Połącz się z nami

audycje

Pożegnanie lata z bohaterem Ameryki w roli głównej. Piknik szkoły im. Tadeusza Kościuszki

Opublikowano

dnia

W ramach obchodów Roku Kościuszkowskiego najstarsza polska szkoła sobotnia w Chicago nosząca imię bohatera dwóch narodów zorganizowała pożegnanie lata z Tadeuszem Kościuszką.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Wszystkie konkursy, gry i zabawy, które odbyły się na festynie związane były z patronem szkoły. “Pierwszy konkurs będzie polegał na tym, że będziemy na ogromnych planszach malować farbami postać Tadeusza Kościuszki, jego dom w Filadelfii i będziemy poznawać historię jego pobytu w Ameryce. Będzimy płynąć rzeką Hudson i budować fortyfikację West Point, a na koniec weźmiemy udział w bitwie pod Saratogą” – powiedziała o programie pikniku dyrektor szkoły Urszula Gawlik.

Galeria zdjęć

W przeciągu godziny trwania konkursu plastycznego dzieci namalowały kilkanaście plansz z wizerunkiem bohatera dwóch narodów. Budowa fortyfikacji West Point, którą ponad dwieście lat temu zbudował Kościuszko, polegała na ustawieniu przez zawodników dwóch drużyn budowli z kartonów. O zwycięstwie decydował czas wzniesienia i wysokość kartonowej piramidy. Bitwa pod Saratogą z użyciem wodnych pocisków przerodziła się w śmigusowo-dyngusową zabawę, co przy panującym upale było znakomitą okazją do schłodzenia rozgrzanych uczniowskich głów.

Obok gier i zabaw festyn miał także akcent charytatywny. “Mamy tutaj rodzinę, która poprosiła nas o wsparcie dla chłopca, który jest chory na raka na raka mózgu i potrzebuje nazbierać 150 tysięcy dolarów na to, żeby operację przeprowadzić” – poinformowała prezes szkoły Aneta Dudek.

W ramach obchodów roku swojego patrona najstarsza polonijna placówka pedagogiczna przygotowuje dla pedagogów z innych szkół pomoc naukową w postaci historycznej teczki edukacyjnej. “Teczka będzie zwierała konspekty od klas najmłodszych do gimnazjalnych związane tylko z życiem Tadeusza Kościuszki. Drugą część teczki będą stanowiły krzyżówki, zdjęcia i różne biografie” – powiedziała współautorka teczki Helena Zając.

Obchody Roku Kościuszkowskiego szkoła zamierza uczcić w szczególny sposób w dniu 200. rocznicy śmierci bohaterskiego generała. 15 października w Muzeum Polskim odbędzie sie uroczystośc wbicia pamiątkowego gwoździa w drzewce szkolnego sztandaru. Dyrektor szkoły Urszula Gawlik serdecznie zapraszała całą Polonię do udziału w tym wydarzeniu.

Piknik trwał do zachodu słońca. Jego niewątpliwą atrakcją był pokaz judo w wykonaniu podopiecznych Katarzyny Łopińskiej-Jabłońskiej ze szkoły sportów walki “Kung Fu” oraz mecz piłki nożnej dla dzieci. Dla najmłodszych były zabawy w dmuchanych zamkach.

Wszyscy zajadali się grochówką, kiełbaskami z rusztu i wieloma innymi potrawami przygotowanymi i serwowanymi przez rodziców. W polowej kawiarence serwowano pyszną kawę. Były pączki i inne ciasta, a na stoisku historycznym Narodowych Sił Zbrojnych można było nabyć koszulki oraz różne pamiatki, odznaczenia i medale.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com
Źródło: Inf. własna

Zdjęcia: Andrzej Baraniak

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2017
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu