Połącz się z nami

News Chicago

Chicago najbardziej skorumpowanym miastem w USA. Znamy zatrważający raport profesora Simpsona

Opublikowano

dnia

Pod względem korupcji nasze Chicago uplasowało się na pierwszym miejscu wśród wszystkich miast w Stanach Zjednoczonych, a stan Illinois na trzecim miejscu w rywalizacji z pozostałymi stanami. To co wielu z nas widzi i czuje od wielu lat mieszkając w Chicago zostaje potwierdzone w najnowszym raporcie profesora Simsona na temat poziomu korupcji w amerykańskich miastach i stanach. Tak źle to dawno już nie było.

Autorem raportu zatytułowanego ”Nieustająca korupcja w Illinois” jest Dick Simpson – profesor nauk politycznych na stanowym Uniwersytecie w Chicago – UIC. W swoim raporcie profesor określa byłą dyrektor wykonawczą Chicago Public School, Barbarę Byrd Bennett, dzieckiem całej afery korupcyjnej. Nazywa ją po tym jak wyszło na jaw, że Bennett przyjęła łapówkę rzędu dwóch milionów dolarów.

„To, co możemy przeczytać w tym zestawieniu, to bardzo ponury obraz naszego miasta. Dosłownie prawie w każdym sektorze istnieje korupcja. Dotyczy to naszych radnych, chicagowskich szkół, ale przede wszystkim miejskich kontraktów. W każdym obszarze korupcja zatacza coraz większe kręgi.” – powiedział Dick Simpson.

Profesor Uniwersytetu UIC cytuje wyroki skazujące byłego przewodniczącego stanowej Izby Reprezentantów Dennisa Hasterta i skandal z wykorzystywaniem seksualnym. Profesor przypomina sprawę postawienia w stan oskarżenia kongresmena Aarona Schocka podejrzanego za oszustwa na duża skalę oraz poważne zarzuty dotyczące kradzieży. Inne sprawy, które znajdują się w raporcie dotyczą przekupstwa oraz różnego rodzaju wymuszeń placenia haraczy.

W raporcie nie można nie zauważyć wątków dotyczących wielkiego skandalu, którym żyliśmy wszyscy, a dotyczył kamer zlokalizowanych na czerwonych światłach w Chicago. Architekci tego przekretu trafili do więzienia.

Do raportu odniósł się już burmistrz Chicago Rahm Emanuel. „Nie zgadzam się z tezami postawionymi w tym krzywdzącym raporcie, ale zostawię to, bo ważniejsze od tego jest to czy mamy wolę polityczną, aby wprowadzać zmiany. Czy mamy wolę polityczną wprowadzenia fundamentalnych zmian w naszym systemie? Kiedy patrzę na to, gdzie byłem pierwszego dnia urzędowania i gdzie jesteśmy dzisiaj, po wprowadzeniu szeregu zmian, to jestem spokojny o przyszłość.”  – powiedział burmistrz Emanuel.

Gubernator stanu Illinois Bruce Rauner, zanim został wybrany, to wielokrotnie sprzeciwiał się korupcji. Po opublikowaniu raportu jego biuro przytoczyło kilka reform przeprowadzonych przez Raunera, które zmniejszają zjawisko korupcji. Chodzi przede wszystkim o prawo zakazujące politykom pracę nad zmianami w ustawie regulującej zmniejszanie podatków od nieruchomości.

„Jest oczywiste, że nadal jest wiele do zrobienia, ale wzywamy naszych partnerów w stanowej legislaturze, aby do nas dołączyli i wystąpili przeciwko publicznej korupcji. Razem możemy przywrócić publiczne zaufanie.” – powiedział Rauner w swoim oświadczeniu.

Badania wskazują, że aby ograniczyć korupcje wśród samych polityków należy wszystkie kampanie wyborcze finansować ze środków budżetowych. Do tego ważne będzie sprawiedliwe podzielenie miasta i stanu Illinois na okręgi wyborcze, tak aby nie dochodziło do korupcji.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

źródło; UIC, ABC7, Chicago Tribune
foto: arch, UIC

 

 

News Chicago

Marzysz o wycieczce w ciepłe miejsce? United oferuje teraz zniżki na zimowe loty

Opublikowano

dnia

Autor:

Zima w Chicago może być piękna, ale jeśli chcecie uciec przed zimową chandrą i udać się w gorące miejsce to teraz jest do tego najlepsza okazja. W ramach ekskluzywnej oferty Cybertygodnia United Airlines ma najlepsze oferty na loty. Bilety należy rezerwować do 3 grudnia aby odbyć podróż w okresie od 10 stycznia do 8 marca 2024 r.

United Cyber Week oferuje loty, które obejmują wycieczki do pięciu wspaniałych miejsc w kraju i za granicą: San Francisco, Los Angeles, Orlando, Fort Myers i Cancun w Meksyku. To korzystna opcja dla osób, które tej zimy chcą wybrać się w ciepłe miejsce, ale kierują się przy tym ograniczonym budżetem.

Ceny biletów:

  • 100 dolarów za podróż w obie strony z Chicago (ORD) do San Francisco (SFO),
  • 200 dolarów za podróż w obie strony z Chicago (ORD) do Cancun (CUN), Fort Myers (RSW) i Orlando (MCO)
  • 300 dolarów za podróż w obie strony z Chicago (ORD) do Los Angeles (LAX).

Ekskluzywna oferta United Cyber Week będzie obowiązywać do 3 grudnia, a aby z niej skorzystać podróż musi się odbyć między 10 stycznia a 8 marca 2024 r.

Centrum operacyjne United Airlines mieści się w Elk Grove, koło portu lotniczego Chicago-O’Hare, największego węzła lotniczego linii, w którym dziennie wykonuje się około 650 odpraw. Samoloty United Airlines latają do ponad 370 portów lotniczych na całym świecie.

Linia lotnicza zatrudnia około 48 tysięcy pracowników w Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach świata.  W 2005 roku linia przewiozła ponad 66 mln pasażerów.

 

Źródło: secretchicago, wikipedia
Foto: istock/:Laser1987/
Czytaj dalej

News Chicago

Magiczny balet „Dziadek do orzechów” zabierze widzów w świąteczną krainę

Opublikowano

dnia

Autor:

Doceniony przez krytyków klasyk Joffrey Ballet w nowej odsłonie, „Dziadek do orzechów” („Nutcracker”), powraca do Lyric Opera House w 25 przedstawieniach odbywających się w dniach 2–27 grudnia. Akcja spektaklu rozgrywa się na Światowych Targach w Chicago, w 1893 roku a przedstawienie podkreśla bogate dziedzictwo kulturowe miasta.

Ponadczasowa produkcja, której autorem choreografii jest dwukrotny zdobywca nagrody Tony® Christopher Wheeldon, zawiera klasyczną partyturę Piotra Czajkowskiego. To flagowy utwór związany z tematyką i klimatem Bożego Narodzenia.

Chicagowska historia o rodzinie i przygodzie jest także hołdem złożonym miastu.

Amerykańska opowieść Wheeldona o rodzinie imigrantów dziejąca się w czasie Wystawy Światowej w Chicago w 1893 roku, rozpoczyna się w momencie, gdy młoda Marie i jej matka, rzeźbiarka tworząca kultową Statuę Republiki na Jarmarku, organizują uroczystą Wigilię. Po niespodziewanej wizycie twórcy Jarmarku, tajemniczego Wielkiego Impresario, Marie wyrusza w burzliwą przygodę z Dziadkiem do orzechów przez zjawiskowe Targi Światowe.

Balet w dwóch aktach tworzy z wielokrotnie nagradzany zespół kreatywny, w skład którego wchodzą nominowany do nagrody Tony® projektant scenografii i kostiumów Julian Crouch, autor nagrodzony medalem Caldecott Brian Selznick, zdobywca nagród Obie i Drama Desk lalkarz Basil Twist, zdobywczyni nagrody Tony® projektantka oświetlenia Natasha Katz i zdobywca nagrody Tony ® projektant projekcji Ben Pearcy/59 Productions.

Spektakl został zaadaptowany w 2021 roku przez Christophera Wheeldona na większą scenę Lyric Opera.

Muzykę do baletu wykonuje na żywo Lyric Opera Orchestra pod dyrekcją Scotta Specka, dyrektora muzycznego The Joffrey Ballet.

Balet „Dziadek do orzechów” będzie wystawiany w dniach 2–27 grudnia 2023 r w Lyric Opera House przy 20 North Upper Wacker Drive. Przedstawienie trwa 2 godziny.

Bilety są do nabycia tutaj.

 

Źródło: Joffrey Ballet, chicagostarmedia
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Rodzina z Chicago została uratowana gdy utknęła na górze w południowym Kolorado

Opublikowano

dnia

Autor:

22 listopada pięcioosobowa rodzina z Chicago została uratowana z góry w południowym Kolorado po tym, jak utknęła na niej podczas wędrówki. Trzy osoby dorosłe i dwoje dzieci wybrało się rano na wędrówkę po górze Greenhorn, ale niespodziewany śnieg, wysokość nad poziomem morza i brak doświadczenia we wspinaczce górskiej spowolniły ją w miarę zbliżania się szczytu aż do wieczora.

Rodzina zadzwoniła pod numer 911, „gdy zdała sobie sprawę, że przed nimi jeszcze długa droga bez jedzenia i odpowiedniego ubrania” – podało Biura Szeryfa Powiatu Pueblo.

Służby poszukiwawczo-ratownicze zostały przetransportowane drogą lotniczą na północny szczyt góry, gdzie odnalazły mieszkańców Chicago i zapewniły jej żywność i odzież. Rodzina została ewakuowana z góry a akcja ratownicza trwała około siedmiu godzin.

„Wszyscy bezpiecznie zeszli z góry i spotkali się z członkami rodziny, którzy nie przyłączyli się do wędrówki” – podało biuro szeryfa, dodając, że niefortunni wędrowcy postępowali zgodnie z instrukcjami dotyczącymi przetrwania na świeżym powietrzu i zadzwonili pod numer 911, zanim sytuacja stała się zagrażająca życiu. ”

Według Służby Leśnej Stanów Zjednoczonych szlak Greenhorn Trail ma prawie 8 mil długości i osiąga około 3880 stóp przewyższenia.

„Przypominamy turystom i osobom wybierającym się na szlaki lub w góry, aby przed wyjściem byli przygotowani i świadomi warunków i możliwości, szczególnie o tej porze roku, kiedy warunki mogą szybko się zmieniać, a słońce zachodzi wcześniej” – ostrzega biuro szeryfa.

Źródło: suntimes
Foto:  YouTube, Pueblo County sheriff’s office
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

maj 2018
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu