Połącz się z nami

News Chicago

Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska w Chicago. Polska polityk dziękuje Polonii za aktywność i współpracę

Opublikowano

dnia

Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska przebywała z trzydniową wizytą w Chicago. W pierwszym dniu odwiedziła cmentarze Maryhill oraz św. Wojciecha w Niles, gdzie złożyła kwiaty pod pomnikiem Polskiego Żołnierza i Pomnikiem Katyńskim oraz Tablicą Smoleńską. W niedzielę polityk wzięła udział w uroczystości związanej z 125. rocznicą utworzenia parafii świętego Jacka. W ostatnim dniu wizyty zabrała głos w panelu dyskusyjny w Muzeum Polskim w Ameryce pt. „Wdzięczni za niepodległość w hołdzie Ameryce i Paderewskiemu”.

Na antenie Radia Deon Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska dziękowała chicagowskiej Polonii za aktywność i intensywną współpracę z władzami polskimi. Jak podkreśliła polityk, fakt, że Stany Zjednoczone nominowały Polskę do programu ruchu bezwizowego, jest w dużej mierze tego zasługą

Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska skomentowała zachowanie i słowa Lecha Wałęsy podczas warszawskiej konwencji wyborczej KO. Były prezydent powiedział, że Kornel Morawiecki, zakładając w trakcie stanu wojennego Solidarność Walczącą, zdradził. Wicemarszałek Sejmu na antenie Radia Deon podkreśliła, że zarówno słowa Lecha Wałęsy o zmarłym Kornelu Morawieckim, jak i aplauz zgromadzonych na konwencji KO były haniebne

Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska na antenie Radia Deon odniosła się do nagrań byłego już szefa klubu PO-KO, Sławomira Neumanna, które opublikowało TVP Info. Na nagraniach z rozmowy z 2017 roku polityk Platformy Obywatelskiej w wulgarny sposób wypowiada się, między innymi, o sytuacji w Tczewie i o wyborcach z tego miasta. Zdaniem polityk, taśmy z nagraniami Sławomira Neumanna udowadniają, iż Platforma Obywatelska buduje swoją aktywność na kłamstwie i zwodzeniu wyborców

REKLAMA REKLAMA

Małgorzata Gosiewska- urodzona w 1966 r. w Gdańsku. Ukończyła liceum ogólnokształcące w Czersku.

Pracowała jako starszy referent w Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W latach 1992–1993 była zatrudniona w biurze poselskim Jarosława Kaczyńskiego.

Pełniła też funkcję pełnomocnika zarządu Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych w Gdyni.  W 1998 r. była księgową w biurze poselskim Ludwika Dorna.

Od 2001 do 2003 r. pełniła funkcję zastępcy dyrektora Klubu Parlamentarnego PiS.

Od 2003 do 2004 r. pracowała w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego jako p.o. kierownika wydziału. W latach 2004–2005 była zastępcą burmistrza dzielnicy Warszawa-Ursus.

W szeregach PiS znalazła się w 2001 r. W wyborach w 2005 r. z listy PiS uzyskała mandat posła w okręgu warszawskim. W 2007 r. nie udało jej się uzyskać reelekcji. W wyborach samorządowych w 2010 r. uzyskała mandat radnej sejmiku województwa mazowieckiego.

W 2011 r. powróciła do Sejmu jako posłanka VII kadencji.

W 2015 z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję. W 2019 r. została wybrana na wicemarszałka Sejmu VIII kadencji.

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kędzior, Twitter.com/Filip Frąckowiak

 

 

 

News Chicago

Tragedia Polaka w Chicago. Poszukiwany Krzysztof Szubert został znaleziony martwy

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciało 21-letniego mężczyzny, wydobyte z jeziora Michigan na Oak Street Beach w środę rano, zostało zidentyfikowane jako poszukiwany Krzysztof Szubert, mieszkaniec Tychów. Młody mężczyzna, który przebywał w sprawach służbowych w Chicago, zaginął po weekendowym przyjęciu bożonarodzeniowym w River North.

Chicago Police Department poinformował, że ofiara wyciągnięta z wody około 1:55 w nocy została znaleziona niereagująca, a wkrótce potem stwierdzono zgon mężczyzny w Northwestern Memorial Hospital.

Detektywi z obszaru trzeciego prowadzą śledztwo w sprawie zdarzenia. Rodzina i przyjaciele 21-letniego Krzysztofa Szuberta czekają na odpowiedzi, jak doszło do tragedii.

Polak był ostatnio widziany w sobotę wieczorem w Howl at the Moon, barze przy 26 W. Hubbard St. w River North. Miał wrócić do hotelu Uberem, ale tego nie zrobił.

REKLAMA REKLAMA

We wtorek niektórzy z jego współpracowników wywiesili ulotki w pobliżu baru z informacją, że jest poszukiwany.

Szubert pracował w dziale IT dla Knapp Incorporated, globalnej firmy technologicznej. Od 12 listopada przebywał w USA, pracując nad projektem w Joliet.

W sobotę wraz z kilkudziesięcioma współpracownikami pojechał imprezowym autobusem do centrum Chicago na firmowe przyjęcie bożonarodzeniowe.

Imprezę skończyli w Howl at the Moon. Jego współpracownik powiedział, że Krzysztof zniknął z baru około 9:30 wieczorem i od tego czasu go nie widziano.

Ostatni kontakt z rodziną nawiązał 3 grudnia. Dzień później żaden z jego telefonów nie odpowiadał.

Polak miał wrócić do kraju 17 grudnia.

 

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, SOS Zaginieni

 

Czytaj dalej

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo nad Chicago dzisiaj wieczorem by zobaczyć zaćmienie Marsa

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciekawe zjawiska czekają nas w najbliższym czasie na nocnym niebie ponad Chicago. Dzisiaj będzie to „okultacja Księżyca”, a następnie, około 25 grudnia gołym okiem można było zobaczyć w sumie pięć planet.

To, co Adler Planetarium nazywa „rzadkim wydarzeniem astronomicznym”, „okultacja Księżyca” odbędzie się dzisiaj, wczesnym wieczorem. Pierwszym widocznym obiektem na niebie będzie Mars.

W rzeczywistości planeta osiągała najwyższą jasność przez cały pierwszy tydzień grudnia. Jednak według astronomów w noc pełni księżyca, która przypada w środę, Mars znajdzie się w najwyższym punkcie na niebie w ciągu ostatnich 15 miesięcy.

Gdy wschodzić będzie Księżyc w pełni, Mars faktycznie zniknie z widoku, chowając się za księżycem, tuż po godzinie 9:00 wieczorem. Mniej więcej godzinę później pojawi się ponownie po drugiej stronie Księżyca, kontynuując swoją podróż po nocnym niebie.

REKLAMA REKLAMA

Astronomowie twierdzą, że proces ten nazywa się „okultacją Księżyca”, co jest bardzo podobne do zaćmienia. Miało ono miejsce na początku tego roku, ale spowodowało tylko częściowe zasłonięcie planety i było widoczne tylko w niektórych częściach Azji.

W dalszej części miesiąca astronomowie Adlera twierdzą, że aż pięć planet będzie widocznych gołym okiem.

Wraz z rosnącym półksiężycem na nocnym niebie w okolicach Bożego Narodzenia 25 grudnia, cztery planety pojawią się na niebie w pobliżu księżyca.

Merkury pojawi się jako słaby punkt na południowo-zachodnim niebie, a znacznie jaśniejsza Wenus pojawi się bliżej horyzontu.

Jowisz i Saturn będą również widoczne po przeciwnej stronie Księżyca, podczas gdy Mars będzie wieczorem bliżej północno-wschodniej części nieba.

Kluczem do zobaczenia tego szczególnego spektaklu będzie wyraźna widoczność południowo-zachodniego nieba około 45 minut po zachodzie słońca. Umożliwi to widzom zobaczenie czterech planet w południowej i południowo-zachodniej części nieba oraz Marsa w północno-wschodniej części.

Aby uzyskać więcej informacji, obserwatorzy gwiazd mogą odwiedzić stronę internetową Planetarium Adlera.

Przypominamy, że w każdą środę, w godzinach 4.00PM do 10.00 wieczorem wstęp do planetarium jest bezpłatny dla mieszkańców Illinois.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Artem Peretiatko
Czytaj dalej

News Chicago

Ostatni film w Pickwick Theatre w Park Ridge zakończy historię kultowego kina 8 stycznia

Opublikowano

dnia

Autor:

Koniec historii kultowego Pickwick Theatre w Park Ridge, nadejdzie już w styczniu, po prawie stuleciu goszczenia kinomanów, zapowiedział we wtorek jego współwłaściciel. Historyczne miejsce było duszą miasteczka i lokalnej społeczności od 94 lat.

Współwłaściciel obiektu, 63-letni Dino Vlahakis, powiedział, że jego rodzina zamyka stare kino, które od początku pandemii przynosi straty. Mają jednak nadzieję, że „rycerz w lśniącej zbroi” przejmie to miejsce.

Rodzina Vlahakis jest właścicielem teatru na 900 miejsc od 1967 roku. Stoi on w Park Ridge od 1928 roku po otwarciu jako wodewil i został wpisany do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych w 1975 roku.

Obecnie, jak powiedział Vlahakis, plan jest taki, aby Pickwick pokazał swój ostatni film 8 stycznia. Myśli, że obrazem będzie „Przeminęło z wiatrem”.

REKLAMA REKLAMA

Vlahakis planuje zachować własność budynku, który ma 24 innych najemców. Ale coraz trudniej jest zarobić na prowadzeniu teatru, co częściowo wynika to z mniejszej liczby filmów wyświetlanych w kinach.

„Na przykład w czasie świąt Bożego Narodzenia mieliśmy (historycznie) 10 lub 11 filmów do wyboru. W tym roku mamy tylko pięć takich filmów, które można pokazać w kinie”- mówi współwłaściciel.

Trend w kierunku kin sieciowych także nie pomógł.

„Kiedy otworzyłem firmę w 1981 roku, 50% kin było niezależnymi właścicielami kin, a następnie 50% stanowiły sieci. Dzisiaj to 95% sieci i 5% niezależnych kin”.

Prowadzenie niezależnego kina jest nadal możliwe, ale wymaga większej kreatywności i determinacji niż kiedyś.

Ojciec Vlahakisa kupił teatr w 1967 roku wraz z trzema innymi wspólnikami. Do 1972 roku jego ojciec był jedynym właścicielem. Dino zaczął pracować w Pickwick jako woźny w wieku 13 lat i patrzył na lata jego historii.

Pickwick cieszył się wieloma znaczącymi momentami w ciągu swoich 94 lat działalności.

Krytycy filmowi Gene Siskel i Roger Ebert nakręcili tu wstęp do swojego programu telewizyjnego. Latem odbywały się tu zdjęcia do programu telewizyjnego Chicago Fire a Hillary Clinton, pochodząca z Park Ridge, przemawiała tu w 2019 r.

Kino prowadzi pokaz klasycznej serii filmów, której kuratorem jest Matthew Hoffman.

Oprócz głównego kina w budynku Art Deco, cztery mniejsze kina Pickwicka również zostaną zamknięte, potwierdził współwłaściciel Dave Loomos.

Vlahakis uważa że kluczowym dla przetrwania „rodzinnego kina” przez tyle lat, było wsparcie ze strony mieszkańców Park Ridge i sąsiednich przedmieść.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube, Pickwick Theatre, wikipedia
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

październik 2019
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu