Połącz się z nami

News Chicago

Prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie? I co dalej. Komentarz polityczny dr hab. Pawła Kowala w Radio Deon

Opublikowano

dnia

W każdy piątek oraz wtorek o godzinie 7.45 rano na antenie Radia Deon aktualne wydarzenia polityczne na świecie i w Polsce komentuje Paweł Kowal. Porusza między innymi tematy wizyty w Białym Domu prezydenta Andrzeja Dudy, konfliktu Stanów Zjednoczonych z Iranem oraz możliwości osiągnięcia porozumienia handlowego między Chinami i USA.

Prezydent Andrzej Duda otrzymał zaproszenie do złożenia wizyty w Białym Domu. Zaproszenie wystosował prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Do spotkania obu przywódców ma dojść już 12 czerwca w Waszyngtonie. Jak twierdzi dr hab. Paweł Kowal, wizyta ta miałaby być przygotowaniem do uczestnictwa prezydenta Donalda Trumpa w wielkich uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polsce

Stany Zjednoczone wprowadzają nowe sankcje wobec Iranu. Tym razem obejmą one eksport żelaza, stali, aluminium, miedzi i innych metali. Prezydent Donald Trump oświadczył, że sankcje mają zwiększyć presję na reżim w Teheranie. Oświadczył jednak, że mimo zaostrzenia sankcji, jest gotów do rozmów z Iranem. Amerykański prezydent nie wykluczył też opcji militarnej i podkreślił, że Iran musi całkowicie zrezygnować z programu broni jądrowej. Dr hab. Paweł Kowal uważa, że to, co się dzieje w polityce amerykańskiej wobec Iranu należy czytać na tle kalendarza wyborczego w Stanach Zjednoczonych

Stany Zjednoczone podniosły do 25 procent cła na chińskie towary o wartości 200 miliardów dolarów. Zwiększone taryfy będą nakładane na towary zakupione od 10 maja 2019 roku. Pekin zapowiedział już podjęcie podobnych działań. Na antenie Radia Deon dr hab. Paweł Kowal ocenia działania gospodarcze USA względem Chin

Paweł Kowal ma 43 lata. Wykładowca na Polskiej Akademii Nauk, doktor hab. nauk humanistycznych, historyk, publicysta, a także były polityk ugrupowań prawicowych w Polsce. Nagrodzony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”. Otrzymał wyróżnienie tygodnika „Polityka” w rankingu na najlepszych polskich europosłów, otrzymał również nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia oraz nagrodę Pojednania Polsko-Ukraińskiego. Jest żonaty, ma czworo dzieci. Pochodzi z Rzeszowa.

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Twitter.com/Kancelaria Prezydenta/Polskie Radio RDC/The White House

News Chicago

Nożownik z Rockford zażywał narkotyki zanim zaczął mordować

Opublikowano

dnia

Autor:

22-letni mężczyzna został oskarżony o morderstwo, w związku z atakami z użyciem noża, których dokonał w środę w Rockford. W wyniku dramatycznego ciągu zdarzeń zginęły cztery osoby a siedem kolejnych zostało rannych. Aresztowany powiedział śledczym, że popadł w paranoję po paleniu marihuany „z nieznanym narkotykiem”, co robił w towarzystwie przyjaciela – jednej z ofiar.

Oskarżony Christian I. Soto z Rockford został oskarżony o morderstwo, usiłowanie morderstwa i wtargnięcie do domu w związku z atakiem. W czwartek odbyła się sądowa odprawa w sprawie jego zarzutów.

O dramatycznym ciągu zdarzeń w Rocford informowaliśmy wczoraj.

Śmiertelne ofiary ataku nożownika to: 63-letnia matka Romona Schupbach i jej dorosły syn 23-letni Jakub Schupbach, 49-letni listonosz Jay Larson i 15-letnia Jenna Newcomb.

Według informacji przekazanych przez szefową policji w Rockford, Carlę Redd, Christian I. Soto i Jacob Schupbach dorastali razem. Według zeznań mordercy przed atakiem obaj palili marihuanę w domu Jacoba Schupbacha.

Soto powiedział, że jego zdaniem substancje dostarczone mu przez Jacoba zawierały nieznany narkotyk, po zażyciu którego popadł w paranoję. Aresztowany powiedział, że wziął nóż z kuchni i zaczął dźgać na śmierć swojego przyjaciela i jego matkę.

Jay Larson pracował w poczcie od 25 lat i został zaatakowany gdy wykonywał swoją pracę. Według zeznań matki zamordowanej nastolatki, Jenna Newcomb zginęła, ratując swoją siostrę i przyjaciółkę. Jedna z rannych siedmiu kolejnych ofiar nadal pozostaje w stanie krytycznym.

W związku ze zdarzeniem prezydent Joe Biden i pierwsza dama Jill Biden przekazali swoje wyrazy współczucia bliskim ofiar i podziękowali za „bohaterskie działania lokalnych organów ścigania, które stawiły czoła podejrzanemu i zapobiegły utracie życia kolejnych niewinnych osób”.

Carla Redd przekazała, że Soto działał sam i że policja nie zna motywów jego ataków. Powiedziała też, że od pierwszego wezwania pod numer 911 do aresztowania mordercy minęło mniej niż 20 minut.

Z akt sądowych i więziennych wynika, że Christian I. Soto pojawił się w sądzie w czwartek po południu i pozostaje przetrzymywany bez możliwości wpłacenia kaucji. Jego następna rozprawa odbędzie się we wtorek, kiedy sędzia zadecyduje, czy pozostanie on w więzieniu do czasu rozprawy.

Od lewej: Jenna Newcomb., Jay Larson, Romona Shupbach i Jacob Shupbach

Miasto Rockford, zamieszkiwane przez około 150 000 ludzi, znajduje się około 90 mil na północny zachód od Chicago. Jego gospodarka została zdziesiątkowana przez przemiany przemysłowe w latach 80-tych XX wieku i obecnie w dużej mierze bazuje na produkcji i opiece zdrowotnej.

Do środowych morderstw doszło zaledwie kilka dni po tym, jak w niedzielę nastoletni pracownik został dźgnięty nożem i zabity w Walmarcie w Rockford. Podejrzany o to zabójstwo został aresztowany.

W czwartek po południu lokalni przywódcy religijni zorganizowali czuwanie w intencji wszystkich ofiar.

 

Źródło: suntimes
Foto:  YouTube, Więzienie Powiatu Winnebago

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Byli pracownicy zamkniętego Signature Room dostali 1,5 mln świadczeń

Opublikowano

dnia

Autor:

Po 6 miesiącach od nagłego zamknięcia kultowego Signature Room w dawnym John Hancock Center w Chicago, sędzia federalny nakazał operatorowi restauracji zapłacić 1,52 miliona dolarów zaległych wynagrodzeń i świadczeń prawie 140 pracownikom lokalu. Wysokość kwoty dla każdej z osób zależy od jej konkretnego wynagrodzenia i nabytych świadczeń.

28 września 2023 roku kilku pracowników przyszło do pracy na swoje zmiany i znalazło na drzwiach informację, że restauracja jest zamknięta na stałe. Inni mieli nieprzyjemną pobudkę, mailami od właścicieli Ricka Romana i Nicka Pyknisa dotyczącymi zakończenia działalności.

O zamknięciu Signature Room informowaliśmy tutaj. Restauracja odwiedzana przez słynnych gości, działała w Chicago od 30 lat na 95. i 96. piętrze wieżowca przy 875 N. Michigan Ave.

W październiku 2023 r. związek branży hotelarsko-gastronomicznej Unite Here Local 1 złożył skargę do sądu federalnego przeciwko operatorowi Infusion Management Group, twierdząc, że naruszono ustawę o dostosowaniu i powiadamianiu o przekwalifikowaniu pracowników (ustawa WARN).

Zgodnie z ustawą WARN pracodawca musi powiadomić pisemnie z 60-dniowym wyprzedzeniem o każdym zamknięciu zakładu lub zwolnieniu grupowym, albo zamiast tego, zapewnić pracownikom wynagrodzenie i inne świadczenia przez 60 dni po zamknięciu zakładu.

28 marca sędzia federalny przyznał prawie 140 pracownikom należne im wyrównanie.

Kilku z nich stwierdziło, że od czasu zamknięcia mają trudności ze znalezieniem pracy. W grudniu byli pracownicy Signature Room zorganizowali pikietę przed biurem firmy PGIM, która jest właścicielem wynajmowanej przez restaurację powierzchni. Domagali się zatrudnienia u nowego najemcy lokalizacji.

Przedstawili również petycję podpisaną przez 1000 osób, które stwierdziły, że nie będą klientami tej lokalizacji, dopóki byłym pracownikom Signature Room nie zostanie zaoferowana praca. O proteście pisaliśmy 20 grudnia.

Źródło: suntimes
Foto: Unite Here Local 1
Czytaj dalej

News Chicago

Piękne nadbrzeże Chicago może już niedługo zostać Parkiem Narodowym

Opublikowano

dnia

Autor:

W trzech okręgach Rogers Park w referendum w sprawie prawyborów stanu Illinois zapytano o uznanie Chicago Lakefront za Park Narodowy. Propozycja została przyjęta większością ponad 60% głosów. Łącznie oddano 1240 głosów.

Koalicja Parku Narodowego Chicago Lakefront od dawna wzywa do objęcia ochroną i przekształcenia nadbrzeża Chicago w Park Narodowy. Organizacja chce mieć pewność, że Chicago Lakefront i jego liczne parki przetrwają wiecznie, a tereny zielone i linia brzegowa jeziora Michigan będą otwarte, czyste i z bezpłatnym dostępem dla wszystkich.

Rzecznikiem tego pomysłu jest także grupa Preservation Chicago, która zachęca do starania się o wyznaczenie Parku Narodowego dla całego nadbrzeża Chicago i rozpoczęcia współpracy ze służbami Parków Narodowych, aby kontynuować dziedzictwo ochrony tego cennego miejsca dla dobra mieszkańców.

Utworzenie nowego Parku Narodowego w Chicago nie byłoby czymś niespotykanym. Po latach lobbingu, w 2015 roku historyczna dzielnica Pullman została uznana za pomnik narodowy Chicago.

Obecnie najbliższym Wietrznego Miasta Parkiem Narodowym jest Indiana Dunes w stanie Indiana, obejmujący wydmy nad jeziorem Michigan, wzdłuż jego południowego brzegu. Park został założony w 1966 roku.

 

Źródło: secretchicago
Foto: istock/marchello74/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2019
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu