbędzie się 1 marca o godzinie 7.30PM, w Akademii Muzyczna Paso przy 5400 Lawler Ave. Chicago, IL 60630. Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu. Można je także zamawiać pod numerem tel. 773 467 9000.

Wystąpią:

  • Grażyna Auguscik – głos
  • Ben Lewis – fortepian
  • Warren Oja – wiolonczela
  • Andrzej Krukowski – czytanie poezji

Więcej informacji na temat wydarzenia i występujących artystów można uzyskać na stronie
www.soundsandnotes.org.

 

Źródło: Sound and Notes
Foto: Sound and Notes, wikimedia
Czytaj dalej

News Chicago

W procesie zabójcy policjantki zeznawał jej poważnie raniony partner, Carlos Yanez

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę, w ramach trwającego procesu Emonte Morgana, zabójcy policjantki Elli French, zeznawał jej partner Carlos Yanez, który został wielokrotnie postrzelony przez oskarżonego. Były funkcjonariusz policji Chicago dokumentował swoje obrażenia, które spowodowały, że spędził wiele czasu w szpitalu, przeszedł kilka operacji i zawsze już będzie osobą niepełnosprawną.

Powolnym, kołyszącym się krokiem, będącym trwałym skutkiem odniesionych ran, Carlos Yanez przeszedł przez salę sądową na piątym piętrze sądu karnego w Leighton, aby zająć stanowisko w drugim dniu procesu oskarżonego bandyty, Emonte Morgana.

Po złożeniu przysięgi Yanez pochylił się i pokazał przysięgłym dołek na czubku głowy, gdzie trafiła go jedna z kul po tym, jak on, French i inny funkcjonariusz zatrzymali Morgana i jego brata w West Englewood.

Powiedział, że trzeba mu było usunąć prawe oko, a na szyi, poniżej prawego ucha, znajduje się guzek, w którym pozostała kula, ponieważ lekarze uważają, że usuwanie jej jest zbyt ryzykowne.

Funkcjonariusz opowiedział, że minął prawie rok intensywnej terapii ambulatoryjnej, od dnia, w którym został ranny, zanim mógł poruszać się za pomocą chodzika. Wśród swoich dolegliwości Carlos Yanez wymienił szumy uszne.

Były policjant powiedział też, że nie pamięta fragmentów zatrzymania, chociaż widział nagrania z kamer umieszczonych na ciele. Jedyne, co pamięta, to, że leżał na plecach i próbował złapać oddech po tym jak dosięgły go strzały i słyszał jak jego partner, Joshua Blas, krzyczał: „Yanez, Yanez, French, French!”.

Yanez pamięta także, jak go podnoszono i przenoszono do radiowozu, który zabrał go do szpitala.

Kiedy się obudził w szpitalu, w ustach miał rurki i nie mógł mówić. Zanim mógł usiąść na wózku inwalidzkim, potrzeba było kilku operacji i dwóch miesięcy pobytu w szpitalu.

Oglądanie nagrań wideo z kamery ciała przedstawiających strzelaninę w sądzie najwyraźniej wywołało u Carlosa Yaneza silne emocje. Podczas odtwarzania pierwszego filmu były funkcjonariusz powoli wziął głęboki oddech. Często wycierał oczy chusteczką, a czasami szorstko pocierał ramię dłonią, jakby chciał złagodzić ból.

Przez cały czas składania zeznań były funkcjonariusz patrzył w sufit i oddychał głęboko, aby zachować spokój.

23-letniemu Emonte Morganowi postawiono między innymi zarzuty morderstwa i usiłowania morderstwa za zabójstwo Elli French i krytyczne zranienie Carlosa Yaneza.

Ryan Carlsen, zastępca obrońcy z urzędu, zapytał Yaneza m.in. o to jak odniesione przez niego obrażenia mogły wpłynąć na to, co widział i słyszał na miejscu zdarzenia. Były funkcjonariusz przyznał, że nie widział przebiegu wydarzeń.

W nocy 7 sierpnia 2021 r. Eric Morgan jechał Hondą CRV ze swoim bratem Emonte Morganem na tylnym siedzeniu, kiedy zostali zatrzymani w West Englewood przez Ellę French i jej dwóch partnerów, funkcjonariuszy Carlosa Yaneza i Joshuę Blasa.

Według prokuratorów Emonte Morgan trzymał w rękach napój i telefon komórkowy i zignorował powtarzające się instrukcje French i Yaneza, aby je odłożyć.

Podczas przepychanki Emonte Morgan wyciągnął pistolet zza paska i strzelił do obu funkcjonariuszy. Chaotyczne momenty zostały uchwycone na noszonych na ciele kamerach funkcjonariusza, które zostaną odtworzone przed ławą przysięgłych.

Emonte Morgan

Filmy zostały pokazane po raz pierwszy w zeszłym tygodniu, gdy sfinalizowano materiał dowodowy, o czym pisaliśmy 21 lutego.

W październiku 25-letni Eric Morgan przyznał się do nielegalnego użycia broni, pobicia śmiercionośną bronią i utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości. Sędzina Ursula Walowski skazała Erica Morgana na 7 lat więzienia – maksymalny dozwolony wyrok za postawione mu zarzuty.

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2019
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu