Połącz się z nami

audycje

„To nie w porządku”. JB Pritzker rozmawiał z Polonią o wysokich podatkach od nieruchomości

Opublikowano

dnia

Kandydat na gubernatora Illinois, J. B. Pritzker, który w środę spotkał się w Copernicus Center z polonijnymi wyborcami, przekonywał do swojej wizji lepszego Illinois. Demokrata poruszył ważny problem wysokich podatków od nieruchomości i przedstawił sposób na jego rozwiązanie.

Relacja Andrzeja Baraniaka

J. B. Pritzker tłumaczył, iż konieczne jest zrobienie tego, co już zrobiły inne amerykańskie stany.

“W przeciętnym stanie połowa pieniędzy na szkoły pochodzi ze stanu i połowa z lokalnych podatków od nieruchomości. Ale nie w Illinois. Bo w Illinois jedna czwarta pieniędzy na szkoły pochodzi od stanu, a trzy czwarte z podatków od nieruchomości. Efekt tego jest taki, że podatki od nieruchomości są bardzo wysokie. Inne stany rozwiązały ten problem i zmieniły swoje systemy podatkowe, my nie. I dziś mamy problem taki, że mieszkańcy dzielnic klasy średniej lub ubogich dzielnic płacą relatywnie wyższe stawki podatku od nieruchomości niż ludzie z zamożnych dzielnic. To, moim zdaniem, jest nie w porządku” – tłumaczył J. B. Pritzker.

Galeria zdjęć

Podczas spotkania z Polonią demokrata ostro skrytykował rządy obecnego gubernatora twierdząc, że zawiódł mieszkańców Illinois i działa na szkodę stanu m. in. wywołując impas budżetowy. To doprowadziło do wyraźnego pogorszenia się sytuacji studentów.

“72 tysiące mniej dzieciaków uczęszcza do college w Illinois odkąd Bruce Rauner przejął urząd, ponieważ znacząco zmniejszył fundusze dla uczelni, a także z powodu destabilizacji stanu, który pozostawał bez budżetu. Uczniowie, któryz otrzymują granty, o tym, czy dostaną fundusze dowiadywali się z semestru na semestr. Dlatego ludzie opuszczali ten stan (…) 72 tysiące dzieciaków opuszcza stan i 80 procent z nich nigdy nie wraca do Illinois. To dzieci, które są ekonomiczną przyszłością. Gdy je tracimy, tracimy przyszłe ekonomiczne korzyści dla stanu” – opowiadał J. B. Pritzker.

Poruszony został również problem przepisów regulujących medyczną marihuanę, które trzeba rozszerzyć o listę jeszcze wielu jednostek chorobowych, przekonywał kandydat, który zdecydowanie opowiedział się poza tym za legalizacją rekreacyjnej marihuany.

“Uważam również, że powinniśmy zalegalizować rekreacyjną marihuanę i uregulować ja przepisami (…) Tym, którzy uważają, że nielegalność marihuany równa się jej niedostępność, chcę powiedzieć, że jest powszechnie dostępna. Natomiast nie regulują jej żadne przepisy i ktoś, kto ją nabywa, nie wie co ona tak naprawdę zawiera (…) Jednym z argumentów za legalizacją marihuany jest problem systemu karnego. Wiele osób jest aresztowanych i trafia do więzienia za posiadanie marihuany i większość z nich to nie ludzie rasy białej, lecz kolorowi. Ludzie białej rasy często nie są karani za posiadanie marihuany więzieniem. Więc w grę wchodzi dyskryminacja rasowa i problem wymiaru sprawiedliwości. Pobyt w więzieniu to koszty, pobyt za coś, co powinno zostać zdekryminalizowane”.

Miliarder zdradził podczas spotkania z Polonią informację o swoich polskich korzeniach od strony matki. Również rodzina ojca, która pochodzi z Ukrainy, przedostała się do Stanów Zjednoczonych przez terytorium Polski. Jego pradziadek jako 10-letni chłopiec trafił najpierw do stanu Iowa. Ostatecznie w poszukiwaniu pracy przeniósł się do Chicago.

Spotkanie demokraty z polskimi wyborcami zorganizowano z inicjatywy burmistrza Niles, Andrew Przybylo oraz grupy polonijnych przedsiębiorców. Jego gospodarzem była Magdalena Fudalewicz z biura radnego Gilberta Villegas.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne