News Chicago
Czas na dyrektora z Chicago. Bogdan Ogórek zachęca do oddania głosu w wyborach Rady Dyrektorów Naszej Unii

W Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej trwają wybory do Rady Dyrektorów. W tym roku jednym z kandydatów z Chicago jest Bogdan Ogórek. Zachęca on do oddania głosu i odesłania karty wyborczej. Wybory trwają do siódmego maja
Na antenie Radia Deon Bogdan Ogórek mówił przede wszystkim o tym, czym jest Rada Dyrektorów i jaki ma wpływ na funkcjonowanie Naszej Unii.
„Rada Dyrektorów decyduje głównie o tym, w którym kierunku ma iść instytucja finansowa taką jaką jest Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. To jest służba społeczeństwu – dlatego ta Unia powstała. Powstała też po to, żeby dochody i nadwyżki wracały z powrotem do społeczeństwa”.
Tu mamy coś do powiedzenia
Bogdan Ogórek dodaje także, że każdy członek Naszej Unii powinien oddać swój głos. Nie w każdej instytucji mamy taką możliwość
„Pamiętajmy, że mamy tu swój głos. Często narzekamy, że nie mamy nic do powiedzenia. Stajemy się częścią wielkich amerykańskich instytucji i czujemy się bezradni wobec urzędników, czy rady banku. Tu mamy okazję przedstawić swój głos, dlatego zapraszam, żeby z tego skorzystać”.
Głosować można zarówno drogą elektroniczną, jak i poprzez tradycyjną pocztę. Liczy się data dostarczenia karty wyborczej do siedziby Naszej Unii
„Głosowanie otwarte jest do siódmego maja. Każdego kto jeszcze nie skorzystał z tego przywileju, a ma w domu kartę wyborczą, zachęcam żeby ją odesłał. Poczta musi dotrzeć do siedziby Naszej Unii do siódmego maja. Istnieje także możliwość głosowania drogą internetową do siódmego maja włącznie”.
Internetowo można głosować na stronie internetowej www.naszaunia.com
Bogdan Ogórek – urodził się 7 lipca 1971 roku w Cichem na Podhalu, ceniony działacz społeczny, zawodowo inżynier elektryk automatyki przemysłowej i dźwięku; syn Anny i Czesława Ogórków, od 1998 roku mąż Katarzyny z domu Ochwat, ojciec Gabrieli, Filipa, Ignacego, Klemensa, Michaliny i Reginy.
Do Chicago przyjechał w 1988 roku. Uczył się w Marie Curie High School. Po ukończeniu szkoły w 1990 roku podjął naukę w Devry University. Od 1994 roku pracuje jako inżynier elektryk automatyki przemysłowej i dźwięku.
W Chicago prowadzi audycję radiową – Górale tu i tam w Polskim Radio WNVR 1030 AM. Organizuje konkursy recytatorskie, Polonijną Olimpiadę dla rodzin z dziećmi „Tatra Sport” oraz organizuje Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich w Chicago. Z zamiłowania jest żeglarzem. Organizuje kursy żeglarskie dla dzieci i młodzieży. Prowadzi także akcję charytatywną „TRZA MIEĆ SERCE”.
Od początku przyjazdu do Chicago na stałe związany jest z kościołem Świętej Trójcy. Zaangażowany jest w sprawy organizacyjne oraz służbę liturgiczną.
Współpracuje z wieloma polskimi instytucjami: Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteką Jagiellońską, Wojskiem Polskim oraz Muzeum Tatrzańskim.
W Stanach Zjednoczonych jako wolontariusz współpracuje z Muzeum Polskim w Ameryce. Jest członkiem Rady Dyrektorów, polskim dowództwem NATO w Norfolk Virginia, polonijnymi organizacjami i środowiskami zawodowymi.
Za jeden ze swoich największych sukcesów uważa założenie i prowadzenie od 11 lat Fundacji Kultury Tatrzańskiej w Chicago www.tatrafoundation.org Jest autorem opracowań zatytułowanych Dzień Góralski w Muzeum Polskim 2016 i 2017 oraz opracowań okolicznościowych i artykułów w prasie polonijnej i polskiej oraz amerykańskiej.
W 2017 roku dzięki między innymi jego staraniom Stan Illinois ustanowił trzecią niedzielę października jako Dzień Górala Polskiego w Illinois.
Jego pasją są: żeglarstwo, podróże, śpiew i spotkania z ludźmi.
Działalność Bogdana Ogórka – kandydata na dyrektora Polsko Slowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej
1988 wiceprezes polskiego klubu Foreman High School
1989-90 prezes polskiego klubu Curie High School
1989- członek Związku Podhalan w Ameryce
1995-2005 członek Joseph Conrad Yacht Club
2000- członek Audio Engineering Society
2004- członek Komitetu doradczego Kościoła Św. Trójcy w Chicago
2004- członek koła nr 20 literacko-dramatycznego Związku Podhalan w Ameryce
2005- członek Institute of Electrical and Electronics Engineers
2005 poseł na 26. Sejm Związku Podhalan w Ameryce
2007- współzałożyciel i prezes Fundacji Kultury Tatrzańskiej
2008- business manager Kościoła Św Trójcy w Chicago
2010- współzałożyciel pielgrzymkowo-ewangelizacyjnej Grupy JP2
2011- członek Village of Justice zoning board
2012- członek zarządu Fundacji Jana Pawla II w Chicago
2012- członek Polish Triangle Coalition
2015- członek Rady do spraw Duszpasterstwa Polonijnego Diecezji Chicago
2016- członek zarządu Muzeum Polskiego w Ameryce
2017- wiceprezes zarządu Fundacji Jana Pawla II w Chicago
Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała
News Chicago
Lauren Underwood rezygnuje z wyścigu o Senat. Skupi się na Izbie Reprezentantów

Kongresmenka Lauren Underwood ogłosiła w poniedziałek, że nie będzie ubiegać się o mandat w Senacie USA po ustępującym senatorze Dicku Durbinie, mimo że poważnie rozważała start. Zamiast tego skupi się na utrzymaniu swojego miejsca w Izbie Reprezentantów, gdzie reprezentuje kluczowy, wahadłowy 14. Okręg w Illinois.
„Zdecydowałam się nie kandydować do Senatu i pozostać w Izbie Reprezentantów, gdzie mogę najlepiej służyć rodzinom w Illinois i całym kraju” – powiedziała Lauren Underwood w rozmowie z CNN.
Strategiczna decyzja polityczna
W oświadczeniu jej sztabu podkreślono, że decyzja wpisuje się w szerszą strategię Partii Demokratycznej, której celem jest odzyskanie większości w Izbie Reprezentantów w 2026 roku.
„Jako członek kierownictwa Partii Demokratycznej i współprzewodnicząca ds. rekrutacji w DCCC, Lauren odegra kluczową rolę w tym procesie” – napisano.
Underwood zasiada w Kongresie od 2018 roku, kiedy pokonała Republikanina w tradycyjnie konserwatywnym okręgu. Od tego czasu zbudowała silną pozycję jako jedna z liderek młodego pokolenia Demokratów.
Napięcia w tle: Pritzker, poparcia i wewnętrzne starcia
Choć kongresmenka poważnie rozważała start, na jej decyzję mogły wpłynąć napięcia wewnątrz partii. Według doniesień NBC Chicago, zespół Gubernatora J.B. Pritzkera miał zniechęcać ją do kandydowania i określić ją jako „uszkodzony towar” w rozmowach z darczyńcami.
Pritzker zaprzeczył jakiejkolwiek ingerencji, ale potwierdził swoje poparcie dla obecnej wicegubernator Juliany Stratton, która oficjalnie ogłosiła udział w wyścigu, o czym informowaliśmy 25 kwietnia.
Kto w grze o fotel Durbina?
Poza Julianą Stratton w prawyborach Demokratów o miejsce w Senacie walczyć będą również Kongresmeni USA Raja Krishnamoorthi oraz Robin Kelly. Stanowy Skarbnik Michael Frerichs poinformował, że nie będzie kandydował.

Juliana Stratton
Senator Tammy Duckworth udzieliła poparcia Stratton. Sam Dick Durbin nie ogłosił jeszcze swojego wyborczego faworyta, ale zaznaczył, że popiera otwarte i uczciwe prawybory. „Ostateczne słowo należy do wyborców” – podkreślił.
Komentarz liderów Demokratów
Lider Demokratów w Izbie Reprezentantów, Hakeem Jeffries, pochwalił decyzję Underwood i jej dotychczasową rolę: „Lauren to polityczna siła, z którą trzeba się liczyć. Jej przywództwo będzie kluczowe w walce z niebezpiecznym programem MAGA i odzyskaniu większości w 2026 roku”.

Lauren Underwood
Lauren Underwood, 38-latka z Naperville, pozostaje jednym z najbardziej wpływowych głosów młodego skrzydła Partii Demokratycznej. Jej decyzja o pozostaniu w Izbie Reprezentantów może odegrać istotną rolę w nadchodzących latach – zarówno dla Illinois, jak i dla przyszłości całej partii.
Źródło: nbc
Foto: Lt. Governor Juliana Stratton fb, Autorstwa US House of Representatives, Rep. Lauren Underwood fb
News Chicago
Chicago uczci wybór Papieża Leona XIV wyjątkową uroczystością na stadionie White Sox

Archidiecezja Chicago ogłosiła wyjątkowe świętowanie ku czci Papieża Leona XIV, które odbędzie się 14 czerwca na stadionie Guaranteed Rate Field, domowym boisku drużyny Chicago White Sox. To historyczne wydarzenie ma uświetnić wybór pierwszego papieża pochodzącego z aglomeracji chicagowskiej.
W wydanym oświadczeniu archidiecezja podkreśliła wyjątkowy charakter uroczystości, nazywając ją „jedyną w swoim rodzaju celebracją”, na którą zaproszeni są wszyscy mieszkańcy miasta i przyjezdni.
„Orędzie papieża Leona XIV o pokoju, jedności i sensie życia poruszyło serca ludzi na całym świecie. To święto będzie okazją do wspólnego wyrażenia dumy z faktu, że papież pochodzi właśnie stąd – z Chicago” — czytamy w komunikacie.
Papież z South Side kibicuje White Sox
Chociaż początkowo media spekulowały, której drużynie z Chicago papież kibicuje — White Sox czy Cubs — wątpliwości rozwiał John Prevost, brat Ojca Świętego. W rozmowie z lokalną stacją WGN stwierdził jednoznacznie: „On zawsze był za Sox.”
Potwierdzeniem tych słów jest archiwalne nagranie z 2005 roku, na którym widać ówczesnego księdza Roberta Prevosta (obecnie papieża Leona XIV), uczestniczącego w meczu finałowym World Series między White Sox a Houston Astros.
Muzyka, modlitwa i Msza na stadionie
Program uroczystości ma być szeroko zakrojonym wydarzeniem o charakterze duchowym i kulturalnym. Jak zapowiadają organizatorzy, w programie znajdą się:
- występy muzyczne,
- prezentacje wideo,
- świadectwa wiernych,
- wspólna modlitwa,
- oraz uroczysta Msza święta na zakończenie.
Wydarzenie poprowadzi kardynał Blase Cupich, arcybiskup Chicago, który zachęca wszystkich chętnych do uczestnictwa:
„To będzie dzień świętowania i jedności. Szczegółowy program wydarzenia ogłosimy w nadchodzących dniach, dlatego warto śledzić informacje na stronie archidiecezji.”
Historyczny moment dla miasta i Kościoła
Wybór Leona XIV na papieża stał się powodem do dumy nie tylko dla chicagowskiej społeczności katolickiej, ale także dla całego regionu. Jego lokalne korzenie — wychowanie w południowych dzielnicach miasta i wieloletnia służba duszpasterska — nadają jego pontyfikatowi wyjątkowy charakter.
Organizatorzy liczą, że 14 czerwca stadion White Sox wypełni się wiernymi i sympatykami, którzy wspólnie uczczą ten historyczny, osobisty i duchowy moment.
Źródło: cna
Foto; Vatican Media
News Chicago
Rodzice walczą o szkołę św. Alfonsa Liguoriego w Prospect Heights. Zbiórka trwa – czas ucieka

Społeczność katolickiej szkoły podstawowej im. św. Alfonsa Liguoriego w Prospect Heights nie zamierza się poddać. Po weekendowym ogłoszeniu pastora o planowanym zamknięciu placówki z końcem roku szkolnego – 3 czerwca – rodzice ruszyli z kampanią ratunkową. Na platformie GoFundMe trwa zbiórka mająca na celu zebranie 500 tysięcy dolarów.
To nie pierwsza taka mobilizacja. W 2016 roku, gdy szkoła stanęła przed widmem zamknięcia, udało się zebrać 400 tysięcy dolarów w ciągu zimy. Pieniądze pozwoliły wtedy zwiększyć liczbę uczniów z 137 do wymaganych przez archidiecezję 225, co zapewniło szkole dalsze funkcjonowanie.
Tym razem jednak sytuacja wygląda inaczej. Jak informuje Katie O’Dea, starsza dyrektor ds. komunikacji i marketingu w Office of Catholic Schools, archidiecezja i parafia uznają, że spełnienie zarówno wymagań finansowych, jak i frekwencyjnych jest obecnie nierealne. Dlatego społeczności szkolnej nie przedstawiono konkretnego celu do osiągnięcia.
Mimo to, nadzieja pozostaje. W poniedziałkowy poranek internetowa zbiórka, zainicjowana przez Natalie Evangelistę z Prospect Heights, przekroczyła już 25 tysięcy dolarów. W rzeczywistości jednak, jak informuje O’Dea, deficyt budżetowy szkoły może wynosić nawet 750 tysięcy dolarów.
“Rodziny się nie poddają” – mówi Barb Arnold, mama trójki uczniów i mieszkanka Des Plaines. “Robimy, co możemy. Wszyscy wierzymy, że jeszcze nie wszystko stracone.”
Arnold, choć związana ze szkołą dopiero od trzech lat, zauważa ogromne zaangażowanie wieloletnich członków społeczności. “Ludzie, którzy są tu od lat, oddali tej szkole całe swoje serce” – dodaje.
Tymczasem list proboszcza, ks. Grega Wojcika, nie pozostawia złudzeń. “Szkoła i parafia przez ostatni rok podejmowały intensywne działania, aby uniknąć zamknięcia, skupiając się na optymalizacji budżetu i wzroście zapisów” – napisał.
“Niestety, liczba uczniów drastycznie spadła, a prognozy na przyszły rok nie pozostawiają nadziei. Utrzymanie szkoły w obecnej sytuacji jest niemożliwe” dodał ks. Wojcik.
Kardynał Blase Cupich zaakceptował rekomendację o zamknięciu placówki. W tym roku szkolnym uczy się tam 174 uczniów – o 12% mniej niż w ubiegłym roku. Na rok 2025 zapisało się jedynie 135 dzieci.
Choć nie wyznaczono jeszcze konkretnej szkoły, do której mogliby trafić uczniowie z zamykanej placówki, wspomniano o St. Emily Catholic School w Mount Prospect jako potencjalnej opcji. Szkoła ta liczy obecnie około 300 uczniów i mogłaby przyjąć dodatkowe dzieci bez problemów.
Źródło: dailyherald
Foto: St. Alphonsus Liguori
-
News Chicago3 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News Chicago3 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News Chicago3 tygodnie temu
W piątkowym wypadku w La Grange zginęła para z Hinsdale, rodzice pięciorga dzieci
-
News USA3 tygodnie temu
Prezydent Donald Trump poważnie bierze się za miasta-sanktuaria