Połącz się z nami

News Chicago

Duchowo i charytatywnie. Na dwóch kółkach do Merrillville. Czwarta pielgrzymka rowerowa za nami

Opublikowano

dnia

Około 300 osób uczestniczyło w IV Pielgrzymce Rowerowej do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville na terenie stanu Indiana. Fani jednośladów wyruszyli na 43. milową trasę w sobotni poranek sprzed kościoła św. Błażeja na południowej stronie Wietrznego Miasta.Po raz czwarty wyruszamy z Summit do Merrillville, do Matki Bożej, żeby się Jej pokłonić w tę pierwszą sobotę miesiąca, która jest dedykowana Maryi. I też w tym roku, który jest taki maryjny, fatimski, różańcowy. Tak, że po raz czwarty ruszamy na „kółkach”, by po tych 43 milach spojrzeć na twarz Matki Bożej” powiedział przed startem koordynator pielgrzymki ks. Michał Markiewicz.

Na trasę pielgrzymki wybrała się Marta Pęcak z koleżankami, aby zarówno modlić się przed obliczem Czarnej Madonny jak i pomagać innym. „Jedziemy, żeby pokręcić, ale tak samo też chcemy pomóc małej Lence. Będziemy zbierać nakrętki, aby Lenka Cholewa mogła mieć operację, która kosztuje 250 tysięcy dolarów”. Więcej informacji o schorzeniu Lenki, która urodziła się ze zniekształceniem kończyn dolnych – w jednej z nóg brakuje kości piszczelowej – można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: www.Lenacholewa.com. W Chicago znajduje się 20 placówek, gdzie można przekazywać plastykowe nakrętki od różnego rodzaju napoi, środków chemicznych i płynów.

Galeria zdjęć

Przed startem uczestników pielgrzymki na placu przy kościele św. Błażeja żegnał przeor klasztoru w Merrillville o. Łukasz Kleczka. „Bardziej jestem w roli obserwatora dzisiaj i takiego człowieka, który się cieszy, że dzieją się różne nowe rzeczy, dobre rzeczy, że ludziom się chce, że ludzie chcą pielgrzymować, także na rowerach. Dlatego bardzo wspieram duchowo dzisiaj i bardzo się cieszę z każdego, który jest tutaj i z każdego, który dołączy do pielgrzymki rowerowej”.

W gronie uczestników jechało kilka osób z żeńskiego klubu rowerowego w Schaumburga. „Koleżanki są Hoffman Estates, Streamwood, Mount Prospect i Arlington Heights. Nasze klubowiczki to dziewczyny, a dzisiaj zaprosiliśmy naszych partnerów, mężów, żeby jechali na pielgrzymkę rowerową razem z nami. W tamtym roku mieliśmy dwie opony, to w tym roku chciałyśmy już być ze serwisem, żeby nie czekać w kolejce, tylko żeby na drodze koledzy mogli naprawić rowery” – powiedziała Marta Kowalska

Wspominając genezę pielgrzymki o. Łukasz Kleczka, przyznał, że jest to pomysł młodych ludzi, którzy cztery lata temu przyszli z pomysłem, że chcieliby właśnie w taki sposób pielgrzymować, że chcą spróbować. „Wtedy pobłogosławiłem im na ten pierwszy etap. Bardzo się tym ucieszyłem. Cieszę się tym, że ta pielgrzymka się rozrasta, ponieważ jest czwarta edycja i jak na razie widać, że jest najwięcej uczestników”.

Może pokonanie takiej trasy, nie jest zbyt trudnym wyczynem, ale z pewnością od strony logistycznej jest dużym wyzwaniem dla organizatorów. Trasa wiedzie przez kilkanaście miejscowości. Trzeba uzgodnić współdziałanie z miejscową policją pilotującą peleton. Zadbać o prowiant i zabezpieczenie medyczne oraz pomoc techniczą.

Tomasz Maleszewski przypomniał o najważniejszych sprawach, o które należy zadbać przed wyruszeniem na trasę. „Przede wszystkim zadbać o opony, żeby nie były zbyt stare. W tamtym roku miałem stare opony i od razu złapałem „gumę”. Trzeba sprawdzić też hamulce, żeby w m miarę wyhamować przed następnym rowerzystą i trzeba też siodełko zobaczyć, bo to jest jednak długa trasa i ważne, żeby było w miarę wygodne”.

Dla fanów jednośladów była to niepowtarzalna okazja do obejrzenia w jednym miejscu tak dużej ilości rowerów różnych marek i różnego zaawansowania technicznego. Rozpiętość cenowa wahała się od 250 dolarów do 15 tysięcy i więcej za rower.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 

News Chicago

Harcerska droga krzyżowa w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

Opublikowano

dnia

Autor:

23 marca w Jezuickim Ośrodku Milenijnym odbyła się harcerska droga krzyżowa z bł. Stefanem Wincentym Frelichowskim, zuchami, harcerkami i harcerzami Chorągwi Harcerek USA.

„W ramach obchodów 20-tej rocznicy ogłoszenia ‚druha Wicka’ patronem Harcerstwa, zebraliśmy się na dorocznym nabożeństwie wielkopostnym w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Droga Krzyżowa z nim przypomniała nam jego życie, ofiarność i poświęcenie, jego do końca harcerską postawę”, czytamy na profilu fb Chorągwi Harcerek USA.

Chorągiew Harcerek stanowi żeńską gałąź Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju, która wspiera wszechstronny rozwój młodzieży w kierunku określonym przez Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie.

Organizacja tworzy jednostki młodzieżowe w lokalnych ośrodkach. Program kształcenia jest prowadzony na różnych szczeblach zgodnie z metodą i zasadami harcerskimi. Grupy dzieci i młodzieży wyjeżdżają na coroczne na kolonie zuchowe i obozy harcerskie.

​Związek Harcerstwa Polskiego ma na celu wychowanie dzielnych, prawych i zdolnych do poświęceń ludzi; a także przygotowanie młodzieży do świadomej, czynnej i ofiarnej służby dla Polski oraz narodu osiedlenia Polaków.

Jego celem jest utrzymanie więzi z narodem polskim i pielęgnowanie dorobku kulturalnego Polski; oraz wprowadzenie zasad ideologii harcerskiej do życia publicznego.

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży, w rodzinie rzemieślniczej. W czwartej klasie gimnazjalnej, został przyjęty do Sodalicji Mariańskiej. Był też bardzo aktywny w działalności harcerskiej. W czerwcu 1931 r. zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Dnia 14 marca 1937 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

11 września 1939 r. został aresztowany przez Niemców jako jeden z zakładników. Uważano go za szczególnie „podejrzanego” ze względu na jego wielki wpływ na młodzież. Uwięzionych osadzono w Forcie VII w Toruniu.

W styczniu 1940 r. przewieziono go do Stutthofu pod Gdańskiem, a w grudniu 1940 r. do obozu w Dachau, który stanowił główne skupisko duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski.

Pomimo ekstremalnych warunków ks. Frelichowski pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św.

Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Ks. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas tej pracy sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc, doprowadził w dniu 23 lutego 1945 r. do jego śmierci.

Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się na wystawienie zwłok ks. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie przed kremacją.

7 czerwca 1999 r. podczas pobytu w Toruniu, Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.

 

Źródło: fb, czuwaj, wikipedia
Foto: YouTube, fb

 

Czytaj dalej

News Chicago

Święconka Związku Klubów Polskich w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Zarząd Związku Klubów Polskich w USA serdecznie zaprasza na tradycyjną Święconkę, która odbędzie się w sobotę, 15 kwietnia 2023 r. o godz. 6:00PM. Rezerwacje są możliwe do 10 kwietnia.

Spotkanie będzie miało miejsce w siedzibie ZKP, przy 5835 W. Diversey Ave. Chicago, IL 60639 a uroczystość umili Zespół Marcus Band.

Rezerwacja miejsc jest możliwa do 10 kwietnia. Donacja wynosi $60.

Szczegółowe informacje oraz zgłoszenia są możliwe pod numerem telefonu do p. Marii Boduch – 708-373-1187.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Sarsmis

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zaproszenie na największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce

Opublikowano

dnia

Autor:

Zaproszenie na Festiwal Życia, który odbędzie się w dniach od 3 do 9 lipca w Kokotku na Śląsku.

Pragnę serdecznie zaprosić polską młodzież ze Stanów Zjednoczonych do udziału w Festiwalu Życia, który odbędzie się od 3 do 9 lipca w Kokotku na Śląsku.

Festiwal Życia to największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce. Co roku biorą w nim udział tysiące młodych osób z Polski i zagranicy. Już rok temu gościliśmy uczestników z Europy, Azji i obu Ameryk!

Młodzi Polacy z zagranicy w rozmowach podkreślają, że widok takiej liczby ich rówieśników, którzy bawią się i modlą – oraz poczucie wspólnoty – jest dla nich niesamowitym przeżyciem, jakiego nie mają okazji doświadczyć w krajach, gdzie mieszkają.

Warto przyjechać na Festiwal Życia nawet z drugiego końca świata! To również dobra okazja do odwiedzenia rodziny i przyjaciół w Polsce.

Wszystkie informacje o Festiwalu Życia można znaleźć na stronie internetowej.

Szymon Zmarlicki
rzecznik medialny NINIWY
redaktor prowadzący portalu niniwa.pl

Oblackie Centrum Młodzieży | Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA | NINIWA Spółka z o.o.
tel. +48 577 16 00 66

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2017
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu