Połącz się z nami

News Chicago

Czas na dyrektora z Chicago. Bogdan Ogórek zachęca do oddania głosu w wyborach Rady Dyrektorów Naszej Unii

Opublikowano

dnia

W Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej trwają wybory do Rady Dyrektorów. W tym roku jednym z kandydatów z Chicago jest Bogdan Ogórek. Zachęca on do oddania głosu i odesłania karty wyborczej. Wybory trwają do siódmego maja

Na antenie Radia Deon Bogdan Ogórek mówił przede wszystkim o tym, czym jest Rada Dyrektorów i jaki ma wpływ na funkcjonowanie Naszej Unii.

„Rada Dyrektorów decyduje głównie o tym, w którym kierunku ma iść instytucja finansowa taką jaką jest Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. To jest służba społeczeństwu – dlatego ta Unia powstała. Powstała też po to, żeby dochody i nadwyżki wracały z powrotem do społeczeństwa”.

Tu mamy coś do powiedzenia

Bogdan Ogórek dodaje także, że każdy członek Naszej Unii powinien oddać swój głos. Nie w każdej instytucji mamy taką możliwość

„Pamiętajmy, że mamy tu swój głos. Często narzekamy, że nie mamy nic do powiedzenia. Stajemy się częścią wielkich amerykańskich instytucji i czujemy się bezradni wobec urzędników, czy rady banku. Tu mamy okazję przedstawić swój głos, dlatego zapraszam, żeby z tego skorzystać”.

Głosować można zarówno drogą elektroniczną, jak i poprzez tradycyjną pocztę. Liczy się data dostarczenia karty wyborczej do siedziby Naszej Unii

„Głosowanie otwarte jest do siódmego maja. Każdego kto jeszcze nie skorzystał z tego przywileju, a ma w domu kartę wyborczą, zachęcam żeby ją odesłał. Poczta musi dotrzeć do siedziby Naszej Unii do siódmego maja. Istnieje także możliwość głosowania drogą internetową do siódmego maja włącznie”.

Internetowo można głosować na stronie internetowej www.naszaunia.com

Bogdan Ogórek – urodził się 7 lipca 1971 roku w Cichem na Podhalu, ceniony działacz społeczny, zawodowo inżynier elektryk automatyki przemysłowej i dźwięku; syn Anny i Czesława Ogórków, od 1998 roku mąż Katarzyny z domu Ochwat, ojciec Gabrieli, Filipa, Ignacego, Klemensa, Michaliny i Reginy.

Do Chicago przyjechał w 1988 roku. Uczył się w Marie Curie High School. Po ukończeniu szkoły w 1990 roku podjął naukę w Devry University. Od 1994 roku pracuje jako inżynier elektryk automatyki przemysłowej i dźwięku.

W Chicago prowadzi audycję radiową – Górale tu i tam w Polskim Radio WNVR 1030 AM. Organizuje konkursy recytatorskie, Polonijną Olimpiadę dla rodzin z dziećmi „Tatra Sport” oraz  organizuje Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich w Chicago. Z zamiłowania jest żeglarzem. Organizuje kursy żeglarskie dla dzieci i młodzieży. Prowadzi także akcję charytatywną „TRZA MIEĆ SERCE”.

Od początku przyjazdu do Chicago na stałe związany jest z  kościołem Świętej Trójcy. Zaangażowany jest w sprawy organizacyjne oraz służbę liturgiczną.

Współpracuje z wieloma polskimi instytucjami: Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteką Jagiellońską, Wojskiem Polskim oraz Muzeum Tatrzańskim.

W Stanach Zjednoczonych jako wolontariusz współpracuje z Muzeum Polskim w Ameryce. Jest członkiem Rady Dyrektorów, polskim dowództwem NATO w Norfolk Virginia, polonijnymi organizacjami i środowiskami zawodowymi.

Za jeden ze swoich największych sukcesów uważa założenie i prowadzenie od 11 lat Fundacji Kultury Tatrzańskiej w Chicago www.tatrafoundation.org Jest autorem opracowań zatytułowanych Dzień Góralski w Muzeum Polskim 2016 i 2017 oraz opracowań okolicznościowych i artykułów w prasie polonijnej i polskiej oraz amerykańskiej.

W 2017 roku dzięki między innymi jego staraniom Stan Illinois ustanowił trzecią niedzielę października jako Dzień Górala Polskiego w Illinois.

Jego pasją są: żeglarstwo, podróże, śpiew i spotkania z ludźmi.

Działalność Bogdana Ogórka – kandydata na dyrektora Polsko Slowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej

1988 wiceprezes polskiego klubu Foreman High School

1989-90 prezes polskiego klubu Curie High School

1989- członek Związku Podhalan w Ameryce

1995-2005 członek Joseph Conrad Yacht Club

2000- członek Audio Engineering Society

2004- członek Komitetu doradczego Kościoła Św. Trójcy w Chicago

2004- członek koła nr 20 literacko-dramatycznego Związku Podhalan w Ameryce

2005- członek Institute of Electrical and Electronics Engineers

2005 poseł na 26. Sejm Związku Podhalan w Ameryce

2007- współzałożyciel i prezes Fundacji Kultury Tatrzańskiej

2008- business manager Kościoła Św Trójcy w Chicago

2010- współzałożyciel pielgrzymkowo-ewangelizacyjnej Grupy JP2

2011- członek Village of Justice zoning board

2012- członek zarządu Fundacji Jana Pawla II w Chicago

2012- członek Polish Triangle Coalition

2015- członek Rady do spraw Duszpasterstwa Polonijnego Diecezji Chicago

2016- członek zarządu Muzeum Polskiego w Ameryce

2017- wiceprezes zarządu Fundacji Jana Pawla II w Chicago

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

News Chicago

„Wiosna nadeszła!” Festiwal Tulipanów na farmie Richardsona rusza w sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

Cieplejsza pogoda w tym tygodniu pobudziła zakwitanie tulipanów na farmie Richardson, a właściciele zdecydowali, że nadszedł już czas na otwarcie Festiwalu Tulipanów w 2024 roku. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 20 kwietnia.

„Wiosna nadeszła!” powiedział George Richardson, który prowadzi gospodarstwo wraz z żoną Wendy, bratem Robertem, żoną Roberta Carol, synem George’a Ryanem i żoną Ryana Kristen. „Cieplejsza pogoda w tym tygodniu naprawdę popchnęła tulipany do przodu w ich cyklu życiowym”.

Do połowy tygodnia zakwitło ponad 150 000 tulipanów z około miliona tych roślin oraz 50 000 żonkili – napisał Richardson w biuletynie farmy, dodając, że ciągu najbliższych kilku dni zakwitnie ich znacznie więcej.

Wendy Richardson przestrzegła, że biorąc pod uwagę niedawne deszcze, rozsądnym rozwiązaniem będzie założenie odpowiednich butów by wyjść na pola tulipanów w ten weekend. Na terenie festiwalu nad jeziorem pojawią się food trucki wraz z koncesjami na piwo i wino.

Otwarty również zostanie sklep z pamiątkami. Budynek, w którym się znajduje oferuje nowoczesne, ogrzewane toalety, a także bar z degustacją win, kawę, gorącą czekoladę i wiele upominków z wiosennymi dekoracjami i motywami tulipanów.

Godziny Festiwalu Tulipanów to: od 11:00AM do 6:30PM od wtorku do niedzieli, w poniedziałki zamknięte. Sklep z pamiątkami będzie otwarty do godziny 7:00PM. Wstęp wynosi 16 USD za osobę, w każdym wieku, od wtorku do piątku oraz 19 USD w soboty i niedziele dla osób w wieku 13 lat i starszych.

Wstęp dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat w soboty i niedziele kosztuje 16 dolarów. Dzieci do 3. roku życia mają wstęp bezpłatny.

Wszyscy płacący goście otrzymują jednego bezpłatnego tulipana, a bilet obejmuje również wstęp na pola kwiatowe, dostęp do obszaru piknikowego wokół jeziora, obszaru aktywnego z Giant Jenga i innymi grami na świeżym powietrzu i nie tylko.

Bilety można kupić w przedsprzedaży na stronie richardsonfarm.com.

Wszystkich zainteresowanych odwiedzeniem Festiwalu Tulipanów 2024 na Richardson Farm zachęcamy do zapisania się do newslettera. Wystarczy wejść na stronę richardsonfarm.com, kliknąć zdjęcie z Festiwalu Tulipanów, a następnie kliknąć „Dołącz do naszego newslettera” w menu „Kontakt”.

Osoby zapisane jako jedne z pierwszych dowiadują się o wszelkich aktualizacjach festiwalu, w tym o przewidywanym czasie jego otwarcia.

Farma Richardsonów znajduje się pod adresem 909 English Prairie Road w Spring Grove.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Richardson Farm, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Powiat Cook daje Chicago 70 mln dolarów na wyżywienie migrantów

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Rada Komisarzy Powiatu Cook jednomyślnie zatwierdziła przekazanie miastu Chicago do 70 milionów dolarów. Miasto planuje wykorzystać pieniądze do zapewnienia żywności migrantom.

Od sierpnia 2022 r. do Chicago przybyło ponad 39 000 migrantów. Prawdopodobnie jeszcze więcej migrantów zostanie wysłanych do Chicago z granicy z Teksasem, gdy miasto przygotowuje się do organizacji Narodowej Konwencji Demokratów w sierpniu. Chicago jest epicentrum zapewniania migrantom schronienia i innych usług.

W czwartek nie było debaty nad przekazanie funduszy. Jednak dzień wcześniej podczas przesłuchania w komisji niektórzy komisarze z większościowego zarządu Demokratów zaapelowali o większy nadzór nad sposobem wykorzystania pieniędzy przez miasto.

Obawiali się także reakcji wyborców i reprezentowanych przez nich mieszkańców, biorąc pod uwagę napięcie związane z reakcją na pomoc migrantom, zwłaszcza w społecznościach, które od dawna borykają się z trudnościami.

Miasto ma obowiązek przedstawiać miesięczne sprawozdania zawierające szczegółowe informacje na temat sposobu wydatkowania pieniędzy.

70 milionów dolarów pochodzi z nowego funduszu reagowania na klęski żywiołowe i odbudowy powiatu Cook, o wartości 100 milionów dolarów. Wcześniej przeznaczono je na pokrycie kosztów leczenia migrantów, ale teraz przywódcy okręgów twierdzą, że znajdą te pieniądze w swoim budżecie.

Publiczny system opieki zdrowotnej w powiecie Cook jest głównym podmiotem świadczącym opiekę zdrowotną dla nowo przybyłych osób.

W piątek Rada Miejska ma debatować nad zatwierdzeniem 70 milionów dolarów z rezerw budżetowych Chicago na pomoc dla migrantów.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Protestujący w Chicago żądali zwolnienia funkcjonariuszy, którzy zastrzelili Dextera Reeda

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek 18 kwietnia, około 200 osób zebrało się przed główną siedzibą policji w Chicago przy 3510 S. Michigan, aby wziąć udział w proteście prowadzonym przez aktywistów Dextera Reeda.

Celem demonstracji było zwrócenie uwagi na palące problemy brutalności policji, rasizmu systemowego i potrzeby reformy policji w Chicago. Protestujący skandowali hasła, trzymali transparenty i dzielili się osobistymi historiami o spotkaniach z brutalnością policji.

Demonstranci domagali się sprawiedliwości dla ofiar przemocy policyjnej, wzywali do wdrożenia inicjatyw policyjnych kierowanych przez społeczność i wzywali miasto do zajęcia się problemami systemowymi, które utrwalają dysproporcje rasowe w egzekwowaniu prawa.

Protest miał spokojny przebieg.

W miarę jak napięcia między organami ścigania a społecznością wciąż maleją, aktywiści tacy jak obrońcy Dextera Reeda nadal angażują się w działania na rzecz znaczących zmian i bardziej sprawiedliwej przyszłości dla wszystkich.

O zastrzeleniu Dextera Reeda pisaliśmy 10 kwietnia.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2018
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu