News Chicago
Centrum dla niepełnosprawnych w Portage Park do zamknięcia. Gdzie oni znajdą teraz pomoc

Po ponad trzydziestu latach centrum dla osób niepełnosprawnych na północy Chicago zostało zamknięte. Wszystko w związku z wycofaniem finansowania po ubiegłorocznych problemach ze stanowym budżetem. Dodatkowo również placówka zmaga się z długiem. Na portalu Gofundme powstał profil w którym można wesprzeć centrum.
Dyrektor placówki Diane Gunaka nie mogła przeboleć sytuacji w której musiała odmówić pomocy osobom niepełnosprawnym – „Oni przychodzili do nas na zajęcia o różnej porze dnia. Tak było przez ostatnie 32 lata. I nagle przestajemy się kwalifikować na świadczenie pomocy”
Dyrektor mówi o funduszach z Departamentu Zasobów Ludzkich, które zostały znacznie ograniczone. Po ubiegłorocznych problemach z budżetem wymagania dla placówek, które służą pomocą zostały zmienione. Centrum w Portage Park straciło możliwość uzyskania ponad 200 tysięcy dolarów pieniędzy stanowych.
Na portalu GoFundMe powstał także profil, który pomaga zbierać pieniądze na centrum. Potrzebnych jest pięćdziesiąt tysięcy dolarów. Jak do tej pory udało się zebrać niecałe dwa tysiące dolarów. Centrum mieści niedaleko skrzyżowania ulic Montrose i Narragansett na północy Chicago.
https://www.gofundme.com/save-sunshine-center
Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Źródło: dnainfo.com
Foto: gofundme
News Chicago
Konsul Generalny RP w Chicago zaprasza na spotkanie w tą niedzielę

Konsulat Generalny RP w Chicago zaprasza na otwarte spotkanie Konsula Generalnego Pawła Zyzaka oraz konsula Michała Arciszewskiego z Polonią.
W czasie spotkania odbędzie się rozmowa o wyborach, dokumentach i wszystkim, co ważne dla Polonii.
Spotkanie odbędzie się już 26 marca w Parafii św. Ferdynanda, przy 5936 W Barry Ave, Chicago, IL 60634.
Źródło: Konsulat Generalny RP w Chicago
Foto: Konsulat Generalny RP w Chicago
News Chicago
UWAGA: Poszukiwani sędziowie elekcyjni na dzień Wyborów 4 kwietnia

Czy jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych zarejestrowanym w Powiecie Cook? Czy mówisz i piszesz biegle zarówno w języku angielskim jak i polskim? Jeśli tak, zgłoś się do pracy przy drugiej turze Wyborów Miejskich w Chicago 4 kwietnia. Płaca wynosi 230 dolarów.
Komisja Wyborcza miasta Chicago poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w obwodowych komisjach wyborczych, w charakterze sędziego elekcyjnego, w drugiej turze wyborów miejskich, które odbędą się 4 kwietnia (wtorek) 2023 r.
Członkami obwodowych komisji wyborczych mogą być obywatele Stanów Zjednoczonych, zarejestrowani do głosowania w Powiecie Cook.
Osoby te powinny być biegłe w języku angielskim i polskim oraz posiadać podstawowe umiejętności matematyczne.
Wynagrodzenie sędziego elekcyjnego wynosi 230 dolarów.
Obowiązki i wymagania członków komisji wyborczej są dokładnie opisane na stronie internetowej Komisji Wyborczej pod adresem www.chicagowybory.com na stronie „Zostań członkiem obwodowej komisji”.
Aplikacje można też wydrukować, wypełnić i odesłać na adres:
Chicago Board of Election Commissioners
69 W Washington Street, Suite 600
Chicago IL 60602
Attn: Monika
Aplikacje można również złożyć przez internet na stronie pollworker.chicagoelections.gov.
Po więcej informacji prosimy o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką pod numerem telefonu 312-269-5702 lub polishvote@chicagoelections.gov.
Foto: istock/ Anastasiia Makarevich
News Chicago
Harcerska droga krzyżowa w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

23 marca w Jezuickim Ośrodku Milenijnym odbyła się harcerska droga krzyżowa z bł. Stefanem Wincentym Frelichowskim, zuchami, harcerkami i harcerzami Chorągwi Harcerek USA.
„W ramach obchodów 20-tej rocznicy ogłoszenia ‚druha Wicka’ patronem Harcerstwa, zebraliśmy się na dorocznym nabożeństwie wielkopostnym w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Droga Krzyżowa z nim przypomniała nam jego życie, ofiarność i poświęcenie, jego do końca harcerską postawę”, czytamy na profilu fb Chorągwi Harcerek USA.
Chorągiew Harcerek stanowi żeńską gałąź Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju, która wspiera wszechstronny rozwój młodzieży w kierunku określonym przez Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie.
Organizacja tworzy jednostki młodzieżowe w lokalnych ośrodkach. Program kształcenia jest prowadzony na różnych szczeblach zgodnie z metodą i zasadami harcerskimi. Grupy dzieci i młodzieży wyjeżdżają na coroczne na kolonie zuchowe i obozy harcerskie.
Związek Harcerstwa Polskiego ma na celu wychowanie dzielnych, prawych i zdolnych do poświęceń ludzi; a także przygotowanie młodzieży do świadomej, czynnej i ofiarnej służby dla Polski oraz narodu osiedlenia Polaków.
Jego celem jest utrzymanie więzi z narodem polskim i pielęgnowanie dorobku kulturalnego Polski; oraz wprowadzenie zasad ideologii harcerskiej do życia publicznego.
Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży, w rodzinie rzemieślniczej. W czwartej klasie gimnazjalnej, został przyjęty do Sodalicji Mariańskiej. Był też bardzo aktywny w działalności harcerskiej. W czerwcu 1931 r. zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.
Dnia 14 marca 1937 r. otrzymał święcenia kapłańskie.
11 września 1939 r. został aresztowany przez Niemców jako jeden z zakładników. Uważano go za szczególnie „podejrzanego” ze względu na jego wielki wpływ na młodzież. Uwięzionych osadzono w Forcie VII w Toruniu.
W styczniu 1940 r. przewieziono go do Stutthofu pod Gdańskiem, a w grudniu 1940 r. do obozu w Dachau, który stanowił główne skupisko duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski.
Pomimo ekstremalnych warunków ks. Frelichowski pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św.
Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Ks. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas tej pracy sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc, doprowadził w dniu 23 lutego 1945 r. do jego śmierci.
Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się na wystawienie zwłok ks. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie przed kremacją.
7 czerwca 1999 r. podczas pobytu w Toruniu, Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.
Źródło: fb, czuwaj, wikipedia
Foto: YouTube, fb
-
Prawo imigracyjne2 tygodnie temu
Nieudokumentowani imigranci wracają do swoich krajów. Jak się starać o obywatelstwo USA?
-
Zaplanuj finanse2 dni temu
Jak zaoszczędzić na podatkach? Ruchy finansowe, które warto rozważyć do 15 kwietnia
-
Zaplanuj finanse3 tygodnie temu
Jak zaoszczędzić na podatkach? Ruchy finansowe, które warto rozważyć jeszcze w tym sezonie podatkowym
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
O. Marek Janowski przypomina o potrzebach innych. Trwa nasza akcja pomocy misji w Zambii
-
News Chicago1 tydzień temu
Po ponad 3 miesiącach śledztwa ujawniono przyczynę śmierci Krzysztofa Szuberta
-
News USA4 tygodnie temu
Mąż gospodyni bp. O’Connella przyznał się do zamordowania księdza
-
News USA4 dni temu
Uwaga: Mrożonki z wirusem zapalenia wątroby typu A. Oddaj do sklepu albo wyrzuć
-
BIZNES3 tygodnie temu
Dzień Kobiet w MD Ventures! Nie tylko Panie zaprasza organizacja Pod 1 Dachem