Połącz się z nami

Newsroom

Już nie kupisz biletów przez internet. Metra wstrzymuje sprzedaż. Podmiejski przewoźnik szuka oszczędności

Opublikowano

dnia

Niedługo nie będzie można dokonywać zakupu biletów na pociągi Metra przez internet. Słupki sprzedaży online znacznie spadły i przewoźnik nie chce tracić pieniędzy na niepotrzebne koszta.

Relacja Emilii Sadaj

Koniec z kupowaniem miesięcznych kart oraz karnetów na 10 przejazdów przez stronę Metra. Ich sprzedaż za jej pośrednictwem ustanie pod koniec czerwca. Zmniejszony ruch kupujących na portalu obserwowany jest od momentu wprowadzenia aplikacji Ventra. Szybko po jej debiucie sprzedaż kart miesięcznych przez stronę spadła o połowę. Internetowa dystrybucja karnetów na 10 przejazdów w ciągu pięciu lat obniżyła się czterokrotnie.

Wycofane karnety nadal będą dostępne przez aplikację Ventra oraz w sprzedaży bezpośredniej na stacjach Metra, a także w automatach.

Dzięki wycofaniu usługi zakupu biletów przez internet, przewoźnik zaoszczędzi rocznie około pół miliona dolarów.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: nbc5chicago.com
Foto: Flickr.com/ (vincent desjardins)

News Chicago

Do 1 grudnia płacimy podatek od nieruchomości w powiecie Cook. Maria Pappas mówi jak to zrobić

Opublikowano

dnia

Autor:

Właściciele nieruchomości w powiecie Cook mają czas do 1 grudnia na zapłatę II raty podatku od nieruchomości za 2022 rok. O tym co należy wiedzieć o tej płatności, mówi na naszej antenie Skarbnik Powiatu Cook, Maria Pappas, w specjalnym wywiadzie.

Podatek od nieruchomości w powiecie Cook jest płatny w dwóch ratach. Zazwyczaj pierwsza rata podatku od nieruchomości była płatna do 1 marca, a druga rata do 1 sierpnia.

W tym roku termin płatności pierwszej raty podatku od nieruchomości został przesunięty na 3 kwietnia, co dało właścicielom aż 242 dni pomiędzy terminami tych dwóch płatności. Jednak dzień 1 grudnia zbliża się nieubłaganie.

Co na temat płatności II raty podatku mówi Skarbnik Powiatu Cook, Maria Pappas?

Rachunki dotyczące tej płatności zostały wysłane 1 lub 2 listopada, wyjaśnia Maria Pappas. Jeśli jednak nie dotarły do kogoś to ta osoba może samodzielnie pobrać swoje rozliczenie z strony Cookcountytreasurer.com

W górnej części tej strony jest zamieszczone nagranie video w j. polskim, które wszystko wyjaśnia.

Jakie zniżki od podatku od nieruchomości możemy uzyskać?

Seniorzy mogą uzyskać zniżkę jeśli mają powyżej 65 lat i zarobki nie przekraczające 65 000 dolarów.

Można także dostać zniżkę po 500 dolarów za każdy z ostatnich 4 lat. Łącznie można obniżyć swój podatek od nieruchomości o maksymalnie 6 000 dolarów, tłumaczy Skarbnik Powiatu Cook.

Jaka pomoc jest dostępna dla osób mówiących po polsku, poza nagraniem video?

Maria Pappas, wydała w sierpniu nowy przewodnik wyjaśniający system podatku od nieruchomości w Illinois. Osoby chcące sprawdzić, czy nie płacą zbyt dużo i w jaki sposób mogą zaoszczędzić, powinny się z nim zapoznać. O instrukcji pisaliśmy 3 sierpnia, jest ona dostępna tutaj.

Przewodnik zawiera również szczegółowe informacje na temat zwolnień podatkowych pozwalających zaoszczędzić pieniądze, które pomagają obniżyć podatek.

Jak zapłacić rachunek?

Mieszkańcy powiatu Cook mogą płacić podatek od nieruchomości na pięć sposobów.

Płatności można dokonywać:

  • online na stronie cookcountytreasurer.com
  • w dowolnym banku Chase w stanie Illinois
  • w ponad 100 bankach społecznościowych, jeśli podatnik jest posiadaczem konta
  • pocztą
  • w biurze skarbnika pod adresem 118 N. Clark St., pokój 112, Chicago

Innowacyjne narzędzie internetowe na stronie Cookcountytreasurer.com po raz pierwszy oblicza zmiany z roku na rok dla każdej ustawy o podatku od nieruchomości i pokazuje, na co idą pieniądze z podatków.

Nowa funkcja „Where Your Money Goes zapewnia jasny obraz tego, jak zmieniała się kwota podatku od nieruchomości danego właściciela. Oblicza także kwotę, jaką indywidualny właściciel był winien każdemu okręgowi szkolnemu lub innej jednostce samorządu lokalnego w ciągu ostatnich dwóch lat.

Wyższe rachunki podatkowe w tym roku były częściowo wynikiem zwiększonych opłat – kwoty, o którą ubiegają się okręgi opodatkowujące – oraz przeniesienia ciężaru podatkowego na właścicieli domów z firm w wyniku ponownych naliczeń na północnych przedmieściach. O tej kwestii pisaliśmy 31 października.

Rachunki również wzrosły, częściowo ze względu na przepis zwany Recapture, który zaczął obowiązywać w roku podatkowym 2021 w związku ze zmianą prawa stanowego.

Funkcja Recapture umożliwia szkołom i innym organom utrzymującym się z podatków odzyskanie pieniędzy zwróconych właścicielom nieruchomości, których wysokość została obniżona przez Komisję Apelacyjną ds. Podatku od Nieruchomości stanu Illinois, sądy stanowe lub urzędy okręgowe.

Cała rozmowa ze Skarbnikiem Powiatu Cook, Marią Pappas, na antenie Radia Deon Chicago znajduje się poniżej:

 

Źródło: informacja własna
Foto: Biuro Skarbnika Powiatu Cook, istock/supawat bursuk/wutwhanfoto/designer491/
Czytaj dalej

News Chicago

Kandydaci na start: Rozpoczyna się zgłaszanie do prawyborów w Illinois w marcu 2024 r

Opublikowano

dnia

Autor:

Poniedziałkowy poranek wyznacza oficjalny początek cyklu wyborczego w 2024 r. w Illinois, otwierając tygodniowy okres, w którym kandydaci startujący w wyborach lokalnych, stanowych, do Kongresu i sędziów muszą złożyć podpisy, które zbierali przez ostatnie dwa miesiące, aby uzyskać miejsce na karcie do głosowania.

Liczba wymaganych podpisów różni się w zależności od urzędu, o który stara się kandydat.

Jak podaje strona internetowa State of Illinois Board of Elections, kandydaci na stanowiska w Kongresie, na stanowiskach ustawodawczych i sądowych lub na jakiekolwiek stanowiska wybierane przez wyborców z wielu okręgów będą składali swoje zgłoszenia w głównym biurze Komisji Wyborczej w Springfield.

Natomiast osoby zamierzające ubiegać się o stanowiska w urzędach okręgowych złożą wymagane dokumenty u urzędnika okręgowego.

Do obsadzenia jest 17 miejsc w Izbie Reprezentantów USA, 141 miejsc w Zgromadzeniu Ogólnym stanu Illinois lub 77 wakatów na stanowiskach sędziowskich.

Po złożeniu wniosku zarząd wyznacza termin na wniesienie sprzeciwu wobec petycji kandydatów. Zazwyczaj przeciwnicy lub działacze partii będą próbowali wyrzucić nowicjusza z karty do głosowania ze względu na podpisy, które mogły nie zostać zebrane prawidłowo lub, w niektórych przypadkach, okazują się fałszywe.

Kandydaci, którzy ustawią się w kolejce przed godziną 8:00AM, wezmą udział w loterii o pierwsze miejsce na karcie do głosowania. Losowanie zaplanowano na 13 grudnia.

Niektórzy kandydaci próbują innego mitu przewagi, czekając do ostatniej godziny ostatniego dnia składania wniosków, czyli 4 grudnia w godzinach od 4:00PM do 5:00PM. Ta pula kandydatów bierze udział w loterii, aby znaleźć się na dole listy.

Zarząd zatwierdzi prawybory na swoim styczniowym posiedzeniu odbędą się one we wtorek, 19 marca 2024 roku. Zgodnie z kalendarzem State of Illinois Board of Elections, zarejestrowani wyborcy mogą zacząć zamawiać karty do głosowania korespondencyjnego już od 20 grudnia.

Tegoroczna data składania wniosków sygnalizuje powrót do normalności w porównaniu z ostatnim cyklem wyborów stanowych, który został spowolniony przez opóźnienia w danych ze spisu ludności USA w 2020 r., co wywołało reakcję łańcuchową.

Nastąpiło spowolnienie procesu zmiany okręgów wyborczych w 2021 r. i zmianę typowych prawyborów w Illinois z połowy marca na wybory w czerwcu w zeszłym roku. Zamiast zwykłego zgłaszania kandydatów w listopadzie 2021 r. Komisja Wyborcza przesunęła je na marzec 2022 r.

 

Źródło: nbc, wttw
Foto: State of Illinois Board of Elections, istock/SerrNovik/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zmień życie jednej rodziny. Zostań Darczyńcą Szlachetnej Paczki USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Szlachetna Paczka jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym Darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Jego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Jeszcze 3 rodziny z okolic Chicago czekają na wyciągniętą dłoń, dzięki której się podniosą.

„Minęło 10 dni od otwarcia naszej Bazy w tegorocznej edycji SZLACHETNEJ PACZKI USA i 13 Rodzin znalazło już swoich DARCZYŃCÓW! Bardzo dziękujemy za otwarcie serc i pomoc naszym rodakom w potrzebie. Pozostały 3 rodziny z rejonu Chicago które oczekują jeszcze na pomoc.  Jeśli chcieliby Państwo zaangażować się i przygotować paczkę dla tych rodzin to bardzo proszę odwiedzić naszą stronę internetową https://www.springfoundation.org/rejon-chicago-2023/

Korzystając z okazji że przed nami Święto Dziękczynienia chciałabym w imieniu Zarządu naszej Fundacji życzyć Państwu wspaniałej atmosfery przy świątecznym stole i podziękować za wsparcie, dobre serce i hojność którą od lat obdarzacie nas i rodziny którym pomagamy. Dzięki Wam możemy działać i rozwijać naszą działalność. DZIĘKUJEMY!”

MAGDALENA CICHA
Board Member Spring Foundation
magdalena.cicha@springfoundation.org
630-631-4179

Szlachetna Paczka opiera się na pracy wolontariuszy i liderów regionów. Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy i zaczęły sobie radzić.

Szlachetna Paczka realizuje misję inspirowania ludzi do stawania się kimś, wygrywania swojego życia, bycia bardziej, stawania się bohaterem.

The Spring Foundation została utworzona w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych w celu wspierania działalności Stowarzyszenia Wiosna w Polsce.

W ciągu pierwszych dziesięciu lat działalności Fundacja zza oceanu i chicagowscy Darczyńcy wspierali Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości w Polsce, przyczyniając się do szerzenia idei mądrej pomocy w małych ojczyznach na terenie całego kraju.

Od 2016 roku działania The Spring Foundation koncentrują się na realizowaniu projektów, w tym Szlachetnej Paczki, na terenie USA. The Spring Foundation posiada status organizacji 501(c)3. Ofiarodawca ma prawo odliczyć od podatku donacje złożone na rozwój i działania organizacji.

Źródło: informacja własna, springfoundation
Foto: springfoundation, istock/Choreograph/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

kwiecień 2018
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu