News Chicago
Duchowo i charytatywnie. Na dwóch kółkach do Merrillville. Czwarta pielgrzymka rowerowa za nami

Około 300 osób uczestniczyło w IV Pielgrzymce Rowerowej do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville na terenie stanu Indiana. Fani jednośladów wyruszyli na 43. milową trasę w sobotni poranek sprzed kościoła św. Błażeja na południowej stronie Wietrznego Miasta. „Po raz czwarty wyruszamy z Summit do Merrillville, do Matki Bożej, żeby się Jej pokłonić w tę pierwszą sobotę miesiąca, która jest dedykowana Maryi. I też w tym roku, który jest taki maryjny, fatimski, różańcowy. Tak, że po raz czwarty ruszamy na „kółkach”, by po tych 43 milach spojrzeć na twarz Matki Bożej” – powiedział przed startem koordynator pielgrzymki ks. Michał Markiewicz.
Na trasę pielgrzymki wybrała się Marta Pęcak z koleżankami, aby zarówno modlić się przed obliczem Czarnej Madonny jak i pomagać innym. „Jedziemy, żeby pokręcić, ale tak samo też chcemy pomóc małej Lence. Będziemy zbierać nakrętki, aby Lenka Cholewa mogła mieć operację, która kosztuje 250 tysięcy dolarów”. Więcej informacji o schorzeniu Lenki, która urodziła się ze zniekształceniem kończyn dolnych – w jednej z nóg brakuje kości piszczelowej – można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: www.Lenacholewa.com. W Chicago znajduje się 20 placówek, gdzie można przekazywać plastykowe nakrętki od różnego rodzaju napoi, środków chemicznych i płynów.
Galeria zdjęć
Przed startem uczestników pielgrzymki na placu przy kościele św. Błażeja żegnał przeor klasztoru w Merrillville o. Łukasz Kleczka. „Bardziej jestem w roli obserwatora dzisiaj i takiego człowieka, który się cieszy, że dzieją się różne nowe rzeczy, dobre rzeczy, że ludziom się chce, że ludzie chcą pielgrzymować, także na rowerach. Dlatego bardzo wspieram duchowo dzisiaj i bardzo się cieszę z każdego, który jest tutaj i z każdego, który dołączy do pielgrzymki rowerowej”.
W gronie uczestników jechało kilka osób z żeńskiego klubu rowerowego w Schaumburga. „Koleżanki są Hoffman Estates, Streamwood, Mount Prospect i Arlington Heights. Nasze klubowiczki to dziewczyny, a dzisiaj zaprosiliśmy naszych partnerów, mężów, żeby jechali na pielgrzymkę rowerową razem z nami. W tamtym roku mieliśmy dwie opony, to w tym roku chciałyśmy już być ze serwisem, żeby nie czekać w kolejce, tylko żeby na drodze koledzy mogli naprawić rowery” – powiedziała Marta Kowalska
Wspominając genezę pielgrzymki o. Łukasz Kleczka, przyznał, że jest to pomysł młodych ludzi, którzy cztery lata temu przyszli z pomysłem, że chcieliby właśnie w taki sposób pielgrzymować, że chcą spróbować. „Wtedy pobłogosławiłem im na ten pierwszy etap. Bardzo się tym ucieszyłem. Cieszę się tym, że ta pielgrzymka się rozrasta, ponieważ jest czwarta edycja i jak na razie widać, że jest najwięcej uczestników”.
Może pokonanie takiej trasy, nie jest zbyt trudnym wyczynem, ale z pewnością od strony logistycznej jest dużym wyzwaniem dla organizatorów. Trasa wiedzie przez kilkanaście miejscowości. Trzeba uzgodnić współdziałanie z miejscową policją pilotującą peleton. Zadbać o prowiant i zabezpieczenie medyczne oraz pomoc techniczą.
Tomasz Maleszewski przypomniał o najważniejszych sprawach, o które należy zadbać przed wyruszeniem na trasę. „Przede wszystkim zadbać o opony, żeby nie były zbyt stare. W tamtym roku miałem stare opony i od razu złapałem „gumę”. Trzeba sprawdzić też hamulce, żeby w m miarę wyhamować przed następnym rowerzystą i trzeba też siodełko zobaczyć, bo to jest jednak długa trasa i ważne, żeby było w miarę wygodne”.
Dla fanów jednośladów była to niepowtarzalna okazja do obejrzenia w jednym miejscu tak dużej ilości rowerów różnych marek i różnego zaawansowania technicznego. Rozpiętość cenowa wahała się od 250 dolarów do 15 tysięcy i więcej za rower.
Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com
Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP
News Chicago
Harcerska droga krzyżowa w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

23 marca w Jezuickim Ośrodku Milenijnym odbyła się harcerska droga krzyżowa z bł. Stefanem Wincentym Frelichowskim, zuchami, harcerkami i harcerzami Chorągwi Harcerek USA.
„W ramach obchodów 20-tej rocznicy ogłoszenia ‚druha Wicka’ patronem Harcerstwa, zebraliśmy się na dorocznym nabożeństwie wielkopostnym w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Droga Krzyżowa z nim przypomniała nam jego życie, ofiarność i poświęcenie, jego do końca harcerską postawę”, czytamy na profilu fb Chorągwi Harcerek USA.
Chorągiew Harcerek stanowi żeńską gałąź Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju, która wspiera wszechstronny rozwój młodzieży w kierunku określonym przez Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie.
Organizacja tworzy jednostki młodzieżowe w lokalnych ośrodkach. Program kształcenia jest prowadzony na różnych szczeblach zgodnie z metodą i zasadami harcerskimi. Grupy dzieci i młodzieży wyjeżdżają na coroczne na kolonie zuchowe i obozy harcerskie.
Związek Harcerstwa Polskiego ma na celu wychowanie dzielnych, prawych i zdolnych do poświęceń ludzi; a także przygotowanie młodzieży do świadomej, czynnej i ofiarnej służby dla Polski oraz narodu osiedlenia Polaków.
Jego celem jest utrzymanie więzi z narodem polskim i pielęgnowanie dorobku kulturalnego Polski; oraz wprowadzenie zasad ideologii harcerskiej do życia publicznego.
Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży, w rodzinie rzemieślniczej. W czwartej klasie gimnazjalnej, został przyjęty do Sodalicji Mariańskiej. Był też bardzo aktywny w działalności harcerskiej. W czerwcu 1931 r. zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.
Dnia 14 marca 1937 r. otrzymał święcenia kapłańskie.
11 września 1939 r. został aresztowany przez Niemców jako jeden z zakładników. Uważano go za szczególnie „podejrzanego” ze względu na jego wielki wpływ na młodzież. Uwięzionych osadzono w Forcie VII w Toruniu.
W styczniu 1940 r. przewieziono go do Stutthofu pod Gdańskiem, a w grudniu 1940 r. do obozu w Dachau, który stanowił główne skupisko duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski.
Pomimo ekstremalnych warunków ks. Frelichowski pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św.
Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Ks. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas tej pracy sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc, doprowadził w dniu 23 lutego 1945 r. do jego śmierci.
Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się na wystawienie zwłok ks. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie przed kremacją.
7 czerwca 1999 r. podczas pobytu w Toruniu, Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.
Źródło: fb, czuwaj, wikipedia
Foto: YouTube, fb
News Chicago
Święconka Związku Klubów Polskich w USA

Zarząd Związku Klubów Polskich w USA serdecznie zaprasza na tradycyjną Święconkę, która odbędzie się w sobotę, 15 kwietnia 2023 r. o godz. 6:00PM. Rezerwacje są możliwe do 10 kwietnia.
Spotkanie będzie miało miejsce w siedzibie ZKP, przy 5835 W. Diversey Ave. Chicago, IL 60639 a uroczystość umili Zespół Marcus Band.
Rezerwacja miejsc jest możliwa do 10 kwietnia. Donacja wynosi $60.
Szczegółowe informacje oraz zgłoszenia są możliwe pod numerem telefonu do p. Marii Boduch – 708-373-1187.
Źródło: informacja własna
Foto: istock/Sarsmis
Polonia Amerykańska
Zaproszenie na największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce

Zaproszenie na Festiwal Życia, który odbędzie się w dniach od 3 do 9 lipca w Kokotku na Śląsku.
Pragnę serdecznie zaprosić polską młodzież ze Stanów Zjednoczonych do udziału w Festiwalu Życia, który odbędzie się od 3 do 9 lipca w Kokotku na Śląsku.
Festiwal Życia to największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce. Co roku biorą w nim udział tysiące młodych osób z Polski i zagranicy. Już rok temu gościliśmy uczestników z Europy, Azji i obu Ameryk!
Młodzi Polacy z zagranicy w rozmowach podkreślają, że widok takiej liczby ich rówieśników, którzy bawią się i modlą – oraz poczucie wspólnoty – jest dla nich niesamowitym przeżyciem, jakiego nie mają okazji doświadczyć w krajach, gdzie mieszkają.
Warto przyjechać na Festiwal Życia nawet z drugiego końca świata! To również dobra okazja do odwiedzenia rodziny i przyjaciół w Polsce.
Wszystkie informacje o Festiwalu Życia można znaleźć na stronie internetowej.
Szymon Zmarlicki
rzecznik medialny NINIWY
redaktor prowadzący portalu niniwa.pl
Oblackie Centrum Młodzieży | Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA | NINIWA Spółka z o.o.
tel. +48 577 16 00 66
-
Prawo imigracyjne2 tygodnie temu
Nieudokumentowani imigranci wracają do swoich krajów. Jak się starać o obywatelstwo USA?
-
News USA4 tygodnie temu
Wielka tragedia polskiej rodziny w New Jersey. Ojciec zabił dwoje dzieci, żonę i siebie
-
Zaplanuj finanse2 dni temu
Jak zaoszczędzić na podatkach? Ruchy finansowe, które warto rozważyć do 15 kwietnia
-
Zaplanuj finanse3 tygodnie temu
Jak zaoszczędzić na podatkach? Ruchy finansowe, które warto rozważyć jeszcze w tym sezonie podatkowym
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
O. Marek Janowski przypomina o potrzebach innych. Trwa nasza akcja pomocy misji w Zambii
-
News Chicago1 tydzień temu
Po ponad 3 miesiącach śledztwa ujawniono przyczynę śmierci Krzysztofa Szuberta
-
News USA4 tygodnie temu
Mąż gospodyni bp. O’Connella przyznał się do zamordowania księdza
-
News USA4 dni temu
Uwaga: Mrożonki z wirusem zapalenia wątroby typu A. Oddaj do sklepu albo wyrzuć