Połącz się z nami

News Chicago

Nie żyje Alicja Szymankiewicz. W Chicago po długiej chorobie zmarła śpiewająca aktorka pochodząca z Olsztyna

Opublikowano

dnia

Nad ranem we wtorek 4 września zmarła 56-letnia Alicja Szymankiewicz. Od kilku lat walczyła z rakiem. Tłumy wykonawców oraz widzów przybyłe 25 sierpnia na spotkanie „Fani dla Ali” świadczyły o wielkiej empatii Polonii i popularności aktorki.

Swoją długoletnią przyjaźń z Alicją Szymankiewicz wspominał na antenie Radia Deon polonijny aktor, Krzysztof Arsenowicz. Jak zaznaczał, zawsze bardzo cenił ją nie tylko jako koleżankę, animatorkę sztuki, ale także jako człowieka

Ewa Uszpolewicz, dziennikarka i krytyk teatralny, była także mocno związana z Alicją Szymankiewicz. Jej kojarzyć się ona będzie niezmiennie z życzliwością, radością i śmiechem

Przyjaciołom będzie kojarzyć się z uśmiechem

W samych ciepłych słowach o Alicji Szymankiewicz mówiła jej przyjaciółka, także aktorka, Elżbieta Kochanowska- Michalik. Wspomina ona Alicję jako świetną aktorkę w pracy i bardzo dobrego człowieka w życiu

Wiele lat z Alicją Szymankiewicz przyjaźnił się Marek Sewiński, chicagowski radiowiec, autor audycji Rynek 44. Jak mówi na antenie Radia Deon kochał ją jak siostrę i nie może pogodzić się z jej odejściem

Karierę aktorską Alicja Szymankiewicz rozpoczęła w Teatrze Muzycznym w Gdyni imienia Danuty Baduszkowej. Po śmierci Baduszkowej pracowała pod okiem takich reżyserów jak Zbigniew Cybulski czy Jerzy Gruza. Brała udział w przedstawieniach, na które przyjeżdżali widzowie z całej Polski.

Podczas przerwy od teatru podróżowała po świecie, aby podreperować budżet. Pracowała jako babysitter, kelnerka, nawet jako dekorator wnętrz.

Po powrocie do Polski przez osiem lat pracowała w Teatrze Dramatycznym w Olsztynie. Pierwsza sztuka, w której zagrała główną rolę to „Ocean Niespokojny” Woźniesińskiego, najbardziej ceniła sobie jednak rolę w „Damie Kameliowej”.

Przygodę z Ameryką zaczęła od Chicago. Tu była inicjatorką „Teatru przy stoliku”, brała udział w licznych spotkaniach poetyckich, była także pomysłodawczynią i realizatorką spotkania poświęconego „haiku”. Udzielała się w kabarecie „Bocian” i na zabawach różnych organizacji. Była członkinią Związku Polek w Ameryce. Prowadziła własną audycję radiową. Jak zawsze twierdziła, Ameryka dała jej głębsze poznanie siebie oraz pomogła pogłębić i umocnić jej wiarę.

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Facebook.com/ Państwowe Policealne Studium Wokalno- Aktorskie w Gdyni, Sławomir Budzik, Radio Deon Chicago

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne