News Chicago
Czas na dyrektora z Chicago. Bogdan Ogórek zachęca do oddania głosu w wyborach Rady Dyrektorów Naszej Unii
W Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej trwają wybory do Rady Dyrektorów. W tym roku jednym z kandydatów z Chicago jest Bogdan Ogórek. Zachęca on do oddania głosu i odesłania karty wyborczej. Wybory trwają do siódmego maja
Na antenie Radia Deon Bogdan Ogórek mówił przede wszystkim o tym, czym jest Rada Dyrektorów i jaki ma wpływ na funkcjonowanie Naszej Unii.
„Rada Dyrektorów decyduje głównie o tym, w którym kierunku ma iść instytucja finansowa taką jaką jest Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. To jest służba społeczeństwu – dlatego ta Unia powstała. Powstała też po to, żeby dochody i nadwyżki wracały z powrotem do społeczeństwa”.
Tu mamy coś do powiedzenia
Bogdan Ogórek dodaje także, że każdy członek Naszej Unii powinien oddać swój głos. Nie w każdej instytucji mamy taką możliwość
„Pamiętajmy, że mamy tu swój głos. Często narzekamy, że nie mamy nic do powiedzenia. Stajemy się częścią wielkich amerykańskich instytucji i czujemy się bezradni wobec urzędników, czy rady banku. Tu mamy okazję przedstawić swój głos, dlatego zapraszam, żeby z tego skorzystać”.
Głosować można zarówno drogą elektroniczną, jak i poprzez tradycyjną pocztę. Liczy się data dostarczenia karty wyborczej do siedziby Naszej Unii
„Głosowanie otwarte jest do siódmego maja. Każdego kto jeszcze nie skorzystał z tego przywileju, a ma w domu kartę wyborczą, zachęcam żeby ją odesłał. Poczta musi dotrzeć do siedziby Naszej Unii do siódmego maja. Istnieje także możliwość głosowania drogą internetową do siódmego maja włącznie”.
Internetowo można głosować na stronie internetowej www.naszaunia.com
Bogdan Ogórek – urodził się 7 lipca 1971 roku w Cichem na Podhalu, ceniony działacz społeczny, zawodowo inżynier elektryk automatyki przemysłowej i dźwięku; syn Anny i Czesława Ogórków, od 1998 roku mąż Katarzyny z domu Ochwat, ojciec Gabrieli, Filipa, Ignacego, Klemensa, Michaliny i Reginy.
Do Chicago przyjechał w 1988 roku. Uczył się w Marie Curie High School. Po ukończeniu szkoły w 1990 roku podjął naukę w Devry University. Od 1994 roku pracuje jako inżynier elektryk automatyki przemysłowej i dźwięku.
W Chicago prowadzi audycję radiową – Górale tu i tam w Polskim Radio WNVR 1030 AM. Organizuje konkursy recytatorskie, Polonijną Olimpiadę dla rodzin z dziećmi „Tatra Sport” oraz organizuje Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich w Chicago. Z zamiłowania jest żeglarzem. Organizuje kursy żeglarskie dla dzieci i młodzieży. Prowadzi także akcję charytatywną „TRZA MIEĆ SERCE”.
Od początku przyjazdu do Chicago na stałe związany jest z kościołem Świętej Trójcy. Zaangażowany jest w sprawy organizacyjne oraz służbę liturgiczną.
Współpracuje z wieloma polskimi instytucjami: Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteką Jagiellońską, Wojskiem Polskim oraz Muzeum Tatrzańskim.
W Stanach Zjednoczonych jako wolontariusz współpracuje z Muzeum Polskim w Ameryce. Jest członkiem Rady Dyrektorów, polskim dowództwem NATO w Norfolk Virginia, polonijnymi organizacjami i środowiskami zawodowymi.
Za jeden ze swoich największych sukcesów uważa założenie i prowadzenie od 11 lat Fundacji Kultury Tatrzańskiej w Chicago www.tatrafoundation.org Jest autorem opracowań zatytułowanych Dzień Góralski w Muzeum Polskim 2016 i 2017 oraz opracowań okolicznościowych i artykułów w prasie polonijnej i polskiej oraz amerykańskiej.
W 2017 roku dzięki między innymi jego staraniom Stan Illinois ustanowił trzecią niedzielę października jako Dzień Górala Polskiego w Illinois.
Jego pasją są: żeglarstwo, podróże, śpiew i spotkania z ludźmi.
Działalność Bogdana Ogórka – kandydata na dyrektora Polsko Slowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej
1988 wiceprezes polskiego klubu Foreman High School
1989-90 prezes polskiego klubu Curie High School
1989- członek Związku Podhalan w Ameryce
1995-2005 członek Joseph Conrad Yacht Club
2000- członek Audio Engineering Society
2004- członek Komitetu doradczego Kościoła Św. Trójcy w Chicago
2004- członek koła nr 20 literacko-dramatycznego Związku Podhalan w Ameryce
2005- członek Institute of Electrical and Electronics Engineers
2005 poseł na 26. Sejm Związku Podhalan w Ameryce
2007- współzałożyciel i prezes Fundacji Kultury Tatrzańskiej
2008- business manager Kościoła Św Trójcy w Chicago
2010- współzałożyciel pielgrzymkowo-ewangelizacyjnej Grupy JP2
2011- członek Village of Justice zoning board
2012- członek zarządu Fundacji Jana Pawla II w Chicago
2012- członek Polish Triangle Coalition
2015- członek Rady do spraw Duszpasterstwa Polonijnego Diecezji Chicago
2016- członek zarządu Muzeum Polskiego w Ameryce
2017- wiceprezes zarządu Fundacji Jana Pawla II w Chicago
Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała
News Chicago
Budżet powiatu Cook na 2025 rok zawiera zwiększone finansowanie aborcji
Komisarze powiatu Cook jednogłośnie przyjęli w czwartek budżet na 2025 rok w wysokości 9,94 miliarda dolarów. W ramach dokumentu przewidziano dodatkowe środki na usługi tzw. „zdrowia reprodukcyjnego”, co jest reakcją na potencjalne zmiany w federalnej ochronie tych praw, jakie mogłyby nastąpić podczas prezydentury Donalda Trumpa.
Jedną z najważniejszych poprawek do budżetu, forsowaną przez demokratyczną komisarz Bridget Degnen, było przeznaczenie 2 milionów dolarów na dotacje dla organizacji społecznych świadczących kompleksowe usługi tzw. „zdrowia reprodukcyjnego”. Środki te mają pokryć koszty związane z podróżami, zakwaterowaniem oraz opieką medyczną dla osób poszukujących aborcji.
Degnen podkreśliła, że decyzja ta wynika z zagrożenia ograniczeniem dostępu do aborcji na poziomie federalnym. Pomimo jednogłośnego przyjęcia budżetu, jej poprawka spotkała się z oporem republikańskiego komisarza, Seana Morrisona, który jako jedyny zagłosował przeciwko jej uwzględnieniu.
Illinois jako azyl dla zabijania nienarodzonych
Po unieważnieniu orzeczenia Roe v. Wade przez Sąd Najwyższy USA w 2022 roku, wiele stanów w Środkowym Zachodzie i na Południu wprowadziło zakazy aborcji lub znaczące ograniczenia. Illinois, gdzie prawa do aborcji są chronione, stało się miejscem, do którego kierują się osoby z innych stanów w poszukiwaniu opieki reprodukcyjnej.
Według Guttmacher Institute, Illinois przyjmuje najwięcej osób spośród wszystkich stanów w kraju, które podróżują, aby przeprowadzić aborcję. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na te usługi, dotacje powiatowe mają wesprzeć organizacje takie jak Chicago Abortion Fund (CAF), które już teraz zmagają się z ograniczonymi środkami.
Dr Allison Cowett, dyrektor medyczny Family Planning Associates, wskazała, że dodatkowe fundusze pozwolą nie tylko na pokrycie kosztów aborcji, ale również na wsparcie pacjentek w dotarciu do klinik.
Inwestycje w inne obszary społeczne
Budżet powiatu Cook na 2025 rok przewiduje także:
- Fundusz pomocy dla właścicieli domów – 15 milionów dolarów na wsparcie osób mających trudności z opłaceniem podatków od nieruchomości.
- Rozszerzenie dostępu do opieki psychiatrycznej – szczególnie dla pacjentów mówiących po hiszpańsku, którzy obecnie muszą czekać nawet rok na wizytę u specjalisty.
- Inwestycje w generatywną sztuczną inteligencję – mające na celu usprawnienie pracy urzędów powiatowych.
- Wsparcie dla społeczności dotkniętych powodzią i migrantów – fundusze na pomoc w odbudowie po powodzi oraz integracji migrantów.
- Panele słoneczne w obiektach powiatowych – krok w stronę zrównoważonej energii, który ma zmniejszyć koszty operacyjne.
Zarządzanie funduszami federalnymi i stabilność budżetu
Powiat Cook musi do końca 2024 roku rozdysponować 1 miliard dolarów federalnych środków pomocowych w związku z pandemią COVID-19. Do tej pory wykorzystano 84% dostępnych funduszy, a Przewodnicząca Rady Powiatu, Toni Preckwinkle, zapewniła, że powiat dotrzyma wyznaczonych terminów.
Preckwinkle podkreśliła, że plan finansowy powiatu po raz kolejny unika zwolnień pracowników, podwyżek podatków i cięć w kluczowych usługach publicznych.
Budżet powiatu Cook na 2025 rok wejdzie w życie 1 grudnia. Tymczasem władze Chicago, z Burmistrzem Brandonem Johnsonem na czele, wciąż poszukują rozwiązania dla znaczącej luki budżetowej na przyszły rok.
ródło: WBEZ
Foto: Official Facebook Page of Cook County Board President Toni Preckwinkle
News Chicago
Chicago przywitało pierwszy śnieg tej zimy. Gęste opady utrudniły warunki na drogach
W czwartek obszar Chicago odnotował pierwsze opady śniegu w sezonie, zaskakując mieszkańców późnym nadejściem zimowej pogody. Według Narodowej Służby Meteorologicznej (NWS), oficjalna stacja na lotnisku O’Hare International Airport zanotowała 2,9 cala śniegu. To pierwsze opady na poziomie co najmniej jednego cala od marca i największa akumulacja od stycznia.
Późne nadejście śniegu
Statystycznie Chicago zwykle doświadcza pierwszego śniegu około 31 października, jednak w tym roku opady przyszły niemal miesiąc później. Pierwsza akumulacja jednego cala lub więcej jest średnio odnotowywana do 7 grudnia, co czyni obecne opady nieco wcześniejszymi niż przewidywana norma.
Ostatni raz miasto miało podobną ilość śniegu 13 stycznia tego roku, kiedy O’Hare zarejestrowało 2,4 cala śniegu dzień po intensywnych opadach o wysokości 4,7 cala.
W czwartkowe popołudnie temperatura zaczęła jednak rosnąć, a opady śniegu przechodziły w deszcz. Biały puch nie ma więc szans by na razie się utrzymać.
Narodowa Służba Meteorologiczna zebrała dane z całego obszaru metropolitalnego. W poszczególnych częściach regionu opady śniegu były zróżnicowane:
Powiat Cook:
- O’Hare International Airport: 2,9 cala
- Midway Airport: 2,5 cala
- Edgewater: 4 cale
- Garfield Park: 3,6 cala
- West Ridge: 4 cale
- Evanston: 4,2 cala
- Lansing: 2,5 cala
- Lynwood: 3,3 cala
Powiat DeKalb:
- DeKalb: 2 cale
Powiat DuPage:
- Medinah: 1,6 cala
- Woodridge: 2,2 cala
Powiat Kane:
- St. Charles: 1,7 cala
Powiat Lake:
- Park City: 3,2 cala
- Wauconda: 4 cale
Powiat McHenry:
- Bull Valley: 3,9 cala
- Huntley: 2,2 cala
Powiat Will:
- Joliet: 2,1 cala
- Mokena: 3 cale
- Romeoville (biura NWS): 2,2 cala
Indiana (przygraniczne powiaty):
- Crown Point (Lake County): 2,5 cala
- Portage (Porter County): 3 cale
Źródło: nbc, suntimes
Foto: YouTube
News Chicago
Mieszkańcy Chicago licznie głosowali w pierwszych wyborach do Rady Edukacji
Ponad połowa zarejestrowanych wyborców w Chicago wzięła udział w historycznych, pierwszych wyborach do Rady Edukacji miasta, które odbyły się 5 listopada. Frekwencja wyniosła 53% i znacząco przewyższyła krajowe normy dla tego rodzaju wyborów, gdzie zwykle głosuje jedynie od 5 do 10% uprawnionych.
Ostateczne dane, opublikowane w środę przez Chicago Board of Elections, pokazują, że 801 878 spośród 1 498 873 zarejestrowanych wyborców wybrało swoich przedstawicieli do 10 okręgów rady szkolnej.
Frekwencja w tych wyborach zaskoczyła obserwatorów, zwłaszcza że wybory do Rady Edukacji zazwyczaj nie przyciągają szerokiej uwagi. Dla porównania, wiosenne wybory do rady szkolnej w Newark zgromadziły zaledwie 3% zarejestrowanych wyborców.
Wybory do Rady Edukacji Chicago odbyły się równocześnie z wyborami prezydenckimi, co przyciągnęło większą liczbę głosujących. Max Bever, rzecznik Chicago Board of Elections, zauważył, że niemal wszyscy wyborcy, którzy oddali głos na członków rady szkolnej, głosowali również w wyścigu prezydenckim, co potwierdza wzrost ogólnej mobilizacji wyborczej. Na wysoką frekwencję mogły wpłynąć także emocje związane z wyborem Rady Edukacji po raz pierwszy, poprzedzone latami starań organizacji społecznych i aktywistów.
Inauguracyjne wybory wprowadziły do rady 10 nowych członków, którzy zostaną zaprzysiężeni w styczniu 2025 roku. Burmistrz Chicago Brandon Johnson ma czas do grudnia na mianowanie 11 kolejnych członków, w tym przewodniczącego, co ostatecznie pozwoli sformować 21-osobową radę.
Wybory te były również rekordowe pod względem wydatków na kampanię. Zebrano niemal 7 milionów dolarów, z czego znaczącą część – co najmniej 1,5 miliona dolarów – przekazał związek Chicago Teachers Union i jego sojusznicy. Z kolei pro-school-choice PAC zgromadził blisko dwa razy więcej.
Takie sumy wskazują na rosnące napięcia i polityczne znaczenie spraw związanych z edukacją publiczną w mieście.
Analiza pokazuje, że wybory do Rady Edukacji Chicago przyciągnęły większe zainteresowanie niż większość innych lokalnych wyścigów. Bever podkreśla, że więcej osób oddało głosy w tych wyborach niż w ubiegłorocznych wyborach uzupełniających czy tegorocznych wyborach samorządowych w lutym.
Eksperci przewidują, że wybory w 2026 roku będą kluczowym testem dla zaangażowania społecznego i przyszłości wyborów do rady szkolnej w Chicago. Choć mogą nie cieszyć się tak wysokim zainteresowaniem, jak tegoroczne, ich nowość i brak urzędujących kandydatów mogą wzbudzić dodatkową energię i emocje.
Źródło: blockclubchicago
Foto: YouTube
-
News USA4 tygodnie temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News USA3 tygodnie temu
Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii
-
News Chicago4 tygodnie temu
Nowa Rada Edukacji Chicago zaprzysiężona. Napięcia między Johnsonem i Martinezem rosną
-
News Chicago4 tygodnie temu
„Kosmiczny” dom z połowy wieku w Barrington sprzedano w jeden dzień
-
News USA4 tygodnie temu
Prezydent Biden wydał historyczne memorandum bezpieczeństwa narodowego na temat AI
-
NEWS Florida4 tygodnie temu
Prokurator Generalna Florydy walczy o prawo do dochodzenia ws. zamachu na Trumpa
-
News USA3 tygodnie temu
Sprawca brutalnego zabójstwa nauczycielki z Memphis nie wyjdzie na wolność
-
News Chicago3 dni temu
Illinois inwestuje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa stacja w Joliet