Połącz się z nami

News Chicago

Finał obchodów Dnia Pułaskiego w biurze skarbnik powiatu Cook. Maria Pappas wyróżniła polonijnych działaczy

Opublikowano

dnia

Ostatnim akcentem tegorocznych obchodów Dnia Pułaskiego było spotkanie w siedzibie skarbnik powiatu Cook. Maria Pappas witając przedstawicieli organizacji polonijnych zaangażowanych w przygotowani i przeprowadzenie tegorocznych obchodów Dnia Pułaskiego oraz przedstawili mediów polonijnych zaangażowanych w promowanie tych wydarzeń, którym wręczyła okolicznościowe dyplomy uznania, mówiła o zasługach Kazimierza Pułaskiego dla wolności Polski i Stanów Zjednoczonych.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Jestem dumna, że mogę złożyć moje gratulacje uczestnikom obchodów Dnia Pułaskiego, które utrwalają pamięć bohatera Polski, który stał się bohaterem w tym kraju podczas wojny o niepodległość. Pułaski zasługuje na największe uznanie. Urodził się w Polsce w 1947 roku i wieku 20 lat był tak skutecznym dowódcą w walce przeciwko rosyjskiej władzy, że wyznaczono nagrodę za jego głowę. Po spotkaniu z Beniaminem Franklinem w Paryżu przybył do Ameryki. Generał George Washington dostrzegł jego geniusz i wysłał pod Brandywine” – powiedziała o generale Pułaskim pani skarbnik.

Galeria zdjęć

Maria Pappas wręczyła konsulowi generalnemu Piotrowi Janickiemu okolicznościową proklamację oddającą hołd bohaterowi dwóch narodów za jego walkę o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Konsul Janicki dziękując za wyrazy uznania wyraził zadowolenie z zaangażowania pani skarbnik w sprawy polskie. „To nie koniec celebracji wszystkich obchodów, bo mamy przed sobą wiele innych wydarzeń, na które czekamy. Bardzo miło się spotkać w takim towarzystwie. Bardzo się cieszę, że tylu Polaków pracuje dla pani skarbnik Pappas tu w centrum Chicago i myślę, że dzięki temu ten urząd dobrze funkcjonuje”.

W czasie spotkania szefowa powiatowego urzędu skarbowego zaprezentowała stronę internetowa urzędu, z której można korzystać w języku polskim. Pozwala ona na sprawdzenie wszystkich informacji związanych z podatkami. Znajdują się informacje dotyczące terminów i form płatności. Pozwala na ściągnięcie aplikacji umożliwiającej otrzymywanie rachunków drogą internetową i dokonywanie płatności bez konieczności wizyt w urzędzie pocztowym. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę adres urzędu: www.cookcountytreasurer.com. Po wejściu na stronę wystarczy kliknąć na język polski (ikonka znajduje się w dolnej części strony głównej), żeby wszystkie informacje o sprawach podatkowych dotyczących naszych nieruchomości były dostępne w języku polskim. „Dostęp do tych informacji jest bardzo prosty” – zapewnił Paweł Kawa, szef personelu w urzędzie skarbnik Pappas.

W uzasadnieniu swojej decyzji o udostępnieniu strony w języku polskim strażniczka powiatowej kasy przyznała, że jest to wyraz uznania dla polskiej grupy etnicznej. Polacy są najliczniejszą etniczną grupa właścicieli nieruchomości w naszym powiecie i płacą najwięcej podatków. Warto, aby inni mieszkańcy tego kraju dowiedzieli się, jak ważną rolę w społeczeństwie amerykańskim odgrywamy.

Ze współpracy z panią skarbnik zadowolony był prezes ZNP i KPA Franciszek Spula, który powiedział, że pani skarbnik jest bardzo przyjazna naszym rodakom, a dzięki ostatniej inicjatywie z tłumaczeniem strony internetowej wielu z Polaków będzie miało okazje dowiedzieć się o przynależnych im zniżkach. Okazuje się, że szczególnie seniorzy nie zawsze korzystają z przysługujących im praw.

W gronie wyróżnionych dyplomami obecni byli między innymi: prezes ZNP i KPA Frank Spula, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko Katolickiego Joseph Drobot, prezes Zrzeszenia nauczycieli Polskich Ewa Koch oraz wielu innych z autorem niniejszej relacji włącznie. W spotkaniu wzięła udział wieloletnia współpracownica byłych gubernatorów i pani skarbnik Patrycja Michalski, odpowiadająca za kontakty z grupami etnicznymi oraz kandydat na sędziego Tom Sianis. Po wręczeniu dyplomów i prezentacji strony skarbnik Maria Pappas zaprosiła uczestników na kawę i ciastka.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodoen

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne