Połącz się z nami

News Chicago

Mistrz Świata Marcin Konieczny. Polak na podium w triathlonie Iron Man. 140 mil w dziewięć godzin

Opublikowano

dnia

45-letni Marcin Konieczny jako pierwszy Polak w historii stanął na najwyższym podium Mistrzostw Świata w dyscyplinie Iron Man – wyczynowym triathlonie na który składają się pływanie, jazda rowerem i maraton. Polak zwyciężył na Hawajach w swojej kategorii wiekowej. Pokonał dystans ponad 140.6 mili w czasie ponad dziewięciu godzin.

Na trasie triathlonu Marcin Konieczny wyprzedził ponad trzystu zawodników. Po dwóch milach pływania oraz ponad stu dziesięciu milach jazdy rowerem przyszedł czas na bieg. I tam rozegrała się ostateczna walka

„Od trzydziestego kilometra już walczyliśmy tylko we trzech. No i okazało się, ze ostatnie 12 kilometrów w moim wykonaniu pozwoliło zdobyć mi pierwsze miejsce. Natomiast miejsce drugie i trzecie to były zaledwie trzy minuty różnicy. Dlatego najlepiej chyba poszło mi na biegu”

Walka ze sobą

Sportowiec podkreśla, że Hawaje są wyczerpujące pod każdym względem. Słońce, wilgotność i zmęczenie to tylko niektóre z przeszkód

„To był jeden z najtrudniejszych wyścigów zarówno mentalnych jak i pogodowych”

Pięć lat temu Marcin Konieczny startował już w Mistrzostwach na wyspach. Wiedział więc, że tegoroczny wyścig to będzie zmaganie się z samym sobą oraz tym, co przyniesie pogoda

„To był mój drugi występ na Hawajach, bo pierwszy raz przyjechałem tu w 2012 roku. Wtedy byłem 19 i już wtedy wiedziałem, że nie są to łatwe zawody ze względu na wilgotność i temperaturę”

Zobacz wywiad z 2012 roku
[youtube id=”6Hf–V3_bZ4″ width=”620″ height=”360″]

Mistrz Świata w przyszłym roku zamierza skupić się na bieganiu. Chciałby między innymi wystartować w prestiżowej imprezie w Chicago pokonać maraton w czasie poniżej 2,5 godzin

„Może uda mi się zapisać i wystartować w maratonie chicagowskim w 2018 roku. Wtedy byłoby to trochę dokończenie mojej amerykańskiej przygody”

Marcin Konieczny urodził się w Olsztynie. W szkole trenował lekkoatletykę w Gwardii Olsztyn. Był medalistą Mistrzostw Polski juniorów młodszych. Triathlon uprawia od 2008 roku. Na Mistrzostwach Świata na Hawajach jako pierwszy Polak w historii zajął najwyższe miejsce w grupie wiekowej 45-49. Pokonał dystans 140.6 mili w czasie 9 godzin 18 minut i 43 sekundy.

Posłuchaj rozmowy Rafała Muskała z Marcinem Koniecznym

Marcin posiada swojego bloga na stronie internetowej www.niemaniemoge.pl

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło inf. własna
Foto: Facebook.com/ mkon

News Chicago

Za autostradę w Illinois nie zapłacisz już gotówką. Zostaje I-pass, internet albo płacenie mandatów

Opublikowano

dnia

Biuro płatnych autostrad w Illinois (Illinois Tollway) ogłosiło, że na stałe znosi opłaty gotówkowe na autostradach. Dla rodzin w trudnej sytuacji materialnej czeka pomoc.

Z powodu koronawirusa już od roku nie można było przy bramkach zapłacić gotówką. Od marca Illinois Tollway zawiesiła taką formę płatności w obawie przed większym rozprzestrzenianiem się wirusa.

Od czerwca stanowa agencja zezwoliła także kierowcom, którzy nie korzystają z systemu I‐Pass czy E-Z Pass płacenie w internecie.

Wystarczyło wprowadzić swój numer rejestracyjny i zapłacić elektronicznie, czekiem lub money order.

W maju tego roku Illinois Tollway rozszeszy program płacenia za przejazd autostradą przy pomocy I -Pass.

Stan Illinois pomoże w zakupie terminala I-pass rodzinom o niskich dochodach. Takie rodziny nie będą musiały płacić depozytu w systemie I-Pass i dodatkowo otrzymają $20 kredytu na darmowe przejazdy autostradami.

źródło: Chicago Tribune
foto: Flickr/Ken Lund

Czytaj dalej

Nasza UNIA

Tylko do 28 lutego można walczyć o stypendium Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej

Opublikowano

dnia

Jak co roku Nasza Unia przyznaje stypendia zdolnym przedstawicielom Polonii. Trzeba się jednak śpieszyć, bo pozostało tylko kilka dni.

Jeśli posiadasz konto w Naszej Unii i jesteś studentem, albo studentką co najmniej drugiego roku na wyższej uczelni, możesz ubiegać się o stypendium. Wnioski, drogą elektroniczną, można składać na stronie www.NaszaUnia.com tylko do 28 lutego.

Jeśli jesteś studentem co najmniej 2. roku studiów, masz średnią ocen powyżej 3.0 GPA, masz konto w Naszej Unii co najmniej rok, nie czekaj, złóż wniosek o stypendium już dzisiaj.

Ta część programu przenaczona jest dla studiujących na akredytowanych uczelniach wyższych, jak również studentów studiów podyplomowych. Studiujący obecnie na pierwszym roku (tzw. freshmen), będą mogli ubiegać się o stypendium w roku przyszłym  – powiedział na naszej antenie dyrektor Bogdan Ogórek

Aby ubiegać się o stypendium PSFCU, kandydat musi być Członkiem Naszej Unii od co najmniej roku, mieć średnią ocen (GPA) co najmniej 3.0 oraz studiować na akredytowanej uczelni (co najmniej na 2. roku) w roku akademickim 2020/21.

Oprócz oceny przebiegu studiów, Komisja Stypendialna będzie również brała pod uwagę aktywny udział w życiu Polonii (np. działalność w polskiej organizacji lub parafii), jak również ogólne zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. Jak mówi dyrektor Bogdan Ogórek działalność polonijną kandydata jest poważnie brana pod uwage 

Podobnie jak w roku ubiegłym, aby wziąć udział w programie należy złożyć wniosek stypendialny przez Internet na stronie www.NaszaUnia.com/programy-stypendialne, do którego dołączyć należy wymagane dodatkowe dokumenty (np. wyciąg z przebiegu studiów, rezultaty testów SAT/ACT itp.) w formie elektronicznej.

Jako nowoczesna instytucja finansowa Nasza Unia stawia na usługi elektroniczne, także dla wygody Członków PSFCU w trudnych czasach pandemii. Termin składania podań upływa 28 lutego 2021 r. a szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www.NaszaUnia.com, albo dzwoniąc do Centrum Obsługi Klienta

To już 21. edycja Programu Stypendialnego PSFCU. Łącznie – nieprzerwanie od 2001 r. – Nasza Unia przyznała stypendia ponad 4 700 osobom na łączną kwotę 5,5 miliona dolarów.

Także w 2020 r., pomimo obowiązujących w całym kraju ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa, Program Stypendialny się odbył i nagrodziliśmy 400 uczniów i studentów. Wyniki, kto otrzyma stypendium powinny być znane w połowie maja.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY z dyrektorem PSFCU- BOGDANEM OGÓRKIEM

źródło: informacja własna
foto: arch. Radia Deon

 

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Polityczny dinozaur w Chicago Michael Madigan dalej rządzi i dzieli w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Mimo otrzymania poważnego poparcia w głosowaniu młody i gniewny następca Michaela Madigana sam zrezygnował z funkcji. Zaledwie 26-letni Edward Kodatt zrobił tak pod naciskiem innego radnego Marty Quinna, dla którego wcześniej pracował.

Radny Marty Quinn przekonuje, że ,,ktoś, kogo zachowanie nie jest do końca przyzwoite, nie powinien piastować żadnego publicznego stanowiska”. Przypomnijmy, że podczas ostatniego  weekendowego zebrania wybrano następcę na stanowisko przedstawiciela 22 Dystryktu w Chicago. Jednogłośnie został nim 26-letni Edward Guerra Kodatt. Od 1971 pozycję tą piastował  Michael Madigan.

Nie cichnie zatem temat Michaela Madigana i jego coraz bardziej kontrowersyjnego odejścia ze stanowiska politycznego lidera w stanie Illinois.

26-letni Edward Kodatt

Madigan zrezygnował z pełnienia swojej funkcji we czwartek 18 lutego, nie podając konkretnej przyczyny swojej rezygnacji.

Były przewodniczący obrad Kongresu Stanu Illinois nadal pozostaje liderem lokalnych struktur Demokratycznej Partii w naszym stanie oraz członkiem komisji 13 Dystryktu. W styczniu tego roku paroma głosami Michael Madigan utracił  stanowisko Marszałka Sejmu w stanowej legislaturze.

 

Źródło: WGN
foto: Flickr/Jeff Sharp, youtube

Czytaj dalej
Reklama

Facebook

Październik 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne