Połącz się z nami

News Chicago

Brak wiary w Boga to droga donikąd. Jezuita Marek Janowski o jednej z najkrwawszych tragedii w historii USA

Opublikowano

dnia

Strzelanina w liceum w Parkland na Florydzie, do jakiej doszło w środę 15 lutego, wstrząsnęła całym światem. Tragedia pociągnęła za sobą śmierć 17 osób. Nastoletni sprawca usłyszał kilkanaście zarzutów morderstwa z premedytacją. Jest to osiemnasty przypadek przestępstwa z użyciem broni w amerykańskich szkołach w tym roku szkolnym.

Na temat tragicznego wydarzenia mówił na antenie Radia Deon ojciec Marek Janowski. Jezuita tłumaczył, dlaczego w człowieku jest tyle chęci niszczenia i destrukcji

„Te osoby są w jakimś sensie produktem społecznym. Ich duchowość, ich psychika jest kształtowana w społeczeństwie. Problemem jest brak wzorców pozytywnych, które przedstawiają człowieka jako kogoś, kto ma wielką wewnętrzną wartość i godność. Jeśli człowiek jest tylko małym trybikiem w machinie społecznej, można z nim zrobić to, co się chce”.

Głębokiego problemu jezuita dopatruje się w braku umiejętności budowania relacji interpersonalnych. W dużej mierze, jak twierdzi ojciec Janowski, odpowiedzialna jest za to cyberprzestrzeń

„Młode pokolenie właściwie żyje w cyberprzestrzeni nieustannie. To pokolenie spędza długie godziny w Internecie. Takie osoby zamykają się w świecie wirtualnym, tworzą sobie własną nierealną przestrzeń. Jeśli dzieci w taki sposób funkcjonują przez wiele lat, można sobie wyobrazić, jakie spustoszenie to czyni w ich duszy”.

To „krzyk” o uwagę

Środowa strzelanina była czwartą najkrwawszą masakrą w historii Stanów Zjednoczonych. Jak mówi ojciec Marek Janowski ludzie, którzy łapią za broń i wyrządzają krzywdę innym, „krzyczą” tym samym o uwagę

„To jest krzyk rozpaczy, o zwrócenie uwagi na siebie. Osoby, które strzelają do innych, krzyczą, żeby je dostrzec. W cyberprzestrzeni one nie są zauważane. Człowiek

w pełni może być zauważony, doceniony i kochany tylko w relacjach osobowych. Zbrodniarzom tego brakuje. Tu leży zasadniczy problem”.

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że chce się spotkać z rodzinami ofiar strzelaniny w liceum na Florydzie. Zapowiedział, że jego administracja podejmie działania zmierzające do zwiększenia bezpieczeństwa w szkołach.

Ojciec Marek Janowski jest współprowadzącym program „Kościół Pod Lupą” w każdy piątek po godzinie 10:40

Marta Kędzior

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, CNS photo/Carlos Garcia Rawlins, Reuters

News Chicago

Planowała strzelaninę w swojej szkole? Dwunastoletnia dziewczynka oskarżona w sprawie treści wysłanego Snapchata.

Opublikowano

dnia

Autor:

Dwunastoletnia uczennica z Niles została oskarżona o wysłanie wiadomości Snapchat, zawierającej zdjęcie broni palnej oraz groźbę jej użycia we własnej szkole, Gemini Middle School.

O wysłanej wiadomości policja z Niles dowiedziała się we wtorek rano. Jednostki patrolowe odwiedziły szkołę.

Jak podała policja, uczennica, która wysłała wiadomość została zidentyfikowana. Nawiązano kontakt z nią oraz jej rodzicem. 

Podczas dochodzenia policja ustaliła, że broń palna przedstawiona na Snapchacie nie znajdowała się w domu dziewczynki. Policja twierdzi, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla szkoły lub społeczności.

30 listopada w strzelaninie w szkole w miejscowości Oxford, Michigan, zginęło czterech uczniów. Dwoje innych zostało rannych. Szkolnej masakry dokonał 15-letni Ethan Crumbley.

W sprawie 12-letniej uczennicy z Niles toczy się śledztwo.

 

Źródło:fox32

Foto:Flickr/Daniel Lobo/Mike Licht , YouTube

Czytaj dalej

News Chicago

Wielkie żeglarskie wydarzenie w czerwcu na jeziorze Michigan! Chicago gospodarzem US Sail Grand Prix 2022

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago jest jednym z siedmiu miast-gospodarzy na świecie, wybranych przez zawodową ligę żeglarską. Grand Prix Stanów Zjednoczonych odbędzie się 18-19 czerwca 2022 a jezioro Michigan zaroi się od super szybkich katamaranów

W 2016 roku w Chicago odbył się wyścig America’s Cup, ale US Sail Grand Prix 2022 ten będzie wydarzeniem jeszcze wyższej rangi.

Dziesięć drużyn będzie się ścigać się na katamaranach F50, które mogą osiągnąć prędkość prawie 60 mil na godzinę.

 

Organizatorzy wydarzenia oczekują, że tysiące fanów będzie oglądać wydarzenie z Navy Pier i wybrzeża jeziora Michigan.

Sprzedaż biletów zostanie uruchomiona na początku 2022 roku. Informacje o biletach i szczegółach wydarzenia dostępne będą na stronie www.sailgp.com.

 

 

Źródło:abc7, www.sailgp.com

Foto:YouTube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Nie jesteś zaszczepiony? Płać sam! Jest nowy pomysł Demokratów

Opublikowano

dnia

Autor:

Projekt nowej ustawy wprowadza wymóg płacenia za leczenie szpitalne od mieszkańców, którzy odmówili szczepienia na COVID-19. Dotyczy sytuacji jeśli taka osoba trafiłaby do szpitala z wirusem

Ustawa miałaby dotyczyć indywidualnej lub grupowej polisy ubezpieczeniowej, która zostanie zmieniona, wydana, lub odnowiona w dniu 1 stycznia 2023, lub później.

Autor projektu Jonathan Carroll, przedstawiciel Partii Demokratycznej, stwierdza w swoim oświadczeniu, że „osoba, która kwalifikuje się do otrzymania szczepionki przeciw COVID-19 i zdecyduje się nie być szczepiona, pokryje wydatki na opiekę zdrowotną z własnej kieszeni, jeśli zostanie hospitalizowana z powodu objawów COVID-19.

Nowej ustawie nie podlegałyby osoby, które nie mogą być zaszczepione z powodów zdrowotnych.

Carroll ma nadzieję, że nowe przepisy będą punktem wyjścia do debaty na temat wirusa i szczepień. Propozycja nowej ustawy już wywołała żywą reakcję i sprzeciw przedstawicieli Partii Republikańskiej.

Republikanin Dan McConchie z Hawthorn Woods, powiedział w krótkim oświadczeniu, że sprzeciwia się temu projektowi, mówiąc, że „odbiera on opiekę zdrowotną mieszkańcom Illinois”.

Według Illinois Department of Public Health prawie 1,9 miliona osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 od początku pandemii w marcu 2020 r. W stanie zmarło ponad 26 000 osób. W tej chwili ponad 500 pacjentów z COVID-19 przebywa na OIOMie.

W stanie Illinois zaszczepionych conajmniej jedną dawką jest prawie 9 milionów mieszkańców w wieku powyżej 5 lat,co stanowi 74,1% populacji.

W całym kraju liczba przypadków zachorowań na COVID-19 rośnie, a światowi liderzy w dziedzinie zdrowia obawiają się, że wariant Omicron może te statystyki znacznie powiększyć. Jednak w tej chwili to wariant delta koronawirusa dominuje będąc odpowiedzialnym za ponad 99% przypadków zachorowań na północy.

Władze nadal nakłaniają ludzi do szczepienia się i brania dawek przypominających, a także do podejmowania środków ostrożności, takich jak noszenie masek w budynkach publicznych.

 

Źródło:fox32, abc7

Foto: YouTube, Flickr/Navy MedicineDr. Partha Sarathi Sahana

 

 

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

luty 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Popularne