Połącz się z nami

News Chicago

Czas na dyrektora z Chicago. Bogdan Ogórek zachęca do oddania głosu w wyborach Rady Dyrektorów Naszej Unii

Opublikowano

dnia

W Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej trwają wybory do Rady Dyrektorów. W tym roku jednym z kandydatów z Chicago jest Bogdan Ogórek. Zachęca on do oddania głosu i odesłania karty wyborczej. Wybory trwają do siódmego maja

Na antenie Radia Deon Bogdan Ogórek mówił przede wszystkim o tym, czym jest Rada Dyrektorów i jaki ma wpływ na funkcjonowanie Naszej Unii.

„Rada Dyrektorów decyduje głównie o tym, w którym kierunku ma iść instytucja finansowa taką jaką jest Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. To jest służba społeczeństwu – dlatego ta Unia powstała. Powstała też po to, żeby dochody i nadwyżki wracały z powrotem do społeczeństwa”.

Tu mamy coś do powiedzenia

Bogdan Ogórek dodaje także, że każdy członek Naszej Unii powinien oddać swój głos. Nie w każdej instytucji mamy taką możliwość

REKLAMA REKLAMA

„Pamiętajmy, że mamy tu swój głos. Często narzekamy, że nie mamy nic do powiedzenia. Stajemy się częścią wielkich amerykańskich instytucji i czujemy się bezradni wobec urzędników, czy rady banku. Tu mamy okazję przedstawić swój głos, dlatego zapraszam, żeby z tego skorzystać”.

Głosować można zarówno drogą elektroniczną, jak i poprzez tradycyjną pocztę. Liczy się data dostarczenia karty wyborczej do siedziby Naszej Unii

„Głosowanie otwarte jest do siódmego maja. Każdego kto jeszcze nie skorzystał z tego przywileju, a ma w domu kartę wyborczą, zachęcam żeby ją odesłał. Poczta musi dotrzeć do siedziby Naszej Unii do siódmego maja. Istnieje także możliwość głosowania drogą internetową do siódmego maja włącznie”.

Internetowo można głosować na stronie internetowej www.naszaunia.com

Bogdan Ogórek – urodził się 7 lipca 1971 roku w Cichem na Podhalu, ceniony działacz społeczny, zawodowo inżynier elektryk automatyki przemysłowej i dźwięku; syn Anny i Czesława Ogórków, od 1998 roku mąż Katarzyny z domu Ochwat, ojciec Gabrieli, Filipa, Ignacego, Klemensa, Michaliny i Reginy.

Do Chicago przyjechał w 1988 roku. Uczył się w Marie Curie High School. Po ukończeniu szkoły w 1990 roku podjął naukę w Devry University. Od 1994 roku pracuje jako inżynier elektryk automatyki przemysłowej i dźwięku.

W Chicago prowadzi audycję radiową – Górale tu i tam w Polskim Radio WNVR 1030 AM. Organizuje konkursy recytatorskie, Polonijną Olimpiadę dla rodzin z dziećmi „Tatra Sport” oraz  organizuje Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich w Chicago. Z zamiłowania jest żeglarzem. Organizuje kursy żeglarskie dla dzieci i młodzieży. Prowadzi także akcję charytatywną „TRZA MIEĆ SERCE”.

Od początku przyjazdu do Chicago na stałe związany jest z  kościołem Świętej Trójcy. Zaangażowany jest w sprawy organizacyjne oraz służbę liturgiczną.

Współpracuje z wieloma polskimi instytucjami: Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteką Jagiellońską, Wojskiem Polskim oraz Muzeum Tatrzańskim.

W Stanach Zjednoczonych jako wolontariusz współpracuje z Muzeum Polskim w Ameryce. Jest członkiem Rady Dyrektorów, polskim dowództwem NATO w Norfolk Virginia, polonijnymi organizacjami i środowiskami zawodowymi.

Za jeden ze swoich największych sukcesów uważa założenie i prowadzenie od 11 lat Fundacji Kultury Tatrzańskiej w Chicago www.tatrafoundation.org Jest autorem opracowań zatytułowanych Dzień Góralski w Muzeum Polskim 2016 i 2017 oraz opracowań okolicznościowych i artykułów w prasie polonijnej i polskiej oraz amerykańskiej.

W 2017 roku dzięki między innymi jego staraniom Stan Illinois ustanowił trzecią niedzielę października jako Dzień Górala Polskiego w Illinois.

Jego pasją są: żeglarstwo, podróże, śpiew i spotkania z ludźmi.

Działalność Bogdana Ogórka – kandydata na dyrektora Polsko Slowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej

1988 wiceprezes polskiego klubu Foreman High School

1989-90 prezes polskiego klubu Curie High School

1989- członek Związku Podhalan w Ameryce

1995-2005 członek Joseph Conrad Yacht Club

2000- członek Audio Engineering Society

2004- członek Komitetu doradczego Kościoła Św. Trójcy w Chicago

2004- członek koła nr 20 literacko-dramatycznego Związku Podhalan w Ameryce

2005- członek Institute of Electrical and Electronics Engineers

2005 poseł na 26. Sejm Związku Podhalan w Ameryce

2007- współzałożyciel i prezes Fundacji Kultury Tatrzańskiej

2008- business manager Kościoła Św Trójcy w Chicago

2010- współzałożyciel pielgrzymkowo-ewangelizacyjnej Grupy JP2

2011- członek Village of Justice zoning board

2012- członek zarządu Fundacji Jana Pawla II w Chicago

2012- członek Polish Triangle Coalition

2015- członek Rady do spraw Duszpasterstwa Polonijnego Diecezji Chicago

2016- członek zarządu Muzeum Polskiego w Ameryce

2017- wiceprezes zarządu Fundacji Jana Pawla II w Chicago

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

News Chicago

Dzisiaj 30. jubileuszowy Bal Barbórkowy. Górniczą tradycję podtrzymuje Związek Ślązaków w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Górnicy, którzy przyjdą na bal po raz pierwszy, oraz panie o imieniu Barbara mogą liczyć na specjalną zniżkę i miły upominek! Będzie także loteria z wyjątkową nagrodą ufundowaną przez Polskie Linie Lotnicze LOT. O atrakcjach czekających na gości mówili Goście Radia Deon Chicago: Halina Szyrzyna, skarbnik Związku Ślązaków i Tadeusz Gaweł, górnik kopalni Halemba.

Przygotowania do uroczystości barbórkowych odbywały się jak zawsze w cieniu rocznicy katastrofy w kopalni węgla kamiennego Halemba w Rudzie Śląskiej.

21 listopada 2006 r. w kopalni doszło tu do jednej z największych katastrof w historii polskiego górnictwa. Gdy górnicy przeprowadzali akcję wydobycia sprzętu górniczego, doszło do wybuchu metanu.

Zginęły wtedy 23 osoby. Górnicy mieli od 21 do 59  lat.

Mimo mijających lat pamięć o katastrofach górniczych jest wciąż żywa a osoby pracujące w kopalniach i ich rodziny zawsze miały świadomość tego, jak niebezpieczna i ciężka jest ta praca.

REKLAMA REKLAMA

Gość Radia Deon – były górnik tej kopalni, Tadeusz Gaweł, był świadkiem wcześniejszego  wypadku. 10 stycznia 1990 roku w kopalni Halemba zginęło 19 górników, w tym jego kuzyn.

Zbliżająca się Barbórka to czas kiedy dziękujemy górnikom za ich niezwykle trudną pracę.

Będziemy obchodzić to święto także w Chicago.

Każdy górnik zwracał się do Św. Barbary z prośbą o opiekę – mówi skarbnik Związku Ślązaków, Halina Szyrzyna. Przed zjechaniem pod ziemię klękał lub robił znak krzyża.

Związek Ślązaków w Chicago obchodzi Barbórkę już 30 raz, a ten jubileusz jest dla członków wyjątkowy i ważny.

Bal barbórkowy stał się już piękną tradycją w Chicago, także ze względu na stroje.

Na balu, który potrwa nawet do białego rana,  królować będą wspaniałe górnicze mundury i czaka z pióropuszami o 5 kolorach, z których każdy oznacza co innego, jak tłumaczy Tadeusz Gaweł.

Uroczystości odbędą się 3 grudnia, o godzinie 7.00 p.m. w Lone Tree Manor Banquet Hall w Niles.

Halina Szyrzyna zapowiada dodatkowe atrakcje; górnicy, którzy przyjdą na bal po raz pierwszy, ubrani w mundury, dostaną nagrody – niespodzianki.

Górnicy mają także 30% zniżki jeśli chodzi o wstęp na imprezę, podobnie jak każda pani o imieniu Barbara, która także dostanie upominek.

Około północy zostanie także wylosowana wśród gości szczególna nagroda, ufundowana przez Polskie Linie Lotnicze LOT, a jest nią bilet do Polski. Więc naprawdę warto tu przyjść i dobrze sią bawić w towarzystwie górników.

Bilety na bal można zamawiać poprzez kontakt telefoniczny, pod numerami telefonów – North Chicago: 773 679 5300 Andrzej – 773 231 3118 Janusz, South Chicago: 312 714 3681 Teresa – 708 606 0224 Piotr

Telefon do Haliny Szyrzyny to 708 828 3449

Rezerwacji można także dokonać online poprzez stronę internetową Związku Ślązaków w Chicago.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Związek Ślązaków, YouTube, Andrzej Baraniak

 

 

 

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Austan Goolsbee nowym prezesem i dyrektorem naczelnym Fed w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Austan Goolsbee, który był głównym doradcą ekonomicznym byłego prezydenta Baracka Obamy, zostanie kolejnym prezesem i dyrektorem naczelnym Banku Rezerw Federalnych w Chicago, poinformował bank w czwartek.

53-letni Goolsbee jest profesorem ekonomii w Booth School of Business na Uniwersytecie w Chicago. W latach 2010-2011 był przewodniczącym Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu.

Prezes Fed z Chicago będzie głosował w przyszłym roku w komitecie Rezerwy Federalnej ds. ustalania stóp procentowych, stojącym przed kluczowymi decyzjami dotyczącymi walki z inflacją, która zbliża się do najwyższego poziomu od czterech dekad.

Goolsbee zastąpi Charlesa Evansa, który pełni funkcję prezesa banku od 2007 roku a w styczniu osiągnie wiek emerytalny. Goolsbee będzie mógł pełnić tę funkcję do 2034 roku.

REKLAMA REKLAMA

Prezesi 12 quasi-prywatnych banków rezerwy Fed są wybierani przez rady dyrektorów poszczególnych banków, których członkami są zazwyczaj dyrektorzy biznesowi lub non-profit.

Wybór podlega zatwierdzeniu przez siedmioosobową radę gubernatorów Fed w Waszyngtonie.

Latem 2021 r. Goolsbee był jednym z wielu ekonomistów, którzy argumentowali, że rosnąca presja inflacyjna wynika głównie z wąskich gardeł w łańcuchu dostaw i prawdopodobnie w dużej mierze osłabnie sama.

Fed w dużej mierze utrzymywał ten pogląd aż do roku temu, kiedy urzędnicy zaczęli wycofywać  się z tego stanowiska widząc, że inflacja się pogarsza.

Bank centralny podniósł stopy procentowe w tym roku w najszybszym tempie od wczesnych lat 80., starając się spowolnić inflację poprzez ograniczenie popytu.

W tym roku Goolsbee wskazał na wysoką inflację w Europie i innych częściach świata jako dowód na to, że stymulacja fiskalna w USA nie była głównym zjawiskiem wyjaśniającym wyższe ceny.

Powiedział jednak, że z perspektywy czasu programy pomocy finansowej administracji Bidena były prawdopodobnie zbyt duże.

W wywiadzie dla Fox Business Network w zeszłym tygodniu Goolsbee powiedział, że jest za wcześnie, by stwierdzić, czy inflacja osiągnęła szczyt.

„Mam nadzieję, że osiągnęliśmy szczyt, ale myślę, że tempo, w jakim spada, może nie być tak szybkie, jak wszyscy by chcieli” – powiedział.

Wg Goolsbee recesja „nie jest nieunikniona”, ale ostrzega on przed ryzykiem agresywnego podnoszenia stóp procentowych, gdy gospodarka napotyka ograniczenia w zakresie zdolności do dostarczania towarów i usług.

Demokrata Goolsbee w 2019 r. poparł kandydaturę na prezydenta Pete’a Buttigiega, który był wówczas burmistrzem South Bend w stanie Indiana, a obecnie jest sekretarzem ds. transportu w USA.

 

Źródło: wsj
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Gwiazda muzyki country, Morgan Wallen, zagra w Chicago w czerwcu. Sprzedaż biletów od 9 grudnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Zbliżająca się światowa trasa koncertowa „One Night at a Time” piosenkarza muzyki country, Morgana Wallena, zrobi przystanek także w Chicago. W Wietrznym Mieście muzyk wystąpi 23 czerwca.

Piosenkarz, znany z takich utworów jak „Sand in my Boots” i „Whiskey Glasses”, odwiedzi 44 miasta od 15 marca 2023 r., startując w Auckland w Nowej Zelandii.

Północnoamerykańska część trasy rozpoczyna się miesiąc później w Milwaukee. Według jego strony internetowej Wallen ma przybyć na Wrigley Field w Chicago 23 czerwca 2023 r.

Trasa Wallena obejmuje występy na kilku innych głównych stadionach baseballowych, w tym Fenway Park w Bostonie 18 sierpnia, Nationals Park w Waszyngtonie D.C. 26 sierpnia i Chase Field w Phoenix 20 lipca.

REKLAMA REKLAMA

Przedsprzedaż „Verified Fan” rozpoczyna się 7 grudnia, jak podaje strona internetowa Wallena, a bilety trafią do sprzedaży dla ogółu społeczeństwa 9 grudnia.

W 2021 roku Wallen miał wystąpić w Country Thunder w Wisconsin, ale organizatorzy usunęli go ze składu po tym, jak pojawiło się wideo pokazujące, jak używa rasistowskiej obelgi.

Wallen został następnie usunięty z Billboard Music Awards 2021, ale został dodany do listy wykonawców programu w 2022 roku.

Pełną listę dat jego koncertów w 2023 roku można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

maj 2018
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu