Połącz się z nami

Newsroom

Nowe kamery i światła. W pociągach CTA w Chicago ma być wreszcie bezpieczniej

Opublikowano

dnia

We wtorek burmistrz Rahm Emanuel ma przedstawić nowy program z zakresu bezpieczeństwa, który ma pomóc pasażerom w komunikacji CTA. Pieniądze mają zostać przeznaczone na nowe kamery oraz oświetlenie na stacjach. Nowoczesna technologia ma być także zainstalowane w autobusach. Całość ma kosztować 15 milionów dolarów.

W ramach programu „Safe and Secure” kolejki CTA mają być wyposażone w tysiąc nowych kamer wysokiej rozdzielczości. Istniejące 3.800 kamer także ma zostać zastąpione urządzeniami o lepszej jakości. Remont czeka także wszystkie 146 stacji kolejowych. Pracownicy mają zainstalować lepsze oświetlenie oraz odświeżyć widok stacji.

Usprawnienia mają pomóc pracownikom CTA monitorować pasażerów oraz szybciej reagować na zagrożenie w trakcie jazdy. Pieniądze pochodzą z podniesienia opłat za przejazdy Uberem i Lyftem w Chicago. Całość szacowana jest na 15 milionów dolarów.

Szczegóły nowego programu mają zostać przedstawione przez burmistrza Emanuela o godzinie 11 przed południem.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: abc7chicago.com
Foto: Flickr.com/ Ryan

News Chicago

Uwaga: nietoperze i inne dzikie zwierzęta mogą być chore na wściekliznę

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy ds. zdrowia stanu Illinois ostrzegają mieszkańców, aby zachowali ostrożność po tym, jak na początku tego miesiąca w domach w powiatach Cook i Will znaleziono nietoperze chore na wściekliznę.

Według Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois IDPH, dwa nietoperze znaleziono około 10 maja i obydwa zwierzęta uzyskały pozytywny wynik testu na wściekliznę. Doktor Sameer Vohra, dyrektor IDPH, ostrzega, że wraz z nadejściem lata rośnie ryzyko narażenia na wirusa, a mieszkańcy Illinois muszą podjąć kroki zapobiegawcze.

„Mieszkańcy stanu Illinois powinni trzymać się z daleka od nietoperzy i wszelkich dzikich, nieznanych lub bezdomnych zwierząt, a także wszelkich zwierząt, które wydają się chore” – powiedział Vohra.

Według IDPH wirus mogą przenosić nie tylko nietoperze, ale także skunksy, szopy, lisy i kojoty.

Zapobieganie to krok, który powinni podjąć mieszkańcy, starając się trzymać zwierzęta z dala od domów. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC kluczowe znaczenie ma również zapewnienie zaszczepienia zwierząt domowych i gospodarskich przeciwko wirusowi, ponieważ wścieklizna może rozprzestrzeniać się poprzez ukąszenia i zadrapania.

Jeśli w domu zostanie znaleziony nietoperz, zaleca się przykrycie go bezpiecznym pojemnikiem i skontaktowanie się z organizacją zajmującą się zwierzętami, aby można było zbadać zwierzę pod kątem wścieklizny.

Zmiany w zachowaniu zwierzęcia mogą być wczesnymi objawami wścieklizny. Według Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois jeśli obserwujemy nietoperza, który jest aktywny w ciągu dnia, leży na ziemi albo nie może latać, jest bardziej prawdopodobne, że jest chory na wściekliznę.


Jeśli dana osoba została ugryziona lub zadrapana przez zwierzę, co do którego istnieje podejrzenie wścieklizny, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Opieka medyczna po narażeniu obejmuje pielęgnację miejsca rany i podanie dawki ludzkiej immunoglobuliny przeciwko wściekliźnie oraz serię czterech do pięciu szczepionek przeciwko wściekliźnie.

Według CDC protokoły te są prawie 100% skuteczne, jeśli zostaną zastosowane w odpowiednim czasie.

Co roku w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się jedynie od 1 do 3 przypadków wścieklizny u ludzi, ale według urzędników CDC po zdiagnozowaniu wirusa jest on uznawany za „powszechnie śmiertelny”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/patrick8484/michjh/
Czytaj dalej

News Chicago

Ponad 13 tys. mieszkańców Illinois oszukanych przez Think Finance dostanie odszkodowanie

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek do tysięcy mieszkańców Illinois zostały wysłane czeki. Dotyczą one odszkodowania wypłacanego w związku z internetowym oszustwem pożyczkowym firmy Think Finance z Teksasu.

Biuro Ochrony Finansowej Konsumentów (Consumer Financial Protection Bureau CFPB) podało, że około 15 milionów dolarów zostanie rozdystrybuowanych wśród 13 413 mieszkańców Illinois, co daje średnio około 1100 dolarów na czek.

Całkowita wypłata CFPB wynosi 384 miliony dolarów na rzecz 191 000 klientów w 17 stanach.

Wypłata wynika z pozwu rozstrzygniętego z firmą Think Finance z Teksasu. Agencja CFPB złożyła pozew w 2017 r., utrzymując, że firma pobierała opłaty za pożyczki, które były prawnie nieważne na mocy przepisów stanowych ograniczających stopy procentowe.

Spółka emitowała i ściągała także długi bez wymaganych zezwoleń w niektórych stanach, m.in. w Illinois.

Jak wynika z pozwu, w Illinois pożyczki te naruszały przepisy stanowe dotyczące licencjonowania konsumenckich kredytów ratalnych udzielonych po 1 stycznia 2013 r. oraz stóp procentowych, jakie pożyczkodawcy mogą pobierać od niektórych pożyczek.

Think Finance, internetowy dostawca obsługi pożyczek, oprogramowania, usług analitycznych i marketingowych, dokonywał wypłat z rachunków bankowych klientów lub dzwonił lub wysyłał listy do konsumentów, żądając zapłaty za długi, których według przepisów nie mieli, twierdzi CFPB.

Fundusze do zwrotu będą pochodzić z funduszu kar cywilnych CFPB – Civil Penalty Fund, zwanego również funduszem pomocy dla ofiar, z którego agencja korzysta, aby spłacić konsumentów, którzy padli ofiarą oszustw.

Think Finance ogłosił upadłość na podstawie Rozdziału 11 w 2017 r., kilka tygodni przed złożeniem pozwu przez CFPB. W 2019 roku firma została rozwiązana i zreorganizowana pod nazwą TF Holdings.

Na mocy postanowienia sądowego, TF Holdings otrzymało również zakaz świadczenia usług kredytowych na rzecz kredytobiorców zamieszkałych w którymkolwiek z 17 stanów objętych pozwem.

Mieszkańcy Illinois mający pytania dotyczące dystrybucji płatności powinni kontaktować się z Biurem Ochrony Finansowej Konsumentów pod adresem info@cfpb-thinkfinance.org lub pod numerem telefonu (888) 557-1865.

Konsumenci mogą składać niepowiązane skargi finansowe do CFPB pod adresem Consumerfinance.gov/complaint lub pod numerem telefonu (855) 411-2372.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Think Finance, istock/Daisy-Daisy/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Obwieszczenie Konsula RP w Chicago w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Opublikowano

dnia

Autor:

8 czerwca Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych mogą głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 9 maja Konsul RP w Chicago ogłosił utworzenie 10 obwodów głosowania.

Prawo wybierania w wyborach do Parlamentu Europejskiego posiada obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz ujęty jest w stałym obwodzie głosowania, w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Aby głosować konieczny jest ważny polski paszport oraz rejestracja do wyborów, która jest możliwa do dnia 4 czerwca. O tym jak się zarejestrować pisaliśmy szczegółowo 7 maja.

 

Źródło: Polish Consulate
Foto: istock/DorSteffen/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu