Połącz się z nami

audycje

Krzysztof Paszek i Maria Warchał odznaczeni Krzyżami Solidarności. Obchody Święta Niepodległości w Konsulacie

Opublikowano

dnia

W Konsulacie Generalnym RP w Chicago odbyły się w czwartek uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kulminacyjnym punktem obchodów było odznaczenie Krzyżami Wolności i Solidarności dwóch represjonowanych działaczy związkowych , Krzysztofa Paszka i Marii Warchał.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Krzysztof Paszek po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce otrzymał wilczy bilet.

“To, że wylądowałem tutaj zaczęło się w 1968 roku, kiedy jako nastolatek zostałem aresztowany za udział w wydarzeniach marcowych. Przesiedziałem rok. Dostałem dwa lata wyroku. Poźniej w 1981 roku, kiedy nastała Solidarność, byłem regularnym członkiem. Mój brat działał we władzach regionu. Ja natomiast poświęciłem się rodzinie, szkole. Dopiero jak nastał stan wojenny, włączyłem się w pomoc. Zostałem aresztowany w 1983 roku. Spędziłem znowu rok w więzieniu. W 1984 zwolnili nas na mocy amnestii i potem przez pół roku nigdzie nie mogłem dostać pracy więc zdecydowaliśmy z żoną, że wyjeżdżamy” – opowiadał odznaczony Krzysztof Paszek.

REKLAMA REKLAMA

Galeria zdjęć

Maria Warchał tuż po założeniu Solidarności była działaczką środowiska nauczycielskiego.

“Byłam w sekcji krajowej nauczycieli Solidarności oraz w ogólnej Solidarności. Byłam w komisjach do rozmów z ministerstwem oraz inne. Dużo tego było. Internowano mnie w więzieniu na Montelupich w Krakowie, gdzie przeprowadzali wyroki śmierci, a mnie chcieli w białych rękawiczkach. Nie miałam wyboru, nie czekałam, aż mnie zastrzelą, tylko poszłam do ambasady amerykańskiej. Śp. Ronald Reagan jeszcze przejął mnie tutaj z całą moją rodziną”– wspominała trudną przeszłość Maria Warchał.

Podczas obchodów Dnia Niepodległości o historii mówił Jan Loryś, emerytowany dyrektor Muzeum Polskiego w Chicago.

“W tym roku jest setna rocznica tworzenia armii polskiej we Francji, w czerwcu 1917 roku. Rząd francuski ustalił, że będzie autonomiczna armia polska we Francji. Niestety odzew wśród Polonii francuskiej nie był największy. Było coś ze dwa tysiące ochotników (…) Na szczęście Amerykanie pozwolili Francuzom na rekrutację w Stanach Zjednoczonych. W końcu trochę mniej niż 23 tysiące pojechało i służyło na froncie we Francji. Kiedy wojna się skończyła, armia rozwinęła się do 80 tysięcy i w marcu, kwietniu 1819 roku ruszyli do Polski. Mieli najnowszy sprzęt i dobre szkolenie, bardzo ważne w tych czasach dla nowego, powstałego państwa”.

O smutnym, powojennym losie podkomendnych generała Hallera opowiadał konsul generalny Piotr Janicki.

“Żołnierze Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, chylę przed nimi czoła, bo wracając do Stanów Zjednoczonych nie zostali uznani oficjalnie za weteranów tejże wojny i poszli w poniewierkę. Ale dzisiaj oddajemy im cześć i jesteśmy dumni z tego, że mieliśmy Polonię zaangażowaną w czyn zbrojny na rzecz Polski niepodległej” – powiedział konsul generalny.

W czwartkowych obchodach w Konsulacie RP w Chicago uczestniczyło ponad 150 reprezentantów różnych środowisk polonijnych i amerykańskich. Małgorzata Krzywiec udział w tegorocznej ceremonii wylicytowała sumą ponad tysiąca dolarów podczas radiotonu Fundacji You Can Be My Angel na rzecz chorej na raka Amelki. Druga Dama Dworu wyborów Królowej Parady 3 Maja 2017, Alicja Kwiatkowska zachęcała w konsulacie młode Polki do udziału w tegorocznym konkursie na Królową Parady, którego 20. edycja przypadnie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bardzo możliwe, iż w roku okrągłego jubileuszu niepodległościowego święta, Polonię w Wietrznym Mieście odwiedzi Prezydent RP Andrzej Duda. Wieczór uświetnił występ skrzypaczki Kingi Augustyn, której na fortepianie akompaniowała Kalina Mrmevska. Polski hymn narodowy wykonała Sylwia Kozielec, była Królowa Związku Podhalan w Ameryce Północnej.

Po części oficjalnej goście uczestniczyli w przyjęciu przygotowanym przez Montrose Food Mart and Deli.

Podczas wieczoru miał miejsce premierowy pokaz filmu “The Pillar of Chicago”.

Link do filmu

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

REKLAMA REKLAMA

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

listopad 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu