News Chicago
Piotr Nalepa w Chicago! Syn legendarnego Tadeusza – ojca polskiego bluesa zachwycił publiczność

Koncert muzyki Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej w Chicago był nieprawdopodobny. W sobotę 19 maja w Copernicus Center publiczność zachwyconą nowymi aranżacjami z orkiestra symfoniczną nie chciała opuścić sali koncertowej.
Na scenie wystąpił Piotr Nalepa, który od 2007 roku wykonuje piosenki zespołu Breakout wraz zespołem Nie-Bo. Wokalistą i gitarzystą zespołu Nie-Bo jest Piotr Lubera, a jego córka Żaneta śpiewa jak Mira Kubasińska.
O prywatnym życiu tadeusza Nalepy wiele nie było wiadomo. Polski bluesman nie dbał o podsycanie sławy. Specjalnie dla “Radia Deon” o ikonie polskiej muzyki opowiadał jego syn Piotr Nalepa. Tadeusz Nalepa był samoukiem. Spędzał większość swojego życia grając na różnych instrumentach.
“Mój ojciec był samoukiem. Strugał fujarki z gałązek. Wydobywał pierwsze dżwięki. Potem były pierwsze instrumenty, ojciec kupił mu skrzypce, wujek kupił mu gitarę. Cały czas był zajęty tym żeby grać, żeby śpiewać, żeby tworzyć”
Jak wspomina Piotr Nalepa na początku inspiracją dla ojca była natura. Potem przyszedł czas na bluesa.
“Na początku słuchał odgłosów natury bo wychował sie na wsi. Potem rodzina przeniosła się do Rzeszowa. Natomiast jeśli mówimy już o okresie “Blackout” to były wpływy muzyki powiązanej z rock &rollem i bluesem czyli “The Animals”. A potem była brytyjska fala bluesa”
Muzyk lubił żartować, ale do muzyki podchodził bardzo profesjonalnie.
“Żartował też na scenie. Pomiędzy utworami odwracal się, opowiadał jakiś dowcip do muzyków, a potem bylo całkiem poważnie bo był czas na poważne rzeczy czyli muzykę. Podchodził do tego zupełnie profesjonalnie”
Jego pasją był sport. Gdyby nie muzyka mógłby zostać żużlowcem.
“Generalnie interesował się sportem. Wielokrotnie podkreślał w wywiadach co by radził młodym ludziom, to zwykle mówił żeby zainteresować się sportem i kulturą fizyczną . Był fanem nie tylko siatkówki, ale też piłki nożnej. Podobno o mały włos nie został żużlowcem”
Kolejną pasją Tadeusz Nalepy były konie. Wraz ze swoim synem, naszym gościem Piotrem, razem jeżdżili.
“Mieliśmy wielki ogród w domu. Kiedyś moja mama wpuściła tam konie żeby pojadły sobie jabłka z jabłoni. Ojciec obruszył się na początku, mówił co tutaj te konie robią. Skończyło się tak, że miał swoje konie. Jeżdził codziennie. Zresztą ja też z nim jeżdziłemw teren. To była taka fajna pasja”
[youtube id=”5abVN5fxYz0″ width=”620″ height=”360″]
Tadeusza Nalepę wspomina również Robert Lubera, który wraz córką tworzy obecnie zespół “NIE-BO”. Od najmłodszych muzyka Nalepy była inspiracją dla niego i zespołu “Sagittarius”.
“Pierwszy kontakt z Tadeuszem to była jego muzyka puszczana w okolicach mojego łóżeczka. On jakby naturalnie stał się częścią mojego życia. Potem kiedy rosłem to za pieniądze z pierwszej komunii kupiłem pierwszą gitarę i zacząłem grać piosenki Tadeusza. Potem był zespół “Sagittarius”i komponowaliśmy swoje rzeczy. Nagle dostaliśmy propozycję i zaproszenie od Tadeusza żeby akompaniować na koncercie w klubie ” Dedal” w akademiku Ikar w Rzeszowie”
Tadeusz Nalepa to król polskiego rocka i bluesa. W rytm jego standardu “Kiedy byłem małym chłopcem” bawiły się tysiące ludzi. Tę piosenkę śpiewał z Breakoutami, kultowym zespołem lat 70. Na początku lat 60. udowodnił, że blues może się rodzić tak samo nad Wisłą jak i w delcie Missisipi.
Arkadiusz Stachnik
redakcja@radiodeon.com
Źródło: inf.własna
foto: youtube, wikipedia
News Chicago
Plaże północnego Illinois: idealne miejsca na letni relaks z dala od zgiełku Chicago

Lato w pełni, a to oznacza tylko jedno — czas schłodzić się nad wodą! Czy marzysz o orzeźwiającej kąpieli w jeziorze, opalaniu na miękkim piasku czy rodzinnym dniu pełnym wodnych atrakcji, północne Illinois oferuje szeroki wybór plaż, które pozwolą Ci uciec od miejskiego upału bez konieczności przedzierania się przez korki w Chicago.
Three Oaks Recreation Area – Crystal Lake
📍 5517 Northwest Hwy., Crystal Lake
🌐 crystallake.org/three-oaks-recreation
Nowoczesny kompleks z plażą do pływania, nurkowaniem, paddleboardami, kajakami, placem zabaw i ścieżkami przyrodniczymi. Mieszkańcy Crystal Lake wchodzą za darmo, pozostali – 12 USD (dorośli) lub 7 USD (dzieci).
Dodatkowe atrakcje: nurkowanie z certyfikatem, Lake House z jedzeniem i napojami oraz wspaniałe widoki na jeziorne wyspy.
Illinois Beach State Park – Zion
📍 1 Lake Front Drive, Zion
🌐 dnr.illinois.gov
Ukryty klejnot tuż przy granicy z Wisconsin. Prawie 11 kilometrów dziewiczych plaż, wydm i dzikiej przyrody. Brak ratowników, więc pływanie na własną odpowiedzialność. Na miejscu: kemping, trasy rowerowe, ryby i wspaniały resort nad brzegiem jeziora Michigan.
Harold Hall Quarry Beach – Batavia
📍 400 S. Water St., Batavia
🌐 bataviaparks.org
Idealna dla rodzin z dziećmi. Zjeżdżalnie wodne, trampoliny, place zabaw, piaskownice i boiska do siatkówki. Wstęp: 10 USD (mieszkańcy), 15 USD (pozostali). Sprawdź godziny otwarcia online.
Petersen Park Beach – McHenry
📍 4300 Petersen Park Road, McHenry
🌐 cityofmchenry.org
Położona nad jeziorem McCullom plaża z piaszczystą strefą, sprzętem wodnym, boiskami, kortami i dużą przestrzenią do piknikowania. W sam raz na aktywny dzień na świeżym powietrzu.
Rosewood Beach – Highland Park
📍 833 Sheridan Road, Highland Park
🌐 pdhp.org
Malownicza plaża nad jeziorem Michigan z promenadą, toaletami i zajęciami fitness na piasku (joga, bootcamp). Ratownicy od 10:00 do 18:00. Wstęp dzienny: 10 USD dla osób spoza miasta.
Centennial Beach – Naperville
📍 500 W. Jackson Ave., Naperville
🌐 napervilleparks.org
Historyczny kamieniołom przekształcony w kąpielisko z naturalnym dnem i głębokością do 15 stóp. Dmuchane tratwy, strefa dla dzieci, zjeżdżalnie i boiska. Wstęp: 16 USD (dorośli spoza miasta), 14 USD (dzieci).
Glencoe Beach – Glencoe
📍 55 Hazel Ave., Glencoe
🌐 glencoeparkdistrict.com
Plaża z szeroką ofertą rekreacyjną: paddleboardy, kajaki, żaglówki, plac zabaw wodny i boiska do siatkówki. Ratownicy w godz. 10:00–19:00. Wstęp dzienny: 24 USD (spoza miejscowości).
Lake Park/Main Beach – Crystal Lake
📍 300 Lakeshore Drive, Crystal Lake
🌐 crystallakeparks.org
Rozległa plaża z przystanią, pomostem, wypożyczalnią łodzi, boiskami i placem zabaw. Wstęp: 12 USD (dorośli), 9 USD (dzieci 4–15 lat).
Forest Park Beach – Lake Forest
📍 801 N. Lake Road, Lake Forest
🌐 lfparksandrec.com
Plaża w malowniczym 29-akrowym parku nad jeziorem Michigan. Znajdziesz tu pawilony, rampę dla łodzi, ścieżki spacerowe i stoisko z przekąskami serwujące również piwo i wino. Wstęp: 25 USD dziennie dla osób spoza miasta.
Źródło: dailyherald
Foto: Supracoriolis, Batavia Park District
News Chicago
Ponad 700 nowych obywateli z 93 krajów złożyło przysięgę wierności na Wintrust Arena

Ponad 700 osób z 93 krajów świata oficjalnie zostało obywatelami Stanów Zjednoczonych podczas wzruszającej ceremonii naturalizacji, która odbyła się we wtorek w Wintrust Arena w Chicago. W otoczeniu bliskich i przyjaciół, nowi obywatele złożyli przysięgę wierności i odebrali certyfikaty naturalizacji – symboliczne przypieczętowanie ich nowego rozdziału życia.
Ceremonię poprowadziła sędzina Virginia M. Kendall z Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Północnego Dystryktu Illinois, która w swoim wystąpieniu zachęciła uczestników, by nie zapominali o swoich korzeniach i dzielili się swoją kulturą z innymi obywatelami USA.
“To nie tylko początek waszego nowego życia jako Amerykanów – to także szansa, by wzbogacić ten kraj swoim dziedzictwem” – podkreśliła sędzia Kendall.
Spełnione marzenia i długie drogi
Dla wielu uczestników ceremonia była zwieńczeniem wieloletniej drogi, pełnej wyzwań, wyrzeczeń i nadziei. Wśród nowych amerykańskich obywateli znalazły się osoby m.in. z Nigerii, Wielkiej Brytanii, Karaibów, Ekwadoru, Indii czy Nepalu. Większość na ten moment czekała od kilkunastu do nawet 30 lat.
Trudna, ale satysfakcjonująca ścieżka
Uzyskanie obywatelstwa USA to proces wymagający spełnienia wielu kryteriów – od znajomości języka angielskiego i historii kraju, po niekaralność i odpowiedni czas stałego pobytu. Wnioskodawcy muszą najczęściej posiadać Zieloną Kartę przez minimum pięć lat, choć istnieją wyjątki dla małżonków obywateli USA, dzieci obywateli lub członków amerykańskich sił zbrojnych.
Nowe możliwości
Dla wielu świeżo upieczonych obywateli, naturalizacja oznacza nie tylko nowe prawa, ale też poczucie bezpieczeństwa i przynależności.
Po złożeniu przysięgi, nowi obywatele mogli od razu zarejestrować się do głosowania, zrobić pamiątkowe zdjęcia z amerykańską flagą oraz świętować ze swoimi bliskimi – często tymi, z którymi dzielili całą drogę do obywatelstwa.
Wtorkowa ceremonia była nie tylko formalnością. Była świadectwem determinacji, odwagi i marzenia o lepszym życiu – zrealizowanego w kraju, który wielu z nich teraz oficjalnie nazywa swoim domem.
Źródło: nbc
Foto: YouTube
News Chicago
Po 30 latach Keith’s Komix żegna się z fanami – kultowy sklep w Schaumburgu zostanie zamknięty tej jesieni

Dla tysięcy fanów komiksów z północno-zachodnich przedmieść Chicago to smutna wiadomość: po 30 latach działalności legendarny sklep Keith’s Komix w Schaumburgu zamknie swoje drzwi na zawsze. Właściciele, Keith i Cathy Anderson, ogłosili, że przechodzą na emeryturę, a ostatnim dniem otwarcia sklepu przy 528 S. Roselle Road będzie 20 września 2025 r.
Miejsce z duszą i historią
Keith’s Komix to nie był zwykły sklep z komiksami – to było miejsce wspólnoty, jak powiedział stały klient, Joshua Winchester z West Chicago. “Keith i jego sklep sprawili, że przedmieścia stały się lepszym, jaśniejszym i bardziej „nerdowskim” miejscem do życia” – dodał.
Sklep zyskał status kultowego miejsca wśród kolekcjonerów, fanów i lokalnych twórców. Na jego wystawie widniały ręcznie malowane podobizny Spider-Mana, Hulka i Thora. W środku panował urok starej szkoły – długie półki z komiksami, figurki, plakaty, tekstylia z motywami popkultury tworzyły przestrzeń, której nie da się podrobić w internecie.
30 lat pasji
Keith Anderson rozpoczął swoją przygodę z komiksami w 1985 roku, pracując w sieci Moondog’s. Gdy ta została sprzedana w 1994 roku, postanowił pójść własną drogą i już rok później otworzył Keith’s Komix. Wspólnie z żoną Cathy prowadził sklep, w którym pracował także ich syn Brandon. Córka Amanda często wspierała działania rodziny zza kulis.
Sklep nie tylko sprzedawał komiksy – organizował spotkania z artystami, wydarzenia tematyczne, aktywnie uczestniczył w lokalnych konwentach i wydarzeniach bibliotecznych jak Schaumburg Library Comic Con czy Comic Book Mania! w Elgin.
Koniec pewnej epoki
Decyzja o zamknięciu Keith’s Komix nie była łatwa, ale jak mówią Andersonowie – „to wyjście na własnych warunkach”. W poście na Facebooku wyjaśnili, że przyczyną jest kryzys w branży komiksowej, który dotknął nie tylko ich sklep.
Sprzedaż komiksów znacząco spadła od lat 90., a system dystrybucji uległ poważnemu rozpadowi. Najwięksi wydawcy odwrócili się od dominującego pośrednika Diamond Comic Distributors, który w styczniu 2025 ogłosił bankructwo. Dodatkowo niepewność związana z amerykańskimi cłami na drukowane w Kanadzie komiksy może wpłynąć na dalsze wzrosty cen.
Komiksy będą wyprzedane
Zamiast wyprzedaży wszystkiego „na raz”, para planuje stopniowo wystawiać produkty w internecie – przez Facebook Marketplace i eBay. A po zamknięciu Keith i Cathy chcą spełnić marzenie – przejechać Route 66 do Kalifornii, jak bohaterowie filmowych „Wakacji” z Clarkiem Griswoldem.
Źródło: dailyherald
Foto: Keith’s Komix
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie
-
Kościół2 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli